oszczędź sobie złego.

Olga, przeczytaj to sobie kilka razy i zapamiętaj.
Oszczędź sobie złego.

 

Narcystyczna przyjaźń może być równie wyniszczająca jak relacja romantyczna, pozostawiając w nas bardzo głębokie rany i zdeptane poczucie własnej wartości. Kobiety o zaburzeniu narcystycznym bazują na przyjaźni z osobami, które mają zaniżone poczucie własnej wartości ponieważ taka osoba pozwala sobą manipulować i kierować. Taka przyjaciółka jest również doskonałym tłem dla narcystycznej przyjaciółki, która nade wszystko chce pokazać jaka jest wyjątkowa i szczególna. Przyjaźń pozostaje, jeżeli pozostajesz w cieniu i podążasz za nią, naśladując i podziwiając. Jak tylko podejmiesz działania i będziesz próbować wyjść z tego cienia dostaniesz karę i odrzucenie.

Narcystyczna przyjaciółka, tak jak narcystyczna matka, widzi w przyjaciółce przedłużenie siebie. Doskonale zna twoje słabe strony i kompleksy i będzie uderzać w nie, nie pozwoli Tobie myśleć, że jesteś ważna, czy wyjątkowa, poprzez porównania da Tobie do zrozumienia, że Twoja pozycja nie jest pewna, a Ty powinnaś się starać.

Jesteś akceptowana, jeżeli bezkrytycznie akceptujesz to jak jesteś traktowana. Jeśli sprzeciwisz się, otrzymasz zaprzeczenia i kłamstwa. Próbując utrzymać swoje zdanie i granice czeka cię odrzucenie. Natomiast postawienie definitywnych granic oznacza, zniszczenie, ponieważ uderzasz w narcystyczną ranę i wywołujesz narcystyczną wściekłość, która niesie za sobą zniszczenie. Wtedy nie licz na przestrzeganie zasad moralnych i wdzięczności za Twój wkład.

Taka relacja łamie serce i to w co wierzyłaś. Pozostawia w Tobie traumę, która potrzebuje leczenia. Dzięki pracy powoli odbudowujesz siebie, wyleczysz rany i wyciągniesz swoje lekcje.

 

[autorka tekstu: Justyna Czekaj]

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to top
0
Would love your thoughts, please comment.x