skład i opinie BIELENDA PROFESSIONAL SupremeLab: 10% Regulujące serum do twarzy z kwasem azelainowym

strona główna > piękno i bestia > INCI encyklopedia

 

skład i opinie BIELENDA PROFESSIONAL SupremeLab: 10% Regulujące serum do twarzy z kwasem azelainowym

Drogo Zazie, zapamiętaj! Jeśli coś zawiera kwas azelainowy, nie oznacza to od razu, że to coś jest dla Ciebie. Innymi słowy: nie ma to jak kupić sobie krem totalnie nieprzeznaczony do swojej cery, a potem marudzić, jęczeć i pisać niepochlebne recenzje. Ale i tak napiszę, bo mogę ;)

 

 

 

Nie wiem, co mnie podkusiło, żeby kupić ten krem? To znaczy wiem: kwas azelainowy, który uwielbiam, ale w kilkukrotnie wyższych stężeniach. To raz. A dwa: nie lubię kwasów w postaci kremów, bo zawierają zazwyczaj mnóstwo tłustych emolientów, które mają łagodzić ich działanie. I tak właśnie było w tym przypadku.

Serum przeznaczone jest do cery wrażliwej, naczynkowej, z trądzikiem różowatym i rumieniem. Na pierwszym miejscu w składzie zawiera glikol propylenowy, a na drugim zaledwie 10% stężenie kwasu azelainowego, który oczyszcza i odblokowuje pory; działa przeciwzaskórnikowo, przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Niestety po nim zaczyna się festiwal emolientów: trójglicerydy, cetearyl alcohol,  jest i znienawidzony przeze mnie „wodoodporny” poliakrylamid, jest też izoparafina – czyli wszystko to, czego nienawidzę w kosmetykach :(

Konsystencję ma gęstą, zdecydowanie zbyt gęstą, by określać ją mianem serum. To krem. I to dosyć ciężki. Na twarzy nosi się ten krem fatalnie, po prostu fatalnie! Jest tępy, tłusty, zostawia białawą, lepką i świecącą warstwę, pod którą moja skóra się poci i dusi. Odstawiłam go czym prędzej, żeby mnie nie zapchał, więcej do niego nie wrócę i po raz kolejny obiecuję sobie czytać składy przed zakupem kosmetyków!


Analiza składu INCI – według kolejności składników podanej przez producenta:

Aqua (Water) – woda jest jednym z bazowych składników większości kosmetyków, przeważnie zajmując pierwsze miejsce na liście INCI podawanej przez producenta na opakowaniu produktu. Procentowy udział wody w kosmetyku może dochodzić nawet do 90%, ale pamiętajmy, że im więcej wody, tym mniej substancji czynnych i tym mniej “treściwa” jest formuła kosmetyku. Np. w kremach nawilżających woda, hydrolaty i wyciągi roślinne stanowią ok. 50-70% całego produktu. Woda nie tylko stanowi o konsystencji produktu, ale także jest nośnikiem substancji aktywnych, rozpuszczalnikiem dla niektórych składników oraz rozcieńczalnikiem. Woda jest podstawą tzw. fazy wodnej wszystkich emulsji kosmetycznych. Musi być biologicznie i chemicznie czysta (wolna od bakterii, grzybów, minerałów), co w praktyce oznacza wodę demineralizowaną, destylowaną lub dejonizowaną. Dodatkowo w kosmetyku może znajdować się woda termalna (więcej…)

Propylene Glycol – Syntetyczny humektant, pochodna roby naftowej; promotor przenikania substancji aktywnych w głąb skóry, wzmacnia ich działanie; ma właściwości nawilżające i żelujące; może być konserwantem w kosmetyku, obniżając aktywność wody, będącej pożywką dla drobnoustrojów. Może podrażniać skórę, przyciągać toksyny ze środowiska oraz działać komedogennie (zatykać pory skóry).  (więcej…)

Azelaic Acid – Kwas azelainowy: działanie keratolitycznie, oczyszcza i odblokowuje pory; działa przeciwzaskórnikowo, przeciwzapalnie i antybakteryjnie (na Propionibacterium acnes Staphylococcus epidermidis). Hamuje również wzrost i nadmierną aktywność melanocytów, rozjaśniając przebarwienia pozapalne. Może być bezpiecznie stosowany także przy trądziku różowatym, łuszczycy i zapaleniu mieszków włosowych; także przy cerze naczyniowej, wrażliwej i skłonnej do rumienia. Nie wykazuje działania fitotoksycznego, jest dobrze tolerowany, może być stosowany w wysokich stężeniach nawet przez dłuższy czas.    (więcej…)

Caprylic/Capric Triglyceride – Emolient tłusty: tworzy na powierzchni skóry i włosów warstwę okluzyjną (film), zapobiegający odparowywaniu wody – pośrednio działa nawilżająco, zmiękczająco i wygładzająco. Poprawia konsystencję preparatu, ułatwia poślizg przy aplikacji preparatu. Dopuszczony przez instytucje certyfikujące kosmetyki naturalne. Działa jednak komedogennie, zatyka  pory i sprzyja powstawaniu zaskórników. (więcej…)

Cetearyl Alcohol – Emolient tłusty, tworzy okluzyjny film na skórze i włosach, który działa natłuszczająco, zmiękczająco, kondycjonująco i ochronnie, zapobiega odparowywaniu wilgoci. Działa silnie komedogennie (zatyka pory i powoduje powstawanie zaskórników). W kosmetyku pełni też funkcję konsystencjotwórczą – zagęszcza i ułatwia rozprowadzanie produktu.  (więcej…)

Betaine – Naturalna betaina intensywnie nawilża, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Pełni też funkcje humektantu – zapobiega zasychaniu kosmetyku u ujścia dozownika.   (więcej…)

Glycerin (Glicerol) – Glycerin (Glycerol) – Hydrofilowa substancja intensywnie nawilżająca; przenika do przestrzeni międzykomórkowej i tam wiąże cząsteczki wody; jest też promotorem przenikania – ułatwia transport substancji aktywnych w głąb skóry. Pełni też funkcję humektantu, zapobiegając wysychaniu i krystalizacji kosmetyku. To nieprawda, że ma niski potencjał komedogenny i alergizujący: najnowsze badania dowodzą, że gliceryna jest nie tylko komedogenna (zapycha pory, a w wielu kosmetykach jej stężenie przekracza 15%, co sprawia, że zaczyna chłonąć wodę z głębszych warstw naskórka i zarazem blokuje pobieranie wody z zewnątrz, przez co zamiast nawilżać – zaczyna skórę przesuszać). Ponadto jest aknegenna (powoduje wzrost aktywności bakterii bytujących w sebum i martwym naskórku, co prowadzi do stanów zapalnych i zmian trądzikowych). Także jeśli wykluczyłaś już wszystko, co może Cię zapychać i pogarszać stan Twojej cery, przyjrzyj się dokładniej glicerynie, która znajduje się w większości kosmetyków dostępnych na rynku.  (więcej…)

Ceteareth-20 – Emulgator odpowiadający w kosmetyku za konsystencję emulsji i solubilizator umożliwiający rozpuszczenie w wodzie tłuszczy, wyciągów roślinnych i kompozycji zapachowych. Problem w tym, że do produkcji Ceteareth-20 używa się substancji kancerogennych i łatwo go nimi zanieczyścić. Dlatego nie wolno go stosować na podrażnioną czy uszkodzoną skórę. Najlepiej w ogóle go unikać!  (więcej…)

Polyacrylamide – Substancja konsystencjotwórcza i zagęszczająca w żelowych formułach kosmetyku. Tworzy na powierzchni skóry i włosów film wygładzający i wypełniający zmarszczki, zapewnia kosmetykowi “wodoodporność”. Niestety ten syntetyczny polimer pozyskiwany z neurotoksycznego i wchłanialnego przez skórę akrylamidu (i może zawierać jego śladowe ilości), podejrzewany o zdolności do bioakumulacji.   (więcej…)

C13-14 Isoparaffin – Izoparafina jest pochodną ropy naftowej; to syntetyczny rzadki lipid, łatwo rozprowadzający się na skórze; nawilża, natłuszcza, zmiękcza, uelastycznia i wygładza. A do tego zatyka pory i powoduje zaskórniki! (więcej…)

Laureth-7 –  Syntetyczny polimer; emulgator do tworzenia emulsji oraz obniżający lepkość kosmetyku. Teoretycznie bezpieczny, ale często bywa zanieczyszczony szkodliwymi substancjami ( tlenkiem etylenu lub rakotwórczym dioksanem). Nie powinien być stosowany na uszkodzoną skórę, w kosmetykach dla dzieci i kobiet w ciąży. Ekstremalnie komedogenny: zatyka pory i powoduje wypryski. (więcej…)

Allantoin – Substancja aktywna pochodzenia roślinnego, pochodna mocznika; działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia, wspomaga procesy regeneracji naskórka, silnie nawilża i wygładza. Działa keratolitycznie (usuwa martwe komórki odblokowując pory, pozwalając na wypłynięcie nadmiaru łoju na powierzchnię skóry), wygładzające i zmiękczające. Zmniejsza drażniące działanie anionowych substancji powierzchniowo czynnych. (więcej…)

Disodium EDTA – Syntetyczny konserwant i stabilizator; chroni kosmetyk przed zepsuciem i rozwojem patogenów; dodatkowo ma działanie zmiękczające i regulujące lepkość. Wiąże metale ciężkie, dlatego nie powinny go stosować kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby przyjmujące antybiotyki. Dodatkowo może podrażniać błony śluzowe i  układ oddechowy (jeśli kosmetyk jest rozpylany) (więcej…)

Methylparaben – Paraben pełniący funkcję konserwantu o działaniu bakteriobójczym; potencjalny alergen (uwaga osoby z AZS), nie zalecany w kosmetykach dla dzieci i kobiet w ciąży. Poza  wymienionymi wyjątkami – substancja gruntownie przebadana i bezpieczna. To jeden z najłagodnieszych i najbezpieczniejszych parabenów.  (więcej…)

 

Recenzje kosmetyków, informacje ich o składzie i działaniu:

recenzje kosmetyczne, składy kosmetyków, Piękno i Bestia czyli Zazie w Krainie Kosmetyków

strona główna > piękno i bestia > INCI encyklopedia

 
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to top
0
Would love your thoughts, please comment.x