Marcin Urban: “Głęboka adaptacja: mapa nawigacyjna katastrofy klimatycznej” w kartach tarota

 

Taroplan by Marcin Urban tarot blog o tarocie

 

Dzisiejszy rozkład jest inspirowany artykułem prof. Jema Bendella z University of Cumbria pt. “Głęboka adaptacja: mapa nawigacyjna katastrofy klimatycznej” (do przeczytania tutaj: http://lifeworth.com/DeepAdaptation-pl.pdf).

Tekst Bendella mówi o konieczności przygotowania się do zbliżającej się i nieuniknionej zapaści społecznej spowodowanej zmianami klimatu – autor proponuje koncepcję “głebokiej adaptacji”, na którą składają się trzy kluczowe elementy: rezyliencja, rezygnacja i rewitalizacja. Tym właśnie trzem elementom odpowiadają trzy pozycje w moim rozkładzie. Karty wylosowałem z talii Jeana Dodala (odrestaurowanej przez Jean-Claude’a Flornoy).

1. REZYLIENCJA: Co warto ocalić, przystosowując to do zmian?
As denarów – jako symboliczne przedstawienie ziemskiego kręgu – daje dość oczywistą odpowiedź: warto zadbać o Ziemię ze wszystkimi jej ekosystemami, by mogła jeszcze posłużyć nam za dom. Nie ma co biernie czekać, aż kosmiczni bracia przygotują nam i podstawią statki-kolonie, w których będziemy mogli pofrunąć ku gościnnej planecie na odległych rubieżach galaktyki. Żaden bóg nie zabierze nas do Nowego Jeruzalem czy do raju z hurysami. Nie ma sensu marzyć o terraformacji Marsa. I tak dalej – mamy tylko tę planetę i warto ją ocalić.
As denarów to też po prostu pieniądz. Można sobie wyobrazić, że na fali rozczarowania systemem gospodarczym, który doprowadził do katastrofy, będziemy skłonni porzucić to, co jest uważane za jego symbol, czyli właśnie pieniądze, i przejść do systemu opartego na barterze. Ta karta sugeruje, że pieniądz to jednak pożyteczne medium, ułatwiające wymianę między grupami, mobilność i w ogóle organizację życia społecznego. Warto przy nim pozostać, poddawszy koniecznym adaptacjom.
Co poza tym? W tej talii akurat tego nie widać, ale warto pamiętać, że w wielu klasycznych taliach (np. w XIX-wiecznych taliach włoskich typu tarocchino milanese albo w talii Thota) as denarów jest ta kartą, na której podpisuje się producent talii. Można to potraktować jako sugestię, że warto ocalić pismo (i – skoro już o tym mowa – język), a także np. konstrukt indywidualnej tożsamości (innymi słowy – nie iść w startrekowego Borga) i samoświadomości (czyli np. nie wracać do Jaynesowskiego bikameralizmu).

2. REZYGNACJA: Co musimy porzucić, żeby nie pogorszyć sprawy?
Dziewiątka denarów, czyli karta kojarzona na ogół z ideą zysku dla samego zysku, nie pozostawia żadnych wątpliwości: musimy zrezygnować z idei wzrostu gospodarczego, a tym samym z systemu kapitalistycznego, którego podstawowym mechanizmem jest tenże właśnie wzrost. Zresztą dla wszystkich jest oczywiste, że ten system jest kompletnie niedostosowany do planety o ograniczonej wielkości i ograniczonych zasobach. Trzeba też odrzucić takie wynalazki jak odsetki od kredytu, jako że konieczność spłaty odsetek w oczywisty sposób wymusza zwiększenie produkcji (a jeśli na spłatę kredytu z odsetkami bierze się kolejny kredyt, od którego naliczane są kolejne odsetki, a potem kolejny kredyt itd., to w efekcie dostajemy wykładniczy wzrost gospodarczy – produkuje się coraz więcej rzeczy, które są wyrzucane zaraz po wyprodukowaniu, coraz więcej dwutlenku węgla idzie do atmosfery, a plastiku do oceanów, tempo produkcji i konsumpcji coraz bardziej zostawia w tyle tempo odnawiania surowców itd. – czyli mamy taki stan jak obecnie). No i w ogóle – musimy zrezygnować przynajmniej z części luksusów.

3. REWITALIZACJA: Co warto przywrócić, żeby lepiej sobie poradzić z trudnościami i tragediami?
Czwórka kijów. W tej pozycji zinterpretowałbym tę kartę jako “bliski krąg towarzyski, krąg przyjaciół” – wygląda na to, że warto wrócić do społeczeństw, w których wszyscy uczestnicy znają wszystkich pozostałych i im mniej lub bardziej ufają. Innymi słowy: kilkudziesięcio- czy stukilkudziesięcioosobowe plemiona, gminy, kolektywy, syndykaty zamiast państw, narodów i wielkich korporacji.

 


 

Szukasz rozwiązania problemu? Nie wiesz, na którą z opcji się zdecydować?
Chcesz wiedzieć, co się szykuje w twoim życiu? Na czym warto się skupić? Na co uważać?
Zadajesz sobie w głowie jakieś pytanie i nie umiesz na nie znaleźć odpowiedzi?
ZAPYTAJ KART TAROTA!

Daj mi znać na priv, umówimy się na indywidualną sesję odczytu kart.

TAROPLAN Jestem doświadczonym tarocistą, znawcą historii i ikonografii kart tarota oraz tradycji i metod ich odczytu (Etteilla, Eliphas Lévi i Papus, Hermetyczny Zakon Złotego Brzasku, A.E. Waite i Aleister Crowley, Eudes Picard i tzw. szkoła hiszpańska, Timothy Leary, odczyt metodą optyczną w stylu Itala Calvina i Enrique Enriqueza).

 


 

 

 

Ciekawe? Podziel się!

     
↓  SKOMENTUJ PRZEZ FACEBOOKA ↓ 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

Scroll to top
error: Content is protected !!