strona główna > piękno i bestia > INCI encyklopedia
skład i opinie EVELINE Glycol Therapy 5% kuracja przeciw niedoskonałościom
Moja skóra przeszła niejedno i niestraszne jej kwasy, nawet w dużych stężeniach. Czemu więc produkt Eveline o tak niewielkiej mocy znalazł się w mojej kosmetyczce? Po prostu szukałam czegoś na co dzień, co podtrzyma efekty kuracji mocniejszymi kwasami, a nie zrobi mi na twarzy jakiegoś pandemonium zaczerwienień, podrażnienia, złuszczania i stanu, ktory raczej nie nadaje się do pokazywania ludziom. Ot, taka kwasowa zabaweczka, która dzień po dniu będzie jeszcze bardziej wygładzała moją cerę.
Skład jest całkiem przyzwoity: na pierwszym miejscu mamy rozjaśniający przebarwienia niacynamid, potem nawilżającą glicerynę, antybakteryjny cyk i łagodzącą betainę, aż w końcu głównego bohatera tego składu, czyli kwas glikolowy. Bardzo go lubię (zwłaszcza w większych stężeniach, jak np. w Glyco-A), ponieważ dogłębnie penetruje skórę, reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza problemy trądzikowe, dociera do mieszków włosowych i likwiduje wewnątrz nich stany zapalne, a poza tym wspomaga syntezę kolagenu i w ten sposób działa przeciwstarzeniowo. W składzie serum Eveline mamy jeszcze kwas jabłkowy, który zmiękcza skórę i zmniejsza jej nadmierne rogowacenie oraz mój ukochany kwas salicylowy, który przenika przez warstwę łojowo-rogową i wszystko tam leczy oraz porządkuje. Jest też kwas mlekowy, który bardzo silnie nawilża oraz mocznik, który zmiękcza i odrobinę złuszcza. A na finał mamy jeszcze łagodzący pantenol.
Wszystko w tym kosmetyku jest, ale… No właśnie. Gdyby był odrobinę silniejszy – porzuciłabym dla niego wszystko inne. A tak jest po prostu codziennym kwasikiem, który stosuję sobie na noc pod krem i rano budzę się z miękką, nawilżoną skórą oraz oczyszczonymi i zwężonymi porami. Niestety nie ma co liczyć, że tak niskie stężenie kwasów rozjaśni nam jakieś przebarwienia czy wyleczy niedoskonałości, ale jak najbardziej nadaje się do codziennego podtrzymywania efektów kuracji mocniejszymi kwasami. I w sumie po to je kupiłam, więc jestem zadowolona.
Analiza składu INCI – według kolejności składników podanej przez producenta:
Aqua (Water) – woda jest jednym z bazowych składników większości kosmetyków, przeważnie zajmując pierwsze miejsce na liście INCI podawanej przez producenta na opakowaniu produktu. Procentowy udział wody w kosmetyku może dochodzić nawet do 90%, ale pamiętajmy, że im więcej wody, tym mniej substancji czynnych i tym mniej “treściwa” jest formuła kosmetyku. Np. w kremach nawilżających woda, hydrolaty i wyciągi roślinne stanowią ok. 50-70% całego produktu. Woda nie tylko stanowi o konsystencji produktu, ale także jest nośnikiem substancji aktywnych, rozpuszczalnikiem dla niektórych składników oraz rozcieńczalnikiem. Woda jest podstawą tzw. fazy wodnej wszystkich emulsji kosmetycznych. Musi być biologicznie i chemicznie czysta (wolna od bakterii, grzybów, minerałów), co w praktyce oznacza wodę demineralizowaną, destylowaną lub dejonizowaną. Dodatkowo w kosmetyku może znajdować się woda termalna (więcej…)
Niacinamide – Niacynamid (forma witaminy B3): stymuluje syntezę kolagenu, działa odmładzająco i przeciwzmarszczkowo, rozjaśnia przebarwienia. Jest humektantem – poprawia nawilżenie, wzmacnia barierę lipidową skóry, działa silnie antyoksydacyjnie, leczniczo i przeciwzapalnie i gojąco na skórę trądzikową i z trądzikiem różowatym. (więcej…)
Glycerin (Glicerol) – Glycerin (Glycerol) – Hydrofilowa substancja intensywnie nawilżająca; przenika do przestrzeni międzykomórkowej i tam wiąże cząsteczki wody; jest też promotorem przenikania – ułatwia transport substancji aktywnych w głąb skóry. Pełni też funkcję humektantu, zapobiegając wysychaniu i krystalizacji kosmetyku. To nieprawda, że ma niski potencjał komedogenny i alergizujący: najnowsze badania dowodzą, że gliceryna jest nie tylko komedogenna (zapycha pory, a w wielu kosmetykach jej stężenie przekracza 15%, co sprawia, że zaczyna chłonąć wodę z głębszych warstw naskórka i zarazem blokuje pobieranie wody z zewnątrz, przez co zamiast nawilżać – zaczyna skórę przesuszać). Ponadto jest aknegenna (powoduje wzrost aktywności bakterii bytujących w sebum i martwym naskórku, co prowadzi do stanów zapalnych i zmian trądzikowych). Także jeśli wykluczyłaś już wszystko, co może Cię zapychać i pogarszać stan Twojej cery, przyjrzyj się dokładniej glicerynie, która znajduje się w większości kosmetyków dostępnych na rynku. (więcej…)
Propanediol – Glikol roślinny: silny humektant – zwiększa nawilżenie skóry i włosów, zatrzymuje w wodę w warstwach rogowych naskórka (zapobiegając TEWL). Skuteczny rozpuszczalnik kwasów i ekstraktów roślinnych w proszku – umożliwia łatwe i szybkie rozpuszczenie składników aktywnych. Działa tez jako stabilizator emulsji – sprawdzi się jako stabilizator składników aktywnych (jak. np. witamina C, której wydłuża okres działania). Jest też promotorem przenikania – ułatwia składnikom aktywnym przenikanie w głąb skóry. Jest bezpiecznym konserwantem – zwiększa też skuteczność innych konserwantów w kosmetyku. Poprawia lepkość kosmetyków i zwiększa produkcję piany w emulsjach myjących. Propanediol (glikol roślinny) to naturalna i bezpieczna alternatywa dla glikoli na bazie ropy (np. glikolu propylenowego i glikolu butylenowego). (więcej…)
Zinc PCA – Połączenie cynku z PCA (kwasem pirolidynokarboksylowym – będącym składnikiem naturalnego czynnika nawilżającego NMF) – zwiększa biodostępność i aktywność cynku; cynk hamuje nadmierną produkcję sebum, działa antybakteryjne, ściągająco i przeciwtrądzikowo; wysusza zmiany skórne, łagodzi stany zapalne, hamuje wzrost bakterii powodujących trądzik. (więcej…)
Betaine – Naturalna betaina intensywnie nawilża, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Pełni też funkcje humektantu – zapobiega zasychaniu kosmetyku u ujścia dozownika. (więcej…)
Glycolic Acid (AHA) – Kwas glikolowy (z grupy AHA): bardzo łatwo i głęboko penetruje skórę. Wykazuje działanie złuszczające, przyspiesza proces odnowy komórkowej, stymuluje syntezę kolagenu w skórze, przez co wzrasta jej nawilżenie i napięcie, opóźnia proces starzenia. Wygładza zmarszczki, wyrównuje koloryt, pomaga w likwidowaniu zapalenia mieszkowego, reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza problemy trądzikowe, łojotok i przebarwienia oraz drobne blizny. Poczas stosowania kwasu glikolowego należy stosować filtry UV. Składnika nie należy aplikować na okolice oczu, może uszkodzić wzrok, a po połknięciu staje się toksyczny. Nie jest zalecany kobietom w ciąży i karmiącym piersią. (więcej…)
Citric Acid – Kwas cytrynowy, reguluje pH kosmetyku oraz pełni także rolę konserwantu (zwiększa trwałość kosmetyku) (więcej…)
Malic Acid – Kwas jabłkowy (AHA): działa przeciwzaskórnikowo, zmniejsza nadmierne rogowacenie naskórka, zapobiega rozwojowi patogennej mikroflory na skórze, łagodzi stany zapalne mieszków włosowych. Pełni funkcję zmiękczającą, złuszczającą, peelingującą. Działa delikatnie rozjaśniająco i nawilżająco, zmiękcza i wygładza skórę. Stymuluje komórki do syntezy kolagenu i elastyny, zapobiegając powstawaniu zmarszczek i pobudza skórę do naturalnej odnowy. Pełni też funkcję konserwującą – przedłuża trwałość kosmetyku. Pełni funkcję zmiękczającą, złuszczającą, peelingującą. (więcej…)
Salicylic Acid – Kwas salicylowy: jest rozpuszczalny w tłuszczach, dzięki czemu oprócz właściwości złuszczających, ma także zdolność przenikania przez warstwę łojowo-rogową (działanie keratolityczne) i wnikania w głąb skóry. Dociera w głąb mieszków włosowych, co ma duże znaczenie w leczeniu trądziku. Przyczynia się do odblokowania porów, zapobiega tworzeniu się wyprysków oraz pomaga oczyścić skórę z zaskórników. Im tłustsza jest skóra, tym działanie skuteczniejsze. Składnik działa antybakteryjnie, przeciwłojotokowo, przeciwzapalnie i gojąco, pomaga na problem tzw. wrastających włosków. Osoby uczulone na salicylany (np Aspirynę) nie powinny stosować produktów zawierających kwas salicylowy. (więcej…)
Lactic Acid – Organiczny hydroksykwas: silnie nawilża, ma zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka., działa keratoplastycznie (zmiękcza warstwę rogową), a w wyższych stężeniach działa keratolitycznie (złuszcza zrogowaciały naskórek). Odblokowuje pory skóry i działa antybakteryjnie, przeciwzaskórnikowo. Pomocny także w przypadku rogowacenia, łuszczenia i przesuszenia skóry. Regulator pH i substancja buforująca w kosmetyku. (więcej…)
Magnesium PCA – Składnik higroskopijny, nawilżający skórę, wiążący i zatrzymujący wodę. Zapobiega TEWL (transepidermalnej utracie wody), jest humektantem zapobiegającym wysychaniu kosmetyków. (więcej…)
Urea – Mocznik: hydrofilowa substancja nawilżająca, mająca zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka; pełni rolę humektantu: do 10% nawilża i działa keratoplastycznie (zmiękcza warstwę rogową), a w wyższych stężeniach działa keratolitycznie (złuszcza zrogowaciały naskórek). Doskonały do pielegnacji skóry suchej, przesuszonej, szorstkiej i z okołomieszkowym rogowaceniem skóry, a także w preparatach do stóp. Działa także buforująco na odczyn pH kosmetyków i zapobiega elektryzowaniu włosów. Mocznik może działać komedogennie i jest potencjalnym alergenem. Może nasilać problemy trądzikowe, powodować wypryski i stany zapalne skóry. (więcej…)
Panthenol (Prowitamina B5) – Syntetyczny humektant: nawilża, koi; łagodzi podrażnienia, poparzenia i alergie skóry; przyspiesza gojenie. Dobrze wpływa na włosy: pogrubia je, nawilża, wzmacnia, nabłyszcza i wygładza; działa przeciwłupiezowo i stymuluje cebulki włosów; a także na paznokcie: bardzo dobrze i głęboko się wchłania. (więcej…)
Hydroxyethylcellulose – Zagęstnik, zwiększa lepkość produktu, substancja wiążąca i stabilizująca. Bezpieczne w niskich stężeniach. (więcej…)
Hydroxyacetophenone – Syntetyczny booster konserwantów: zwiększa efektywność substancji konserwujących w kosmetyku, a ponadto jest stabilizatorem emulsji i antyoksydantem: chroni produkt prze utlenianiem, promieniami UV, zmianami koloru, zapachu i konsystencji. Działa na skórę kojąco, łagodzi podrażnienia i stany zapalne skóry. Polecany w preparatach do skóry wrażliwej, alergicznej i dla niemowląt. Jest identyczny z substancją występującą naturalnie w owocach maliny moroszki (Rubus chamaemorus L.) (więcej…)
Phenoxyethanol – Konserwant zabezpieczający produkt przed rozwojem mikroorganizmów, a także rozpuszczalnik innych konserwantów (np. parabenów) oraz substancji zapachowych. Budzi wiele kontrowersji: działa drażniąco i rzekomo przenika do krwioobiegu, w Europie dopuszczony w kosmetykach w stężeniu do 1%, całkowicie zakazany w kosmetykach na terenie Japonii. Ceniony i uznawany za bezpieczny na rynku farmaceutycznym (główny składnik Octeniseptu w stężeniu 2%) jako skuteczna substancja odkażająca: niszczy bakterie, grzyby, drożdżaki, pierwotniaki i wirusy. (więcej…)
Ethylhexylglycerin – Półsyntetyczny konserwant wspomagający działanie innych konserwantów w produkcie; łagodny humektant – nawilża i wspomaga działanie zawartych w kosmetyku emolientów. Rzadko, ale może podrażniać (zwłaszcza oczy) (więcej…)
Disodium Phosphate – Regulator pH i substancja buforująca, działa również antykorozyjnie na opakowanie produktu i niweluje niepożądane zapachy. Może podrażniać oczy. (więcej…)
Polysorbate 60 – Detergent oczyszczająca skórę i włosy; emulgator do tworzenia emulsji myjących; ułatwia aplikację i spłukiwanie, daje poślizg, zmniejsza także potencjalne właściwości drażniące i wysuszające innych detergentów zawartych w kosmetyku. Pełni także funkcję rozpuszczalnika np. dla olejków eterycznych oraz wspomaga rozpuszczalność w wodzie substancji trudno rozpuszczalnych. Jest substancją zdolną do tworzenia miceli. Może uczulać! Może uwalniać szkodliwy dioksan. Nie jest zalecany w kosmetykach na okolice oczu i ust, do higieny jamy ustnej, w kosmetykach dla dzieci i kobiet w ciąży i nie powinien być nakładany na uszkodzoną skórę. (więcej…)