[recenzja] La Roche Posay, Effaclar Mat, Sebo regulujący krem nawilżający przeciw błyszczeniu skóry

Prawda jest taka, że o ile makijaż oczu to dla mnie standard, to nie cierpię i serdecznie nienawidzę noszenia podkładu na twarzy, więc unikam tego typu szuwaksów, kiedy tylko mogę. Co przy moim dzikim i odludnym trybie życia nie jest wcale trudne. Niemniej jednak – niezależnie od makijażu lub jego braku –  matowe „wykończenie” twarzy, przy mojej tłustej cerze, jest dla mnie dobrem wysoce pożądanym. I niełatwym do osiągnięcia.

Jeśli mam być szczera, to jedyny trwały mat na mojej twarzy daje mi… filtr przeciwsłoneczny Vichy Ideal Soleil, serio. Ale przecież nie będę non stop zapychała skóry filtrem – np w listopadzie i w samym środku domowej kwarantanny – tylko po to, by się nie świecić. Dlatego właśnie Sebo regulujący krem nawilżający przeciw błyszczeniu skóry Effaclar Mat marki La Roche Posay.

cena:  od 48 zł [klik!]

 

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, leczenie trądziku, cera tłusta, cera problematyczna z niedoskonałościami, La Roche Posay, Effaclar Mat, Sebo regulujący krem nawilżający

Z tego całego opisu producenta to chyba najbardziej podoba mi się ten fragment, że „formuła bezolejowa”. Ciekawe tylko, co w tej emulsji stanowi fazę olejową…? Czyżby silikony i inne syntetyczne gówna? Na to właśnie mogłyby wskazywać jego rzekomo cudowne właściwości matujące. I do tego jeszcze niby natychmiastowo nawilża… Ale i matuje dzięki formule Sebactyle.

I teraz tak, tylko nie zrozumcie mnie źle: skoro producent radzi, że ów matujący specyfik nadaje się także do stosowania jako krem na noc, to ja to rozumiem jako deklarację, że w lista składników INCI tego produktu zawiera jakąś substancję aktywną, która faktycznie reguluje pracę gruczołów łojowych, a nie tylko „fizycznie” blokuje wydzielanie sebum poprzez pokrycie skóry gładką warstwą nieprzepuszczających niczego silikonów, tak? To zaraz sprawdzimy w składzie.

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, leczenie trądziku, cera tłusta, cera problematyczna z niedoskonałościami, La Roche Posay, Effaclar Mat, Sebo regulujący krem nawilżający

Tymczasem sama konsystencja kremu sebo regulującego Effaclar Mat LPR wskazuje raczej na dominację silikonów niż czegokolwiek innego, ale nie jestem jasnowidzem, by zaryzykować stwierdzenie, że nie ma w tym produkcie nic dobrego. Wchłania się ładnie, do matu. Nie odczułam jednak jakiegoś natychmiastowego i dogłębnego nawilżenia skóry. Krem pozostawiony na twarzy sam sobie nie radzi sobie z „matowaniem” tłustej skóry, o tym możemy zapomnieć. Natomiast świetnie nadaje się jako baza pod makijaż i to w sensie dosłownym, bo na twarzy zachowuje się jak silikonowa baza – zastyga na skórze gładką jedwabistą taflą, świetnie przyjmując podkład i nie rolując się.

Problem pojawia się jednak wtedy, gdy mamy skórę przesuszoną – bo nie dość, że Effaclar Mat nie radzi sobie z jej całodziennym nawilżeniem, to jeszcze na przesuszonej i odwodnionej (choć z natury tłustej) skórze powoduje bardzo niefajne uczucie ściągnięcia, które wraz z podkładem wygląda dosyć tragicznie, bo jak wysuszone na wiór i przypudrowane lico siedemdziesięciolatki. Także dobra rada dla wszystkich: nie traktujcie tego kremu jako nawilżacza z efektem matującym, ale jako typową silikonową bazę pod makijaż. 

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, la roche posay effaclar mat sebo regulujacy krem nawilzajacy


Jeśli nie interesuje Cię analiza składu tego kosmetyku, przeskocz od razu do mojej recenzji: OPINIA ZAZIE


 

 


Analiza składu INCI – według kolejności składników podanej przez producenta:

 

Aqua (Water) – woda jest jednym z bazowych składników większości kosmetyków, przeważnie zajmując pierwsze miejsce na liście INCI podawanej przez producenta na opakowaniu produktu. Procentowy udział wody w kosmetyku może dochodzić nawet do 90%, ale pamiętajmy, że im więcej wody, tym mniej substancji czynnych i tym mniej “treściwa” jest formuła kosmetyku. Np. w kremach nawilżających woda, hydrolaty i wyciągi roślinne stanowią ok. 50-70% całego produktu. Woda nie tylko stanowi o konsystencji produktu, ale także jest nośnikiem substancji aktywnych, rozpuszczalnikiem dla niektórych składników oraz rozcieńczalnikiem. Woda jest podstawą tzw. fazy wodnej wszystkich emulsji kosmetycznych. Musi być biologicznie i chemicznie czysta (wolna od bakterii, grzybów, minerałów), co w praktyce oznacza wodę demineralizowaną, destylowaną lub dejonizowaną. Dodatkowo w kosmetyku może znajdować się woda termalna (więcej…)

Glycerin (Glicerol) – Glycerin (Glycerol) – Hydrofilowa substancja intensywnie nawilżająca; przenika do przestrzeni międzykomórkowej i tam wiąże cząsteczki wody; jest też promotorem przenikania – ułatwia transport substancji aktywnych w głąb skóry. Pełni też funkcję humektantu, zapobiegając wysychaniu i krystalizacji kosmetyku. To nieprawda, że ma niski potencjał komedogenny i alergizujący: najnowsze badania dowodzą, że gliceryna jest nie tylko komedogenna (zapycha pory, a w wielu kosmetykach jej stężenie przekracza 15%, co sprawia, że zaczyna chłonąć wodę z głębszych warstw naskórka i zarazem blokuje pobieranie wody z zewnątrz, przez co zamiast nawilżać – zaczyna skórę przesuszać). Ponadto jest aknegenna (powoduje wzrost aktywności bakterii bytujących w sebum i martwym naskórku, co prowadzi do stanów zapalnych i zmian trądzikowych). Także jeśli wykluczyłaś już wszystko, co może Cię zapychać i pogarszać stan Twojej cery, przyjrzyj się dokładniej glicerynie, która znajduje się w większości kosmetyków dostępnych na rynku.  (więcej…)

Dimethicone – Trudnozmywalny silikon zatykający pory skóry (jest świetnym preparatem na wszy – zabija je poprzez zablokowanie dostępu do tlenu); emolient suchy – tworzy na skórze (i włosach) okluzyjny film dający odczucie jedwabistej gładkości, a zapobiegając odparowywaniu wilgoci ze skóry – pośrednio ja nawilża i wygładza. O ile dobrze się sprawdza w kosmetykach kolorowych (jest nośnikiem dla pigmentów w podkładzie) oraz kosmetykach do włosów (ułatwia ich rozczesywanie, wygładza, zapobiega elektryzowaniu, chroni przed czynnikami zewnętrznymi, itp), o tyle w kosmetykach do pielęgnacji twarzy – budzi zastrzeżenia. W dużych stężeniach i regularnie stosowany może powodować powstawanie wyprysków i stanów zapalnych oraz ogólne “przemęczenie” i przeciążenie skóry oraz włosów. Może się “nabudowywać”. (więcej…)

Isocetyl Stearate – Emolient półtłusty: tworzy na powierzchni skóry i włosów ochronny, natłuszczający film, który zapobiega utracie nawilżenia, zmiękcza i wygładza. W kosmetykach pełni funkcję polepszacza konsystencji i aplikacji. Ekstremalnie komedogenny: zatyka pory skóry, może nasilać problemy trądzikowe, powodować stany zapalne i zaskórniki. (więcej…)

Alcohol Denat. – Alkohol denaturowany: skuteczny konserwant, chroni kosmetyk przed zepsuciem, skażeniem bakteriami, grzybami, drobnoustrojami. Jest też rozpuszczalnikiem wielu substancji nierozpuszczalnych w wodzie czy np. glikolu i tłuszczach. Promotor przenikania substancji aktywnych. Ma silne działanie dezynfekujące, niwelujące stany zapalne, ściągające. Jest przy tym silnie drażniący, nie należy go stosować w przypadku skóry atopowej, alergicznej, a także wrażliwej, płytko unaczynionej, suchej, nie stosować u dzieci. (więcej…) 

 Silica – Naturalna krzemionka: jest adsorbentem (pochłania wilgoć, pot i sebum ze skóry), działa przeciwłojotokowo, ściągająco i matująco. Nadaje kosmetykom jedwabistej konsystencji, poprawia właściwości aplikacyjne i przyczepność. Ma zdolność rozpraszania światła, przez co optycznie wygładza skórę. Wzmacnia włosy i paznokcie. Stosowany także w pastach do zębów jako materiał remineralizujący, czyszczący i polerujący. W dużych stężeniach może pogarszać stan skóry suchej. (więcej…)

Dimethicone/Vinyl Dimethicone Crosspolymer – Kombinacja elastycznych polimerów sylikonowych i winylowych. Substancja nierozpuszczalna w wodzie, trudnozmywalna. Jest filmotwórcza, ułatwia aplikację kosmetyków, dając poślizg, wygładzenie oraz wypełnienie zmarszczek. Składnik wiążący i zawieszający substancje nierozpuszczalne w wodzie w płynnych lub kremowych formułach. Działa komedogennie i alergennie:  może nasilać problemy trądzikowe, powodować wypryski i zaskórniki, blokować dostęp tlenu, a także uczulać. (więcej…)

Acrylamide – Mikroplastik! Kopolimer akryloamidu: tworzy ochronną warstwę na skórze, włosach i paznokciach. Ułatwia rozczesywanie włosów i zapobiega ich elektryzowaniu się, utrwala fryzurę w preparatach do stylizacji. Nadaje połysk i uczucie miękkości włosom. Nie nadaje się do kosmetyków naturalnych. (więcej…)

Sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer – Syntetyczny zagęstnik o działaniu stabilizującym emulsję. Tworzy na skórze warstwą okluzyjną, która zapobiega nadmiernemu odparowaniu wody Nadaje uczucie jedwabistości, gładkości włosom oraz skórze.  (więcej…)

Methyl Methacrylate Crosspolymer – Syntetyczny polimer (szkło akrylowe, in. plexiglass) – jest fizycznym wypełniaczem zmarszczek, tworzy gładki film na powierzchni skóry; nie wpływa jednak na procesy starzenia, a jedynie wypełnia zmarszczki “od zewnątrz”.  (więcej…)

Butylene Glycol – Promotor przenikania składników aktywnych w głąb skóry; rozpuszczalnik dla substancji roślinnych; substancja kondycjonująca – zmiekczająca i wygładzająca; humektant zapobiegający wysychaniu kosmetyku. Może zatykać pory oraz wywoływać stany zapalne skóry; podrażniać skórę atopową, a także sprzyjać przenoszeniu w głąb skóry wszelkich toksyn z otoczenia. (więcej…)

PEG-100 Stearate – Substancja powierzchniowo czynna; emulgator tworzący emulsje O/W. Substancja pianotwórcza, stabilizująca, a także modyfikator właściwości reologicznhych (poprawia konsystencję, powodując wzrost lepkości) w preparatach myjących. Składnik warstwy okluzyjnej, pozostaje na skórze. Może lekko zapychać. (więcej…)

Cocamide MEA – Detergent myjący, pianotwórczy, głównie wzmacniający działanie innych detergentów w kosmetykach myjących. Zagęstnik, podnosi lepkość, poprawia właściwości aplikacyjne, ułatwia rozprowadzanie kosmetyków i poprawia pienienie, a także nawilża. Składnik jest mniej niebezpieczny od Cocamide Dea, może jednakże zawierać jego śladowe ilości i uwalniać szkodliwe nitrozaminy. Nie powinien być łączony ze związkami aminowymi. Nie powinien być nakładany na uszkodzoną skórę i stosowany w kosmetykach dla dzieci.  (więcej…)

Sarcosine – Sarkozyna (Metyloglicyna): działa przeciwzmarszczkowo i regulująco na gruczoły łojowe skóry: redukuje sebum oraz hamuje lipazę. Poprawia jędrność i elastyczność skóry, wygładza, tonizuje. (więcej…)

Glyceryl Stearate – Emolient natłuszczający i wygładzający; nawilża, tworząc warstwę okluzyjna na powierzchni skóry (lub włosów). Pełni też rolę emulgatora w kosmetyku, tworząc i stabilizując emulsje. Stosowany w stanie czystym na skórę może być komedogenny (zatyka pory i tworzy zaskórniki).  (więcej…)

Triethanolamine – Regulator pH kosmetyku. Powoduje reakcje alergiczne, podrażnia oczy, przyczynia się do wysuszenia skóry, i włosów. Może być toksyczny jeśli jest wchłaniany przez ciało przez dłuższy okres czasu. (więcej…)

Isohexadecane – Półsyntetyczny emolient suchy – pozostawia na skórze nietłusty film okluzyjny, zapobiegający odparowywaniu wody; zmiękcza skórę i włosy. W produkcie pełni też rolę rozpuszczalnika. Jest substancja ropopochodną, może być komedogenny. (więcej…)

Perlite – Skała (lawa) wulkaniczna: jest materiałem bardzo chłonnym, pełni funkcję adsorbentu – pochłania sebum, pot, wyrównuje fakturę skory.  Jest dodatkiem do kosmetyków matujących – fluidów, pudrów. Neutralny dla skóry.  (więcej…)

Capryloyl Salicylic Acid – Lipohydroksykwas (LHA): reguluje odnowę komórkową skóry, usuwając zbędną warstwę rogową komórek naskórka – działa keratolitycznie, przeciwzapalnie, antybakteryjnie, przeciwzaskórnikowo. Sprzyja procesowi gojenia się wyprysków i podrażnień; stymuluje odbudowę naskórka. Polecany dla skóry trądzikowej i zanieczyszczonej. Dzięki działaniu tej substancji następuje lepsze wchłanianie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach. (więcej…)

Tetrasodium EDTA – Syntetyczny konserwant kosmetyku; działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie. W niskich dawkach jest (rzekomo) nieszkodliwy dla organizmu. (więcej…)

Pentylene Glycol – Syntetyczny humektant: silnie nawilża skórę i zapobiega wysychaniu (i krystalizacji) preparatu kosmetycznego. Pełni rolę rozpuszczalnika dla substancji hydrofilowych zawartych w kosmetykach. Przenikania przez warstwę rogową naskórka – jest promotorem przenikania i ułatwia transport innych substancji w głąb skóry. Wiąże wodę w naskórku (właściwości hydrofilne) i nie pozwala na jej utratę. Jest bezpieczny do stosowania nawet w stężeniu 50% w gotowym preparacie. Świetnie się wchłania, lekki, daje jedwabiste odczucie na skórze. (więcej…)

 Polysorbate 80 – Detergent; składnik do tworzenia stabilnych emulsji typu O/W i nadający im puszystej konsystencji. Środek zwilżający, rozpuszczalnik np dla olejków eterycznych. Jest także substancją myjącą, zdolną do tworzenia miceli. Może uwalniać szkodliwy dioksan. Nie powinien być nakładany na uszkodzoną skórę, okolice ust i oczu i stosowany w kosmetykach dla dzieci oraz kobiet w ciąży. (więcej…)

Acrylates/C10-30  /  Alkyl Acrylate Crosspolymer – Mikroplastik! Kopolimer zagęszczająca i żelująca, zwiększająca lepkość i filmotwórcza, stosowana w kosmetykach ochronnych i wodoodpornych, mi.in. do opalania i makijażu, oraz myjących włosy i skórę. Zapobiega odparowywaniu wody, tworzy okluzję, mocno wygładzając i przylegając do powierzchni. Nabłyszcza i nadaje aksamitną powłokę. Może działać komedogennie w dużych stężeniach, zatykać pory skóry, z reguły jednak znajduje się w kosmetykach w małych ilościach. Składnik może uwalniać szkodliwy kwas metakrylowy. (więcej…)

Salicylic Acid – Kwas salicylowy:  jest rozpuszczalny w tłuszczach, dzięki czemu oprócz właściwości złuszczających, ma także zdolność przenikania przez warstwę łojowo-rogową (działanie keratolityczne) i wnikania w głąb skóry. Dociera w głąb mieszków włosowych, co ma duże znaczenie w leczeniu trądziku. Przyczynia się do odblokowania porów, zapobiega tworzeniu się wyprysków oraz pomaga oczyścić skórę z zaskórników. Im tłustsza jest skóra, tym działanie skuteczniejsze. Składnik działa antybakteryjnie, przeciwłojotokowo, przeciwzapalnie i gojąco, pomaga na problem tzw. wrastających włosków. Osoby uczulone na salicylany (np Aspirynę) nie powinny stosować produktów zawierających kwas salicylowy. (więcej…)

Parfum


Przejrzyj swoje produkty do pielęgnacji i dowiedz się, co w nich siedzi:

INCI Encyklopedia Zazie - Poznaj składy swoich kosmetyków, szkodliwe składniki, niebezpieczne kosmetyki



OPINIA ZAZIE o: La Roche Posay, Effaclar Mat,
Sebo regulujący krem nawilżający

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, leczenie trądziku, cera tłusta, cera problematyczna z niedoskonałościami, La Roche Posay, Effaclar Mat, Sebo regulujący krem nawilżający

No mówiłam, że jest to silikonowa matująca baza pod makijaż, a nie krem, który nawilży skórę i wyreguluje pracę gruczołów łojowych. Dlaczego? Dlatego, że podstawą wyregulowania pracy gruczołów łojowych jest w pierwszej kolejności nawilżenie skóry – dopiero wtedy, przy właściwym poziomie nawilżenia, gruczoły łojowe nie będą pobudzane do nadprodukcji sebum. I dopiero wtedy ma sens zapodawanie im jakichś aktywnych substancji sebo-regulujących.

W składzie tego kremu taką substancją aktywną jest niby sarkozyna, ale patrząc na jej miejsce na liście INCI oraz otoczenie, w którym się znajduje, czyli tona silikonów, mikroplastiku oraz polimerów winylowo-silikonowych, a także ciężkich emolientów – producent daje jej raczej mizerne szanse na zdziałanie czegokolwiek w kwestii regulacji pracy gruczołów łojowych.

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, la roche posay effaclar mat sebo regulujacy krem nawilzajacy

W tym kontekście – sugerowanie użytkownikom, że krem nadaje się również na noc – jest bardzo słabym i niefajnym zagraniem marketingowym, ponieważ krem Effaclar Mat nie ma praktycznie żadnych właściwości pielegnacyjnych, a służy tylko i wyłącznie optycznemu wygładzeniu i zmatowieniu skóry, a więc robi robotę silikonowej bazy pod makijaż, a nie kremu nawilżającego z efektem matującym. Bardzo nieładnie, La Roche Posay :/

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, la roche posay effaclar mat sebo regulujacy krem nawilzajacy

Recenzje kosmetyków, informacje ich o składzie i działaniu:

recenzje kosmetyczne, składy kosmetyków, Piękno i Bestia czyli Zazie w Krainie Kosmetyków

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to top
0
Would love your thoughts, please comment.x