[recenzja] Lierac Prescription, Anti Blemish Dual Phase – Koncentrat Dwufazowy Przeciw Niedoskonałościom

 

Jako że pani Jadwiga ze swoją polską papką do cery trądzikowej nigdy nie zagląda do Hebe, pewnego razu skusiłam się na promocję preparatu Lierac Prescription, Anti Blemish Dual Phase – Koncentrat Dwufazowy Przeciw Niedoskonałościom. Z wierzchu wyglądał może nieco lepiej niż przaśna plastikowa butla jadziowej papki, ale był tak maleńki, że za normalną cenę – niemal 70 zł – nigdy bym go nie kupiła. Dałam 19, a i tak nie byłam pewna, czy nie przepłaciłam za buteleczkę o pojemności zaledwie 15 ml.

 

 

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, lierac prescription koncentrat dwufazowy przeciw niedoskonalosciom

Przyzwyczajona do przeciwdtrądzikowej papki Jadwigi, którą wystarczyło wstrząsnąć i ciapnąć paluchem punktowo na lico, zdziwiłam się dosyć skomplikowanym sposobem aplikacji tegoż produktu. A mianowicie: nie wstrząsamy, a jedynie zanurzamy w buteleczce patyczek kosmetyczny, tak aby przejść przez górną fazę wodną i dotrzeć nim do osiadłej na dnie buteleczki gęstej fazy cynkowo-kalaminowej. Następnie patyczek wyjąć…

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, lierac prescription koncentrat dwufazowy przeciw niedoskonalosciom

… i punktowo nanosić na pryszcze i inne brzydkie badziewia. Trochę mnie to wkurzało, bo wiadomo, że pryszczy mogę mieć i piętnaście, a patyczka, którym raz dotknęłam pryszcza – nie wpakuję ponownie do butelki, żeby nie wprowadzać tam bakterii oraz nieprzyjemności. Tak więc idea owego dwufazowego koncentratu wymaga odrobinę pierdolenia się z patyczkami upapranymi różowawą mazią pachnącą mentolem i kamforą.

Na pierwszy rzut oka ten Anti Blemish Dual Phase marki Lierac wydaje się być nieco delikatniejszy, ale moim zdaniem działa szybciej niż kultowa papka Jadwigi. Zapewne zawdzięcza to swojemu bogatszemu składowi. A co w nim dokładnie siedzi?

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, lierac prescription koncentrat dwufazowy przeciw niedoskonalosciom


Jeśli nie interesuje Cię analiza składu tego kosmetyku, przeskocz od razu do mojej recenzji: OPINIA ZAZIE


 

 


Analiza składu INCI – według kolejności składników podanej przez producenta:

Alcohol Denat – Alkohol denaturowany: skuteczny konserwant, chroni kosmetyk przed zepsuciem, skażeniem bakteriami, grzybami, drobnoustrojami. Jest też rozpuszczalnikiem wielu substancji nierozpuszczalnych w wodzie czy np. glikolu i tłuszczach. Promotor przenikania substancji aktywnych. Ma silne działanie dezynfekujące, niwelujące stany zapalne, ściągające. Jest przy tym silnie drażniący, nie należy go stosować w przypadku skóry atopowej, alergicznej, a także wrażliwej, płytko unaczynionej, suchej, nie stosować u dzieci. (więcej…)

Aqua (Water) – woda jest jednym z bazowych składników większości kosmetyków, przeważnie zajmując pierwsze miejsce na liście INCI podawanej przez producenta na opakowaniu produktu. Procentowy udział wody w kosmetyku może dochodzić nawet do 90%, ale pamiętajmy, że im więcej wody, tym mniej substancji czynnych i tym mniej “treściwa” jest formuła kosmetyku. Np. w kremach nawilżających woda, hydrolaty i wyciągi roślinne stanowią ok. 50-70% całego produktu. Woda nie tylko stanowi o konsystencji produktu, ale także jest nośnikiem substancji aktywnych, rozpuszczalnikiem dla niektórych składników oraz rozcieńczalnikiem. Woda jest podstawą tzw. fazy wodnej wszystkich emulsji kosmetycznych. Musi być biologicznie i chemicznie czysta (wolna od bakterii, grzybów, minerałów), co w praktyce oznacza wodę demineralizowaną, destylowaną lub dejonizowaną. Dodatkowo w kosmetyku może znajdować się woda termalna (więcej…)

Zinc Oxide – Tlenek cynku: jest fizycznym filtrem, odbija promieniowanie UVA i UVB. Zapobiega poparzeniom słonecznym, przebarwieniom, fotostarzeniu, fotodermatozom, przedwczesnemu starzeniu skóry, powstawaniu wolnych rodników, stresom oksydacyjnym, minimalizuje ryzyko czerniaka i bielactwa. Zabezpiecza także częściowo kosmetyki przed utlenianiem się ich składników wrażliwych na światło. Jest również szeroko wykorzystywanym barwnikiem, w kosmetykach kolorowych pobiela i rozjaśnia. Oprócz tego ma działanie gojące i przeciwzapalne. Dobry składnik pudrów do cery tłustej i trądzikowej, ponieważ pochłania sebum i podsusza wypryski. Zawierają go także maści, zasypki i tzw. płynne talki do leczenia wykwitów wirusowych, np. zajadów, opryszczki i ospy, owrzodzeń, wyprysków.  (więcej…)

Zinc Carbonate –  Węglan cynku: bardzo skuteczny w leczeniu trądziku zapalnego. Stosowany także jako substancja zmętniająca w szamponach. (więcej…)

Talc – Talk: absorbuje wilgoć, pot i sebum, a przez to matuje i zabezpiecza skórę przed podrażnienie. Zmniejsza tłustość kosmetyku, co powoduje poprawienie parametrów sensorycznych kosmetyku. Działa przeciwzbrylająco głównie stosowany jako baza pudrów i zasypek dla dzieci oraz jako dodatek do mydeł. (więcej…)

Glycerin (Glicerol) – Glycerin (Glycerol) – Hydrofilowa substancja intensywnie nawilżająca; przenika do przestrzeni międzykomórkowej i tam wiąże cząsteczki wody; jest też promotorem przenikania – ułatwia transport substancji aktywnych w głąb skóry. Pełni też funkcję humektantu, zapobiegając wysychaniu i krystalizacji kosmetyku. To nieprawda, że ma niski potencjał komedogenny i alergizujący: najnowsze badania dowodzą, że gliceryna jest nie tylko komedogenna (zapycha pory, a w wielu kosmetykach jej stężenie przekracza 15%, co sprawia, że zaczyna chłonąć wodę z głębszych warstw naskórka i zarazem blokuje pobieranie wody z zewnątrz, przez co zamiast nawilżać – zaczyna skórę przesuszać). Ponadto jest aknegenna (powoduje wzrost aktywności bakterii bytujących w sebum i martwym naskórku, co prowadzi do stanów zapalnych i zmian trądzikowych). Także jeśli wykluczyłaś już wszystko, co może Cię zapychać i pogarszać stan Twojej cery, przyjrzyj się dokładniej glicerynie, która znajduje się w większości kosmetyków dostępnych na rynku.  (więcej…)

Propanediol – Glikol roślinny: silny humektant – zwiększa nawilżenie skóry i włosów, zatrzymuje w wodę w warstwach rogowych naskórka (zapobiegając TEWL). Skuteczny rozpuszczalnik kwasów i ekstraktów roślinnych w proszku – umożliwia łatwe i szybkie rozpuszczenie składników aktywnych. Działa tez jako stabilizator emulsji – sprawdzi się jako stabilizator składników aktywnych (jak. np. witamina C, której wydłuża okres działania). Jest też promotorem przenikania – ułatwia składnikom aktywnym przenikanie w głąb skóry. Jest bezpiecznym konserwantem – zwiększa też skuteczność innych konserwantów w kosmetyku. Poprawia lepkość kosmetyków i zwiększa produkcję piany w emulsjach myjących. Propanediol (glikol roślinny) to naturalna i bezpieczna alternatywa dla glikoli na bazie ropy (np. glikolu propylenowego i  glikolu butylenowego). (więcej…)

Titanum Dioxide – Dwutlenek tytaniu: pigment, fizyczny filtr mineralny UVA/UVB. Działa na zasadzie lustra, odbijając promienie UV. Może podrażniać błony śluzowe, oczy oraz drogi oddechowe. Mimo bycia naturalna alternatywą dla filtrów chemicznych – dwutlenek tytanu nie jest do końca przebadany, podejrzewa się go o działanie kancerogenne. (więcej…)

Zinc Gluconate – Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, oczyszcza skórę, odblokowuje pory i reguluje wydzielanie sebum. Zwiększa poziom wilgoci w zewnętrznych warstwach naskórka. Stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, chroni włókna kolagenowe przed degradacją. Zapobiega podrażnieniom, odtłuszcza i matuje skórę. (więcej…)

Alchemilla Vulgaris (Lady’s mantle) Extract – Wyciąg z przywrotnika pospolitego:  zawiera garbniki, flawonoidy i węglowodany. Działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwutleniająco i przeciwrozrostowo. Wykorzystywany w leczeniu egzem i wysypek skórnych, wspomaga proces gojenia ran. (więcej…)

Equisetum Arvense Extract – Ekstrakt ze skrzypu polnego: zawiera saponinę steroidową ekwizetynę, flawonoidy: apigeninę, kempferol, kwercetynę i luteolinę, fenolokwasy, witaminę C a przede wszystkim rozpuszczalną w wodzie i łatwo wchłanianą krzemionkę. Krzem zapewnia utrzymanie wilgotności tkanki łącznej, a skórze elastyczność i sprężystość. Działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie, regenerująco, przeciwzmarszczkowo i przeciwobrzękowo. Polecany dla cer dojrzałych, szarych i zmęczonych, dla cer naczynkowych i dla osób z tłustą i trądzikową skórą; łagodzi podrażnienia po zastosowaniu kwasów i retinoidów. W kosmetykach do włosów: wzmacnia cebulki, powstrzymuje siwienie włosów. Wzmacnia też kruche i rozdwajające się paznokcie oraz zwiększa odporność na grzybice i zakażenia bakteryjne. (więcej…)

Hedera Helix (Ivy) Leaf/Steam Extract – Wyciąg z bluszczu pospolitego: bogaty we flawonoidy, saponiny triterpenowe, kwasy fenolowe oraz olejek eteryczny. Działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i antymikrobowo. Odżywia, tonizuje i wygładza skórę. Przyspiesza proces redukcji tkanki tłuszczowej, usuwa toksyny, pobudza krążenie krwi oraz limfy, zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych. Wykazuje dużą zdolność przenikania w głąb skóry – poprawia wchłanianie innych składników preparatów kosmetycznych przez skórę. (więcej…)

Potassium Azeloyl Diglycinate – Azeloglicyna: kwas azelainowy+glicyna. Działa antybakteryjne, przeciwzapalnie i antytrądzikowo:  reguluje wydzielanie sebum, przeciwdziała zaskórnikom, nawilża i uelastycznia skórę, hamuje rozwój bakterii Propionibacterium acnes oraz syntezę melaniny (barwnika skóry), co jest istotne w walce z trądzikiem pospolitym, trądzikiem różowatym i przebarwieniami. Polecana do cer trądzikowych, łojotokowych i atopowych. (więcej…)

Camphor – Kamfora: działa przeciwbakteryjnie, antyseptycznie, znieczulająco oraz rozgrzewająco – poprawia krążenie krwi. Wykorzystywana jest także do denaturacji (skażania np alkoholu) oraz do maskowania niepożądanych zapachów w kosmetyku. Woskowa konsystencja sprawia, że jest dobrym plastyfikatorem w sztyftach i pomadkach. Zapobiega też rdzewieniu metalowych opakowań kosmetycznych. Może działać alergennie. Uwaga! W dużych stężeniach kamfora jest bardzo toksyczna, przenika przez skórę do krwi. Jest także substancją poronną i teratogenną. Nie należy jej stosować w okresie ciąży. (więcej…)

Salicylic Acid – Kwas salicylowy:  jest rozpuszczalny w tłuszczach, dzięki czemu oprócz właściwości złuszczających, ma także zdolność przenikania przez warstwę łojowo-rogową (działanie keratolityczne) i wnikania w głąb skóry. Dociera w głąb mieszków włosowych, co ma duże znaczenie w leczeniu trądziku. Przyczynia się do odblokowania porów, zapobiega tworzeniu się wyprysków oraz pomaga oczyścić skórę z zaskórników. Im tłustsza jest skóra, tym działanie skuteczniejsze. Składnik działa antybakteryjnie, przeciwłojotokowo, przeciwzapalnie i gojąco, pomaga na problem tzw. wrastających włosków. Osoby uczulone na salicylany (np Aspirynę) nie powinny stosować produktów zawierających kwas salicylowy. (więcej…)

Menthol – Alkohol terpenowy: działa znieczulająco, antyseptycznie, odkażająco, odświeżająco i chłodząco. Stosowany także jako składnik kompozycji zapachowych. Mentolu nie należy stosować na okolice oczu. Substancja sklasyfikowana jako potencjalny alergen. (więcej…)

Iron Oxides – Tlenek żelaza: żółto-brązowy pigment mineralny. Pełni rolę barwnika w kosmetyku. Substancja nierozpuszczalna w wodzie, tworzy roztwory koloidalne. (więcej…)

Przejrzyj swoje produkty do pielęgnacji i dowiedz się, co w nich siedzi:

INCI Encyklopedia Zazie - Poznaj składy swoich kosmetyków, szkodliwe składniki, niebezpieczne kosmetyki



OPINIA ZAZIE o Lierac Prescription, Anti Blemish Dual Phase
Koncentrat Dwufazowy Przeciw Niedoskonałościom

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, lierac prescription koncentrat dwufazowy przeciw niedoskonalosciom
Skład tego koncentratu jest naprawdę fajny: zawiera różne postacie przeciwzapalnego cynku, wyciąg z przywrotnika, skrzypu i bluszczu, a to tego głęboko penetrujący skórę kwas salicylowy i azeloglicynę, a także łagodzącą kalaminę (mieszaninę tlenków cynku i żelaza). To wszystko zawieszone w alkoholu, ale to akurat standard w przypadku przeciwtrądzikowych preparatów punktowych. Bardzo doceniam fakt, że koncentrat Lieraca zawiera propanediol, czyli roślinny glikol, będący bezpieczną alternatywą dla upychanego do większości kosmetyków glikolu propylenowego. Bardzo polubiłam ten produkt, serio ♥  Jadwigo, możesz czuć się zagrożona! :) 

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, lierac prescription koncentrat dwufazowy przeciw niedoskonalosciom

Recenzje kosmetyków, informacje ich o składzie i działaniu:

recenzje kosmetyczne, składy kosmetyków, Piękno i Bestia czyli Zazie w Krainie Kosmetyków

 

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Katarzyna

Świetny preparat, szkoda, że już go nie ma. Prawdopodobnie wycofany (nigdzie nie można kupić), zastąpiony innym, z uboższą receturą. Jadwiga już zagrożona nie jest ;)

Scroll to top
1
0
Would love your thoughts, please comment.x