strona główna > piękno i bestia > INCI encyklopedia
skład i opinie AVA Pore solutions Aktywne serum na dzień zwężające pory
Ponieważ doprowadziłam już swoją skórę do równowagi po zimowej kuracji kwasami: nawilżyłam, zregenerowałam i przywróciłam równowagę hydrolipidową, to teraz jeszcze zapragnęłam dopełnić dzieła, stosując serum, którego zadaniem – jak obiecuje producent – jest efekt BLUR w postaci odbijania światłą i czegoś tam jeszcze. Naiwnie liczyłam, że może z moją „nową skórą” i tym oto specyfikiem – nie będę musiała przykrywać twarzy podkładem. Jestem naiwna?
Chyba jednak jestem naiwna, bo uwierzyłam w to, co producent naobiecywał na opakowaniu tego serum. Niestety srogo się rozczarowałam, ponieważ nie dość, że serum nie spełnia żadnych obietnic, to jeszcze – moim zdaniem – pogarsza wizualnie wygląd skóry. Raz, że zostawia lepką zastygniętą i lekko świecącą warstwę na jej powierzchni, to jeszcze wchodzi w załamania skóry i dodatkowo je podkreśla. Strefa T bardzo szybko się wyświeca, koło nosa pojawiły się suche skórki (których wcześniej nie było!), a całość wygląda jak zmęczona, przetłuszczona i zaniedbana cera. Czy na tym właśnie ma polegać efekt Blur? No nie sądzę, coś tu poszło grubo nie tak.
W składzie na pierwszym miejscy mamy glicerynę i zaraz potem Dimethicon (trochę wysoko, jak na ciężki silikon!), potem niacynamid, wyciąg z aceroli i ekstrakt z kory, złoto koloidalne, wyciąg z róży i kwas oleanolowy, ale co z tego skoro zaraz potem są znienawidzony przez mnie polimery, a na finał jeszcze mikroplastik wypełniający zmarszczki! Nie, nie, tak to się nie będziemy bawić :( Do widzenia!
Analiza składu INCI – według kolejności składników podanej przez producenta:
Aqua (Water) – woda jest jednym z bazowych składników większości kosmetyków, przeważnie zajmując pierwsze miejsce na liście INCI podawanej przez producenta na opakowaniu produktu. Procentowy udział wody w kosmetyku może dochodzić nawet do 90%, ale pamiętajmy, że im więcej wody, tym mniej substancji czynnych i tym mniej “treściwa” jest formuła kosmetyku. Np. w kremach nawilżających woda, hydrolaty i wyciągi roślinne stanowią ok. 50-70% całego produktu. Woda nie tylko stanowi o konsystencji produktu, ale także jest nośnikiem substancji aktywnych, rozpuszczalnikiem dla niektórych składników oraz rozcieńczalnikiem. Woda jest podstawą tzw. fazy wodnej wszystkich emulsji kosmetycznych. Musi być biologicznie i chemicznie czysta (wolna od bakterii, grzybów, minerałów), co w praktyce oznacza wodę demineralizowaną, destylowaną lub dejonizowaną. Dodatkowo w kosmetyku może znajdować się woda termalna (więcej…)
Glycerin (Glicerol) – Glycerin (Glycerol) – Hydrofilowa substancja intensywnie nawilżająca; przenika do przestrzeni międzykomórkowej i tam wiąże cząsteczki wody; jest też promotorem przenikania – ułatwia transport substancji aktywnych w głąb skóry. Pełni też funkcję humektantu, zapobiegając wysychaniu i krystalizacji kosmetyku. To nieprawda, że ma niski potencjał komedogenny i alergizujący: najnowsze badania dowodzą, że gliceryna jest nie tylko komedogenna (zapycha pory, a w wielu kosmetykach jej stężenie przekracza 15%, co sprawia, że zaczyna chłonąć wodę z głębszych warstw naskórka i zarazem blokuje pobieranie wody z zewnątrz, przez co zamiast nawilżać – zaczyna skórę przesuszać). Ponadto jest aknegenna (powoduje wzrost aktywności bakterii bytujących w sebum i martwym naskórku, co prowadzi do stanów zapalnych i zmian trądzikowych). Także jeśli wykluczyłaś już wszystko, co może Cię zapychać i pogarszać stan Twojej cery, przyjrzyj się dokładniej glicerynie, która znajduje się w większości kosmetyków dostępnych na rynku. (więcej…)
Dimethicone – Trudnozmywalny silikon zatykający pory skóry (jest świetnym preparatem na wszy – zabija je poprzez zablokowanie dostępu do tlenu); emolient suchy – tworzy na skórze (i włosach) okluzyjny film dający odczucie jedwabistej gładkości, a zapobiegając odparowywaniu wilgoci ze skóry – pośrednio ja nawilża i wygładza. O ile dobrze się sprawdza w kosmetykach kolorowych (jest nośnikiem dla pigmentów w podkładzie) oraz kosmetykach do włosów (ułatwia ich rozczesywanie, wygładza, zapobiega elektryzowaniu, chroni przed czynnikami zewnętrznymi, itp), o tyle w kosmetykach do pielęgnacji twarzy – budzi zastrzeżenia. W dużych stężeniach i regularnie stosowany może powodować powstawanie wyprysków i stanów zapalnych oraz ogólne “przemęczenie” i przeciążenie skóry oraz włosów. Może się “nabudowywać”. (więcej…)
Butylene Glycol – Promotor przenikania składników aktywnych w głąb skóry; rozpuszczalnik dla substancji roślinnych; substancja kondycjonująca – zmiekczająca i wygładzająca; humektant zapobiegający wysychaniu kosmetyku. Może zatykać pory oraz wywoływać stany zapalne skóry; podrażniać skórę atopową, a także sprzyjać przenoszeniu w głąb skóry wszelkich toksyn z otoczenia. (więcej…)
Niacinamide – Niacynamid (forma witaminy B3): stymuluje syntezę kolagenu, działa odmładzająco i przeciwzmarszczkowo, rozjaśnia przebarwienia. Jest humektantem – poprawia nawilżenie, wzmacnia barierę lipidową skóry, działa silnie antyoksydacyjnie, leczniczo i przeciwzapalnie i gojąco na skórę trądzikową i z trądzikiem różowatym. (więcej…)
PEG-40 Hydrogenated Castor Oil – Uwodorniony (utwardzony) olej rycynowy; substancja półsyntetyczna; pełni rolę emulgatora i substancji myjącej; wraz z PPG-26 Buteth-26 tworzy SOLUBILISANT LRI®, który umożliwia zastosowanie w produkcie wody jako rozpuszczalnika (zamiast alkoholu). Substancja słabo alergizująca i praktycznie niekomedogenna. Wbrew kontrowersjom – bezpieczna. (więcej…)
Malpighia Glabra (Acerola) Fruit Extract – Wyciąg z aceroli: zawiera ogromne ilości witaminy C, prowitaminę A oraz tiaminę (witamina B1), ryboflawinę (witamina B2), niacynę (Witamina PP), wapń, kwas foliowy, fosfor i żelazo, magnez, potas, sód, cynk, miedź i selen. Jest silnym antyoksydantem, który nawilża, uelastycznia skórę i przeciwdziała jej starzeniu. Witamina C ma właściwości rozjaśniające, stymuluje syntezę kolagenu: niezbędnego w procesie regeneracji tkanki łącznej i odnowy skóry, a tym samym uelastycznia i wygładza ją. Poprawia również mikrokrążenie krwi: dotlenia i odżywia komórki. Redukuje drobne zmarszczki, zmiany naczynkowe, a także lekkie przebarwienia skóry. Uzupełnia działanie filtrów przeciwsłonecznych: regeneruje skórę uszkodzoną działaniem promieni UV. (więcej…)
Enantia Chlorantha Bark Extract – Ekstrakt z kory Enantia chlorantha: działa antybakteryjnie, grzybobójczo, antyseptycznie; reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejsza wydzielanie sebum, zwęża pory, zapobiega łuszczeniu naskórka. Łagodzi podrażnienia i stany zapalne. (więcej…)
Gold Powder (Colloidal Gold) – Złoto (nano)koloidalne: działa bbakteriobójczo, biostymulująco i przeciwzapalnie; stymuluje syntezę kolagenu w skórze, pobudza tkanki do regeneracji, ułatwia gojenie blizn i oparzeń; wspomaga leczenie trądziku, łuszczycy i atopowego zapalenia skóry AZS. Nawilża i łagodzi podrażnienia, redukuje zmarszczki i przeciwdziała powstawaniu nowych, rozjaśnia przebarwienia, rozświetla skórę i widocznie odmładza. Często łączony w kosmetykach z peptydem kolagenowym Acetyl Heptapeptide-9. Nadal trwają badania sprawdzające bezpieczeństwo produktów z nanocząsteczkami z uwagi na możliwość wchłonięcia ich przez skórę lub przez błonę śluzową i dostania się do komórek. (więcej…)
Rosa Multiflora Fruit Extract,
Oleanolic Acid – Kwas oleanolow: działa przeciwzapalne i antymikrobowo, u podstaw ogranicza wydzielanie sebum. Udowodniono, że kwas oleanolowy hamuje rozwój nowotworów poprzez wpływ na różne procesy związane z cyklem życiowym komórek. (więcej…)
Hydroxyethyl Acrylate/Sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer – mieszanina kopolimerów, będąca składnikiem konsystencjotwórczym: zagęstnikiem i stabilizatorem emulsji. Jest emolientem: tworzy na skórze warstwę okluzyjną (zapobiegającą TEWL), nadając jej gładkie i jedwabiste wykończenie. (więcej…)
Phenoxyethanol – Konserwant zabezpieczający produkt przed rozwojem mikroorganizmów, a także rozpuszczalnik innych konserwantów (np. parabenów) oraz substancji zapachowych. Budzi wiele kontrowersji: działa drażniąco i rzekomo przenika do krwioobiegu, w Europie dopuszczony w kosmetykach w stężeniu do 1%, całkowicie zakazany w kosmetykach na terenie Japonii. Ceniony i uznawany za bezpieczny na rynku farmaceutycznym (główny składnik Octeniseptu w stężeniu 2%) jako skuteczna substancja odkażająca: niszczy bakterie, grzyby, drożdżaki, pierwotniaki i wirusy. (więcej…)
Isohexadecane – Półsyntetyczny emolient suchy: pozostawia na skórze nietłusty film okluzyjny, zapobiegający odparowywaniu wody; zmiękcza skórę i włosy. W produkcie pełni też rolę rozpuszczalnika. Jest substancja ropopochodną, może być komedogenny. (więcej…)
Butylene Glycol – Promotor przenikania składników aktywnych w głąb skóry; rozpuszczalnik dla substancji roślinnych; substancja kondycjonująca – zmiekczająca i wygładzająca; humektant zapobiegający wysychaniu kosmetyku. Może zatykać pory oraz wywoływać stany zapalne skóry; podrażniać skórę atopową, a także sprzyjać przenoszeniu w głąb skóry wszelkich toksyn z otoczenia. (więcej…)
Polysorbate 60 – Detergent oczyszczająca skórę i włosy; emulgator do tworzenia emulsji myjących; ułatwia aplikację i spłukiwanie, daje poślizg, zmniejsza także potencjalne właściwości drażniące i wysuszające innych detergentów zawartych w kosmetyku. Pełni także funkcję rozpuszczalnika np. dla olejków eterycznych oraz wspomaga rozpuszczalność w wodzie substancji trudno rozpuszczalnych. Jest substancją zdolną do tworzenia miceli. Może uczulać! Może uwalniać szkodliwy dioksan. Nie jest zalecany w kosmetykach na okolice oczu i ust, do higieny jamy ustnej, w kosmetykach dla dzieci i kobiet w ciąży i nie powinien być nakładany na uszkodzoną skórę. (więcej…)
Polyacrylate Crosspolymer-6 – syntetyczna substancja konsystencjotwórcza, zagęstnik i stabilizator emulsji. Polepsza aplikację, daje poślizg, ułatwia rozprowadzanie kosmetyku na skórze i zapewnia mu gładką, aksamitną konsystencję. (więcej…)
T-Butyl Alcohol (Tert-Butanol) – syntetyczny rozpuszczalnik, stosowany głównie w perfumach. Ma zapach przypominający kamforę, bywa więc składnikiem kompozycji zapachowej w kosmetyku. (więcej…)
Disodium EDTA – Syntetyczny konserwant i stabilizator; chroni kosmetyk przed zepsuciem i rozwojem patogenów; dodatkowo ma działanie zmiękczające i regulujące lepkość. Wiąże metale ciężkie, dlatego nie powinny go stosować kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby przyjmujące antybiotyki. Dodatkowo może podrażniać błony śluzowe i układ oddechowy (jeśli kosmetyk jest rozpylany) (więcej…)
Ethylhexylglycerin – Półsyntetyczny konserwant wspomagający działanie innych konserwantów w produkcie; łagodny humektant – nawilża i wspomaga działanie zawartych w kosmetyku emolientów. Rzadko, ale może podrażniać (zwłaszcza oczy) (więcej…)
Sorbitan Isostearate – Emulgator zagęszczający i stabilizujący emulsję: zapobiega rozwarstwianiu, gasi pianę, łagodzi potencjalnie drażniące działanie obecnych w kosmetyku detergentów, poprawia konsystencje i ułatwia aplikację. Jest delikatnym detergentem: stosowany samodzielnie może okazać się zbyt słaby, raczej wspomaga inne detergenty w kosmetyku. (więcej…)
Pentylene Glycol – Syntetyczny humektant: silnie nawilża skórę i zapobiega wysychaniu (i krystalizacji) preparatu kosmetycznego. Pełni rolę rozpuszczalnika dla substancji hydrofilowych zawartych w kosmetykach. Przenikania przez warstwę rogową naskórka – jest promotorem przenikania i ułatwia transport innych substancji w głąb skóry. Wiąże wodę w naskórku (właściwości hydrofilne) i nie pozwala na jej utratę. Jest bezpieczny do stosowania nawet w stężeniu 50% w gotowym preparacie. Świetnie się wchłania, lekki, daje jedwabiste odczucie na skórze. (więcej…)
Dimethicone Crosspolymer (Dimethicone/Vinyl Dimethicone Crosspolymer) – Mikroplastik! Kombinacja elastycznych polimerów sylikonowych i winylowych. Substancja nierozpuszczalna w wodzie, trudnozmywalna. Jest filmotwórcza, ułatwia aplikację kosmetyków, dając poślizg, wygładzenie oraz wypełnienie zmarszczek. Składnik wiążący i zawieszający substancje nierozpuszczalne w wodzie w płynnych lub kremowych formułach. Działa komedogennie i alergennie: może nasilać problemy trądzikowe, powodować wypryski i zaskórniki, blokować dostęp tlenu, a także uczulać. (więcej…)
Carbomer Amodimethicone,
Sodium Hydroxide – Wodorotlenek sodu (soda kaustyczna); regulator pH kosmetyku i substancja buforująca. (więcej…)
Sodium Benzoate – Benzoesan sodu to popularny konserwant, zapobiegający rozwojowi drożdży, pleśni i bakterii. Stosowany jest produktach o niskim pH. Dopuszczony do stosowania także w certyfikowanych kosmetykach naturalnych (więcej…)
Potassium Sorbate – Sorbinian potasu (pozyskiwany z roślin lub syntetyczny) to popularny konserwant o działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym, zalecany do konserwowania nawet kosmetyków naturalnych i ekologicznych. Może jednak podrażniać i działać alergicznie. (więcej…)
Parfum
Recenzje kosmetyków, informacje ich o składzie i działaniu: