skład i opinie BIELENDA Cera naczynkowa Serum zmniejszające widoczność naczynek
Od czasu do czasu – zwłaszcza po kolejnej kuracji kwasami – moja skóra staje się nadwrażliwa, reaktywna, skłonna do zaczerwienień, a wokół skrzydełek nosa pojawiają się czewone „pajączki”. Dlatego zawsze w mojej kosmetyczce jest „coś na naczynka”. Tym razem wybór padł na serum Bielendy.
W składzie na pierwszym miejscu mamy stabilną formę witaminy C i azeloglicynę – czyli kombo przeciwzapalne, łągodzące i rozjaśniające. Potem kwas laktobionowy i pantenol – czyli duo nawilżające, wygładzające i zmiękczające. Do tego łagodne konserwanty i substancje stabilizujące. Bardzo miły skład. Pytanie: czy działa?
No coś tam działa, bo ładnie skórę wycisza, zmniejsza reaktywność i niweluje ogólne zaczerwienienie, ale już z przebarwieniami potrądzikowymi i pajączkami wokół nosa serum sobie nie poradziło. Zresztą byłabym naiwna, sądząc, że popękane naczynka ogarnę samym serum. Mniejsza o to. Serum Bielendy jest wodniste, ale pozostawia na twarzy lepką warstewkę, na którą dobrze jest położyć porządny nawilżacz. Pod makijaż owszem, nadaje się. Ogólnie rzecz biorąc jest miłe w stosowaniu, ale podejrzewam, że dla osób, które mają prawdziwy problem z cerą naczynkową – to zdecydowanie za mało, skoro ledwo ogarniało moje przemijające zaczerwienienia skóry.
Analiza składu INCI – według kolejności składników podanej przez producenta:
Aqua (Water) – woda jest jednym z bazowych składników większości kosmetyków, przeważnie zajmując pierwsze miejsce na liście INCI podawanej przez producenta na opakowaniu produktu. Procentowy udział wody w kosmetyku może dochodzić nawet do 90%, ale pamiętajmy, że im więcej wody, tym mniej substancji czynnych i tym mniej “treściwa” jest formuła kosmetyku. Np. w kremach nawilżających woda, hydrolaty i wyciągi roślinne stanowią ok. 50-70% całego produktu. Woda nie tylko stanowi o konsystencji produktu, ale także jest nośnikiem substancji aktywnych, rozpuszczalnikiem dla niektórych składników oraz rozcieńczalnikiem. Woda jest podstawą tzw. fazy wodnej wszystkich emulsji kosmetycznych. Musi być biologicznie i chemicznie czysta (wolna od bakterii, grzybów, minerałów), co w praktyce oznacza wodę demineralizowaną, destylowaną lub dejonizowaną. Dodatkowo w kosmetyku może znajdować się woda termalna (więcej…)
3-O-Ethyl Ascorbic Acid – Najnowszą pochodną kwasu L-askorbinowego: bardzo stabilna, odporna na światło i temperaturę. Łatwo przenika w głąb skóry, hamując przy tym rozwój bakterii i ograniczając stan zapalny. Jako jedyna jest amfifilowa: rozpuszczalna zarówno w tłuszczach jak i w wodzie – można ją dodawać do wszystkich formulacji kosmetycznych. Polecana także do cer wrażliwych, nie powoduje podrażnień. Chroni przed fotostarzeniem, wolnymi rodnikami i wspomaga ochronę przeciwsłoneczną. Wspomaga walkę z przebarwieniami pigmentacyjnymi i potrądzikowymi, działając dużo skuteczniej niż np kwas kojowy i arbutyna. Niestety działa wolniej niż czysta forma witaminy C. (więcej…)
Potassium Azeloyl Diglycinate – Azeloglicyna: kwas azelainowy+glicyna. Działa antybakteryjne, przeciwzapalnie i antytrądzikowo: reguluje wydzielanie sebum, przeciwdziała zaskórnikom, nawilża i uelastycznia skórę, hamuje rozwój bakterii Propionibacterium acnes oraz syntezę melaniny (barwnika skóry), co jest istotne w walce z trądzikiem pospolitym, trądzikiem różowatym i przebarwieniami. Polecana do cer trądzikowych, łojotokowych i atopowych. (więcej…)
Lactobionic Acid – Kwas laktobionowy: łagodzi trądzik, stany zapalne i podrażnienia, reguluje odnowę komórkową, wygładza, zmiękcza i zatrzymuje wodę w naskórku. Pozbawiony właściwości drażniących, może być stosowany do pielęgnacji miejsc wrażliwych, a nawet skóry zmienionej chorobowo. Łączy w sobie działanie nawilżające i regenerujące. Wspomaga proces odnowy naskórkowej oraz wzmacnia funkcjonalność bariery ochronnej. Polecany do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, suchej, naczyniowej, z trądzikiem różowatym, łuszczycą, łojotokiem, egzemą i innymi schorzeniami skórnymi, a także do cery dojrzałej jako skuteczny antyoksydant. W kosmetyku pełni też funkcję buforującą i stabilizującą. (więcej…)
Panthenol (Prowitamina B5) – Syntetyczny humektant: nawilża, koi; łagodzi podrażnienia, poparzenia i alergie skóry; przyspiesza gojenie. Dobrze wpływa na włosy: pogrubia je, nawilża, wzmacnia, nabłyszcza i wygładza; działa przeciwłupiezowo i stymuluje cebulki włosów; a także na paznokcie: bardzo dobrze i głęboko się wchłania. (więcej…)
Citric Acid – Kwas cytrynowy, reguluje pH kosmetyku oraz pełni także rolę konserwantu (zwiększa trwałość kosmetyku) (więcej…)
Hydroxyethylcellulose – Zagęstnik, zwiększa lepkość produktu, substancja wiążąca i stabilizująca. Bezpieczne w niskich stężeniach. (więcej…)
Ethylhexylglycerin – Półsyntetyczny konserwant wspomagający działanie innych konserwantów w produkcie; łagodny humektant – nawilża i wspomaga działanie zawartych w kosmetyku emolientów. Rzadko, ale może podrażniać (zwłaszcza oczy) (więcej…)
Disodium Phosphate – Regulator pH i substancja buforująca, działa również antykorozyjnie na opakowanie produktu i niweluje niepożądane zapachy. Może podrażniać oczy. (więcej…)
Phenoxyethanol – Konserwant zabezpieczający produkt przed rozwojem mikroorganizmów, a także rozpuszczalnik innych konserwantów (np. parabenów) oraz substancji zapachowych. Budzi wiele kontrowersji: działa drażniąco i rzekomo przenika do krwioobiegu, w Europie dopuszczony w kosmetykach w stężeniu do 1%, całkowicie zakazany w kosmetykach na terenie Japonii. Ceniony i uznawany za bezpieczny na rynku farmaceutycznym (główny składnik Octeniseptu w stężeniu 2%) jako skuteczna substancja odkażająca: niszczy bakterie, grzyby, drożdżaki, pierwotniaki i wirusy. (więcej…)