strona główna > piękno i bestia > INCI encyklopedia
skład i opinie TOŁPA Sebio Nocny bloker sebum
Przyznam szczerze, że trochę obawiałam się tego kosmetyku, bo – dopóki nie przestudiowałam składu – nie potrafiłam zrozumieć, jak on właściwie działa. Słowo „bloker” kojarzy mi się bowiem z fizyczną barierą, przez którą coś (w tym przypadku sebum) nie jest w stanie przeniknąć (na zasadzie blokera potu z aluminium). Jednak moja ciekawość – oraz potrzeba ograniczenia świecenia się mojej twarzy pod makijażem – wygrała i kupiłam ów tajemniczy specyfik. Jak on się sprawdził na mojej skórze?
Przede wszystkim zdziwiło mnie, że maskę nakładamy na noc, skoro przecież to w dzień wydzielanie sebum jest największym utrapieniem. Kolejną zagwostką było dla mnie to, czy na tę maskę można jeszcze położyć jakiś inny kosmetyk, ot chociażby krem nawilżający, czy może w ten sposób osłabi się jej działanie? Uznałam, że i tak nie poznam odpowiedzi, dopóki nie wypróbuję tego dziwactwa na mojej skórze.
W składzie króluje wyciąg z borowiny, pantenol i ekstrakt z kory cynamonowca, który działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie i przeciwłojotokowo: reguluje florę bakteryjną skóry, rozgrzewa i poprawia mikrokrążenie, stymuluje procesy metaboliczne, ujędrnia i uelastycznia. Jest też sarkozyna i lipoglicyna, które regulują pracę gruczołów łojowych, a także nawilżająca gliceryna.
Konsystencja maski jest żelowa i lekka, ale stosunkowo gęsta. Rozprowadzona na twarzy wchłania się, pozostawiając jednak mało przyjemną lepką warstewkę, która klei się do włosów i poduszki. No cóż, trudno, trzeba pocierpieć niewygody. Rano faktycznie obudziłam się z gładką i matową (!!!) skórą, ale przecież nie o nocny mat tu chodzi, lecz o dzienny. Po prysznicu i nałożeniu standardowej dziennej pielęgnacji, a nastepnie makijażu, bacznie przyglądałam się swojej skórze, jak szybko zacznie się wyświecać. I faktycznie, zajęło jej to dłużej niż zazwyczaj. Efektu wow nie było, ale postanowiłam stosować ją regularnie. Niestety efekty nie powalały: główne WOW! było zawsze po przebudzeniu, zaś po zmyciu maski ten efekt nie utrzymywał się zbyt długo (choć na pewno nieco dłużej niż bez jej stosowania). Czy warto zatem używać tego produktu?
Mam w tej kwestii dosyć mieszane uczucia, ponieważ może i efekt wydłużonego matu jest wartością dodaną, ale za to stosowanie tej maski na noc, to lepienie się do poduszki i niemożność zastosowania bogatszej pielęgnacji chyba nie jest warta tego efektu…
Analiza składu INCI – według kolejności składników podanej przez producenta:
Aqua (Water) – woda jest jednym z bazowych składników większości kosmetyków, przeważnie zajmując pierwsze miejsce na liście INCI podawanej przez producenta na opakowaniu produktu. Procentowy udział wody w kosmetyku może dochodzić nawet do 90%, ale pamiętajmy, że im więcej wody, tym mniej substancji czynnych i tym mniej “treściwa” jest formuła kosmetyku. Np. w kremach nawilżających woda, hydrolaty i wyciągi roślinne stanowią ok. 50-70% całego produktu. Woda nie tylko stanowi o konsystencji produktu, ale także jest nośnikiem substancji aktywnych, rozpuszczalnikiem dla niektórych składników oraz rozcieńczalnikiem. Woda jest podstawą tzw. fazy wodnej wszystkich emulsji kosmetycznych. Musi być biologicznie i chemicznie czysta (wolna od bakterii, grzybów, minerałów), co w praktyce oznacza wodę demineralizowaną, destylowaną lub dejonizowaną. Dodatkowo w kosmetyku może znajdować się woda termalna (więcej…)
Propylene Glycol – Syntetyczny humektant, pochodna roby naftowej; promotor przenikania substancji aktywnych w głąb skóry, wzmacnia ich działanie; ma właściwości nawilżające i żelujące; może być konserwantem w kosmetyku, obniżając aktywność wody, będącej pożywką dla drobnoustrojów. Może podrażniać skórę, przyciągać toksyny ze środowiska oraz działać komedogennie (zatykać pory skóry). (więcej…)
Polysorbate 20 – Detergent; emulgator do tworzenia i stabilizowania emulsji typu O/W. Dobry nośnik (solubilizator) dla substancji nierozpuszczalnych w wodzie, pomaga je wprowadzić do roztworów wodnych. Jako detergent ma także właściwości oczyszczające. Składnik może być zanieczyszczony szkodliwym dioksanem. Nie należy stosować go na uszkodzoną skórę i nie jest zalecany w kosmetykach dla dzieci. (więcej…)
Biosaccharide Gum-1 – Polisacharyd, produkt fermentacji bakteryjnej z soi oraz kukurydzy: nawilża, odżywia i regeneruje, łagodzi podrażnienia , tworzy na powierzchni skóry delikatny film. Jest też substancją konsystencjotwórczą: żelującą emulsję. (więcej…)
Peat Extract – Ekstrakt z torfu (wyciąg z borowiny): zawiera bogactwo minerałów oraz kwasy huminowe, białka, enzymy, estrogeny związki bituminowe (woski, żywice, tłuszcze), a także niewielkie ilości hormonów: progesteron, estradiol, estriol, testosteron i kortyzol. Działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie i ściągająco. Łagodzi podrażnienia, stymuluje mikrokrążenie i regeneruje uszkodzona skórę. Jest też skutecznym adsorbentem: wchłania pot i sebum, głęboko oczyszcza skórę i ułatwia wchłanianie substancji aktywnych. (więcej…)
Panthenol (Prowitamina B5) – Syntetyczny humektant: nawilża, koi; łagodzi podrażnienia, poparzenia i alergie skóry; przyspiesza gojenie. Dobrze wpływa na włosy: pogrubia je, nawilża, wzmacnia, nabłyszcza i wygładza; działa przeciwłupiezowo i stymuluje cebulki włosów; a także na paznokcie: bardzo dobrze i głęboko się wchłania. (więcej…)
Cinnamomum Zeylanicum (Cinnamon) Bark Extract – wyciąg z suszonej kory cynamonu (z cynamonowca). Zawiera aldehydy – związki zapachowe, nadające zapach kosmetyków. Działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie i przeciwłojotokowo: reguluje florę bakteryjną skóry, rozgrzewa i poprawia mikrokrążenie, stymuluje procesy metaboliczne, ujędrnia i uelastycznia. (więcej….)
Sarcosine – Sarkozyna (Metyloglicyna): działa przeciwzmarszczkowo i regulująco na gruczoły łojowe skóry: redukuje sebum oraz hamuje lipazę. Poprawia jędrność i elastyczność skóry, wygładza, tonizuje. (więcej…)
Capryloyl Glycine – Lipoglicyna; działa przeciwzmarszczkowo, przeciwtrądzikowo i przeciwłupieżowo. Ma właściwości złuszczające i regulujące pracę gruczołów łojowych. Działa bakteriobójczo, grzybobójczo i łagodzi świąd skóry. Stymuluje syntezę kolagenu w skórze, poprawia napięcie i nawilżenie. Jest również lekkim emolientem, zapobiega odparowywaniu wody z naskórka oraz włosów, tym samym zapobiega przesuszeniom. Stosowany w kosmetykach Anty-Age, przeciwtrądzikowych i do cery tłustej, a także z łojotokowym zapaleniem skóry oraz w szamponach przeciwłupieżowych i preparatach na łuszczycę. (więcej…)
Mannitol – Działa bakteriobójczo, przeciwłojotokowo i przeciwzapalnie. Humektant: nawilża i wiążące wilgoć w skórze. Zapobiega wysychaniu kosmetyków. Polecany do skóry tłustej, trądzikowej, odwodnionej, łojotokowej. Likwiduje także obrzęki. Dodawany do kremów pod oczy, preparatów łagodzących ukąszenia owadów, przeciwtrądzikowych. Akceptowany w składzie kosmetyków naturalnych. (więcej…)
Cellulose (Bleached Wood Pulp): naturalny biopolimer pozyskiwany z włókna drzewnego: w formie mikrokrystalicznej jest także substancją wypełniającą, spulchniającą i adsorbentem (pochłaniaczem wilgoci); reguluje lepkość formuł kosmetycznych, stabilizuje zawiesiny, zmętnia zbyt klarowne i przejrzyste konsystencje, minimalizuje przepuszczalność światła. (więcej…)
Tocopheryl Acetate (Tocopherol Acetate) – Pochodna witaminy E, przeciwutleniacz: wzmacnia barierę naskórkową, działa przeciwzmarszczkowo, silnie antyoksydacyjnie, odżywczo, wzmacniająco i ochronnie. Poprawia także nawilżenie skóry. Jest też konserwantem: przedłuża świeżość kosmetyków, zapobiega utracie koloru i zmianie zapachu substancji tłuszczowych, głównie delikatnych olejów roślinnych wrażliwych na światło, tlen i temperaturę. Składnik sklasyfikowany jako potencjalny alergen. (więcej…)
Hydroxypropyl Methylcellulose (HPMC) – Hypermeloza: pochodna celulozy (błonnika); jest zagęstnikiem i wypełniaczem (także w kapsułkach, opóźniając wchłanianie substancji czynnych); bywa dodawana do farb i klejów, a także kosmetyków pielęgnacyjnych i maseczek do twarzy. (więcej…)
Glycerin (Glicerol) – Glycerin (Glycerol) – Hydrofilowa substancja intensywnie nawilżająca; przenika do przestrzeni międzykomórkowej i tam wiąże cząsteczki wody; jest też promotorem przenikania – ułatwia transport substancji aktywnych w głąb skóry. Pełni też funkcję humektantu, zapobiegając wysychaniu i krystalizacji kosmetyku. To nieprawda, że ma niski potencjał komedogenny i alergizujący: najnowsze badania dowodzą, że gliceryna jest nie tylko komedogenna (zapycha pory, a w wielu kosmetykach jej stężenie przekracza 15%, co sprawia, że zaczyna chłonąć wodę z głębszych warstw naskórka i zarazem blokuje pobieranie wody z zewnątrz, przez co zamiast nawilżać – zaczyna skórę przesuszać). Ponadto jest aknegenna (powoduje wzrost aktywności bakterii bytujących w sebum i martwym naskórku, co prowadzi do stanów zapalnych i zmian trądzikowych). Także jeśli wykluczyłaś już wszystko, co może Cię zapychać i pogarszać stan Twojej cery, przyjrzyj się dokładniej glicerynie, która znajduje się w większości kosmetyków dostępnych na rynku. (więcej…)
Carbomer – Syntetyczny zagęstnik, stabilizator emulsji i substancja żelująca. Na skórze i włosach tworzy okluzyjny film (zapobiegający TEWL). Działa komedogennie: zatyka pory i powoduje zaskórniki. Może podrażnić skórę i oczy. (więcej…)
Disodium EDTA – Syntetyczny konserwant i stabilizator; chroni kosmetyk przed zepsuciem i rozwojem patogenów; dodatkowo ma działanie zmiękczające i regulujące lepkość. Wiąże metale ciężkie, dlatego nie powinny go stosować kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby przyjmujące antybiotyki. Dodatkowo może podrażniać błony śluzowe i układ oddechowy (jeśli kosmetyk jest rozpylany) (więcej…)
Hexylene Glycol – Emulgator do tworzenia emulsji, obniża lepkość, jest rozpuszczalnikiem substancji aktywnych i zapachowych, a także nawilża i zmiękcza skórę, ponadto ma działanie myjące. Jest również substancją zapachową. Może działać drażniąco na skórę i oczy. (więcej…)
Sodium Hydroxide – Wodorotlenek sodu (soda kaustyczna); regulator pH kosmetyku i substancja buforująca. (więcej…)
Parfum,
Methylpropanediol – Rozpuszczalnik i promotor przenikania substancji aktywnych; działa również nawilżająco. (więcej…)
Benzyl Alcohol – Konserwant – przedłuża trwałość kosmetyku. Alkohol aromatyczny o zapachu kwiatowo-owocowym; potencjalny słaby alergen. (więcej…)
Salicylic Acid – Kwas salicylowy: jest rozpuszczalny w tłuszczach, dzięki czemu oprócz właściwości złuszczających, ma także zdolność przenikania przez warstwę łojowo-rogową (działanie keratolityczne) i wnikania w głąb skóry. Dociera w głąb mieszków włosowych, co ma duże znaczenie w leczeniu trądziku. Przyczynia się do odblokowania porów, zapobiega tworzeniu się wyprysków oraz pomaga oczyścić skórę z zaskórników. Im tłustsza jest skóra, tym działanie skuteczniejsze. Składnik działa antybakteryjnie, przeciwłojotokowo, przeciwzapalnie i gojąco, pomaga na problem tzw. wrastających włosków. Osoby uczulone na salicylany (np Aspirynę) nie powinny stosować produktów zawierających kwas salicylowy. (więcej…)
Sorbic Acid – Naturalny konserwant, zbyt słaby na bycie jedynym konserwantem w kosmetyku; może uczulać i podrażniać skórę. Dopuszczalne maksymalne stężenie kosmetyku 0,6%. Można go stosować w kosmetykach naturalnych. (więcej…)
Phenoxyethanol – Konserwant zabezpieczający produkt przed rozwojem mikroorganizmów, a także rozpuszczalnik innych konserwantów (np. parabenów) oraz substancji zapachowych. Budzi wiele kontrowersji: działa drażniąco i rzekomo przenika do krwioobiegu, w Europie dopuszczony w kosmetykach w stężeniu do 1%, całkowicie zakazany w kosmetykach na terenie Japonii. Ceniony i uznawany za bezpieczny na rynku farmaceutycznym (główny składnik Octeniseptu w stężeniu 2%) jako skuteczna substancja odkażająca: niszczy bakterie, grzyby, drożdżaki, pierwotniaki i wirusy. (więcej…)
Caprylyl Glycol – Emolient tłusty, tworzy na skórze warstwę okluzyjną. Jest też humektantem – nawilża, zapobiega wysychaniu kosmetyku oraz konserwantem (działa bakteriostatycznie). Jest również dobrym promotorem przenikania substancji aktywnych w gląb skóry. Może działać komedogennie: zapychać pory i przyczyniać się do powstawanie zaskórników. (więcej…)
Benzoic Acid – Syntetyczny konserwant: hamuje rozwój bakterii i drobnoustrojów w kosmetyku, przedłuża jego trwałość. Może podrażniać skórę i uczulać. (więcej…)
Recenzje kosmetyków, informacje ich o składzie i działaniu: