skład i opinie MIYA MyWonderBalm I love me Odżywczy krem do twarzy z olejkiem z róży

strona główna > piękno i bestia > INCI encyklopedia

 

skład i opinie MIYA MyWonderBalm I love me Odżywczy krem do twarzy z olejkiem z róży

Kocham, kocham, kocham zapach olejku różanego! Więc gdy tylko zobaczyłam na półce w Hebe krem z olejkiem różanym, od razu poczułam, że musi być mój – chociażby dla samego zapachu! Tak, wiem, to idiotyczny sposób doboru kosmetyków pielęgnacyjnych, ale cóż poradzić ;) A jak sprawdził się sam krem na mojej skórze?

skład i opinie MIYA MyWonderBalm I love me Odżywczy krem do twarzy z olejkiem z róży

 

 

Zerknęłam pobieżnie na skład i już wiedziałam, że różany krem MIYA będzie mi służył raczej do wieczornej pielęgnacji – jest bogaty w składniki odżywcze, natłuszczające i odbudowujące warstwę hydrolipidową skóry. Na pierwszym miejscu ma regenerujący wyciąg z nasion sezamu indyjskiego, potem roślinny emolient tłusty, nawilżająca glicerynę, kolejne tłuste emolienty, a pomiędzy nimi oleje: makadamia, z ziaren soi, z owoców dzikiej róży, z pestek słonecznika… Ups, wyciąg z alg brunatnych i morszczynu – i już wiem, że muszę z tym kremem uważać, bo może  i zapchać pory.

Używam go na noc, ale nie codziennie, ze wzglądu właśnie na ryzyko zapchania porów – stosuję go na podkład z serum nawilżającego zawsze wtedy, gdy czuję, że moja skóra jest przesuszona i potrzebuje szczególnego „otulenia”. Konsystencja jest gęsta, treściwa, nie wchłania się idealnie, pozostawia tłusty film na skórze, no ale taka jest idea kremu odżywczego, więc nie ma pretensji. Dobrze sprawdza się na szyję, dekolt i biust – tutaj wchłania się dużo lepiej niż na twarzy, no i odpada ryzyko zapchania porów.

 

skład i opinie MIYA MyWonderBalm I love me Odżywczy krem do twarzy z olejkiem z róży


Analiza składu INCI – według kolejności składników podanej przez producenta:

Aqua (Water) – woda jest jednym z bazowych składników większości kosmetyków, przeważnie zajmując pierwsze miejsce na liście INCI podawanej przez producenta na opakowaniu produktu. Procentowy udział wody w kosmetyku może dochodzić nawet do 90%, ale pamiętajmy, że im więcej wody, tym mniej substancji czynnych i tym mniej “treściwa” jest formuła kosmetyku. Np. w kremach nawilżających woda, hydrolaty i wyciągi roślinne stanowią ok. 50-70% całego produktu. Woda nie tylko stanowi o konsystencji produktu, ale także jest nośnikiem substancji aktywnych, rozpuszczalnikiem dla niektórych składników oraz rozcieńczalnikiem. Woda jest podstawą tzw. fazy wodnej wszystkich emulsji kosmetycznych. Musi być biologicznie i chemicznie czysta (wolna od bakterii, grzybów, minerałów), co w praktyce oznacza wodę demineralizowaną, destylowaną lub dejonizowaną. Dodatkowo w kosmetyku może znajdować się woda termalna (więcej…)

Sesamum Indicum (Sesame) Seed Extract – wyciąg z nasion sezamu indyjskiego, zawiera rozmaite cukry, białka i aminokwasy. Działa nawilżająco, łagodząco, odżywczo i regenerująco: odbudowuje naturalny płaszcz lipidowy skóry, niweluje suchość i łuszczenie skóry, przywraca prawidłowe funkcje barierowe skóry i podnosi jej odporność na czynniki zewnętrzne. (więcej…)

Decyl Oleate – roślinny emolient tłusty, tworzy na powierzchni skóry natłuszczającą, zmiękczającą i wygładzającą (a przy tym jedwabistą w dotyku) warstwę okluzyjną. Ponadto działa przeciwzmarszczkowo i regenerująco. W kosmetyku jest substancja konsystencjotwórczą, ułatwia aplikacje produktu oraz jest plastyfikatorem sztyftów i pomadek. Niestety działa komedogennie: zapycha pory i powoduje powstawanie zaskórników. (więcej…)

Glycerin (Glicerol) – Glycerin (Glycerol) – Hydrofilowa substancja intensywnie nawilżająca; przenika do przestrzeni międzykomórkowej i tam wiąże cząsteczki wody; jest też promotorem przenikania – ułatwia transport substancji aktywnych w głąb skóry. Pełni też funkcję humektantu, zapobiegając wysychaniu i krystalizacji kosmetyku. To nieprawda, że ma niski potencjał komedogenny i alergizujący: najnowsze badania dowodzą, że gliceryna jest nie tylko komedogenna (zapycha pory, a w wielu kosmetykach jej stężenie przekracza 15%, co sprawia, że zaczyna chłonąć wodę z głębszych warstw naskórka i zarazem blokuje pobieranie wody z zewnątrz, przez co zamiast nawilżać – zaczyna skórę przesuszać). Ponadto jest aknegenna (powoduje wzrost aktywności bakterii bytujących w sebum i martwym naskórku, co prowadzi do stanów zapalnych i zmian trądzikowych). Także jeśli wykluczyłaś już wszystko, co może Cię zapychać i pogarszać stan Twojej cery, przyjrzyj się dokładniej glicerynie, która znajduje się w większości kosmetyków dostępnych na rynku.  (więcej…)

Cetearyl Alcohol – Emolient tłusty, tworzy okluzyjny film na skórze i włosach, który działa natłuszczająco, zmiękczająco, kondycjonująco i ochronnie, zapobiega odparowywaniu wilgoci. Działa silnie komedogennie (zatyka pory i powoduje powstawanie zaskórników). W kosmetyku pełni też funkcję konsystencjotwórczą – zagęszcza i ułatwia rozprowadzanie produktu.  (więcej…)

Macadamia Integrifolia Seed Oil – Olej tłoczony z nasion makadamii: zawiera kwas olejowy i palmitynowy, kwasy tłuszczowe; jest bogaty w witaminy: A, B, E oraz składniki mineralne. Emolient tłusty: tworzy na skórze i włosach warstwę okluzyjną zapobiegająca utracie wody (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje i wygładza skórę i włosy. Powstały film, wygładza powierzchnię naskórka i włosów. Stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny, czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników.  (więcej…)

Stearic Acid – Emolient natłuszczający skórę i tworzący warstwę okluzyjną; w kosmetyku jest emulgatorem tworzącym emulsję wodno-olejową), stabilizuje ja i zapobiega rozwarstwianiu. Jest silnie komedogenny, zatyka pory i sprzyja powstawaniu zaskórników.  (więcej…)

Glycine Soya (Soybean) Soy Seed Oil – Olej z ziaren soi: zawiera polifenole i izoflawonoidy- fitoestrogeny (genisteinę i daidzeinę) oraz witaminy z grupy B, minerały (potas, wapń, żelazo, fosfor, cynk, jod). Spowolnia starzenie skóry, wzmocnia ją, uelastycznia, stymuluje syntezę kolagenu, przeciwdziała wolnym rodnikom. Łagodzi podrażnienia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, działa nawilżająco, wygładzająco i ochronnie. Reguluje wydzielanie sebum i łagodzi stany zapalne. Polecany do skóry dojrzałej. Wykorzystywany jest także jako naturalny wypełniacz, zwiększa objętość kosmetyków, spulchnia, może również służyć za rozpuszczalnik.  (więcej…)

Glycine Soja (Soybean) Oil Unsaponifiables – frakcja niezmydlalna oleju sojowego; mieszanina lipidów zawierających fitosterole, węglowodory i witaminy A, D, E i K. Działa nawilżająco, natłuszczająco, przeciwłojotokowo, przeciwzapalnie i przeciwutleniająco. Koi i łagodzi skórę, redukuje podrażnienia i zaczerwienienia, zmniejsza stany zapalne i przetłuszczanie się skóry. (więcej…)

Rosa Canina (Dog Rose / Rosehip) Fruit Oil (Extract) – Organiczny, zimnotłoczony olej z owoców dzikiej róży; bogate źródło NNKT, witamin i minerałów; antyoksydant, hamuje proces starzenia; reguluje wydzielanie sebum, emolient – nawilża i regeneruje skórę.  (więcej…)

Sodium Polyacrylate – Poliakrylan sodu: pochłaniacz wilgoci, składnik sztucznego śniegu, wypełniacz do podpasek i pieluch.  Tworzy okluzyjną warstwę na skórze, działa ochronnie i wygładzająco, ale i komedogennie )zapycha pory, tworzy zaskórniki). W kosmetyku pełni też funkcję stabilizatora emulsji. Oprócz tego dobrze utrwala włosy, stosowany jest w produktach do stylizacji.  (więcej…)

Phenoxyethanol – Konserwant zabezpieczający produkt przed rozwojem mikroorganizmów, a także rozpuszczalnik innych konserwantów (np. parabenów) oraz substancji zapachowych. Budzi wiele kontrowersji: działa drażniąco i rzekomo przenika do krwioobiegu, w Europie dopuszczony w kosmetykach w stężeniu do 1%, całkowicie zakazany w kosmetykach na terenie Japonii. Ceniony i uznawany za bezpieczny na rynku farmaceutycznym (główny składnik Octeniseptu w stężeniu 2%) jako skuteczna substancja odkażająca: niszczy bakterie, grzyby, drożdżaki, pierwotniaki i wirusy. (więcej…)

Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil – Olej z pestek słonecznika: zawiera nienasycony kwas linolowy, kwas oleinowy, palmitynowy oraz niewielkie ilości behenowego, linolenowego, lignocerynowego i gammalinolenowego. Bogaty w witaminę E, woski, lecytynę, a także karoteny. Jest naturalnym emolientem: odżywia, natłuszcza, wygładza; działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco. Może być nakładany bezpośrednio na skórę i włosy, dobrze się wchłania, ale stosowany zbyt często i w dużych dawkach może działać komedogennie: zatykać pory, powodować wypryski i zaskórniki. (więcej…)

Algae Extract – Wyciąg z alg: zawiera witaminy, mikro i makroelementy (wapń, brom, cynk, jod, żelazo, miedź, magnez i mangan) oraz proteiny, lipidy i polisacharydy. Silny antyoksydant: wymiata wolne rodniki, działa przeciwzmarszczkowo, opóźnia procesy starzenia się skóry. Działa nawilżająco, tworzy na powierzchni skóry warstwę okluzyjną (zapobiegającą TEWL), sprzyjając lepszemu nawilżeniu, regeneracji i odżywieniu skóry. Ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, poprawia mikrokrążenie i wzmacnia naczynia krwionośne. W kosmetyku jest też humektantem: zapobiega krystalizacji (wysychaniu) masy kosmetycznej przy ujściu butelki. (więcej…)

Plankton Marine Extract – Ekstrakt z mikroalg morskich: zawiera nukleotydy i fotoliazę chroniącą przed promieniowaniem słonecznym, naprawiającą uszkodzenia DNA wywoływane przez UV i spowalniającą fotostarzenie. Substancja głęboko nawilżająca, łagodząca, wzmacniająca  i chroniąca. Ponadto ujędrnia, regenereuje, dotlenia, spłyca zmarszczki i uelastycznia, likwiduje efekty stresu oksydacyjnego. Polecany do skóry suchej lub odwodnionej, z rozstępami, bliznami, wiotczejącej, zmęczonej i zestresowanej. Niestety jest komedogenny: zapycha pory i powoduje zaskórniki. Jest korzystny dla skóry tłustej i trądzikowej w niewielkich stężeniach lub stosowany doraźnie. (więcej…)

Ascophyllum Nodosum (Algae / Seaweed) Extract – Ekstrakt z alg brunatnych: zawiera wapń, magnez, sód, potas, siarkę, fosfor, jod, miedź, cynk, selen, polisacharydy, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę C, E, K, witaminy z grupy B, prowitaminę A. Działa nawilżająco i ochronnie, wiąże wodę, rewitalizuje, odżywia, regeneruje, napina, ujędrnia i stymuluje skórę. Jest silnym antyoksydantem, działa przeciwzmarszczkowo, antycellulitowo, wspomaga walkę z cellulitem i rozstępami. Działa przeciwzapalnie, zmniejsza łojotok, wzmacnia skórę, łagodzi zaczerwienienia, wspomaga gojenie skóry. Algi brunatne są szczególnie polecane skórze tłustej i trądzikowej, ale należy stosować je z umiarem, bo działają komedogennie: zapychają pory i w dużych stężeniach może nasilać problemy trądzikowe, powodować wypryski i zaskórniki. (więcej…)

Fucus Vesiculosus (Bladderwrack Algae) Extract – Wyciąg z morszczynu pęcherzykowatego:  zawiera kompleks lipidów, glikolipidów i fosfolipidów, polifenole i fukoksantynę oraz naturalne tokoferole i karotenoidy. Działa silnie nawilżająco i wiąże wodę w naskórku, ujędrnia i uelastycznia skórę, poprawia mikrokrążenie krwi, przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Jest silnym antyoksydantem, działa przeciwzmarszczkowo i ujędrniająco. Ma też właściwości antybakteryjne i przeciwłojotokowe: pomaga skórze tłustej i trądzikowej, pod warunkiem, że jest stosowany rzadko i w niewielkim stężeniu, ponieważ jest ekstremalnie komedogenny: zapycha pory i może powodować zaskórniki. (więcej…)

Crithmum Maritimum (Sea Fennel) Extract – wyciąg z kopru morskiego, zawiera olejki eteryczne, flawonoidy i kumaryny, wapń, żelazo, fosfor, prowitaminę A, witaminy D, E, K, B1, B2, B6, B12, H oraz znaczne ilości witaminy C. Działa przeciwzapanie, przeciwłojotokowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Jest silnym antyoksydantem, działa przeciwrodnikowo i przeciwzmarszczkowo. Oczyszcza i regeneruje skórę, przespiesza gojenie i redukuje podrażnienia, wzmacnia skórę i włosy. Stosowany w preparatach do higieny jamy ustnej i w dezodorantach: hamuje namnażanie się bakterii, działa odświeżająco. W kosmetyku bywa substancją zapachową lub maskującą. (więcej…)

Tocopheryl Acetate (Tocopherol Acetate) –  Pochodna witaminy E, przeciwutleniacz: wzmacnia barierę naskórkową, działa przeciwzmarszczkowo, silnie antyoksydacyjnie, odżywczo, wzmacniająco i ochronnie. Poprawia także nawilżenie skóry. Jest też konserwantem: przedłuża świeżość kosmetyków, zapobiega utracie koloru i zmianie zapachu substancji tłuszczowych, głównie delikatnych olejów roślinnych wrażliwych na światło, tlen i temperaturę. Składnik sklasyfikowany jako potencjalny alergen. (więcej…)

Xanthan Gum – Lekki emulgator: zagęszcza konsystencję kosmetyku, jest substancja żelującą i stabilizującą. Ma niski potencjał komedogenny i alergenny, jest bezpieczny dla kobiet w ciąży.  (więcej…)

Ethylhexylglycerin – Półsyntetyczny konserwant wspomagający działanie innych konserwantów w produkcie; łagodny humektant – nawilża i wspomaga działanie zawartych w kosmetyku emolientów. Rzadko, ale może podrażniać (zwłaszcza oczy)  (więcej…)

Triethanolamine – Regulator pH kosmetyku. Powoduje reakcje alergiczne, podrażnia oczy, przyczynia się do wysuszenia skóry, i włosów. Może być toksyczny jeśli jest wchłaniany przez ciało przez dłuższy okres czasu.  (więcej…)

Sodium Phytate – Naturalny środek chelatujący: wyłapuje z kosmetyku jony metali (które mogłyby mieć negatywny wpływ na stabilność i wygląd produktu) i tworzy z nimi kompleksy, zapobiegając niepożądanym reakcjom. Jest bezpiecznym zamiennikiem Disodium EDTA oraz Tetrasodium EDTA. Ponadto jest antyoksydantem i zapobiega utlenianiu się produktu pod wpływem światła. Działa również przeciwzapalnie. (więcej…)

Alcohol Denat – Alkohol denaturowany: skuteczny konserwant, chroni kosmetyk przed zepsuciem, skażeniem bakteriami, grzybami, drobnoustrojami. Jest też rozpuszczalnikiem wielu substancji nierozpuszczalnych w wodzie czy np. glikolu i tłuszczach. Promotor przenikania substancji aktywnych. Ma silne działanie dezynfekujące, niwelujące stany zapalne, ściągające. Jest przy tym silnie drażniący, nie należy go stosować w przypadku skóry atopowej, alergicznej, a także wrażliwej, płytko unaczynionej, suchej, nie stosować u dzieci. (więcej…)

Parfum (Fragrance),

Citronellol – Składnik kompozycji zapachowych: imituje zapach róży i geranium. Jest klasyfikowany jako drażniący, wpisany na oficjalną listę potencjalnych alergenów.  (więcej…)

Geraniol – Składnik kompozycji zapachowych; imituje zapach pelargonii i daje odczucie świeżości. Składnik jest dopuszczony w produkcji kosmetyków naturalnych i wegańskich. Sklasyfikowany jako groźny alergen.  (więcej…)

 

Recenzje kosmetyków, informacje ich o składzie i działaniu:

recenzje kosmetyczne, składy kosmetyków, Piękno i Bestia czyli Zazie w Krainie Kosmetyków

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to top
0
Would love your thoughts, please comment.x