[recenzja] Pharmaceris, Sebo Almond Peel, Krem z kwasem migdałowym 5%

 

Moja miłość do kwasu migdałowego nie słabnie, nawet jeśli zdarza jej się zaliczać kolejne wtopy w postaci preparatów, które nijak nie odpowiadają opisowi i zapewnieniom producenta. Myslałam, że skoro zwykły drogeryjny kosmetyk – w postacie serum Super Power Mezo Bielendy – zdziałał istny cud na mojej twarzy, to apteczny kem Pharmaceris, Sebo Almond Peel, Krem z kwasem migdałowym 5% uczyni prawdziwą rewolucję. No i uczynił. Ale chyba nie o taką mi chodziło.

cena:  od 32 zł [klik!]

 

 

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, leczenie trądziku, cera tłusta, cera problematyczna z niedoskonałościami, Pharmaceris, Krem z kwasem migdałowym 5% (sebo almond peel)

Czego oczekiwałam? Spełnienia obietnic zawartych na opakowaniu. Nie dość, że uwierzyłam we wszystko, co zostało napisane – no bo przecież kwas migdałowy to prawdziwy mistrz! – to jeszcze wyobraziłam sobie, że krem Sebo Almond Peel Pharmaceris będzie jeszcze lepszy niż serum Bielendy, gdyż nie będzie go trzeba dodatkowo przykrywać ani kremem nawilżającym, bo jest tak zajebisty, że wszystko w sobie ma!

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, leczenie trądziku, cera tłusta, cera problematyczna z niedoskonałościami, Pharmaceris, Krem z kwasem migdałowym 5% (sebo almond peel)

No owszem, okazało się, że ma w sobie o wiele więcej niż się spodziewałam i dużo za dużo niż moja skóra była gotowa znieść. Ale po kolei: zapach cytrusowo-chemiczna, konsystencja z pozoru lekka i delikatna, ale po roztarciu na skórze bardzo śliska. Pozostawia na twarzy wyraźnie wyczuwalny film, który nie jest zbyt przyjemny. Ale ponieważ jest to krem na noc, postanowiłam nie grymasić. Zaczęłam od I stopnia złuszczania i cierpliwie aplikowałam krem przez jakieś 2 tygodnie noc w noc.

Nie zauważyłam żadnej spektakularnej poprawy stanu cery, wręcz przeciwnie: wyskakiwało mi coraz więcej niespodzianek – w przeciwieństwie do serum z kwasem migdałowym Bielendy, które momentalnie oczyszczało i rozjaśniało moją skórę, bez żadnych dodatkowych wyprysków czy zapchanych porów. Pomyslałam, że OK – tu jest inna receptura, więc może ta cera musi się najpierw „oczyścić od wewnątrz” – stąd ten wysyp – a potem już będzie cudownie. Jakżesz ja się myliłam!

Nie było lepiej. Nie zużyłam nawet tego opakowania do końca, tylko od razu przesiadłam się na II stopień złuszczania czyli Pharmaceris, Sebo Almond Peel, Krem z 10% kwasem migdałowym 

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, leczenie trądziku, cera tłusta, cera problematyczna z niedoskonałościami, Pharmaceris, Krem z kwasem migdałowym 5% (sebo almond peel)


Jeśli nie interesuje Cię analiza składu tego kosmetyku, przeskocz od razu do mojej recenzji: OPINIA ZAZIE


 

 


Analiza składu INCI – według kolejności składników podanej przez producenta:

 

Aqua (Water) – woda jest jednym z bazowych składników większości kosmetyków, przeważnie zajmując pierwsze miejsce na liście INCI podawanej przez producenta na opakowaniu produktu. Procentowy udział wody w kosmetyku może dochodzić nawet do 90%, ale pamiętajmy, że im więcej wody, tym mniej substancji czynnych i tym mniej “treściwa” jest formuła kosmetyku. Np. w kremach nawilżających woda, hydrolaty i wyciągi roślinne stanowią ok. 50-70% całego produktu. Woda nie tylko stanowi o konsystencji produktu, ale także jest nośnikiem substancji aktywnych, rozpuszczalnikiem dla niektórych składników oraz rozcieńczalnikiem. Woda jest podstawą tzw. fazy wodnej wszystkich emulsji kosmetycznych. Musi być biologicznie i chemicznie czysta (wolna od bakterii, grzybów, minerałów), co w praktyce oznacza wodę demineralizowaną, destylowaną lub dejonizowaną. Dodatkowo w kosmetyku może znajdować się woda termalna (więcej…)

Mandelic Acid – Kwas migdałowy – najdelikatniejszy z kwasów AHA; działa antybakteryjnie i przeciwtrądzikowo, oczyszcza i ściąga pory; normalizuje keratynizację (rogowacenie), rozjaśnia przebarwienia, wygładza zmarszczki; w stężeniach do 10% działa nawilżająco, w wyższych – złuszczająco; bezpieczny do stosowania przez cały rok (więcej…)

PPG-15 Stearyl Ether – Emolient (substancja nawilżająca i zmiękczająca) i emulgator (tworzy emulsję kosmetyku); działa komedogennie i  alergennie – zatyka pory i podrażnia skórę. W mieszaninie z olejem mineralnym powoduje trądzik kosmetyczny. Podrażnia skórę, powoduje złuszczanie naskórka z równoczesnym podrażnieniem mieszków włosowych (więcej…)

Propylene Glycol – Syntetyczny humektant, pochodna roby naftowej; promotor przenikania substancji aktywnych w głąb skóry, wzmacnia ich działanie; ma właściwości nawilżające i żelujące; może być konserwantem w kosmetyku, obniżając aktywność wody, będącej pożywką dla drobnoustrojów. Może podrażniać skórę, przyciągać toksyny ze środowiska oraz działać komedogennie (zatykać pory skóry). (więcej…)

Steareth-21 – Substancja myjąca, pełni też funkcję emulgatora tworzącego emulsję; poprawia konsystencję i wzmaga lepkość produktu. (więcej…)

Cetearyl Alcohol Emolient tłusty, tworzy okluzyjny film na skórze i włosach, który działa natłuszczająco, zmiękczająco, kondycjonująco i ochronnie, zapobiega odparowywaniu wilgoci. Działa silnie komedogennie (zatyka pory i powoduje powstawanie zaskórników). W kosmetyku pełni też funkcję konsystencjotwórczą – zagęszcza i ułatwia rozprowadzanie produktu   (więcej…)

Tromethamine – Regulator PH w kosmetyku; substancja alkaliczna neutralizująca zbyt kwaśne składniki. Pełni także funkcję emulgatora w kremach oraz stanowi bufor (stabilizujący PH), gdy w kosmetyku występuje parafina lub olej mineralny (więcej…)

Steareth-2 – Emulgator tworzący emulsję; substancja powierzchniowo czynna i zwilżająca: ułatwia kontakt mytej powierzchni z roztworem myjącym, poprawiając usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni skóry i włosów. Substancja renatłuszczająca – odbudowująca barierę lipidową. (więcej…)

Dimethicone – Trudnozmywalny silikon zatykający pory skóry (jest świetnym preparatem na wszy – zabija je poprzez zablokowanie dostępu do tlenu); emolient suchy – tworzy na skórze (i włosach) okluzyjny film dający odczucie jedwabistej gładkości, a zapobiegając odparowywaniu wilgoci ze skóry – pośrednio ja nawilża i wygładza. O ile dobrze się sprawdza w kosmetykach kolorowych (jest nośnikiem dla pigmentów w podkładzie) oraz kosmetykach do włosów (ułatwia ich rozczesywanie, wygładza, zapobiega elektryzowaniu, chroni przed czynnikami zewnętrznymi, itp), o tyle w kosmetykach do pielęgnacji twarzy – budzi zastrzeżenia. W dużych stężeniach i regularnie stosowany może powodować powstawanie wyprysków i stanów zapalnych oraz ogólne „przemęczenie” i przeciążenie skóry oraz włosów. Może się „nabudowywać”. (więcej…)

Nylon-12 – Mikroplastik! Optycznie wygładza, matuje i sprawia że skóra wygląda na gładką i jedwabistą. Tworzy na skórze kolejną(!) warstwę okluzyjną, zmniejsza tłustość pozostałych warstw okluzyjnych kosmetyku bez ich fizycznego rozrzedzania.  (więcej…)

Cyclopentasiloxane – Silikon, syntetyczny emolient, wygładza i zmiękcza skórę, ale nie posiada jako takich właściwości pielęgnacyjnych. Jest lotnym silikonem, który po pewnym czasie odparowyje ze skóry, ale i tak tworzy warstwę okluzyjną (film na skórze, zapobiegający odparowywaniu wody). W kosmetyku pełni też rolę konsystencjotwórczą, zapewnia łatwiejszą aplikację, daje poślizg. Ogólnie uznawany za bezpieczny i niekomedogenny (nie zatyka porów), ale ja i tak go nie lubię (więcej…) 

Magnesium Aluminum Silicate – Silikonowy zagęstnik, stabilizuje emulsję kosmetyku. Wykorzystywany w produktach do makijażu, jest dobrym nośnikiem pigmentów, dobrze rozprowadza się na skórze i pozostawia ją jedwabistą w dotyku. (więcej…)

Chondrus Crispus (Carrageenan) – Ekstrakt z chrząstnicy kędzierzawej (mchu irlandzkiego) to tzw.”roślinny sylikon”: składnik żelujący i zagęszczający emulsję; ale także humektant: nawilża, ujędrnia, działa przeciwzmarszczkowo; zmiękcza i wygładza włosy. Bogaty w naturalne proteiny, minerały, witaminy B1, B2, B5, C i PP. Bardzo skuteczny w żelach i kremach pod oczy. Niestety jest ekstremalnie komedogenny: zapycha pory, powoduje wypryski. (więcej…)

Ceteareth-20 – Emulgator odpowiadający w kosmetyku za konsystencję emulsji i solubilizator umożliwiający rozpuszczenie w wodzie tłuszczy, wyciągów roślinnych i kompozycji zapachowych. Problem w tym, że do produkcji Ceteareth-20 używa się substancji kancerogennych i łatwo go nimi zanieczyścić. Dlatego nie wolno go stosować na podrażnioną czy uszkodzoną skórę. Najlepiej w ogóle go unikać! (więcej…)

Xanthan Gum – Lekki emulgator: zagęszcza konsystencję kosmetyku, jest substancja żelującą i stabilizującą. Ma niski potencjał komedogenny i alergenny, jest bezpieczny dla kobiet w ciąży.  (więcej…)

Cyclohexasiloxane – Silikon lotny, syntetyczny emolient, wygładza i zmiękcza, może wypełniać drobne zmarszczki. Daje jedwabiste odczucie i poślizg podczas aplikacji kosmetyku, zmniejsza tłustość warstw okluzyjnych, wyparowuje ze skóry po aplikacji. Ponoć nie zapycha porów, ale ja mu nie ufam (więcej…)

Ethoxydiglycol – Rozpuszczalnik dla substancji aktywnych (np. roślinnych); promotor przenikania (transportuje substancje aktywne w głąb skóry, zwiększając ich skuteczność); jest humektantem – nawilża skórę i włosy, ale może podrażniać wrażliwą skórę. Stężenie w kosmetykach powyżej 5% może być niebezpieczne dla zdrowia. Może być też toksyczny po połknięciu, jak i po przedostaniu się do krwi przez skórę, jest stosowany także w kosmetykach do higieny jamy ustnej. Istnieje ryzyko zatrucia i nie należy go nakładać na uszkodzoną skórę i okolice oczu (więcej…)

Glucose – Cukier gronowy; naturalny humektant, nawilża i zatrzymuje wilgoć w skórze. W pielęgnacji włosów, gdyż łatwo wiąże się z keratyną włókna włosowego, nawilża je i zapobiega rozdwajaniu się końcówek. (więcej…)

BHT Syntetyczny konserwant; penetruje skórę, łatwo podrażnia skórę i oczy, może wywoływać zaczerwienienia, wysypkę, duszności i mieć negatywne działanie na nerki. Podejrzewany o działanie kancerogenne. W wielu krajach jest niedozwolony w produktach dla dzieci i kobiet w ciąży. (więcej…)

Citrus Medica Limonum (Lemon) Juice – Sok wyciskany z świeżej miazgi cytryny, zawiera witaminy: C), A, B i PP, kwasy organiczne, flawonoidy i pektyny; wygładza, zmiękcza, rozjaśnia skórę, działa przeciwzapalnie. (więcej…)

Butylene Glycol Promotor przenikania składników aktywnych w głąb skóry; rozpuszczalnik dla substancji roślinnych; substancja kondycjonująca – zmiekczająca i wygładzająca; humektant zapobiegający wysychaniu kosmetyku. Może zatykać pory oraz wywoływać stany zapalne skóry; podrażniać skórę atopową, a także sprzyjać przenoszeniu w głąb skóry wszelkich toksyn z otoczenia (więcej…)

Ascorbic Acid – Syntetyczna witamina C (tzw. witamina młodości), jeden z najsilniejszych antyoksydantów; w wyższych stężeniach (do 30%) odmładza, wygładza zmarszczki, rozjaśnia skórę, redukuje przebarwienia, poprawia koloryt, ujędrnia; posiada właściwości keratolityczne, gojące i wzmacniające naczynia krwionośne, chroni skórę przed szkodliwym wpływem środowiska. (więcej…)

Phenoxyethanol – Konserwant zabezpieczający produkt przed rozwojem mikroorganizmów, a także rozpuszczalnik innych konserwantów (np. parabenów) oraz substancji zapachowych. Budzi wiele kontrowersji: działa drażniąco i rzekomo przenika do krwioobiegu, w Europie dopuszczony w kosmetykach w stężeniu do 1%, całkowicie zakazany w kosmetykach na terenie Japonii. Ceniony i uznawany za bezpieczny na rynku farmaceutycznym (główny składnik Octeniseptu w stężeniu 2%) jako skuteczna substancja odkażająca: niszczy bakterie, grzyby, drożdżaki, pierwotniaki i wirusy. (więcej…)

Methylparaben – Paraben pełniący funkcję konserwantu o działaniu bakteriobójczym; potencjalny alergen (uwaga osoby z AZS), nie zalecany w kosmetykach dla dzieci i kobiet w ciąży. Poza  wymienionymi wyjątkami – substancja gruntownie przebadana i bezpieczna. To jeden z najłagodnieszych i najbezpieczniejszych parabenów, więc bez histerii (więcej…)

Propylparaben– Konserwant, hamuje rozwój mikroorganizmów w kosmetyku; zapobiega zmianie zapachu, koloru i konsystencji. Dozwolony do stosowania w ograniczonym stężeniu. (więcej…)

Butylparaben – Bardzo szkodliwy konserwant! Silnie alergizujący, może wywołać ciężkie, kontaktowe zapalenie skóry. Substancja potencjalnie toksyczna i kancerogenna. Zakazany w kosmetykach dla dzieci i kobiet w ciąży. (więcej…)

Ethylparaben – Konserwant, nie tak toksyczny jak Buthylparaben, ale równie alergizujący. Dozwolony do stosowania w kosmetykach w ograniczonym stężeniu. (więcej…)

Potassium Sorbate – Sorbinian potasu (pozyskiwany z roślin lub syntetyczny) to popularny konserwant o działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym, zalecany do konserwowania nawet kosmetyków naturalnych i ekologicznych. Może jednak podrażniać i działać alergicznie (więcej…)

Caramel –  Substancja pochodzenia naturalnego; pełni w kosmetyku funkcję zapachową oraz stanowi bezpieczny brązowy barwnik. Jest też głównym składnikiem wosków cukrowych do depilacji, gdzie wykazuje delikatne działanie odżywcze.    (więcej…)

 


Przejrzyj swoje produkty do pielęgnacji i dowiedz się, co w nich siedzi:

INCI Encyklopedia Zazie - Poznaj składy swoich kosmetyków, szkodliwe składniki, niebezpieczne kosmetykiOPINIA ZAZIE o: Pharmaceris, Sebo Almond Peel,
Krem z kwasem migdałowym 5%

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, leczenie trądziku, cera tłusta, cera problematyczna z niedoskonałościami, Pharmaceris, Krem z kwasem migdałowym 5% (sebo almond peel)
O co znowu chodzi i co tak bardzo nie pasuje mojej skórze w tym kosmetyku? Przecież podobno tak kocha kwas migdałowy i pod jego wpływem cudownie się oczyszcza, rozjaśnia, wygładza i zwęża pory – że o przemiłym nawilżeniu nie wspomnę! Tak było w przypadku serum migdałowego Bielendy. Co jest nie tak z Pharmacerisem?!

Na pierwszym miejscu w składzie stoi kwas migdałowy, super. Tyle że zaraz po nim mamy dwa tłuste i komedogenne emolienty, następnie równie zapychający i trudnozmywalny silikon Dimethicone (który lubi się „nabudowywać” na skórze) oraz Nylon-12, który powleka naszą skórę szczelną, gładką i jedwabistą powłoką z mikroplastiku. Fajnie?

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, leczenie trądziku, cera tłusta, cera problematyczna z niedoskonałościami, Pharmaceris, Krem z kwasem migdałowym 5% (sebo almond peel)

Ale to jeszcze nie koniec! Dalej mamy naturalny, choć ekstremalnie zapychający pory karagenian oraz podejrzewany o działanie rakotwórcze emulgator i drażniący promotor przenikania. Potem już z górki: cała paleta konserwantów, na czele z toksycznym Butylparabenem, który może wywołać silną alergię i kontaktowe zapalenie skóry.

Zasadniczo to ja się nie znam, ale jeśli Pharmaceris uważa, że ten zestaw składników zapewnia „wysoką tolerancję” oraz nadaje się „nawet dla skóry delikatnej i wrażliwej”, to chyba go srogo pojebało…

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, leczenie trądziku, cera tłusta, cera problematyczna z niedoskonałościami, Pharmaceris, Krem z kwasem migdałowym 5% (sebo almond peel)

Recenzje kosmetyków, informacje ich o składzie i działaniu:

recenzje kosmetyczne, składy kosmetyków, Piękno i Bestia czyli Zazie w Krainie Kosmetyków

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

1commitment

Scroll to top
1
0
Would love your thoughts, please comment.x