Jeleni Jeździec w tarocie Alessandra Sforzy

 

Taroplan by Marcin Urban tarot blog o tarocie

 

Ktoś przyzwyczajony do struktury talii i ikonografii znanej np. z tarotów marsylskich musi, studiując XV-wieczne talie, przygotować się na różne niespodzianki. Np. talia Sola-Busca ma zamiast standardowych trumfów postaci znane z historii starożytnej, talia Visconti di Modrone ma po sześć figur w każdym kolorze: króla, królową, męskiego rycerza, żeńskiego rycerza, męskiego waleta i żeńskiego waleta. I tak dalej. Ale zdecydowanie najdziwniejszą z tych niespodzianek jest Jeleni Jeździec z tzw. tarota Alessandra Sforzy.

Tarot Alessandra Sforzy (znany też jako tarot z Castello Ursino) to niekompletna talia datowana na okres pomiędzy 1450 a 1460 r., znajdująca się w katańskim Museo Civico di Castello Ursino. W jej skład wchodzi piętnaście kart namalowanych na pergaminie. Dziewięć z nich to blotki (as kielichów, dziewiątka kielichów, siódemka mieczy, ósemka mieczy, dwójka denarów, siódemka denarów, dziewiątka denarów, szóstka kijów, dziewiątka kijów), dwie to figury (walet kielichów, król mieczy), trzy to łatwo rozpoznawalne trumfy (Rydwan, Pustelnik, Świat), a jedna – to właśnie ten dziwaczny, tajemniczy Jeleni Jeździec.

 

Karta przedstawia nagą (jeśli nie liczyć naszyjnika z czerwonych koralików), jasnowłosą postać nieokreślonej płci, dosiadającą – tyłem i dość niezgrabnie – byka jelenia i wylewającą ze złotego pucharu (słabo widocznego na złotym tle) na ziemię jakiś ciemny płyn.
Zamysł stojący za postacią Jeleniego Jeźdźca i jego miejsce w talii pozostają zagadką.

Ta karta wydaje się nie mieć bezpośrednich odpowiedników ani w innych taliach, ani w ogóle w sztuce tamtego okresu. Czasem widzi się w niej nietypową wersję którejś ze standardowych kart tarota – Umiarkowania (z uwagi na wylewanie płynu), Głupca albo rycerza kielichów. Jeździec bywa uznawany np. za alegorię rozpusty, rozrzutności czy braku umiaru. Albo – przez wzgląd na tego jelenia – za mityczną Dianę. Albo za Nierządnicę Babilonu z Apokalipsy Janowej, “siedzącą na Bestii szkarłatnej” i mającą w ręku “złoty puchar pełen obrzydliwości i brudów swego nierządu” – czyli, nawiasem mówiąc, za tę samą postać, która widnieje na karcie Siły/Żądzy w Crowleyowskiej talii Thota.

 

 

 

 

 

 

 


 

Szukasz rozwiązania problemu? Nie wiesz, na którą z opcji się zdecydować?
Chcesz wiedzieć, co się szykuje w twoim życiu? Na czym warto się skupić? Na co uważać?
Zadajesz sobie w głowie jakieś pytanie i nie umiesz na nie znaleźć odpowiedzi?
ZAPYTAJ KART TAROTA!

Daj mi znać na priv, umówimy się na indywidualną sesję odczytu kart.

Umów się na odczyt
Umów się na sesję tarota
  lub 

TAROPLAN Jestem doświadczonym tarocistą, znawcą historii i ikonografii kart tarota oraz tradycji i metod ich odczytu (Etteilla, Eliphas Lévi i Papus, Hermetyczny Zakon Złotego Brzasku, A.E. Waite i Aleister Crowley, Eudes Picard i tzw. szkoła hiszpańska, Timothy Leary, odczyt metodą optyczną w stylu Itala Calvina i Enrique Enriqueza).

 


 

 

 

Ciekawe? Podziel się!

     
↓  SKOMENTUJ PRZEZ FACEBOOKA ↓ 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

Scroll to top
error: Content is protected !!