[recenzja] Ziaja, Liście Manuka, Pasta do głębokiego oczyszczania twarzy przeciw zaskórnikom

 

Pasta do głębokiego oczyszczania twarzy przeciw zaskórnikom – z serii Liście manuka – to chyba jeden z niewielu kosmetyków Ziai, które naprawdę lubiłam i zużywałam tubkę za tubką, nie grymasząc zanadto i nie bulwersując się jakoś szczególnie składem. Dopóki mu się dokładniej nie przyjrzałam.

 

cena:  od 7 zł [klik!]

 

 

recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, Ziaja Liście Manuka, pasta do głębokiego oczyszczania twarzy przeciw zaskórnikom

Szukając godnego następcy mojego nieodżałowanego peelinu z mikrogranulkami (bardzo mocnego) Ziaja Pro, którego z różnych powodów już nie używam, trafiłam w aptece na taką oto pastę. Mój wzrok szczególnie przykuły trzy słowa: „głębokie oczyszczanie” oraz „zaskórniki”.

Spodziewałam się czegoś w rodzaju pasty glinkowej, gęstej i nieco tępej w konsystencji. Tymczasem z tubki wycisnęłam dosyć kremową emulsję, w której widoczne były błękitne mikrogranulki, a pod palcami dało się wyczuć nieco drobniejsze i praktycznie niewidoczne grudeczki czegoś grubszego niż drobno zmielona glinka. I tak poznałam uwodnioną krzemionkę :)

recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, Ziaja Liście Manuka, pasta do głębokiego oczyszczania twarzy przeciw zaskórnikom

Na tyle delikatną, bym mogła masować nią skórę uwrażliwioną po kuracji miejscowym retinoidem i na tyle mocną, by czuć prawdziwe złuszczanie. Twarz po takim peelingu pozostawała oczyszczona, gładka i odświeżona. Jedynym mankamentem tego kosmetyku była konieczność używania go wyłącznie pod prysznicem, bo drobinki krzemionki miały wręcz niesamowitą zdolność dyskretnego przemieszczania się w stronę linii włosów, co uniemożliwiało dokładne spłukanie tej pasty pod kranem – nad umywalką – i wymagało po prostu spłukania całej głowy. Czemu więc zrezygnowałam i z tego peelingu Ziai?

 

recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, Ziaja Liście Manuka, pasta do głębokiego oczyszczania twarzy przeciw zaskórnikom


Jeśli nie interesuje Cię analiza składu tego kosmetyku, przeskocz od razu do mojej recenzji: OPINIA ZAZIE


 


Analiza składu INCI – według kolejności składników podanej przez producenta:

 

Aqua (Water) – woda jest jednym z bazowych składników większości kosmetyków, przeważnie zajmując pierwsze miejsce na liście INCI podawanej przez producenta na opakowaniu produktu. Procentowy udział wody w kosmetyku może dochodzić nawet do 90%, ale pamiętajmy, że im więcej wody, tym mniej substancji czynnych i tym mniej “treściwa” jest formuła kosmetyku. Np. w kremach nawilżających woda, hydrolaty i wyciągi roślinne stanowią ok. 50-70% całego produktu. Woda nie tylko stanowi o konsystencji produktu, ale także jest nośnikiem substancji aktywnych, rozpuszczalnikiem dla niektórych składników oraz rozcieńczalnikiem. Woda jest podstawą tzw. fazy wodnej wszystkich emulsji kosmetycznych. Musi być biologicznie i chemicznie czysta (wolna od bakterii, grzybów, minerałów), co w praktyce oznacza wodę demineralizowaną, destylowaną lub dejonizowaną. Dodatkowo w kosmetyku może znajdować się woda termalna (więcej…)

Hydrogenated Silica – Uwodniona krzemionka: pochałania wilgoć, pot i sebum; działa przeciwłojotokowo i matuje. Wykorzystywana do kosmetyków dla cery tłustej i trądzikowej oraz antyperspirantów i dezodorantów. W kosmetykach kolorowych utrwala konsystencję oraz właściwości aplikacyjne, zwiększa przyczepność kosmetyku do skóry, zapobiega zbrylaniu produktu, przedłuża trwałość. Spotykana również w pastach do zębów ze względu na właściwości ścierające i polerujące. (więcej…)

Glycerin (Glicerol) – Glycerin (Glycerol) – Hydrofilowa substancja intensywnie nawilżająca; przenika do przestrzeni międzykomórkowej i tam wiąże cząsteczki wody; jest też promotorem przenikania – ułatwia transport substancji aktywnych w głąb skóry. Pełni też funkcję humektantu, zapobiegając wysychaniu i krystalizacji kosmetyku. To nieprawda, że ma niski potencjał komedogenny i alergizujący: najnowsze badania dowodzą, że gliceryna jest nie tylko komedogenna (zapycha pory, a w wielu kosmetykach jej stężenie przekracza 15%, co sprawia, że zaczyna chłonąć wodę z głębszych warstw naskórka i zarazem blokuje pobieranie wody z zewnątrz, przez co zamiast nawilżać – zaczyna skórę przesuszać). Ponadto jest aknegenna (powoduje wzrost aktywności bakterii bytujących w sebum i martwym naskórku, co prowadzi do stanów zapalnych i zmian trądzikowych). Także jeśli wykluczyłaś już wszystko, co może Cię zapychać i pogarszać stan Twojej cery, przyjrzyj się dokładniej glicerynie, która znajduje się w większości kosmetyków dostępnych na rynku.  (więcej…)

Polyethylene –  Mikroplastik! Polimer termoplastyczny, najczęściej stosowany plastik na świecie. W formie niskocząsteczkowej jest filmotwórczy: tworzy na skórze warstwę okluzyjną (zapobiegając TEWL) i przez to nawilża oraz wygładza. W kosmetyku jest emulgatorem i stabilizatorem formuły, służy też do produkcji opakowań. Jako plastik jest też materiałem ścierającym i polerującym w peelingach mechanicznych, pastach do zębów. Może być zanieczyszczony dioksanem. Nie należy stosować go na uszkodzoną skórę i nie jest zalecany w kosmetykach dla dzieci. Składnik jest szkodliwy dla środowiska naturalnego, nie ulega biodegradacji. W USA został zabroniony w produkcji peelingów. (więcej…)

Sodium Laureth Sulfate (SLES) – SLES to anionowa substancja powierzchniowo czynna: stosowana jako detergent w preparatach myjących i szamponach do włosów; jedna z najpopularniejszych substancji myjących – usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów. Ma bardzo dobre właściwości pianotwórcze Bywa też stosowana jako emulgator w kosmetykach pielęgnacyjnych. Czysty SLES ma działanie drażniące, ale tylko wtedy, gdy jest stosowany jako pojedyncza substancja (np. roztwór SLES w wodzie), w wysokich stężeniach i przy długotrwałym kontakcie ze skórą. W kosmetykach nigdy nie stosuje się takich układów. W kosmetykach SLES zawsze występuje w mieszaninach z innymi substancjami, które łagodzą jego działanie drażniące. SLES jest substancją o długiej historii bezpiecznego użycia i bardzo dobrze poznanym profilu toksykologicznym. (więcej…)

Titanium Dioxide – Dwutlenek tytaniu: pigment, fizyczny filtr mineralny UVA/UVB. Działa na zasadzie lustra, odbijając promienie UV. Może podrażniać błony śluzowe, oczy oraz drogi oddechowe. Mimo bycia naturalna alternatywą dla filtrów chemicznych – dwutlenek tytanu nie jest do końca przebadany, podejrzewa się go o działanie kancerogenne.  (więcej…)

Cellulose Gum – Polimer, pochodna celulozy: zagęstnik i stabilizator emulsji (zapobiega jej rozwarstwianiu). W połączeniu z wodą guma tworzy żel, z jej pomocą można całkowicie wyeliminować fazę tłuszczową z kosmetyku. Dodatkowo składnik stabilizuje pianę w produktach z detergentami. (więcej…)

Panthenol –  Syntetyczny humektant: nawilża, koi; łagodzi podrażnienia, poparzenia i alergie skóry; przyspiesza gojenie. Dobrze wpływa na włosy: pogrubia je, nawilża, wzmacnia, nabłyszcza i wygładza; działa przeciwłupiezowo i stymuluje cebulki włosów; a także na paznokcie: bardzo dobrze i głęboko się wchłania. (więcej…)

Illite – Glina: ilasta skała osadowa, może zawierać okruchy innych skał oraz substancje organiczne. Jej skład jest różny w zależności od miejsca wydobycia. Wykorzystywana w produkcji kosmetyków oczyszczających, matujących i pochłaniających sebum, tłuszcz i pot, np w pudrach do makijażu, maseczkach i preparatach myjących. Ma właściwości ścierające, do stosowania w peelingach mechanicznych i pastach do zębów w celu usunięcia osadów i martwego naskórka. Rozjaśnia skórę, usuwa wolne rodniki, toksyny, zanieczyszczenia, oczyszcza pory z wągrów, wygładza, ujędrnia i mineralizuje, działa antyseptycznie i przeciwłojotokowo. W kosmetykach do włosów: przeciwłupieżowo, dodaje włosom objętości. Jest składnikiem spulchniającym kosmetyczne konsystencje oraz zapobiegającym zbrylaniu. W dużych stężeniach i często stosowana może przesuszać skórę i włosy. Składnik niewiadomego pochodzenia. (więcej…)

Propylene Glycol – Syntetyczny humektant, pochodna roby naftowej; promotor przenikania substancji aktywnych w głąb skóry, wzmacnia ich działanie; ma właściwości nawilżające i żelujące; może być konserwantem w kosmetyku, obniżając aktywność wody, będącej pożywką dla drobnoustrojów. Może podrażniać skórę, przyciągać toksyny ze środowiska oraz działać komedogennie (zatykać pory skóry).  (więcej…)

Leptospermum Scoparium (Manuka) Leaf Extract – Hydrofilowy ekstrakt z liści z drzewa Manuka: działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie; stosowany jako leczniczy kompleks na infekcje i podrażnienia naskórka. Oczyszcza, odkaża, redukuje trądzik. (więcej…)

Sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer – Syntetyczny zagęstnik o działaniu stabilizującym emulsję. Tworzy na skórze warstwą okluzyjną, która zapobiega nadmiernemu odparowaniu wody Nadaje uczucie jedwabistości, gładkości włosom oraz skórze.  (więcej…)

Diazolidinyl Urea – Pochodna mocznika: syntetyczny konserwant. Ma duży potencjał alergizujący i drażniący. Składnik dozwolony do stosowania w kosmetykach w ograniczonym stężeniu. Niestety podejrzany o toksyczność, gdyż pod wpływem temperatury może uwalniać formaldehyd. (więcej…)

Methylparaben – Paraben pełniący funkcję konserwantu o działaniu bakteriobójczym; potencjalny alergen (uwaga osoby z AZS), nie zalecany w kosmetykach dla dzieci i kobiet w ciąży. Poza  wymienionymi wyjątkami – substancja gruntownie przebadana i bezpieczna. To jeden z najłagodnieszych i najbezpieczniejszych parabenów.  (więcej…)

Propylparaben – Konserwant, hamuje rozwój mikroorganizmów w kosmetyku; zapobiega zmianie zapachu, koloru i konsystencji. Dozwolony do stosowania w ograniczonym stężeniu.  (więcej…)

Benzyl Salicylate – Składnik kompozycji zapachowych oraz pochłaniacz UV (dzięki czemu kosmetyki dłużej zachowują świeżość). Składnik sklasyfikowany jako potencjalny, groźny alergen. Nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży. (więcej…)

Hexyl Cinnamal – Syntetyczny składnik kompozycji zapachowych (imituje zapach jaśminu). Silny alergen.  (więcej…)

Limonene –  Węglowodór terpenowy: imituje zapach skórki cytrynowej/pomarańczowej. Składnik kompozycji zapachowych i substancja zapachowa. Bardzo silny alergen! Obecność tej substancji musi być uwzględniona w wykazie składników INCI, gdy jej stężenie przekracza 0,001% w produkcie niespłukiwanym lub 0,01% w produkcie spłukiwanym. (więcej…)

Linalool – Organiczny związek chemiczny o intensywnym zapachu konwalii; składnik kompozycji zapachowych. Może wywołać reakcje alergiczne, podrażnić skórę i oczy oraz przyczynić się do łuszczycy. Uważany za potencjalny, groźny alergen, który może powodować wysypki skórne.  (więcej…)


Przejrzyj swoje produkty do pielęgnacji i dowiedz się, co w nich siedzi:

INCI Encyklopedia Zazie - Poznaj składy swoich kosmetyków, szkodliwe składniki, niebezpieczne kosmetykiOPINIA ZAZIE o: Ziaja, Liście Manuka,
Pasta do głębokiego oczyszczania twarzy przeciw zaskórnikom

recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, Ziaja Liście Manuka, pasta do głębokiego oczyszczania twarzy przeciw zaskórnikom
Naprawdę lubiłam tę pastę: i krzemionkę, i detergent myjący, i homeopatyczne ilości ekstraktu z liści manuka. Tyle że w końcu, ślepa kura, doczytałam na liście INCI, że zaraz po krzemionce i glicerynie widnieje… polietylen! Dokładnie taki, jak ten w odstawionym jakiś czas temu bardzo mocnym peelingu Ziai.

No nie, tak to się bawić nie będziemy! Nie jestem jakoś super-ekologiczna, robie milion nie-eco-friendly rzeczy, ale akurat ten mikroplastik jakoś szczególnie zalazł mi za skórę i naprawdę nie mam ochoty dokładać swojej porcji tego syfu do kanalizacji. Także szukam dalej swojej idealne pasty glinkowo-peelingującej.

 

recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, Ziaja Liście Manuka, pasta do głębokiego oczyszczania twarzy przeciw zaskórnikom

Recenzje kosmetyków, informacje ich o składzie i działaniu:

recenzje kosmetyczne, składy kosmetyków, Piękno i Bestia czyli Zazie w Krainie Kosmetyków

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x