[recenzja] Pharmaceris, Sebo Almond Peel, Krem z 10% kwasem migdałowym

 

Po dwutygodniowej przygodzie z kremem Pharmaceris, Sebo Almond Peel, Krem z 5% kwasem migdałowym uznałam, że dłużej tego nie zdzierżę i z twarzą pokrytą nowoprzybyłymi zaskórnikami, grudkami i zapchanymi porami – rozpoczęłam drugą część tej wspaniałej historii, a mianowicie: Pharmaceris, Sebo Almond Peel, Krem z 10% kwasem migdałowym

Oklaski.

cena:  od 32 zł [klik!]

 

 

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, leczenie trądziku, cera tłusta, cera problematyczna z niedoskonałościami, Pharmaceris, Krem z 10% kwasem migdałowym sebo almond peel

Czego oczekiwałam? Może tego, że 10% wersja kremu posprząta ten bajzel, który urządził mi na twarzy 5% Almond Peel Pharmacerisu?

Wygląd, zapach i konsystencja mocniejszej wersji praktycznie nie różni się od niego, dlatego zacytuję: zapach cytrusowo-chemiczna, konsystencja z pozoru lekka i delikatna, ale po roztarciu na skórze bardzo śliska. Pozostawia na twarzy wyraźnie wyczuwalny film, który nie jest zbyt przyjemny. Ale ponieważ jest to krem na noc, postanowiłam nie grymasić.

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, leczenie trądziku, cera tłusta, cera problematyczna z niedoskonałościami, Pharmaceris, Krem z 10% kwasem migdałowym sebo almond peel

Czy opłacało się być cierpliwą i przeczekać ten wysyp spowodowany rzekomym „oczyszczaniem się skóry” dzięki działaniu 5% kwasu migdałowego? No niestety nie. Było coraz gorzej.

Zapchane pory i krostki przybrały postać rozlanych podskórnych gul, zaognionych i i bolących – nawet w tych miejscach, gdzie praktycznie nigdy nie miała problemów trądzikowych! Skóra na całej twarzy stała się wymęczona, miejscami szorstka i wręcz poszarzała. Wytrzymałam niecałe dwa tygodnie i pizgnęłam tym Pharmacerisem do kosza!

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, leczenie trądziku, cera tłusta, cera problematyczna z niedoskonałościami, Pharmaceris, Krem z 10% kwasem migdałowym sebo almond peel


Jeśli nie interesuje Cię analiza składu tego kosmetyku, przeskocz od razu do mojej recenzji: OPINIA ZAZIE


 

 


Analiza składu INCI – według kolejności składników podanej przez producenta:

 

Aqua (Water) – woda jest jednym z bazowych składników większości kosmetyków, przeważnie zajmując pierwsze miejsce na liście INCI podawanej przez producenta na opakowaniu produktu. Procentowy udział wody w kosmetyku może dochodzić nawet do 90%, ale pamiętajmy, że im więcej wody, tym mniej substancji czynnych i tym mniej “treściwa” jest formuła kosmetyku. Np. w kremach nawilżających woda, hydrolaty i wyciągi roślinne stanowią ok. 50-70% całego produktu. Woda nie tylko stanowi o konsystencji produktu, ale także jest nośnikiem substancji aktywnych, rozpuszczalnikiem dla niektórych składników oraz rozcieńczalnikiem. Woda jest podstawą tzw. fazy wodnej wszystkich emulsji kosmetycznych. Musi być biologicznie i chemicznie czysta (wolna od bakterii, grzybów, minerałów), co w praktyce oznacza wodę demineralizowaną, destylowaną lub dejonizowaną. Dodatkowo w kosmetyku może znajdować się woda termalna (więcej…)

Mandelic Acid – Kwas migdałowy – najdelikatniejszy z kwasów AHA; działa antybakteryjnie i przeciwtrądzikowo, oczyszcza i ściąga pory; normalizuje keratynizację (rogowacenie), rozjaśnia przebarwienia, wygładza zmarszczki; w stężeniach do 10% działa nawilżająco, w wyższych – złuszczająco; bezpieczny do stosowania przez cały rok (więcej…)

Butylene Glycol Promotor przenikania składników aktywnych w głąb skóry; rozpuszczalnik dla substancji roślinnych; substancja kondycjonująca – zmiekczająca i wygładzająca; humektant zapobiegający wysychaniu kosmetyku. Może zatykać pory oraz wywoływać stany zapalne skóry; podrażniać skórę atopową, a także sprzyjać przenoszeniu w głąb skóry wszelkich toksyn z otoczenia (więcej…)

Glycerin (Glicerol) – Glycerin (Glycerol) – Hydrofilowa substancja intensywnie nawilżająca; przenika do przestrzeni międzykomórkowej i tam wiąże cząsteczki wody; jest też promotorem przenikania – ułatwia transport substancji aktywnych w głąb skóry. Pełni też funkcję humektantu, zapobiegając wysychaniu i krystalizacji kosmetyku. To nieprawda, że ma niski potencjał komedogenny i alergizujący: najnowsze badania dowodzą, że gliceryna jest nie tylko komedogenna (zapycha pory, a w wielu kosmetykach jej stężenie przekracza 15%, co sprawia, że zaczyna chłonąć wodę z głębszych warstw naskórka i zarazem blokuje pobieranie wody z zewnątrz, przez co zamiast nawilżać – zaczyna skórę przesuszać). Ponadto jest aknegenna (powoduje wzrost aktywności bakterii bytujących w sebum i martwym naskórku, co prowadzi do stanów zapalnych i zmian trądzikowych). Także jeśli wykluczyłaś już wszystko, co może Cię zapychać i pogarszać stan Twojej cery, przyjrzyj się dokładniej glicerynie, która znajduje się w większości kosmetyków dostępnych na rynku.  (więcej…)

Tromethamine  – Regulator PH w kosmetyku; substancja alkaliczna neutralizująca zbyt kwaśne składniki. Pełni także funkcję emulgatora w kremach oraz stanowi bufor (stabilizujący PH), gdy w kosmetyku występuje parafina lub olej mineralny (więcej…)

Isohexadecane– Półsyntetyczny emolient suchy – pozostawia na skórze nietłusty film okluzyjny, zapobiegający odparowywaniu wody; zmiękcza skórę i włosy. W produkcie pełni też rolę rozpuszczalnika. Jest substancja ropopochodną, może być komedogenny (więcej…)

Dicaprylyl Ether – Syntetyczny emolient suchy (pozostawia na skórze warstwę okluzyjną, ale bez efektu odczuwalnej tłustości), zapobiegając odparowywaniu wody z naskórka, zmiękcza i wygładza. Pełni też funkcje rozpuszczalnika w lekkich emulsjach O/W i W/O. Niestety jest ekstremalnie komedogenny: zatyka pory, powoduje zaskórniki i może nasilać trądzik (więcej…)

Cyclopentasiloxane – Silikon, syntetyczny emolient, wygładza i zmiękcza skórę, ale nie posiada jako takich właściwości pielęgnacyjnych. Jest lotnym silikonem, który po pewnym czasie odparowyje ze skóry, ale i tak tworzy warstwę okluzyjną (film na skórze, zapobiegający odparowywaniu wody). W kosmetyku pełni też rolę konsystencjotwórczą, zapewnia łatwiejszą aplikację, daje poślizg. Ogólnie uznawany za bezpieczny i niekomedogenny (nie zatyka porów), ale ja i tak go nie lubię (więcej…) 

Cetyl Alcohol – Syntetyczny emolient suchy; pośrednio nawilża, zmiękcza i wygładza, tworząc na skórze i włosach warstwę okluzyjną (zapobiegającą odparowywaniu wody). Jest emulgatorem w kosmetyku, poprawia jego konsystencje i daje poślizg. Jest komedogenny – zatyka pory i powoduje powstawanie zaskórników (więcej…)

Sodium Polyacrylate– Poliakrylan sodu – pochłaniacz wilgoci, składnik sztucznego śniegu, wypełniacz do podpasek i pieluch   Tworzy okluzyjną warstwę na skórze, działa ochronnie i wygładzająco, ale i komedogennie )zapycha pory, tworzy zaskórniki). W kosmetyku pełni też funkcję stabilizatora emulsji. Oprócz tego dobrze utrwala włosy, stosowany jest w produktach do stylizacji (więcej…)

Cyclohexasiloxane – Silikon lotny, syntetyczny emolient, wygładza i zmiękcza, może wypełniać drobne zmarszczki. Daje jedwabiste odczucie i poślizg podczas aplikacji kosmetyku, zmniejsza tłustość warstw okluzyjnych, wyparowuje ze skóry po aplikacji. Ponoć nie zapycha porów, ale ja mu nie ufam (więcej…)

Cetearyl Alcohol– Emolient tłusty, tworzy okluzyjny film na skórze i włosach, który działa natłuszczająco, zmiękczająco, kondycjonująco i ochronnie, zapobiega odparowywaniu wilgoci. Działa silnie komedogennie (zatyka pory i powoduje powstawanie zaskórników). W kosmetyku pełni też funkcję konsystencjotwórczą – zagęszcza i ułatwia rozprowadzanie produktu   (więcej…)

Xanthan Gum – Lekki emulgator: zagęszcza konsystencję kosmetyku, jest substancja żelującą i stabilizującą. Ma niski potencjał komedogenny i alergenny, jest bezpieczny dla kobiet w ciąży.  (więcej…)

Methyl Glucose Sesquistearate – Roślinny emolient, tworzy na skórze warstwę okluzyjną (zapobiega odparowaniu wody) i w ten sposób wygładza i zmiękcza skórę i włosy. W kosmetyku pełni funkcje emulgatora, zapewniając powstanie białej emulsji (więcej…)

Ceteareth-20 – Emulgator odpowiadający w kosmetyku za konsystencję emulsji i solubilizator umożliwiający rozpuszczenie w wodzie tłuszczy, wyciągów roślinnych i kompozycji zapachowych. Problem w tym, że do produkcji Ceteareth-20 używa się substancji kancerogennych i łatwo go nimi zanieczyścić. Dlatego nie wolno go stosować na podrażnioną czy uszkodzoną skórę. Najlepiej w ogóle go unikać! (więcej…)

Silica Dimethyl Silylate– Polimer silikonowy, pochodna krzemionki – półsyntetyczny emolient, tworzący warstwę okluzyjną na skórze. Komedogenny – zatyka pory skóry i powoduje powstawanie zaskórników. W kosmetyku pełni też funkcję emulgatora, stabilizuje formułę i kontroluje lepkość produktu (więcej…)

Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Seed Extract  – Olej ze słodkich migdałów, zawiera kwas oleinowy, linolowy oraz witaminy: A, B1, B2, B6, D i E. Naturalny emolient: działa nawilżająco, łagodząco, zmiękczająco; natłuszcza i wygładza oraz odżywia nawet najdelikatniejszą skórę. Bezpieczny dla dzieci i kobiet w ciąży, bywa jednak komedogenny. Polecany do włosów i skóry suchej, łuszczącej się. (więcej…)

Ethylhexylglycerin Półsyntetyczny konserwant wspomagający działanie innych konserwantów w produkcie; łagodny humektant – nawilża i wspomaga działanie zawartych w kosmetyku emolientów. Rzadko, ale może podrażniać (zwłaszcza oczy) (więcej…)

Methylparaben – Paraben pełniący funkcję konserwantu o działaniu bakteriobójczym; potencjalny alergen (uwaga osoby z AZS), nie zalecany w kosmetykach dla dzieci i kobiet w ciąży. Poza  wymienionymi wyjątkami – substancja gruntownie przebadana i bezpieczna. To jeden z najłagodnieszych i najbezpieczniejszych parabenów, więc bez histerii (więcej…)

Phenoxyethanol – Konserwant zabezpieczający produkt przed rozwojem mikroorganizmów, a także rozpuszczalnik innych konserwantów (np. parabenów) oraz substancji zapachowych. Budzi wiele kontrowersji: działa drażniąco i rzekomo przenika do krwioobiegu, w Europie dopuszczony w kosmetykach w stężeniu do 1%, całkowicie zakazany w kosmetykach na terenie Japonii. Ceniony i uznawany za bezpieczny na rynku farmaceutycznym (główny składnik Octeniseptu w stężeniu 2%) jako skuteczna substancja odkażająca: niszczy bakterie, grzyby, drożdżaki, pierwotniaki i wirusy (więcej…)

Parfum


Przejrzyj swoje produkty do pielęgnacji i dowiedz się, co w nich siedzi:

INCI Encyklopedia Zazie - Poznaj składy swoich kosmetyków, szkodliwe składniki, niebezpieczne kosmetykiOPINIA ZAZIE o: Pharmaceris, Sebo Almond Peel,
Krem z 10% kwasem migdałowym

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, leczenie trądziku, cera tłusta, cera problematyczna z niedoskonałościami, Pharmaceris, Krem z 10% kwasem migdałowym sebo almond peel

 

10% Almond Peel Pharmacerisu w zasadzie zaorał moją skórę do imentu. Nie wiem, dlaczego wcześniej się nie zorientowałam, że to wszystko zmierza w bardzo złą stronę. Przyglądając się listom INCI obydwu kremów trzeba stwierdzić, że nie są one identyczne.

Nadal mamy tu kwas migdałowy na pierwszym miejscu, ale tuż za nim – zamiast tłustego emolientu – znajduje sie promotor przenikania Butylene Glycol, który ułatwia substancjom aktywnym penetrowanie w głąb naskórka. Co ciekawsze – wraz z substancjami aktywnymi – przenoszone są także coraz głębiej toksyny z otoczenia. Dalej mamy emolienty – Isohexadecane oraz Dicaprylyl Ether – ale takie, które udają, że nie są wcale tłuste, tylko sprytnie pokrywają skórę „jedwabistym” suchym filmem, który daje nam wrażenie, że kosmetyk świetnie się wchłania i wcale nie obciąża skóry.

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, leczenie trądziku, cera tłusta, cera problematyczna z niedoskonałościami, Pharmaceris, Krem z 10% kwasem migdałowym sebo almond peel

Potem idzie kilka zapychaczy, silikony oraz mój „ulubiony” pochłaniacz wilgoci do pieluch i podpasek – Sodium Polyacrylate – który zapewnia naszej skórze wodoodporną i duszącą powłokę, pod którą może się pocić i męczyć ile dusza zapragnie.

Na finał dostajemy jednak zdecydowanie mniej konserwantów, za co jestesmy niesamowicie wdzięczni producentowi, że się odrobinę opamiętał i nad nami zlitował. Ale jedno jest pewne: trochę czasu nam zajmie doprowadzenie skóry do stanu wyjściowego, sprzed tej nieszczęsnej dwufazowej kuracji Pharmacerisu :(

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, leczenie trądziku, cera tłusta, cera problematyczna z niedoskonałościami, Pharmaceris, Krem z 10% kwasem migdałowym sebo almond peel

Recenzje kosmetyków, informacje ich o składzie i działaniu:

recenzje kosmetyczne, składy kosmetyków, Piękno i Bestia czyli Zazie w Krainie Kosmetyków

 

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

2sediment

Scroll to top
1
0
Would love your thoughts, please comment.x