strona główna > piękno i bestia > INCI encyklopedia
skład i opinie NIVEA Q10 plus C przeciwzmarszczkowy krem na dzień
Idąc za ciosem pielęgnacji przeciwstarzeniowej, postanowiłam przetestować klasyczny krem przeciwzmarszczkowy, choć zmarszczek jeszcze nie mam, ale bardzo polubiłam się ostatnio z witaminą C, więc uznałam, że połączenie jej z koenzymem Q10 może mi zrobić całkiem dobrze. A czy zrobiło?
Kupując ten krem, czułam się trochę jak taka pani w średnim wieku, która – mając świadomość, że „nadszedł już ten czas” – sięga po coś, co jest znane, lubiane i dobre. Konsystencja jest raczej lekka, choć nie lejąco się-żelowa, tylko kremowa i aksamitna. Zapach delikatny, ale bardzo miły. Niestety krem ten ma wysoko w składzie alkohol, zupełnie nie wiem, po co…? Krem zawiera także cztery różne filtr SPF, co też moim zdaniem jest trochę bez sensu, bo daje tak niską ochronę przeciwsłonecznę (SPF15), która przeważnie nie wystarcza, jeśli chcemy stosować „świadomą pielęgnację” – i tak będzie trzeba nałożyć na to krem z filtrem SPF, standardowo zazwyczaj pięćdziesiątkę, więc nie rozumiem, po co obciążać krem pielęgnacyjny filtrami, które i tak nic nie zdziałają w kwestii ochrony skóry. No ale co ja tam wiem, marudzę tylko.
Krem jest na bazie gliceryny i lotnego silikonu, który ulatnia się zaraz po aplikacji, pozostawiając skórę w miarę (podkreślam – w miarę) matową, no bardziej może satynową. Zawiera koenzym Q10, który stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, a także kwas hialuronowy. Co najdziwniejsze w jego składzie nie zauważyłam witaminy C jako osobnego składnika, co trochę mnie jednak rozczarowało. Mimo tego krem w mojej ocenie jest poprawny, choć nie zachwyca jakimś szczególnym nawilżeniem czy odżywieniem skóry. Pod makijaż okazał się dla mnie zbyt ciężki, skóra błyskawicznie się wyświeca, a podkład ściera, więc zaczęłam go stosować wyłącznie na noc i tutaj sprawdzał się całkiem nieźle. Ciężko mi ocenić jego działanie przeciwzmarszczkowe, ale patrząc po składzie – ten krem nie nadaje się raczej do zadań specjalnych. Ot, taki bardziej treściwy nawilżać dla skóry po 30.
Analiza składu INCI – według kolejności składników podanej przez producenta:
Aqua (Water) – woda jest jednym z bazowych składników większości kosmetyków, przeważnie zajmując pierwsze miejsce na liście INCI podawanej przez producenta na opakowaniu produktu. Procentowy udział wody w kosmetyku może dochodzić nawet do 90%, ale pamiętajmy, że im więcej wody, tym mniej substancji czynnych i tym mniej “treściwa” jest formuła kosmetyku. Np. w kremach nawilżających woda, hydrolaty i wyciągi roślinne stanowią ok. 50-70% całego produktu. Woda nie tylko stanowi o konsystencji produktu, ale także jest nośnikiem substancji aktywnych, rozpuszczalnikiem dla niektórych składników oraz rozcieńczalnikiem. Woda jest podstawą tzw. fazy wodnej wszystkich emulsji kosmetycznych. Musi być biologicznie i chemicznie czysta (wolna od bakterii, grzybów, minerałów), co w praktyce oznacza wodę demineralizowaną, destylowaną lub dejonizowaną. Dodatkowo w kosmetyku może znajdować się woda termalna (więcej…)
Aqua,
Glycerin (Glicerol) – Glycerin (Glycerol) – Hydrofilowa substancja intensywnie nawilżająca; przenika do przestrzeni międzykomórkowej i tam wiąże cząsteczki wody; jest też promotorem przenikania – ułatwia transport substancji aktywnych w głąb skóry. Pełni też funkcję humektantu, zapobiegając wysychaniu i krystalizacji kosmetyku. To nieprawda, że ma niski potencjał komedogenny i alergizujący: najnowsze badania dowodzą, że gliceryna jest nie tylko komedogenna (zapycha pory, a w wielu kosmetykach jej stężenie przekracza 15%, co sprawia, że zaczyna chłonąć wodę z głębszych warstw naskórka i zarazem blokuje pobieranie wody z zewnątrz, przez co zamiast nawilżać – zaczyna skórę przesuszać). Ponadto jest aknegenna (powoduje wzrost aktywności bakterii bytujących w sebum i martwym naskórku, co prowadzi do stanów zapalnych i zmian trądzikowych). Także jeśli wykluczyłaś już wszystko, co może Cię zapychać i pogarszać stan Twojej cery, przyjrzyj się dokładniej glicerynie, która znajduje się w większości kosmetyków dostępnych na rynku. (więcej…)
Ethylhexyl Salicylate (Octisalate) – Filtr UV, chroniący skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. W kosmetyku absorbuje promieniowanie UV, dzięki czemu chroni produkt przed pogarszaniem się jego jakości pod wpływem światła. Znajduje się na liście substancji promieniochronnych dozwolonych do stosowania z ograniczeniami w produktach kosmetycznych. Jego maksymalne dopuszczalne stężenie to 5%. Jest używany jako stabilizator innego filtra – Avobenzone (Butyl Methoxydibenzoylmethane), dając w ten sposób dłuższą ochronę. (więcej…)
Alcohol Denat – Alkohol denaturowany: skuteczny konserwant, chroni kosmetyk przed zepsuciem, skażeniem bakteriami, grzybami, drobnoustrojami. Jest też rozpuszczalnikiem wielu substancji nierozpuszczalnych w wodzie czy np. glikolu i tłuszczach. Promotor przenikania substancji aktywnych. Ma silne działanie dezynfekujące, niwelujące stany zapalne, ściągające. Jest przy tym silnie drażniący, nie należy go stosować w przypadku skóry atopowej, alergicznej, a także wrażliwej, płytko unaczynionej, suchej, nie stosować u dzieci. (więcej…)
Cetearyl Alcohol – Emolient tłusty, tworzy okluzyjny film na skórze i włosach, który działa natłuszczająco, zmiękczająco, kondycjonująco i ochronnie, zapobiega odparowywaniu wilgoci. Działa silnie komedogennie (zatyka pory i powoduje powstawanie zaskórników). W kosmetyku pełni też funkcję konsystencjotwórczą – zagęszcza i ułatwia rozprowadzanie produktu. (więcej…)
Cyclomethicone – Uniwersalna baza silikonowa, zapewnia łatwiejszą aplikację na skórze i włosach; ulatnia się po pewnym czasie z miejsca aplikacji. Doskonale wchłania sebum i pot, zapobiega błyszczeniu się twarzy, dając efekt gładkiej i jedwabistej skóry. Świetnie sprawdza się w kremach maskujących zmarszczki oraz kosmetykach do włosów: sprawia, że włosy są puszyste i gładkie. Jest silnie komedogenny: zapycha pory i sprzyja powstawaniu zaskórników, może zaostrzać trądzik. (więcej…)
Glyceryl Stearate Citrate – Emulgator tworzący emulsje typu O/W i mieszanek zawierających wysoką zawartość tłuszczy. Ma działanie kondycjonujące skórę suchą oraz włosy, zmiękcza i wygładza, nadaje się do kosmetyków tłustszych, kremów na noc. (więcej…)
Butyl Methoxydibenzoylmethane (Avobenzone) – Filtr UV, chroniący skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. W kosmetyku absorbuje promieniowanie UV, dzięki czemu chroni kosmetyk przed pogarszaniem się jego jakości pod wpływem światła. Jest na liście substancji promieniochronnych dozwolonych do stosowania z ograniczeniami w produktach kosmetycznych. Jego maksymalne dopuszczalne stężenie to 5%. Podobno jest szkodliwy dla układu odpornościowego oraz alergizujący. Ponadto – jako że jest niestabilny w słońcu, wymaga stabilizacji innym filtrem – Ethylhexyl Salicylate (Octisalate) (więcej…)
Methylpropanediol – Rozpuszczalnik i promotor przenikania substancji aktywnych; działa również nawilżająco. (więcej…)
Octocrylene (Uvinul N-539) – Filtr UV, chroniący skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. W kosmetyku absorbuje promieniowanie UV, dzięki czemu chroni kosmetyk przed pogarszaniem się jego jakości pod wpływem światła.Jest na liście substancji promieniochronnych dozwolonych do stosowania z ograniczeniami w produktach kosmetycznych. Jego maksymalne dopuszczalne stężenie to 10% (w przeliczeniu na kwas). Chroni zarówno przed UVB jak i w bardzo małym zakresie przed UVA. U wrażliwych osób może wywoływać podrażnienia. (więcej…)
C12-15 Alkyl Benzoate – Emolient: nadaje skórze miękkość, elastyczność i gładkość – sprawia, że produkt staje się lekki, mniej tłusty i łatwo się aplikuje na skórę. Poprawia właściwości preparatów przeciwsłonecznych, jest skutecznym rozpuszczalnikiem dla filtrów ochronnych. Zapobiega też wybielaniu skóry przez składniki aktywne zapobiegające poceniu się. Używany jest również w kosmetyce kolorowej jako środek zwilżający do proszków i podkładów mineralnych. Bywa też konserwantem. (więcej…)
Hydrogenated Coco-Glycerides – Emulgator stabilizujący emulsje typu W/O, działa na skórę zmiękczająco i wygładzająco. Pełni funkcję konsystencjotwórczą i jest plastyfikatorem: nadaje odpowiednią gęstość szminkom, sztyftom. Może działać komedogennie: zapychać pory i sprzyjać powstawaniu zaskórników. (więcej…)
Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid (Parsol HS/Ensulizol) – chemiczny filtr UV, stabilny i odporny na światło, absorbuje promienie UVB i UVA II. Pochłania i rozkłada nadmierne ilości promieni, zapobiega poparzeniom słonecznym, przebarwieniom, fotostarzeniu, fotodermatozom, przedwczesnemu starzeniu skóry, powstawaniu wolnych rodników, stresom oksydacyjnym, minimalizuje ryzyko czerniaka i bielactwa. Częściowo zabezpiecza kosmetyki przed utlenianiem się ich składników wrażliwych na światło. Dopuszczalne stężenie w kosmetyku w przeliczeniu na kwas sulfonowy: W UE do 8%, w USA do 4% (Amerykanie podejrzewają go o fototoksyczność). (więcej…)
Ubiquinone, Ubichinon (Koenzym Q10) – Występujący w mitochondriach komórek roślinnych, zwierzęcych i ludzkich: stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, przyspiesza regenerację witaminy E w skórze, pomaga w dostarczaniu energii do komórek. Działa dotleniająco, rewitalizująco, odmładzająco, przeciwzmarszczkowo i silne antyoksydacyjnie, poprawia też nawilżenie i koloryt. Polecany do skóry dojrzałej, starzejącej się, tracącej elastyczność i jędrność, z rozstępami. (więcej…)
Creatine (Kreatyna) – kreatyna (nie keratyna!); organiczny kwas występujący w mięśniach, powstaje w trakcie przemiany materii, magazynuje i uwalnia energię niezbędną do syntezy białek mięśniowych. Coraz częściej stosowana w kosmetyce ze względu na swoje właściwości nawilżające, przeciwutleniające i przeciwstarzeniowe. Kreatyna w kosmetykach stymuluje syntezę kolagenu, reguluje metabolizm skóry, działa fotoochronnie i moduluje działanie enzymów. Szczególnie polecana jest do skóry dojrzałej, suchej, zniszczonej, z przebarwieniami i i popękanymi naczynkami. (więcej…)
1-Methylhydantoin-2-Imide (Methylhydantoin Imide) – kreatynina pozyskiwana z metabolizmu pochodnych kreatyny; na skórę działa rozjasniająco, hamując aktywność tyrozyny w melanocytach; likwiduje przebarwienia posłoneczne i potrądzikowe, wyrównuje koloryt. Jest także regulatorem pH. (więcej…)
Sodium Ascorbyl Phosphate – Stabilna postać witaminy C: antyoksydant – hamuje procesy egzogennego starzenia się skóry wywoływane np. promieniowaniem UV lub dymem papierosowym. Zapobiega lub w znaczny sposób ogranicza szybkość zachodzenia procesu utleniania zawartych w kosmetyku składników tłuszczowych, np. niektórych cennych olejów roślinnych. Dodatek antyoksydantów zapewnia trwałość produktów, wydłuża ich przydatność do użycia, zabezpiecza przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu, zmianami barwy oraz konsystencji produktu gotowego. (więcej…)
Chondrus Crispus (Carrageenan/Seaweed) Extract (Powder) – Ekstrakt z chrząstnicy kędzierzawej (mchu irlandzkiego), zwanego roślinnym sylikonem: zawiera sole mineralne i karagenian (polisacharyd, beżowy żel, rozpuszczalny w wodzie, o neutralnym pH), zawiera też naturalne proteiny, minerały, witaminy B1, B2, B5, C i PP. Działa w kosmetyku żelująco i zagęszczająco, stosowany także w żelowych produktach do stylizacji: zmiękcza i wygładza włosy. Pielęgnuje skórę: nawilża, ujędrniaja, działa przeciwzmarszczkowo, regulująco i łagodząco. Usprawnia krążenie krwi, ułatwia drenaż: stosowany w kosmetykach ujędrniającym, antycellulitowych i przeciw rozstępom. Niestety jest ekstremalnie komedogenny: zapycha pory i może nasilać problemy trądzikowe. Jest korzystny dla skóry tłustej, trądzikowej w niewielkich stężeniach i stosowany doraźnie. (więcej…)
Carbomer – Syntetyczny zagęstnik, stabilizator emulsji i substancja żelująca. Na skórze i włosach tworzy okluzyjny film (zapobiegający TEWL). Działa komedogennie: zatyka pory i powoduje zaskórniki. Może podrażnić skórę i oczy. (więcej…)
Acrylates/C10-30 / Alkyl Acrylate Crosspolymer – Mikroplastik! Kopolimer zagęszczająca i żelująca, zwiększająca lepkość i filmotwórcza, stosowana w kosmetykach ochronnych i wodoodpornych, mi.in. do opalania i makijażu, oraz myjących włosy i skórę. Zapobiega odparowywaniu wody, tworzy okluzję, mocno wygładzając i przylegając do powierzchni. Nabłyszcza i nadaje aksamitną powłokę. Może działać komedogennie w dużych stężeniach, zatykać pory skóry, z reguły jednak znajduje się w kosmetykach w małych ilościach. Składnik może uwalniać szkodliwy kwas metakrylowy. (więcej…)
Trisodium EDTA – konserwant o działaniu bakteriostatycznym i wzmacniającym działanie innych konserwantów w kosmetyku; chelator wiążący jony metali i zapobiegający zmianom koloru i zapachu kosmetyku. Zmiękcza wodę; stosowany w preparatach myjących i oczyszczających. Może działać alergizująco i podrażniać skórę; niezalecany dla dzieci i kobiet w ciąży. Nie powinien być stosowany w kosmetykach w sprayu: może podrażniać błony śluzowe i układ oddechowy. Nie należy go stosować na uszkodzoną skórę, ani podczas stosowania leków zawierających cynk i żelazo, a także antybiotyków (więcej…)
1,2-hexanediol – Syntetyczny konserwant: hamuje rozwój mikroorganizmów w kosmetyku, zapewnia stabilność mikrobiologiczną. Może podrażniać skórę. (więcej…)
Sodium Hyaluronate – Kwas hialuronowy małocząsteczkowy: syntetyczny humektant – identyczny odpowiednik naturalnie występujących w organizmie soli hialuronowych charakteryzujący się mniejszą cząsteczką od kwasu hialuronowego, dzięki czemu łatwiej i głębiej przenika przez naskórek, oraz bardzo wysoką higroskopijnością, potrafi związać do 40 razy więcej wody w stosunku do swojej objętości. Nawilża, wypełnia zmarszczki, wzmacnia i poprawia elastyczność; regeneruje, przyspiesza gojenie ran, działa przeciwzapalnie, likwiduje blizny i przebarwienia, wzmacnia barierę ochronną skóry. Powinien być stosowany wraz z emolientami. (więcej…)
Phenoxyethanol – Konserwant zabezpieczający produkt przed rozwojem mikroorganizmów, a także rozpuszczalnik innych konserwantów (np. parabenów) oraz substancji zapachowych. Budzi wiele kontrowersji: działa drażniąco i rzekomo przenika do krwioobiegu, w Europie dopuszczony w kosmetykach w stężeniu do 1%, całkowicie zakazany w kosmetykach na terenie Japonii. Ceniony i uznawany za bezpieczny na rynku farmaceutycznym (główny składnik Octeniseptu w stężeniu 2%) jako skuteczna substancja odkażająca: niszczy bakterie, grzyby, drożdżaki, pierwotniaki i wirusy. (więcej…)
Linalool – Organiczny związek chemiczny o intensywnym zapachu konwalii; składnik kompozycji zapachowych. Może wywołać reakcje alergiczne, podrażnić skórę i oczy oraz przyczynić się do łuszczycy. Uważany za potencjalny, groźny alergen, który może powodować wysypki skórne. (więcej…)
Limonene – Węglowodór terpenowy: imituje zapach skórki cytrynowej/pomarańczowej. Składnik kompozycji zapachowych i substancja zapachowa. Bardzo silny alergen! Obecność tej substancji musi być uwzględniona w wykazie składników INCI, gdy jej stężenie przekracza 0,001% w produkcie niespłukiwanym lub 0,01% w produkcie spłukiwanym. (więcej…)
Parfum,
Allura Red (CI 16035) – czerwień allura, intensywny czerwony barwnik używany zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak i spożywczym. (więcej…)
Recenzje kosmetyków, informacje ich o składzie i działaniu: