strona główna > piękno i bestia > INCI encyklopedia

skład i opinie MIYA myWONDERbalm Call Me Later Regenerująco-odżywczy krem z masłem shea
Kupiłam ten produkt z polecenia pewnej kosmetolożki, którą obserwuję na Youtubie, jako idealny krem „domykający” warstwową pielęgnację. I teraz pytanie: czy to, co sprawdza się znanej kosmetolożce, równie dobrze sprawdzi się Zazie? Zdania na ten temat są podzielone. Ja nie twierdzę, że to jest zły krem, ale bardzo nieprzyjemnie nosiło mi się go na twarzy. Dlaczego?
Nie wiem, może się po prostu nie zrozumiałyśmy i to, co według owej kosmetolożki było „wspaniałym domykaniem” pielęgnacji – według mnie miało postać zastygniętej na twarzy maski, pod którą skóra się pociła i dusiła. Ale wiadomo, jedni lubią, jak im Cyganie grają, a inni jak im… lekko na twarzy? Czy jakoś tak.
W składzie na pierwszym miejscu mamy nieznany mi syntetyczny emolient, którego zadaniem jest izolowanie skóry od czynników zewnętrznych. Na drugim miejscu mamy nielubiany przeze mnie (bo zapychający!) cetearyl alcohol, a na trzecim odżywcze masło masło shea, które lubię i cenię za jego właściwości ochronno-natłuszczające. Dalej znowu emolienty tworzące na skórze warstwę okluzyjną i w końcu nawilżającą glicerynę, kojący pantenol oraz (znowu komedogenny!) olej jojoba. Następnie olej z ziaren soi, witaminę E i… o nie! Znienawidzony przeze mnie poliakrylan sodu: pochłaniacz wilgoci, składnik sztucznego śniegu, wypełniacz do podpasek i pieluch. To już chyba mamy odpowiedź, czemu ten krem wydawał mi się na twarzy tak upiorny!
Nie polecam, no chyba że ktoś lubi mieć buzię oblepioną tlenoodporną mazią, pod którą skóra błaga o powietrze litość. No ja nie przeczę, że ten krem dobrze „domyka pielęgnację”, ale wolałabym, żeby nie zamykał skóry na wszystko inne. Ale co ja tam wiem…
Analiza składu INCI – według kolejności składników podanej przez producenta:
Aqua (Water) – woda jest jednym z bazowych składników większości kosmetyków, przeważnie zajmując pierwsze miejsce na liście INCI podawanej przez producenta na opakowaniu produktu. Procentowy udział wody w kosmetyku może dochodzić nawet do 90%, ale pamiętajmy, że im więcej wody, tym mniej substancji czynnych i tym mniej “treściwa” jest formuła kosmetyku. Np. w kremach nawilżających woda, hydrolaty i wyciągi roślinne stanowią ok. 50-70% całego produktu. Woda nie tylko stanowi o konsystencji produktu, ale także jest nośnikiem substancji aktywnych, rozpuszczalnikiem dla niektórych składników oraz rozcieńczalnikiem. Woda jest podstawą tzw. fazy wodnej wszystkich emulsji kosmetycznych. Musi być biologicznie i chemicznie czysta (wolna od bakterii, grzybów, minerałów), co w praktyce oznacza wodę demineralizowaną, destylowaną lub dejonizowaną. Dodatkowo w kosmetyku może znajdować się woda termalna (więcej…)
Propylheptyl Caprylate,
Cetearyl Alcohol – Emolient tłusty, tworzy okluzyjny film na skórze i włosach, który działa natłuszczająco, zmiękczająco, kondycjonująco i ochronnie, zapobiega odparowywaniu wilgoci. Działa silnie komedogennie (zatyka pory i powoduje powstawanie zaskórników). W kosmetyku pełni też funkcję konsystencjotwórczą – zagęszcza i ułatwia rozprowadzanie produktu. (więcej…)
Butyrospermum Parkii (Shea Butter) – Masło shea – olej z afrykańskiego masłosza; bogate w witaminy A i E ; odżywia, natłuszcza, działa przeciwzmarszczkowo, tworzy delikatny film na skórze i chroni ją przed słońcem, mrozem, wiatrem. Bezpieczny dla cery delikatnej i tłustej, niekomedogenny (nie zatyka porów); przyspiesza gojenie się ran, podrażnień, stanów zapalnych i poparzeń słonecznych. (więcej…)
Cetyl Alcohol – Syntetyczny emolient suchy; pośrednio nawilża, zmiękcza i wygładza, tworząc na skórze i włosach warstwę okluzyjną (zapobiegającą odparowywaniu wody). Jest emulgatorem w kosmetyku, poprawia jego konsystencje i daje poślizg. Jest komedogenny – zatyka pory i powoduje powstawanie zaskórników. (więcej…)
Decyl Oleate*,
Glycerin (Glicerol) – Glycerin (Glycerol) – Hydrofilowa substancja intensywnie nawilżająca; przenika do przestrzeni międzykomórkowej i tam wiąże cząsteczki wody; jest też promotorem przenikania – ułatwia transport substancji aktywnych w głąb skóry. Pełni też funkcję humektantu, zapobiegając wysychaniu i krystalizacji kosmetyku. To nieprawda, że ma niski potencjał komedogenny i alergizujący: najnowsze badania dowodzą, że gliceryna jest nie tylko komedogenna (zapycha pory, a w wielu kosmetykach jej stężenie przekracza 15%, co sprawia, że zaczyna chłonąć wodę z głębszych warstw naskórka i zarazem blokuje pobieranie wody z zewnątrz, przez co zamiast nawilżać – zaczyna skórę przesuszać). Ponadto jest aknegenna (powoduje wzrost aktywności bakterii bytujących w sebum i martwym naskórku, co prowadzi do stanów zapalnych i zmian trądzikowych). Także jeśli wykluczyłaś już wszystko, co może Cię zapychać i pogarszać stan Twojej cery, przyjrzyj się dokładniej glicerynie, która znajduje się w większości kosmetyków dostępnych na rynku. (więcej…)
Panthenol (Prowitamina B5) – Syntetyczny humektant: nawilża, koi; łagodzi podrażnienia, poparzenia i alergie skóry; przyspiesza gojenie. Dobrze wpływa na włosy: pogrubia je, nawilża, wzmacnia, nabłyszcza i wygładza; działa przeciwłupiezowo i stymuluje cebulki włosów; a także na paznokcie: bardzo dobrze i głęboko się wchłania. (więcej…)
Glyceryl Stearate Citrate – Emulgator tworzący emulsje typu O/W i mieszanek zawierających wysoką zawartość tłuszczy. Ma działanie kondycjonujące skórę suchą oraz włosy, zmiękcza i wygładza, nadaje się do kosmetyków tłustszych, kremów na noc. (więcej…)
Simmondsia Chinensis (Jojoba) Oil – Olej jojoba: zawiera dobroczynne tłuszcze i kwasy tłuszczowe, skwalen, fitosterole i witaminy A, E, F. Naturalny emolient półtłusty: tworzy na powierzchni skóry i włosów odżywczą, dobrze przywierającą, niezbyt tłustą warstwę okluzyjną – zapobiegającą TEWL i chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi. Ma działanie łagodzące, uelastyczniające, wzmacniające cement międzykomórkowy skóry, zmiękczające, natłuszczające i lekko nawilżające. Jest skutecznym antyoksydantem, działa przeciwzmarszczkowo i ujędrniająco, zapobiega rozstępom, jest reduktorem tkanki tłuszczowej. Na włosy działa wzmacniająco i pogrubiająco, a także nabłyszcza je i pomaga w likwidacji łupieżu. W kosmetykach zagęszcza formuły olejowe, przedłuża także świeżość innych składników, zwłaszcza olejów łatwo jełczejących. Działa komedogennie: w dużych stężeniach i często stosowany może blokować pory, nasilać problemy trądzikowe, powodować wypryski i zaskórniki. (więcej…)
Glycine Soya (Soybean) Soy Seed Oil – Olej z ziaren soi: zawiera polifenole i izoflawonoidy- fitoestrogeny (genisteinę i daidzeinę) oraz witaminy z grupy B, minerały (potas, wapń, żelazo, fosfor, cynk, jod). Spowolnia starzenie skóry, wzmocnia ją, uelastycznia, stymuluje syntezę kolagenu, przeciwdziała wolnym rodnikom. Łagodzi podrażnienia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, działa nawilżająco, wygładzająco i ochronnie. Reguluje wydzielanie sebum i łagodzi stany zapalne. Polecany do skóry dojrzałej. Wykorzystywany jest także jako naturalny wypełniacz, zwiększa objętość kosmetyków, spulchnia, może również służyć za rozpuszczalnik. (więcej…)
Tocopheryl Acetate (Tocopherol Acetate) – Pochodna witaminy E, przeciwutleniacz: wzmacnia barierę naskórkową, działa przeciwzmarszczkowo, silnie antyoksydacyjnie, odżywczo, wzmacniająco i ochronnie. Poprawia także nawilżenie skóry. Jest też konserwantem: przedłuża świeżość kosmetyków, zapobiega utracie koloru i zmianie zapachu substancji tłuszczowych, głównie delikatnych olejów roślinnych wrażliwych na światło, tlen i temperaturę. Składnik sklasyfikowany jako potencjalny alergen. (więcej…)
Sodium Polyacrylate – Poliakrylan sodu: pochłaniacz wilgoci, składnik sztucznego śniegu, wypełniacz do podpasek i pieluch. Tworzy okluzyjną warstwę na skórze, działa ochronnie i wygładzająco, ale i komedogennie )zapycha pory, tworzy zaskórniki). W kosmetyku pełni też funkcję stabilizatora emulsji. Oprócz tego dobrze utrwala włosy, stosowany jest w produktach do stylizacji. (więcej…)
Triethyl Citrate (Triethylcitrate) – Substancja przeciwutleniająca; działa też jako rozpuszczalnik dla składników tłuszczowych zawartych w kosmetykach, nadaje elastyczność kosmetykom i zapobiega ich kruszeniu. Poprawia właściwości aplikacyjne kosmetyku, ułatwia rozsmarowywanie. Stosowany w dezodorantach jako składnik zmniejszający powstawanie nieprzyjemnego zapachu w wyniku rozkładu potu, zmniejszając aktywność mikroorganizmów. (więcej…)
Caprylyl Glycol – Emolient tłusty, tworzy na skórze warstwę okluzyjną. Jest też humektantem – nawilża, zapobiega wysychaniu kosmetyku oraz konserwantem (działa bakteriostatycznie). Jest również dobrym promotorem przenikania substancji aktywnych w gląb skóry. Może działać komedogennie: zapychać pory i przyczyniać się do powstawanie zaskórników. (więcej…)
Benzoic Acid – Syntetyczny konserwant: hamuje rozwój bakterii i drobnoustrojów w kosmetyku, przedłuża jego trwałość. Może podrażniać skórę i uczulać. (więcej…)
Xanthan Gum – Lekki emulgator: zagęszcza konsystencję kosmetyku, jest substancja żelującą i stabilizującą. Ma niski potencjał komedogenny i alergenny, jest bezpieczny dla kobiet w ciąży. (więcej…)
Sodium Phytate – Naturalny środek chelatujący: wyłapuje z kosmetyku jony metali (które mogłyby mieć negatywny wpływ na stabilność i wygląd produktu) i tworzy z nimi kompleksy, zapobiegając niepożądanym reakcjom. Jest bezpiecznym zamiennikiem Disodium EDTA oraz Tetrasodium EDTA. Ponadto jest antyoksydantem i zapobiega utlenianiu się produktu pod wpływem światła. Działa również przeciwzapalnie. (więcej…)
Alcohol*,
Parfum (Fragrance)
Recenzje kosmetyków, informacje ich o składzie i działaniu:
strona główna > piękno i bestia > INCI encyklopedia
