Twoja domena niedługo wygaśnie, Zazie

Dostałam mailem powiadomienie, że – jak co roku o tej porze – lada dzień mija termin płatności za domenę zazie.com.pl. Zazwyczaj w takiej sytuacji zastanawiam się gorączkowo, skąd wezmę te cholerne 120 zeta, ale tym razem tknęła mnie boleśnie myśl zgoła odmienna: “A może to już koniec? Może już dosyć. Przecież i tak przez ostatnie miesiące pisałam coraz rzadziej, a ostatnio prawie wcale…”
Takie są fakty, let’s face it.

To, co nadal mnie tu trzyma, to z lekka przeterminowany sentyment i nikła nadzieja, że może coś się we mnie odmieni i znów dziarsko chwycę za klawiaturę, by z uporem maniaka pisać te swoje kocopoły – trochę sobie, a trochę tym skarłowaciałym muzom, które 15 lat temu sprawiły, że z uogólnionej życiowej rozpaczy i twórczej niemocy założyłam sobie blogusia.

Nie mam siły. Nie mam ochoty. Wystukuję te słowa jednym palcem, zmuszając się do wygenerowania każdego kolejnego zdania. Od wielu tygodni źle się czuję. Po prostu czuję się źle. Myślałam, że to z niewyspania; że za dużo roboty, ślęczenia nocami przy kompie; zbyt wiele stresów i drugie tyle rozczarowań. I że to minie. Tyle że nie mija. Od sierpnia. Próbowałam to ukrywać – przed sobą i przed ludźmi. Do perfekcji opanowałam eleganckie emanowanie stoickim spokojem i beztroskim dystansem, bardzo dbając o to, by nie przebijała spod nich pełna rezygnacji cisza. Na pytanie “co u ciebie?” – zawsze odpowiadałam, że spoko. Bo co miałam mówić…

[photo credits:   Charlotte Grimm]

Każdy jest sam. Sam w swoim własnym bagnie, nieporadnie próbując wytargać się z niego za włosy niczym krzepki i rumiany baron Munchausen. Przez wiele tygodni dawałam radę, aż w końcu posypałam się. Tydzień temu podczas kontrolnej wizyty u psychiatry padło zdanie, które mnie zmroziło:
– Pani Olgo, to niestety znowu depresja…
– Nie!
– Tak. Ale proszę się nie martwić, podwyższymy dawki leków.
Paroksetyna z bupropionem to ostatnia i jedyna kombinacja, która jeszcze na mnie działa. To znaczy – działała. Przez ostatni rok. Teraz dawka osiągnęła maksimum. Jeśli nie pomoże, to już nie wiem, czym będę się leczyć. Mimo wszystko nadal próbuję być wesoła. Dzięki temu ludzie nie traktują mnie i mojej depresji na serio. Ot, taki kaprys. Przecież zimą wszyscy mają chandrę. Tyle że moja zaczęła się latem.

Na wszelki wypadek postanowiłam reaktywować bloga. Bo jeśli jednak przyjdzie do mnie Złe i znów pochłonie mnie bez reszty, te nieporadnie sklecone zdania w wirtualu pozostaną na jakiś czas moją jedyną formą kontaktu. Z czymkolwiek.

 

 

 

 

 
 

 

 


OSTATNIE WPISY:

„będę ofiary składać z ciała, kruszyć duszę…”

  To wszystko, co do tej pory zwykłam robić, rozpaczliwie próbując sobie radzić z depresją, nadwagą czy licznymi ułomnościami charakteru – najkrócej można by opisać słowami Nosowskiej: będę podpalać się na placach stolic, skakać z wież kościelnych na anteny, będę się głodzić aż do śmierci z głodu, będę ofiary składać z ciała, kruszyć duszę. Praktycznie…

5 komentarzy

Upomnienie

Posłuchaj mnie teraz uważnie, Olga: nigdy nikogo nie proś o przyjaźń, uwagę, czas, zainteresowanie, wzajemność czy zrozumienie. Przestań płakać z powodu ludzi, którzy nagle milkną, odwracają się od Ciebie wpół zdania, odchodzą, znikają. Ich prawo. Nie goń, nie śledź, nie przekonuj, że jednak jesteś coś warta i zasługujesz na trochę więcej niż cisza. Nie rozkładaj…

3 komentarze

resztki

Po tylu latach życia pod narcystycznym ostrzałem i krytyczną wiwisekcją, która bez pardonu dzień w dzień rozkładała mnie na czynniki pierwsze, wpisując każdy z nich w excelową tabelkę, bezlitośnie punktując i sumując wszystko do jednego wielkiego zera – przychodzi mi stwierdzić, że zostały ze mnie jakieś marne resztki, które nijak nie składają się w spójną…

7 komentarzy

 

 

 

 

     
↓  SKOMENTUJ PRZEZ FACEBOOKA ↓ 

9 Comments

 1. MsFog29 grudnia 2016

  Jest nas wielu – tych którzy czują To tak jak ty to napisałaś. Zawsze na końcu jesteśmy sami – sami ze wszystkim i z sobą samym.
  Nie odgonimy twoich demonów i mroków. Ale miej myśl, że my, twoi czytelnicy jesteśmy z tobą. Czytając twojego bloga linie papilanrne choćby twojego jednego stukającego w kalwiaturę palca odciskają ślady i w naszym życiu.
  Gdy szukałam motywacji do odchudzania znalazłam twój blog- bez tego i Dr Beck nie byłabym tu gdzie jestem teraz.
  Każdy kolejny oddech, każdy krok przybliża cie do jutra. A jutro może będzie inne?

  Odpowiedz
 2. Ewa21 grudnia 2016

  Zazie nie odchodź, nie kasuj bloga. Ja pamiętam Twoje wpisy sprzed ponad dziesięciu lat, piętnastu może nawet ? Jesteś piękna i lubię Ciebie, zostań proszę.

  Odpowiedz
 3. Internauta11 grudnia 2016

  120zł za domenę to 2x za dużo, przenieś do Aftermarket.pl albo Premium.pl to zapłacisz połowę tego

  Odpowiedz
 4. Ana10 grudnia 2016

  Zazie droga, czy można zapisać depresję na śmierć? zmagam się z uzależnieniem i jedną z recept jest zapisywanie złych emocji, co ma mi pomóc wytrwać w abstynencji (w moim przypadku od leków i cukru). Wiem, że depresja to całkiem coś innego, ale może spróbuj? pisz, wyrzuć z siebie złe myśli, nie jesteś ekstrawertyczką, nie musi być na blogu, ale w sumie czemu nie? tyle osób zmaga się z tym co ty, może pomożesz nie tylko sobie?

  Odpowiedz
 5. Joanna9 grudnia 2016

  Hej Zazie,
  przykro mi, że tak się czujesz …
  nie wiem co napisać – jak zwykle – dlatego też z reguły rezygnuję z komentowania :(
  wszystko co chcę powiedzieć wydaje mi się takie powierzchowne – cierpisz i nie wiem jakie słowa
  mogłyby Cię pocieszyć ..
  ja też zmagam się chyba z depresją, chociaż jestem w o wiele lepszej sytuacji od Ciebie, co oczywiście
  powoduje jeszcze gorsze samopoczucie – przecież inni to dopiero mają przesrane to o co mi chodzi ..
  dlatego też staram się nikomu nie mówić jak się czuję :(
  nie chodzę do lekarza, nie biorę leków
  kiedyś próbowałam ale po wszystkim czułam się jeszcze gorzej
  Trzymaj się jakoś, uściski
  Joanna

  Odpowiedz
 6. Ola8 grudnia 2016

  Jakoś to będzie i na pewno przejdzie. A chodzisz na siłkę? Ja też mam od dawna doła, typu rezygnacyjnego, bez prób szamotaniny ozdrowieńczej i bez šladu nadziei, ale mi na pewno dołożyło sie realne zawalenie paru rzeczy zewnętrznych. To, że ktos tez ma doła nie jest chyba pocieszeniem, ale przynajmniej wiedz, ze jestes aż za dobrxe rozumiana przez wsółbraci w depresji. Ja bede probowała po raz setny aktywności fizycznej, dlatego pytam, czy Ty ćwiczysz? Šciskam Cię mocno, jeszcze nie raz się ucieszysz, ubawisz, wzruszysz i nam tu wykwitniesz, tylko przeczekaj cierpliwie ten szajs.

  Odpowiedz
 7. Bogna8 grudnia 2016

  Zazie kochana ja też czuje się gorzej. Biorę więcej niż bym musiała. Więcej niż przed ciążą i w trakcie ciąży. Tak to już jest…uwielbiam to ze jesteś taka jaka jesteś. Jestem pewnie taka sama jak Ty. Z małym odstępstwem.

  Wyłaź na wierzch. Bierz leki. Nie pij alko! Jakoś przetrwamy do wiosny. Wierzę w to.

  Odpowiedz
 8. Bogna8 grudnia 2016

  Zazie kochana ja też czuje się gorzej. Biorę więcej niż bym musiała. Więcej niż przed ciążą i w trakcie ciąży. Tak to już jest…uwielbiam to ze jesteś taka jaka jesteś. Jestem pewnie taka sama jak Ty. Z małym odstępstwem.

  Wyłaź na wierzch. Bierz leki. Nie pij alko! Jakoś przetrwamy do wiosny. Wierzę w to.

  Odpowiedz
 9. anika8 grudnia 2016

  Tulę. Ja w lipcu odstawiłam Mozarin. Listopad przygniótł mnie do ziemi a ulubiona pani psycholog poszła na zwolnienie. Na razie podtrzymuję funkcje życiowe Depresanum, o dziwo noga za nogą idę na nim do przodu choć to tylko ziółka. I Tobie tego życzę z całej siły ściskając kciuki.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Scroll to top