Jak skutecznie schudnąć, stosując dietę dr Beck

[ Judith S. Beck “Myślenie wyszczuplające. Dieta Dr Beck”, wyd. WAB 2009 ]

 

beck_diet_solution


Jak skutecznie schudnąć z programem dr Beck?

6 TYGODNI – dzień po dniu 42 zadania kognitywne

W ciągu najbliższych sześć tygodni zaczniesz zmieniać swoje nastawienie psychiczne i zdobędziesz umiejętności potrzebne do uzyskania lepszej sylwetki. Nauczysz się wzmacniać swoją motywację i czerpać radość z nowego sposobu jedzenia. Wykształcisz w sobie umiejętność samokontroli, która będzie się rozwijała wraz z wprowadzaniem w życie zasad proponowanych w tym programie. Dowiesz się też, jak zachować szczupłą sylwetkę. Myślę, że za sześć tygodni, kiedy spojrzysz wstecz i zobaczysz, jak duże zmiany zaszły, będziesz zaskoczony nie tylko utratą wagi. Zdasz sobie sprawę, że zmienił się przede wszystkim twój sposób odżywiania. Będziesz mieć do dyspozycji pełny zestaw nowych narzędzi, a także inne niż do tej pory podejście do życia – i tego już nie stracisz.

Program dla każdego

Wielką zaletą diety dr Beck jest to, że może ona pomóc każdemu. Nie ma znaczenia, czy chcesz stracić dwa kilogramy czy pięćdziesiąt, czy tylko utrzymać obecną sylwetkę. Nie ma znacze­nia, czy jesteś mężczyzną czy kobietą, ani w jakim jesteś wieku. Nie ma znaczenia, czy jest to twoja pierwsza czy dziesiąta dieta, ani czy stosujesz najróżniejsze diety, odkąd sięgasz pamięcią. Jeżeli chcesz uniknąć efektu jo-jo, musisz opanować pewne umiejętności. Wybierz zdrową, pożywną dietę (zaakceptowaną przez lekarza) i nie zaczynaj odchudzania bez przygotowania psychicznego, które zdobędziesz prawdopodobnie dopiero za dwa tygodnie. Wiele osób, z którymi pracowałam, z początku miało wątpli­wości, czy w ogóle warto rozpoczynać program. Wydawał się im rozsądny, ale obawiały się, że trudno im będzie przy nim wytrwać, że będzie to pochłaniało zbyt wiele czasu albo że zabraknie im motywacji. Nie zdawały sobie sprawy, że dieta dr Beck służy roz­wiązywaniu właśnie takich problemów. Nie wiedziały też (choć szybko się o tym przekonały), że stosowanie diety będzie coraz ła­twiejsze, gdy posiądą umiejętności, których miałam je nauczyć. Ty również możesz mieć podobne wątpliwości. Być może w tej chwili nie wierzysz, że przestrzeganie diety stanie się łatwiejsze, ale tak właśnie będzie. Dieta dr Beck ma pomóc ci radzić sobie z problemami, których pokonanie było dla ciebie szczególnie trudne.

therapy

Dwa tygodnie czekania

Każda dieta mówi, co powinno i czego nie powinno się jeść. Ale wiedza o tym, co należy jeść, to nie wszystko. Dieta dr Beck w zasadzie nie określa, co trzeba jeść. Możesz wybrać dowolną dietę. Jeżeli już kiedyś zdarzyło ci się stosować rozsądną dietę, ale nie udało ci się schudnąć lub utrzymać szczupłej sylwetki, nieko­niecznie była to wina diety.

Po prostu zabrakło ci umiejętności, by odpowiednio tę dietę wykorzystać. Ten program nauczy cię, jak jeść, jak codziennie odnajdywać w sobie motywację, jak znajdować czas i energię na dietę, jak rozwiązywać problemy i stosować wiele technik. Jeżeli przeczytałaś już spis treści lub nawet pobieżnie przejrzałaś, prawdopodobnie wiesz, że ten program proponuje rozpoczęcie diety dopiero piętnastego dnia programu.

Dlaczego tak późno? Ponieważ potrzebujesz czasu na opanowanie umiejętności niezbędnych do osiągnięcia sukcesu. Przez pierwsze dwa tygodnie będziesz się zajmować tylko tym. Niektóre techniki są tak skuteczne, że być może stracisz na wadze, zanim rozpocznie dietę.

Naukowcy jednego z uniwersytetów w Pensylwanii przeanalizowali wiele badań, w których zamiast tradycyjnej diety zastosowano techniki behawioralne. Okazało się, że uczestnicy tracili na wadze już wtedy, kiedy uczyli się ustalać cele, rozwiązywać problemy i wprowadzać samokontrolę (prowadzenie dziennika spożywanych produktów). Wszystkie te umiejętności zostały włączone do diety dr Beck.

Jeżeli rozpoczniesz dietę zbyt wcześnie – to znaczy zanim opanujesz potrzebne umiejętności – przestrzeganie zaleceń diety może się okazać zbyt dużym wyzwaniem. Możesz się zniechęcić, a nawet zrezygnować z postanowień. Gotowość jest trudniejsza do osiągnięcia niż pragnienie zmian. Pomyśl o innych zmianach, jakich udało ci się dokonać w życiu. Tak było na przykład z jazdą samochodem – same chęci nie wystarczyły. Pamiętasz, jak trzeba się było uczyć wszystkiego po kolei, a potem jeszcze ćwiczyć cierpliwie aż do nabycia takiej wprawy i pewności siebie, by móc bezpiecznie jeździć?

Podobnie jest z dietą. Musisz opanować konieczne umiejętności i zyskać pewność siebie, aby systematycznie się nimi posługiwać. Zacznij wprowadzać ten program w życie w taki sposób, w jaki jest tu przedstawiony: poświęć dwa tygodnie na przygotowanie do właściwego odchudzania.

Pracowałam już z tyloma osobami, że wiem, iż być może nie zechcesz czekać tak długo. Być może jesteś już na diecie i pragniesz jej przestrzegać, i dlatego twój wybór padł akurat na tę książkę. Niezależnie od tego, czy postano­wisz czekać do dnia piętnastego, czy zechcesz stosować dietę już od jutra, czy też jesteś na diecie lub chcesz utrzymać ładną sylwetkę, musisz się do tego psychicznie przygotować. Zacznij od “Dnia 1” i wykonuj zalecenia krok po kroku.

Jedno zadanie dziennie

Przez najbliższe sześć tygodni codziennie będziesz mieć do wykonania jedno zadanie. Niektóre wykonasz tylko raz. Inne co­dziennie albo co tydzień.

Co powinieneś zrobić, jeżeli czujesz tak silną motywację, że chcesz wdrażać program jak najszybciej? Możesz przyspieszyć tempo, zwłaszcza w pierwszym tygodniu. Możesz na przykład za jednym zamachem sporządzić Kartę Korzyści, wybrać dietę podstawową i postanowić jeść na siedząco. Na ogół jednak dużo lepiej jest wykonywać jedno zadanie dziennie.

Nie chciałabym, żeby cię zniechęciło nagłe uczucie przytłoczenia. Już lepsza jest przesada w drugą stronę. Potrzeba czasu, żeby dobrze przyswoić nowe nawyki i nabrać wprawy w ich stosowaniu. Gdyby się okazało, że jedno zadanie dziennie to dla ciebie zbyt wiele, wprowadzaj zmiany wolniej. Jeśli będzie trzeba, mo­żesz przeznaczyć na każde zadanie nawet tydzień. Nieważne, ile czasu zajmie ci dotarcie do końca programu, o ile wykonasz wszystkie kroki.

Co ci będzie potrzebne

Zanim zaczniesz stosować dietę dr Beck, przygotuj: fiszki, karteczki samoprzylepne i notes. W trakcie tego programu będziesz wielokrotnie korzystać z fiszek. Będziesz na nich zapisywać bardzo ważne informacje i od czytywać je sobie po kilka razy dziennie. Na karteczkach samoprzylepnych będziesz zapisywać przypomnienia i umieszczać je w strategicznych miejscach. Notes potrzebny jest do zapisywania różnych informacji dotyczących diety.

Wyczekiwanie

Po wykonaniu wszystkich czterdziestu dwóch kroków sześciotygodniowego programuprzestrzeganie diety stanie się dla Ciebie łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.
♦ przestaniesz odczuwać zachcianki
 przestaniesz wpadać w panikę, gdy poczujesz lekki głód,
♦ będziesz konsekwentnie stosować dietę, nawet przy wyjątkowych okazjach,
♦ rezygnację z jedzenia zaczniesz odbierać jako źródło satysfak­cji, a nie poczucia krzywd
 będziesz z siebie dumna

Poza tym odczujesz inne korzyści:
♦ Schudniesz!
♦ Nabierzesz pewności siebie.
 Przybędzie ci energii.
 Poczujesz się lepiej fizycznie.

Odkryjesz jeszcze wiele innych korzyści z utraty wagi i zacho­wania szczupłej sylwetki. Tego wszystkiego doświadczały osoby, z którymi pracowałam – i to wszystko czeka ciebie!

 

[ Judith S. Beck “Myślenie wyszczuplające. Dieta Dr Beck”, wyd. WAB 2009 ]


 

PRZECZYTAJ TAKŻE:
 DIETA DR BECK:   Wprowadzenie do terapii kognitywnej w odchudzaniu (klik!)
♥ DIETA DR BECK:   Co właściwie sprawia, że jesz? (klik!)
♥ DIETA DR BECK:   Jak myślą osoby szczupłe, a jak myślisz Ty? (klik!)
♥ DIETA DR BECK:   Sześciotygodniowy program “Dieta dr Beck” – dzień po dniu w wykonaniu Zazie  (klik!)

oraz inne notki o odchudzaniu!

 
 

Przyłączysz się? Ciałopozytywnie o życiu, tyciu i chudnięciu

     

 

 
 

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] 4. DIETA DR BECK:   Jak ją stosować?  (klik!) […]

Scroll to top
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x