skład i opinie UNIA Acne Derm Krem z kwasem azelainowym 20%
Mam ogromny sentyment do Acne Dermu – tańszego polskiego zamiennika kultowego Skinorenu – bo przez lata ratował mój portfel i moją buzię, stając się początkiem mojej miłości do kwasu azelainowego. I choć Acne Derm miał w sobie ten kwas podany na niezbyt miłej w użyciu bazie, to działał jak złoto!
Pisząc o „niezbyt miłej bazie” mam na myśli emolientowo-okluzyjną powłokę, którą pozostawiał ten krem na skórze, pomimo swojej lekkiej konsystencji. Rozprowadzony na skórze wchłaniał się do matu, ale za to tworzył coś, co nazywam „maską”, pod którą skóra się poci i trochę dusi. Jest to bez wątpienia zasługą obecnych w składzie tłustych emolientów, których zadaniem jest pośrednie nawilżenie skóry poprzez zapobieganie odparowywaniu wody ze skóry. Wszystko spoko, ale ja jednak wolę, gdy kosmetyk nieco bardziej aktywnie nawilża skórę, a nie poprzez nakładanie na nią ciężkiej okluzji.
Dlatego stosowałam ten krem wyłącznie na noc i tylko wtedy, gdy nie planowałam żadnych romantycznych uniesień, ponieważ – mówiąc wprost: nosiło się ten krem na twarzy wyjątkowo niemiło :( Do tego potrafił piec i szczypać, co ogólnie rzadko się u mnie zdarza przy kwasie azelainowym, ale cóż – taka była uroda tego specyfiku. Jednak warto było przecierpieć wszelkie niewygody i przykrości, bo naprawdę działał jak złoto: leczył wypryski, goił pryszcze, rozjaśniał przebarwienia potrądzikowe, pięknie wygładzał skórę i doskonale ją oczyszczał. Dopóki nie poznałam innych, bardziej przyjaznych form kwasu azelainowego, Acne Derm był moim prawdziwym wybawicielem i przyjacielem, choć była to przyjaźń trudna :)
Analiza składu INCI – według kolejności składników podanej przez producenta:
Aqua (Water) – woda jest jednym z bazowych składników większości kosmetyków, przeważnie zajmując pierwsze miejsce na liście INCI podawanej przez producenta na opakowaniu produktu. Procentowy udział wody w kosmetyku może dochodzić nawet do 90%, ale pamiętajmy, że im więcej wody, tym mniej substancji czynnych i tym mniej “treściwa” jest formuła kosmetyku. Np. w kremach nawilżających woda, hydrolaty i wyciągi roślinne stanowią ok. 50-70% całego produktu. Woda nie tylko stanowi o konsystencji produktu, ale także jest nośnikiem substancji aktywnych, rozpuszczalnikiem dla niektórych składników oraz rozcieńczalnikiem. Woda jest podstawą tzw. fazy wodnej wszystkich emulsji kosmetycznych. Musi być biologicznie i chemicznie czysta (wolna od bakterii, grzybów, minerałów), co w praktyce oznacza wodę demineralizowaną, destylowaną lub dejonizowaną. Dodatkowo w kosmetyku może znajdować się woda termalna (więcej…)
Azelaic Acid – Kwas azelainowy: działanie keratolitycznie, oczyszcza i odblokowuje pory; działa przeciwzaskórnikowo, przeciwzapalnie i antybakteryjnie (na Propionibacterium acnes i Staphylococcus epidermidis). Hamuje również wzrost i nadmierną aktywność melanocytów, rozjaśniając przebarwienia pozapalne. Może być bezpiecznie stosowany także przy trądziku różowatym, łuszczycy i zapaleniu mieszków włosowych; także przy cerze naczyniowej, wrażliwej i skłonnej do rumienia. Nie wykazuje działania fitotoksycznego, jest dobrze tolerowany, może być stosowany w wysokich stężeniach nawet przez dłuższy czas. (więcej…)
Propylene Glycol – Syntetyczny humektant, pochodna roby naftowej; promotor przenikania substancji aktywnych w głąb skóry, wzmacnia ich działanie; ma właściwości nawilżające i żelujące; może być konserwantem w kosmetyku, obniżając aktywność wody, będącej pożywką dla drobnoustrojów. Może podrażniać skórę, przyciągać toksyny ze środowiska oraz działać komedogennie (zatykać pory skóry). (więcej…)
Glyceryl Stearate – Emolient natłuszczający i wygładzający; nawilża, tworząc warstwę okluzyjna na powierzchni skóry (lub włosów). Pełni też rolę emulgatora w kosmetyku, tworząc i stabilizując emulsje. Stosowany w stanie czystym na skórę może być komedogenny (zatyka pory i tworzy zaskórniki). (więcej…)
Cetearyl Ethylhexanoate – Emolient tłusty: tworzy na powierzchni skóry i włosów warstwę okluzyjną (zapobiegającą TEWL) – ochronną, zmiękczającą i wygładzającą. Natłuszcza, ułatwia rozczesywanie włosów, nadaje ułatwia aplikację kosmetyków (daje poślizg), tworzy elastyczne powierzchnie na skórze i włosach. Stosowany także jako plastyfikator (np pomadkach) zapobiegający kruszeniu oraz kosmetykach do opalania z racji dolności odpychania cząsteczek wody, przez co kosmetyki z jego zawartością mają właściwości wodoodporne. Jest trudno spłukiwalny. Działa silnie komedogennie. Może nasilać problemy trądzikowe, zatykać pory skóry, powodować wypryski i zaskórniki. (więcej…)
PEG-30 Stearate – Syntetyczny detergent: usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów; a także solubilizator – wprowadzający do roztworu wodnego składnik nierozpuszczalny (lub trudno rozpuszczalny w wodzie). Uwaga! Substancje stosowane do produkcji tego środka mogą być zanieczyszczone tlenkiem etylenu lub dioksanem. (więcej…)
Glycerin (Glicerol) – Glycerin (Glycerol) – Hydrofilowa substancja intensywnie nawilżająca; przenika do przestrzeni międzykomórkowej i tam wiąże cząsteczki wody; jest też promotorem przenikania – ułatwia transport substancji aktywnych w głąb skóry. Pełni też funkcję humektantu, zapobiegając wysychaniu i krystalizacji kosmetyku. To nieprawda, że ma niski potencjał komedogenny i alergizujący: najnowsze badania dowodzą, że gliceryna jest nie tylko komedogenna (zapycha pory, a w wielu kosmetykach jej stężenie przekracza 15%, co sprawia, że zaczyna chłonąć wodę z głębszych warstw naskórka i zarazem blokuje pobieranie wody z zewnątrz, przez co zamiast nawilżać – zaczyna skórę przesuszać). Ponadto jest aknegenna (powoduje wzrost aktywności bakterii bytujących w sebum i martwym naskórku, co prowadzi do stanów zapalnych i zmian trądzikowych). Także jeśli wykluczyłaś już wszystko, co może Cię zapychać i pogarszać stan Twojej cery, przyjrzyj się dokładniej glicerynie, która znajduje się w większości kosmetyków dostępnych na rynku. (więcej…)
Cetearyl Alcohol – Emolient tłusty, tworzy okluzyjny film na skórze i włosach, który działa natłuszczająco, zmiękczająco, kondycjonująco i ochronnie, zapobiega odparowywaniu wilgoci. Działa silnie komedogennie (zatyka pory i powoduje powstawanie zaskórników). W kosmetyku pełni też funkcję konsystencjotwórczą – zagęszcza i ułatwia rozprowadzanie produktu. (więcej…)
Cetyl Palmitate – Syntetyczny emolient tłusty: tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną zapobiegającą TEWL, przez co pośrednio nawilża, zmiękcza i wygładza skórę i włosy. W kosmetyku jest stabilizatorem emulsji (zapobiega rozwarstwianiu się), modyfikatorem reologii (wzmaga lepkośc konsystencji) oraz plastyfikatorem (stanowi bazę pomadek). Stosowany na skórę w stanie czystym może być komedogenny: zapychać pory i sprzyjać powstawaniu zaskórników. (więcej…)
Cocoglycerides – Zawiera kwasy tłuszczowe: laurynowy, mirystynowy, kaprylowy, oleinowy, kaprynowy, linolowy. Jest emolientem tłustym: tworzy na powierzchni skóry i włosów warstwę okluzyjna (zapobiegającą TEWL) i przez to pośrednio działa nawilżająco, zmiękcza i wygładza skórę i włosy. W kosmetyku jest emulgatorem tworzącym emulsje typu W/O; poprawia właściwości aplikacyjne kosmetyku, ułatwia rozsmarowywanie. Jest też plastyfikatorem – nadaje elastyczność sztyftom, zapobiega ich kruszeniu. Stosowany na skórę w stanie czystym może być komedogenny: zapychać pory i sprzyjać powstawaniu zaskórników. (więcej…)
Isopropyl Myristate – Emolient półtłusty; tworzy okluzyjny, niezbyt tłusty i lepki film o dobrej przyczepności do powierzchni, zapobiega odparowywaniu wody i przez to wygładza, zmiękcza, natłuszcza i chroni skórę oraz włosy. Jest też rozpuszczalnikiem dla różnych substancji (np. zapachowych), poprawia właściwości aplikacyjne kosmetyków, jest też plastyfikatorem – np. w sztyftach, zapobiega ich kruszeniu. Ekstremalnie komedogenny: zatyka pory i powoduje powstawanie zaskórników. Niepolecany skórze tłustej i trądzikowej. (więcej…)
Benzoic Acid – Syntetyczny konserwant: hamuje rozwój bakterii i drobnoustrojów w kosmetyku, przedłuża jego trwałość. Może podrażniać skórę i uczulać. (więcej…)