strona główna > piękno i bestia > INCI encyklopedia
skład i opinie HOLIKA HOLIKA Soda Pore Tok Tok Deep Cleansing Foam (Oczyszczająca pianka do twarzy z sodą)
Nie wyobrażam sobie oczyszczania twarzy bez porządnego jej umycia wodą i odpowiednim żelem, dlatego w swojej łazience mam całą kolekcję rozmaitych „czyścicieli” – mniej lub bardziej delikatnych, żelowych, kremowych, piankowych, z mikrodrobinkami i bez, z kwasami i enzymami oraz wszelkich innych. Jak na ich tle wypada żel z sodą oczyszczoną marki Holika Holika?
W dosyć pokaźnej tubce zamknięty jest gęsty krem, który dopiero po roztarciu w mokrych dłoniach tworzy gęstą piankę wypełnioną szorstkimi drobinkami sody oczyszczonej. Pianka-peeling miękko rozprowadza się na twarzy i już w zetknięciu ze skórą czujemy jej oczyszczające działanie: skrzętnie wymiata z porów skóry wszelkie zanieczyszczenia, pozostawiając ją miękką i gładką. Trzeba ja ostrożnie stosować przy wszelkich podrażnieniach (zwłaszcza po stosowaniu kwasów), bo wtedy możemy odczuwać lekkie pieczenie. Zresztą po kwasach odradzam używanie wszelkich mechanicznych peelingów, drobinek, sody, itp. Produkt ten jest bardzo wydajny, wystarczy objętość fasolki, żeby porządnie oczyścić całą twarz, szyję i dekolt. Trzeba ją bardzo dokładnie spłukać, bo mam wrażenie, że czasem pozostawia taką ciężką tłustą warstwę na skórze – nie wiem, czy to zasługa obecnego na pierwszym miejscu w składzie tłustego emolientu? Przeszkadzało mi to, więc stosowałam ją wyłącznie pod prysznicem. Czy polecam? Hmm, nie odradzam, choć nie kupię jej ponownie ze względu na cenę. Znam wiele lepszych i milszych w stosowaniu oczyszczaczy niż ten produkt.
Analiza składu INCI – według kolejności składników podanej przez producenta:
Aqua (Water) – woda jest jednym z bazowych składników większości kosmetyków, przeważnie zajmując pierwsze miejsce na liście INCI podawanej przez producenta na opakowaniu produktu. Procentowy udział wody w kosmetyku może dochodzić nawet do 90%, ale pamiętajmy, że im więcej wody, tym mniej substancji czynnych i tym mniej “treściwa” jest formuła kosmetyku. Np. w kremach nawilżających woda, hydrolaty i wyciągi roślinne stanowią ok. 50-70% całego produktu. Woda nie tylko stanowi o konsystencji produktu, ale także jest nośnikiem substancji aktywnych, rozpuszczalnikiem dla niektórych składników oraz rozcieńczalnikiem. Woda jest podstawą tzw. fazy wodnej wszystkich emulsji kosmetycznych. Musi być biologicznie i chemicznie czysta (wolna od bakterii, grzybów, minerałów), co w praktyce oznacza wodę demineralizowaną, destylowaną lub dejonizowaną. Dodatkowo w kosmetyku może znajdować się woda termalna (więcej…)
Water,
Myristic Acid – Emolient tłusty: tworzy na powierzchni skóry i włosów warstwę okluzyjną (zapobiegającą TEWL) natłuszczającą zmiękczającą, wygładzająca i ochronną. W kosmetykach jest emulgatorem: zmętnia konsystencję, wspomaga działanie oczyszczające, a także łagodzi drażniące właściwości anionowych detergentów. Nadaje produktowi lekko orzechowy zapach. Jest silnie komedogenny: zapycha pory i powoduje zaskórniki. (więcej…)
Glycerin – Hydrofilowa substancja intensywnie nawilżająca; przenika do przestrzeni międzykomórkowej i tam wiąże cząsteczki wody; jest też promotorem przenikania – ułatwia transport substancji aktywnych w głąb skóry. Pełni też funkcję humektantu, zapobiegając wysychaniu i krystalizacji kosmetyku. Ma niski potencjał komedogenny i alergizujący. (więcej…)
Potassium Hydroxide – Regulator pH w kosmetyku. Wykorzystywana często do produkcji miękkich mydeł. W czystej postaci jest silnie żrący, może spowodować poważne oparzenia. Dozwolony do stosowania w ograniczonym stężeniu. (więcej…)
Palmitic Acid – Kwas palmitynowy pozyskiwany z oleju palmowego! Emolient tłusty: tworzy okluzyjny film na skórze; a przez to zmiękcza, natłuszcza, wygładza, zapobiega utracie wody. Pełni także funkcję emulgatora do tworzenia emulsji typu O/W i jest jednocześnie substancją myjącą. Silnie komedogenny; zatyka pory i powoduje zaskórniki. (więcej…)
PEG-32 (Macrogol) – Syntetyczny polimer: jest rozpuszczalnikiem i solubilizatorem substancji aktywnych oraz substancji trudnorozpuszczalnych. Jest również humektantem: przyciąga i wiąże wilgoć, zapobiega wysychaniu kosmetyków i zwilża skórę. Może być zanieczyszczony szkodliwym dioksanem. Nie należy go nakładać na uszkodzoną skórę i nie jest zalecany w kosmetykach dla dzieci. (więcej…)
Stearic Acid – Emolient natłuszczający skórę i tworzący warstwę okluzyjną; w kosmetyku jest emulgatorem tworzącym emulsję wodno-olejową), stabilizuje ja i zapobiega rozwarstwianiu. Jest silnie komedogenny, zatyka pory i sprzyja powstawaniu zaskórników. (więcej…)
Glycol Distearate – Emolient tłusty: tworzy wygładzającą i ochronną warstwę okluzyjną (zapobiegającąb TEWL) na skórze i włosach.: kondycjonuje, zmiękcza i natłuszcza. Jest też substancją myjącą, działa pianotwórczo. Jako emulgator tworzy emulsje typu O/W i stabilizuje je, zapobiegając rozwarstwianiu faz. Zdolny do tworzenia miceli w obecności anionowych detergentów. Nadaje kosmetykom perłową barwę i ułatwia aplikację, zmniejsza ich lepkość. Niestety jest komedogenny: w dużych stężeniach może powodować powstawanie zaskórników i ropnych wyprysków cery trądzikowej i tłustej. Istnieje ryzyko zanieczyszczenia szkodliwym dioksanem. Nie należy stosować go na uszkodzoną skórę. (więcej…)
Cocamidopropyl Betaine – Substancja myjąca i pianotwórcza; pochodna oleju kokosowego; potencjalnie słaby alergen. (więcej…)
Perlite – Skała (lawa) wulkaniczna: jest materiałem bardzo chłonnym, pełni funkcję adsorbentu – pochłania sebum, pot, wyrównuje fakturę skory. Jest dodatkiem do kosmetyków matujących – fluidów, pudrów. Neutralny dla skóry. (więcej…)
Glyceryl Stearate – Emolient natłuszczający i wygładzający; nawilża, tworząc warstwę okluzyjna na powierzchni skóry (lub włosów). Pełni też rolę emulgatora w kosmetyku, tworząc i stabilizując emulsje. Stosowany w stanie czystym na skórę może być komedogenny (zatyka pory i tworzy zaskórniki). (więcej…)
Stearic Acid – Emolient natłuszczający skórę i tworzący warstwę okluzyjną; w kosmetyku jest emulgatorem tworzącym emulsję wodno-olejową), stabilizuje ja i zapobiega rozwarstwianiu. Jest silnie komedogenny, zatyka pory i sprzyja powstawaniu zaskórników. (więcej…)
Palm Kernel Amide (Kernelamide) DEA – Mieszanina kwasów tłuszczowych, pochodnych oleju palmowego: w kosmetyku jest emulgatorem i stabilizatorem emulsji, a także detergentem i substancja pianotwórczą w produktach myjących. Ma również właściwości zagęszczające i zwilżające. (więcej…)
Mineral water
Butylene Glycol – Promotor przenikania składników aktywnych w głąb skóry; rozpuszczalnik dla substancji roślinnych; substancja kondycjonująca – zmiekczająca i wygładzająca; humektant zapobiegający wysychaniu kosmetyku. Może zatykać pory oraz wywoływać stany zapalne skóry; podrażniać skórę atopową, a także sprzyjać przenoszeniu w głąb skóry wszelkich toksyn z otoczenia. (więcej…)
Glyceryl Stearate – Emolient natłuszczający i wygładzający; nawilża, tworząc warstwę okluzyjna na powierzchni skóry (lub włosów). Pełni też rolę emulgatora w kosmetyku, tworząc i stabilizując emulsje. Stosowany w stanie czystym na skórę może być komedogenny (zatyka pory i tworzy zaskórniki). (więcej…)
PEG-100 Stearate – Substancja powierzchniowo czynna; emulgator tworzący emulsje O/W. Substancja pianotwórcza, stabilizująca, a także modyfikator właściwości reologicznhych (poprawia konsystencję, powodując wzrost lepkości) w preparatach myjących. Składnik warstwy okluzyjnej, pozostaje na skórze. Może lekko zapychać. (więcej…)
Melaleuca Alternifolia Leaf Oil / Tea Tree Oil – Olejek z drzewa herbacianego: działa silnie bakteriobójczo, wirusobójczo i przeciwgrzybicznie. Jest antyseptykiem, odkaża i działa przeciwzapalnie, ściągająco, a także odświeżająco i chłodząco. Polecany dla cery trądzikowej, tłustej; stosowany przeciw potliwości oraz do przetłuszczającej i łuszczącej się skóry głowy, działa przeciwłupieżowo, wzmacnia cebulki i stymuluje porost włosów. Jest też składnikiem past do zębów, płynów do płukania ust, dezodorantów i antyperspirantów – jako substancja zapobiegająca namnażaniu bakterii i przykrym zapachom. Działa leczniczo na opryszczkę, brodawki. Jest również naturalną substancją zapachową i neutralizuje niepożądane zapachy w kosmetyku. Olejek z drzewa herbacianego jest jednym z niewielu olejków eterycznych, które mogą być nakładane bezpośrednio na skórę. (więcej…)
Hamamelis Virginiana (Witch Hazel) Leaf Water – Ekstrakt z liści oczaru wirginijskiego (Hydrolat oczarowy); bogate źródło tanin, olejków eterycznych, flawonoidów, kwasów fenolowych i choliny. Wzmacnia naczynia krwionośne, działa przeciwbakteryjne, przeciwwirusowo i antyoksydacyjnie. Koi i łagodzi, idealny do cery suchej i wrażliwej. (więcej…)
Alcohol Denat – Alkohol denaturowany: skuteczny konserwant, chroni kosmetyk przed zepsuciem, skażeniem bakteriami, grzybami, drobnoustrojami. Jest też rozpuszczalnikiem wielu substancji nierozpuszczalnych w wodzie czy np. glikolu i tłuszczach. Promotor przenikania substancji aktywnych. Ma silne działanie dezynfekujące, niwelujące stany zapalne, ściągające. Jest przy tym silnie drażniący, nie należy go stosować w przypadku skóry atopowej, alergicznej, a także wrażliwej, płytko unaczynionej, suchej, nie stosować u dzieci. (więcej…)
Zea Mays (Corn) Starch – Skrobia kukurydziana: silny adsorbent pochłaniający pot i sebum. Stosowana jako składnik matujący w produktach do cery tłustej i mieszanej, zwłaszcza w pudrach, a także maseczkach oczyszczających. Wygładza skórę, utrwala makijaż, działa ochronnie i wzmacniająco, podsuszająco i ściągająco.Jest też naturalnym zagęstnikiem i wypełniaczem. (więcej…)
Microcrystalline Cellulose – Celuloza mikrokrystaliczna (pochodzenia roślinnego): jest silnym adsorbentem pochłaniającym wilgoć, pot i sebum – oczyszcza pory i matuje skórę. W peelingach mechanicznych wykorzystywany jest jako ścierniwo do usuwania martwego naskórka. Pełni również rolę wypełniacza i spulchniacza konsystencji emulsji, jest spoiwem składników nierozpuszczalnych w wodzie z roztworami wodnymi; poprawia aplikację kosmetyku i daje poślizg. (więcej…)
Mannitol – Działa bakteriobójczo, przeciwłojotokowo i przeciwzapalnie. Humektant: nawilża i wiążące wilgoć w skórze. Zapobiega wysychaniu kosmetyków. Polecany do skóry tłustej, trądzikowej, odwodnionej, łojotokowej. Likwiduje także obrzęki. Dodawany do kremów pod oczy, preparatów łagodzących ukąszenia owadów, przeciwtrądzikowych. Akceptowany w składzie kosmetyków naturalnych. (więcej…)
Sucrose (Sacharoza) – Sacharoza (biały cukier): jest humektantem pochłaniającym wilgoć i wiążącym go w naskórku, a przez to nawilża, zmiękcza, łagodzi i koi. W peelingach mechanicznych pełni funkcję ścierniwa usuwającego martwy naskórek. Bywa dodawany do balsamów i pomadek do ust ze względu na słodki smak. (więcej…)
CI 77007 – Niebieski pigment mineralny: odporny na światło i substancje zasadowe, trudno rozpuszczalny. Stosowany w kosmetykach do makijażu i lakierach do paznokci. Może działać uczulająco, podrażniać skórę i błony śluzowe. (więcej…)
Tocopheryl Acetate – Pochodna witaminy E, przeciwutleniacz: wzmacnia barierę naskórkową, działa przeciwzmarszczkowo, silnie antyoksydacyjnie, odżywczo, wzmacniająco i ochronnie. Poprawia także nawilżenie skóry. Jest też konserwantem: przedłuża świeżość kosmetyków, zapobiega utracie koloru i zmianie zapachu substancji tłuszczowych, głównie delikatnych olejów roślinnych wrażliwych na światło, tlen i temperaturę. Składnik sklasyfikowany jako potencjalny alergen. (więcej…)
BHT – Syntetyczny konserwant; penetruje skórę, łatwo podrażnia skórę i oczy, może wywoływać zaczerwienienia, wysypkę, duszności i mieć negatywne działanie na nerki. Podejrzewany o działanie kancerogenne. W wielu krajach jest niedozwolony w produktach dla dzieci i kobiet w ciąży. (więcej…)
Ethylhexylglycerin – Półsyntetyczny konserwant wspomagający działanie innych konserwantów w produkcie; łagodny humektant – nawilża i wspomaga działanie zawartych w kosmetyku emolientów. Rzadko, ale może podrażniać (zwłaszcza oczy) (więcej…)
Disodium EDTA – Syntetyczny konserwant i stabilizator; chroni kosmetyk przed zepsuciem i rozwojem patogenów; dodatkowo ma działanie zmiękczające i regulujące lepkość. Wiąże metale ciężkie, dlatego nie powinny go stosować kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby przyjmujące antybiotyki. Dodatkowo może podrażniać błony śluzowe i układ oddechowy (jeśli kosmetyk jest rozpylany) (więcej…)
Sodium Bicarbonate – Soda oczyszczona: adsorbent pochłaniający wilgoć, pot i łój; oczyszcza skórę z brudu, nadmiaru sebum i zaskórników, matuje, zwęża pory, delikatnie usuwa martwy naskórek, rozjaśnia. Działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i dezodorująco. W produktach do higieny jamy ustnej, usuwa płytkę nazębną i bakterie próchnicze, wybiela zęby. Podnosi pH kosmetyków, w temp. 50*C ulega rozkładowi, tworząc obfitą pianę (jest składnikiem kul kąpielowych), zmiękcza wodę. (więcej…)
Phenoxyethanol – Konserwant zabezpieczający produkt przed rozwojem mikroorganizmów, a także rozpuszczalnik innych konserwantów (np. parabenów) oraz substancji zapachowych. Budzi wiele kontrowersji: działa drażniąco i rzekomo przenika do krwioobiegu, w Europie dopuszczony w kosmetykach w stężeniu do 1%, całkowicie zakazany w kosmetykach na terenie Japonii. Ceniony i uznawany za bezpieczny na rynku farmaceutycznym (główny składnik Octeniseptu w stężeniu 2%) jako skuteczna substancja odkażająca: niszczy bakterie, grzyby, drożdżaki, pierwotniaki i wirusy. (więcej…)
Fragrance,
Przejrzyj swoje produkty do pielęgnacji i dowiedz się, co w nich siedzi:
OPINIA ZAZIE:
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Recenzje kosmetyków, informacje ich o składzie i działaniu: