skład i opinie NACOMI Next level Spotless skin Niacinamide 20% (Serum do twarzy z 20% niacynamidu)

strona główna > piękno i bestia > INCI encyklopedia

 

skład i opinie NACOMI Next level Spotless skin Niacinamide 20% (Serum do twarzy z 20% niacynamidu)

Cudowną moc niacynamidu poznałam kilka lat temu za sprawą serum z The Ordinary, które wspaniale uleczyło moją problematyczną cerę. Ale ponieważ szukałam czegoś tańszego, to w moje ręce wpadło serum od Nacomi – z niacynamidem, azeloglicyną, witaminą C i alfa-arbutyną. czy okazało się lepsze od tego z Ordinary?

skład i opinie NACOMI Next level Spotless skin Niacinamide 20% (Serum do twarzy z 20% niacynamidu)

 

 

 

W składzie na pierwszym miejscy czyniący cuda dla cery trądzikowej – niacynamid, zaraz potem gliceryna i witamina C, tuż za nimi azeloglicyna, która działa antybakteryjne, przeciwzapalnie i antytrądzikowo:  reguluje wydzielanie sebum, przeciwdziała zaskórnikom, nawilża i uelastycznia skórę, hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za trądzik oraz syntezę melaniny, zmniejszając przy tym przebarwienia. Później mamy alfa-arbutynę, która także likwiduje przebarwienia i działa przeciwzmarszczkowo, następnie moją ulubioną nawilżającą trehalozę,  ekstrakt z drożdży, wielocukry, kwas hialuronowy i trochę dodatków konsystencjotwórczo-konserwujących.

Konsystencja serum to niezbyt rzadki żel, który łatwo rozprowadza się na twarzy, ale – uwaga! – zasycha skórze w postaci lekko ściągającej warstewki, więc użycie kemu nawilżającego jest po nim nieodzowne. Niestety właśnie przez to – przynajmniej dla mnie – nie nadaje się pod makijaż, ale za to jego słabsza wersja (Niacinamide 15%) w tej roli sprawdza się znakomicie. Wersję 20% stosuję więc na noc i przykrywam olejem tamanu oraz kremem odżywczym. Rano budzę się z jasną, gładką, ukojoną i nawilżoną skórą. Czego chcieć więcej (oprócz władzy nad światem)? ;)


Analiza składu INCI – według kolejności składników podanej przez producenta:

Aqua (Water) – woda jest jednym z bazowych składników większości kosmetyków, przeważnie zajmując pierwsze miejsce na liście INCI podawanej przez producenta na opakowaniu produktu. Procentowy udział wody w kosmetyku może dochodzić nawet do 90%, ale pamiętajmy, że im więcej wody, tym mniej substancji czynnych i tym mniej “treściwa” jest formuła kosmetyku. Np. w kremach nawilżających woda, hydrolaty i wyciągi roślinne stanowią ok. 50-70% całego produktu. Woda nie tylko stanowi o konsystencji produktu, ale także jest nośnikiem substancji aktywnych, rozpuszczalnikiem dla niektórych składników oraz rozcieńczalnikiem. Woda jest podstawą tzw. fazy wodnej wszystkich emulsji kosmetycznych. Musi być biologicznie i chemicznie czysta (wolna od bakterii, grzybów, minerałów), co w praktyce oznacza wodę demineralizowaną, destylowaną lub dejonizowaną. Dodatkowo w kosmetyku może znajdować się woda termalna (więcej…)

Niacinamide – Niacynamid (forma witaminy B3): stymuluje syntezę kolagenu, działa odmładzająco i przeciwzmarszczkowo, rozjaśnia przebarwienia. Jest humektantem – poprawia nawilżenie, wzmacnia barierę lipidową skóry, działa silnie antyoksydacyjnie, leczniczo i przeciwzapalnie i gojąco na skórę trądzikową i z trądzikiem różowatym. (więcej…)

Glycerin (Glicerol) – Glycerin (Glycerol) – Hydrofilowa substancja intensywnie nawilżająca; przenika do przestrzeni międzykomórkowej i tam wiąże cząsteczki wody; jest też promotorem przenikania – ułatwia transport substancji aktywnych w głąb skóry. Pełni też funkcję humektantu, zapobiegając wysychaniu i krystalizacji kosmetyku. To nieprawda, że ma niski potencjał komedogenny i alergizujący: najnowsze badania dowodzą, że gliceryna jest nie tylko komedogenna (zapycha pory, a w wielu kosmetykach jej stężenie przekracza 15%, co sprawia, że zaczyna chłonąć wodę z głębszych warstw naskórka i zarazem blokuje pobieranie wody z zewnątrz, przez co zamiast nawilżać – zaczyna skórę przesuszać). Ponadto jest aknegenna (powoduje wzrost aktywności bakterii bytujących w sebum i martwym naskórku, co prowadzi do stanów zapalnych i zmian trądzikowych). Także jeśli wykluczyłaś już wszystko, co może Cię zapychać i pogarszać stan Twojej cery, przyjrzyj się dokładniej glicerynie, która znajduje się w większości kosmetyków dostępnych na rynku.  (więcej…)

Ascorbyl Glucoside – Forma witaminy C:  Zachowuje wszystkie właściwości kwasu L-askorbinowego, przy czym wykazuje znacznie głębszą penetrację, stabilność w kosmetykach i tym samym skuteczność działania. Wyrównuje koloryt skóry oraz rozjaśnia plamy i przebarwienia. Polecany do skóry wrażliwej, choć może wywołać podrażnienia. (więcej…)

Potassium Azeloyl Diglycinate – Azeloglicyna: kwas azelainowy+glicyna. Działa antybakteryjne, przeciwzapalnie i antytrądzikowo:  reguluje wydzielanie sebum, przeciwdziała zaskórnikom, nawilża i uelastycznia skórę, hamuje rozwój bakterii Propionibacterium acnes oraz syntezę melaniny (barwnika skóry), co jest istotne w walce z trądzikiem pospolitym, trądzikiem różowatym i przebarwieniami. Polecana do cer trądzikowych, łojotokowych i atopowych. (więcej…)

Arbutin (β-Arbutin) – Arbutyna: glikozyd roślinny. Hamuje syntezę melaniny w skórze, przez co rozjaśnia, likwiduje przebarwienia, działa przeciwzapalnie. Polecany do cery trądzikowej i w leczeniu hiperpigmentacji. Jest antyoksydantem: działa przeciwzmarszczkowo, opóźnia procesy starzenia, jest naturalnym filtrem UV (A,B,C). Jego działanie wzmacnia i uzupełnia w kosmetykach połączenie z kwasem kojowym oraz kwasami hydroksylowymi. (więcej…)

Trehalose(Trehaloza): hydroaktywny disacharyd roślinny, naturalny antyoksydant i nawilżacz, długotrwale utrzymujący wodne w skórze. Zapobiega uszkodzeniom komórek wywołanym smogiem oraz promieniowaniem UV. Chroni przed odwodnieniem komórki odpowiadające za wytwarzanie kolagenu. Jest silnym przeciwutleniaczem: zwalcza wolne rodniki i zapobiega starzeniu się skóry. Używana jest jako składnik płynu do przechowywania narządów przeznaczonych do przeszczepu. (więcej…)

Sodium Citrate – Przeciwutleniacz i regulator pH w kosmetyku. Pełni też rolę konserwanta i maskuje niepożądane zapachy w kosmetyku. (więcej…)

Hydroxypropyl Starch Phosphate – Składnik konsystencjotwórczy, nadaje kosmetykom puszystości i objętości, podnosi i reguluje lepkość, zmniejsza tłustość. Wiąże substancje rozpuszczalne w wodzie, ma właściwości myjące i lekko nawilżające.  (więcej…)

Faex Medicinalis (Yeast) Extract – Ekstrakt z drożdży: zawiera aminokwasy (walinę, tyrozynę, tryptofan, treoninę, fenyloalaninę, metioninę, lizynę, leucynę, izoleucynę, histydynę, cystynę, argininę, kwas asparaginowy, alaninę), sole mineralne (kobalt, mangan, molibden, cynk, miedź, żelazo, wapń, fosfor, sód, selen, chrom, cynę),  witaminy (cholinę, inozytol, biotynę, kwas foliowy, PABA, niacynę, kwas pantotenowy, pirydoksyna, ryboflawinę, tiaminę, ergosterol), a także nukleoproteiny, węglowodany, tłuszcze (lecytynę i kefelinę) oraz enzymy: maltazę, laktazę, inwertazę, amylazę, fosfatazę, oksydazę. Silny antyoksydant: wymiata wolne rodniki, działa silnie detoksykująco, zapobiega starzeniu skóry, stymuluje syntezę białek do odnowy, poprawia elastyczność i sprężystość skóry i włosów, wzmacnia. Działa antybakteryjnie i antyseptyczne, likwiduje zaskórniki, stany zapalne. Ma właściwości złuszczające, wygładza i rozjaśnia, wspomaga likwidację przebarwień, łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie oraz reguluje pracę gruczołów łojowych, pomaga zmatowić skórę i zwęzić pory. (więcej…)

Hydrolyzed Glycosaminoglycans (GAG) – Glikozoaminoglikany: wielocukrypochodzenia zwierzęcego otrzymywane biotechnologiczne – przy udziale mikroorganizmów. Hydrolizat glikozoaminoglikanów to substancja hydrofilowa (rozpuszczalnymi w wodzie) i higroskopijna (wchłaniają wilgoć i wiążą wodę): w ten sposób utrzymują wodę w naskórku, nawilżając go, zmiękczając i wygładzając. Ze względu na duży rozmiar cząsteczki nie penetruje w głąb skóry, pozostając na powierzchni. Wykazuje doskonałe powinowactwo do powierzchni skóry, włosów i paznokci. Substancja antystatyczna, zmniejsza elektryzowanie się włosów. Jest też humektantem: zapobiega wysychaniu preparatu kosmetycznego oraz krystalizacji przy ujściu butelki. (więcej…)

Sodium Hyaluronate – Kwas hialuronowy małocząsteczkowy: syntetyczny humektant – identyczny odpowiednik naturalnie występujących w organizmie soli hialuronowych charakteryzujący się mniejszą cząsteczką od kwasu hialuronowego, dzięki czemu łatwiej i głębiej przenika przez naskórek, oraz bardzo wysoką higroskopijnością, potrafi związać do 40 razy więcej wody w stosunku do swojej objętości. Nawilża, wypełnia zmarszczki, wzmacnia i poprawia elastyczność; regeneruje, przyspiesza gojenie ran, działa przeciwzapalnie, likwiduje blizny i przebarwienia, wzmacnia barierę ochronną skóry. Powinien być stosowany wraz z emolientami.  (więcej…)

Hydrolyzed Hyaluronic Acid – Hydrolizowany kwas hialuronowy jest syntetycznym humektantem wnikającym do głębszych warstw skóry, gdzie trwale wiąże wilgoć i pozostaje nawet po zmyciu skóry. Działa wygładzająco, przeciwzmarszczkowo, uelastycznia skórę. Chroni naturalny kwas hialuronowy, obecny w skórze przed rozkładem oraz stymuluje jego produkcję, dzięki czemu poprawia stan macierzy wewnątrzkomórkowej. Wzmacnia barierę ochronną skóry, stymulując produkcję ceramidów. Działa gojąco, regenerująco i przeciwutleniająco; zwiększa przyswajanie i penetrację składników aktywnych w głąb skóry. Wcierany w skórę głowy działa przeciwłupieżowo i stymuluje włosy do wzrostu.  (więcej…)

Sodium Hyaluronate Crosspolymer

Polyglucuronic Acid,

Lecithin – Naturalny emulgator emulsji typu O/W oraz zagęstnik; promotor przenikania substancji aktywnych; ma właściwości odżywcze, zmiękczające, uzupełnia lipidy w skórze. Na skórze początkowo daje uczucie lepkości, po czym wchłania się. Składnik ten może pochodzić z genetycznie modyfikowanych upraw- GMO.  (więcej…)

Cetyl Hydroxyethylcellulose,

Dehydroacetic Acid – Naturalny lub syntetyczny kwas dehydrooctowy; łagodny konserwant zapobiegający rozwojowi mikroorganizmów w kosmetyku. bezpieczny i niealergizujący.  (więcej…)

Xanthan Gum – Lekki emulgator: zagęszcza konsystencję kosmetyku, jest substancja żelującą i stabilizującą. Ma niski potencjał komedogenny i alergenny, jest bezpieczny dla kobiet w ciąży.  (więcej…)

Cellulose (Bleached Wood Pulp) – naturalny biopolimer pozyskiwany z włókna drzewnego: w formie mikrokrystalicznej jest także substancją wypełniającą, spulchniającą i adsorbentem (pochłaniaczem wilgoci); reguluje lepkość formuł kosmetycznych, stabilizuje zawiesiny, zmętnia zbyt klarowne i przejrzyste konsystencje, minimalizuje przepuszczalność światła. (więcej…)

Disteardimonium Hectorite – Naturalny zagęstnik pochodzenia mineralnego: substancja konsystencjotwórcza, ułatwia też równomierną aplikację. (więcej…)

Propanediol – Glikol roślinny: silny humektant – zwiększa nawilżenie skóry i włosów, zatrzymuje w wodę w warstwach rogowych naskórka (zapobiegając TEWL). Skuteczny rozpuszczalnik kwasów i ekstraktów roślinnych w proszku – umożliwia łatwe i szybkie rozpuszczenie składników aktywnych. Działa tez jako stabilizator emulsji – sprawdzi się jako stabilizator składników aktywnych (jak. np. witamina C, której wydłuża okres działania). Jest też promotorem przenikania – ułatwia składnikom aktywnym przenikanie w głąb skóry. Jest bezpiecznym konserwantem – zwiększa też skuteczność innych konserwantów w kosmetyku. Poprawia lepkość kosmetyków i zwiększa produkcję piany w emulsjach myjących. Propanediol (glikol roślinny) to naturalna i bezpieczna alternatywa dla glikoli na bazie ropy (np. glikolu propylenowego i  glikolu butylenowego). (więcej…)

Potassium Sorbate – Sorbinian potasu (pozyskiwany z roślin lub syntetyczny) to popularny konserwant o działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym, zalecany do konserwowania nawet kosmetyków naturalnych i ekologicznych. Może jednak podrażniać i działać alergicznie.  (więcej…)

Sodium Benzoate – Benzoesan sodu to popularny konserwant, zapobiegający rozwojowi drożdży, pleśni i bakterii. Stosowany jest  produktach o niskim pH. Dopuszczony do stosowania także w certyfikowanych kosmetykach naturalnych  (więcej…)

Ethylhexylglycerin – Półsyntetyczny konserwant wspomagający działanie innych konserwantów w produkcie; łagodny humektant – nawilża i wspomaga działanie zawartych w kosmetyku emolientów. Rzadko, ale może podrażniać (zwłaszcza oczy)  (więcej…),

Benzyl Alcohol – Konserwant – przedłuża trwałość kosmetyku. Alkohol aromatyczny o zapachu kwiatowo-owocowym; potencjalny słaby alergen.  (więcej…)

 

Recenzje kosmetyków, informacje ich o składzie i działaniu:

recenzje kosmetyczne, składy kosmetyków, Piękno i Bestia czyli Zazie w Krainie Kosmetyków

strona główna > piękno i bestia > INCI encyklopedia

 
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to top
0
Would love your thoughts, please comment.x