skład i opinie TOŁPA Dermo Face Enzyme Peeling 3 enzymy

strona główna > piękno i bestia > INCI encyklopedia

 

skład i opinie TOŁPA Dermo Face Enzyme Peeling 3 enzymy

Jeśli miałabym iść na rekord w ilości zużytych opakowań danego kosmetyku, to z pewnością peeling enzymatyczny Tołpy znalazłby się w czołówce tego zestawienia. Co mnie tak w nim urzeka i dlaczego zużywam go w hurtowych ilościach? ;)

skład i opinie TOŁPA Dermo Face Enzyme Peeling 3 enzymy

 

 

 

Rzadko się zdarza, żebym bez prostestów i zastrzeżeń przyznawała rację producentowi, ale w tym przypadku nie mam się o co spierać – to bezapelacyjnie najlepszy peeling enzymatyczny do każdego rodzaju skóry! I mam na to dowody!

Niezależnie od tego, czy moja skóra jest akurat przesuszona i podrażniona po kuracji kwasami, miejscowymi retinoidami czy może wręcz przeciwnie – jest w samym apogeum zanieczyszczenia i lekkiego zaniedbania (np. po lecie, słońcu i braku używania kwasów) – jedno jest pewne: wystarczy, że zacznę stosować peeling 3 enzymy Tolpy i moja skóra odzyskuje blask, miękkość, gładkość i pełne oczyszczenie. Co takiego jest w tym specyfiku, że działa on na mnie tak bezbłędnie i zarazem delikatnie?

Na pierwszym miejscu nawilżająca gliceryna, zaraz po niej glikol propylenowy – promotor przenikania substancji aktywnych w głąb skóry, a potem wchodzą trzy gracje – papaina, bromelaina i keratolina. Papaina działa bakterio- i grzybobójczo, przeciwzapalnie i regenerująco, ale przede wszystkim przenika przez warstwę rogową i jako enzym hydrolizuje białka, przez co rozpuszcza i złuszcza martwy naskórek. Bromelaina działa bardziej na powierzchni, rozpuszczając i złuszczając bez podrażnień. Z kolei keratolina (otrzymywana biotechnologicznie) rozkłada zawarte w białkach wiązania peptydowe, a tym samym usuwa połączenia między korneocytami – martwymi komórkami naskórka. Skuteczność jej działania jest zbliżona do kwasów owocowych, a przy tym jest stokroć bardziej delikatna dla wrażliwej cery. Z substancji aktywnych mamy jeszcze bogaty w mikroelementy wyciąg z torfu, obecny we wszystkich kosmetykach marki Tołpa.

Konsystencja lekka, żelowa, o zapachu papai i ananasa, po nałożeniu na skórę czujemy, jak „pracuje” odrobinkę mrowiąc i i czasem nawet rozgrzewając skórę (w zależności od jej aktualnej kondycji). Ja trzymam na twarzy ten peeling zdecydowanie dłużej niż zaleca producent, a to dlatego, że jeste zaprawiona w bojach z rozmaitymi „złuszczaczami”, a i po prostu lubię ten efekt penetrowania skóry przez enzymy. Po zmyciu peelingu zawsze nakładam jeszcze enzymatyczną maseczkę z glinkami Tołpy, bo wydaje mi się, że fajnie „zbiera” z powierzchni skóry to wszystko, co rozpuścił peeling. Po takim zabiegu moja skóra jest idealnie gładka, pory są dogłębnie oczyszczone i zwężone, cera jest jasna i promienna. Kocham ten efekt! Im bardziej regularnie używam tego peelingu, tym mocniej czuję, jak późniejsza pielęgnacja dociera w głąb skóry: wszelkie toniki, sera nawilżające, oleje i kremy. Warto, naprawdę warto ZAWSZE mieć ten peeling w swojej kosmetyczce! Polecam z całego serca!

 


 

Aqua (Water) – woda jest jednym z bazowych składników większości kosmetyków, przeważnie zajmując pierwsze miejsce na liście INCI podawanej przez producenta na opakowaniu produktu. Procentowy udział wody w kosmetyku może dochodzić nawet do 90%, ale pamiętajmy, że im więcej wody, tym mniej substancji czynnych i tym mniej “treściwa” jest formuła kosmetyku. Np. w kremach nawilżających woda, hydrolaty i wyciągi roślinne stanowią ok. 50-70% całego produktu. Woda nie tylko stanowi o konsystencji produktu, ale także jest nośnikiem substancji aktywnych, rozpuszczalnikiem dla niektórych składników oraz rozcieńczalnikiem. Woda jest podstawą tzw. fazy wodnej wszystkich emulsji kosmetycznych. Musi być biologicznie i chemicznie czysta (wolna od bakterii, grzybów, minerałów), co w praktyce oznacza wodę demineralizowaną, destylowaną lub dejonizowaną. Dodatkowo w kosmetyku może znajdować się woda termalna (więcej…)

Glycerin (Glicerol) – Glycerin (Glycerol) – Hydrofilowa substancja intensywnie nawilżająca; przenika do przestrzeni międzykomórkowej i tam wiąże cząsteczki wody; jest też promotorem przenikania – ułatwia transport substancji aktywnych w głąb skóry. Pełni też funkcję humektantu, zapobiegając wysychaniu i krystalizacji kosmetyku. To nieprawda, że ma niski potencjał komedogenny i alergizujący: najnowsze badania dowodzą, że gliceryna jest nie tylko komedogenna (zapycha pory, a w wielu kosmetykach jej stężenie przekracza 15%, co sprawia, że zaczyna chłonąć wodę z głębszych warstw naskórka i zarazem blokuje pobieranie wody z zewnątrz, przez co zamiast nawilżać – zaczyna skórę przesuszać). Ponadto jest aknegenna (powoduje wzrost aktywności bakterii bytujących w sebum i martwym naskórku, co prowadzi do stanów zapalnych i zmian trądzikowych). Także jeśli wykluczyłaś już wszystko, co może Cię zapychać i pogarszać stan Twojej cery, przyjrzyj się dokładniej glicerynie, która znajduje się w większości kosmetyków dostępnych na rynku.  (więcej…)

Propylene Glycol – Syntetyczny humektant, pochodna roby naftowej; promotor przenikania substancji aktywnych w głąb skóry, wzmacnia ich działanie; ma właściwości nawilżające i żelujące; może być konserwantem w kosmetyku, obniżając aktywność wody, będącej pożywką dla drobnoustrojów. Może podrażniać skórę, przyciągać toksyny ze środowiska oraz działać komedogennie (zatykać pory skóry).  (więcej…)

Papain (Enzyme) – papaina, enzym pozyskiwany z zielonych owoców papai (Carica Papaya Extract); nazywana „roślinną pepsyną”, która – podobnie jak ludzka – hydrolizuje białka. Działa skutecznie w kwaśnym środowisku, dlatego w kosmetykach często towarzyszy jej witamina C oraz amigdalina (wit. B17). Papaina działa bakterio- i grzybobójczo, przeciwzapalnie i regenerująco, ale przede wszystkim keratolitycznie: przenika przez warstwę rogową naskórka, jest więc naturalnym promotorem przenikania innych substancji aktywnych zawartych w kosmetyku. Jako enzym hydrolizuje białka, przez co rozpuszcza i złuszcza martwy naskórek, będąc skutecznym składnikiem aktywnym maseczek i peelingów enzymatycznych. Działa także antycellulitowo, redukuje rozstępy, wspomaga gojenie ran i pęcherzy wirusowych (np opryszczki), redukuje wykwity skórne i zaskórniki. Rozjaśnia skórę, redukuje przebarwienia, oczyszcza pory i spłyca zmarszczki. Działa także antynowotworowo. Potencjalny alergen, niezalecany dla kobiet w ciąży. (więcej…)

Peat Extract – Ekstrakt z torfu (wyciąg z borowiny): zawiera bogactwo minerałów oraz kwasy huminowe, białka, enzymy, estrogeny związki bituminowe (woski, żywice, tłuszcze), a także niewielkie ilości hormonów: progesteron, estradiol, estriol, testosteron i kortyzol. Działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie i ściągająco. Łagodzi podrażnienia, stymuluje mikrokrążenie i regeneruje uszkodzona skórę. Jest też skutecznym adsorbentem: wchłania pot i sebum, głęboko oczyszcza skórę i ułatwia wchłanianie substancji aktywnych. (więcej…)

Bromelain (Bromelin Ananase) – enzym naturalnie występujący w owocach ananasa; działa keratolitycznie: rozpuszcza martwe i zrogowaciałe komórki naskórka, delikatnie złuszcza i oczyszcza; bez penetracji w głąb skóry i bez ryzyka podrażnień; jest odpowiedni dla najbardziej wrażliwej skóry. Ponadto działa przeciwzapalnie, łagodząco i gojąco. (więcej…)

Algin (Hydrolyzed Algin) – Algin (otrzymywany z brązowych alg morskich lub w procesie fermentacji bakteryjnej): Humektant wiążący w naskórku wilgoć i substancje aktywne: jest filmotwórczy, działa ochronnie i nawilżająco. Zagęszcza, żeluje i klaruje wodniste formuły; zapobiega rozwarstwianiu faz w formułach emulsyjnych i zmniejsza ich lepkość. Niestety może podrażniać. Jest też silnie komedogenny: zapycha pory i powoduje zaskórniki; nie jest zalecany do skóry tłustej i trądzikowej w codziennej pielęgnacji. (więcej…)

r-Bacillus Licheniformis – rekombinowane białko pozyskiwane z fermentacji bakterii Bacillus licheniformis w E. coli. Działa delikatnie złuszczająco, oczyszczająco i ujędrniająco, a także przeciwzmarszczkowo. Jest łagodniejsza niż mocznik oraz kwasy AHA. (więcej…)

Carbomer – Syntetyczny zagęstnik, stabilizator emulsji i substancja żelująca. Na skórze i włosach tworzy okluzyjny film (zapobiegający TEWL). Działa komedogennie: zatyka pory i powoduje zaskórniki. Może podrażnić skórę i oczy. (więcej…)

Tetrasodium EDTA –  Syntetyczny konserwant kosmetyku; działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie. W niskich dawkach jest (rzekomo) nieszkodliwy dla organizmu. (więcej…)

Xanthan Gum – Lekki emulgator: zagęszcza konsystencję kosmetyku, jest substancja żelującą i stabilizującą. Ma niski potencjał komedogenny i alergenny, jest bezpieczny dla kobiet w ciąży.  (więcej…)

Sodium Hydroxide – Wodorotlenek sodu (soda kaustyczna); regulator pH kosmetyku i substancja buforująca.  (więcej…)

Parfum,

Tromethamine – Regulator PH w kosmetyku; substancja alkaliczna neutralizująca zbyt kwaśne składniki. Pełni także funkcję emulgatora w kremach oraz stanowi bufor (stabilizujący PH), gdy w kosmetyku występuje parafina lub olej mineralny.  (więcej…)

Sodium Chloride (Salt) – Sól, pełni rolę konsystencjotwórcza i zagęszczającą: stosowana głównie w szamponach, żelach pod prysznic, peelingach. W preparatach do higieny jamy ustnej jest stosowana jako substancja polerująca oraz redukująca nieprzyjemny zapach. Redukuje obrzęk dziąseł, zmniejsza stany zapalne, zwiększa produkcję śliny. Może wysuszać skórę i włosy bądź działać drażniąco. (więcej…)

Calcium Chloride – regulator pH i lepkości w kosmetyku; jest też lepiszczem – substancją wiążącą inne składniki. Na skórę działa przeciwzapalnie, ściągająco, kojąco: łagodzi objawy trądziku różowatego, rumienia naczynkowego, redukuje obrzęki i reakcje alergiczne; rozjaśnia skórę, wzmacnia naczynia krwionośne. (więcej…)

Ethylhexylglycerin – Półsyntetyczny konserwant wspomagający działanie innych konserwantów w produkcie; łagodny humektant – nawilża i wspomaga działanie zawartych w kosmetyku emolientów. Rzadko, ale może podrażniać (zwłaszcza oczy)  (więcej…)

Phenoxyethanol – Konserwant zabezpieczający produkt przed rozwojem mikroorganizmów, a także rozpuszczalnik innych konserwantów (np. parabenów) oraz substancji zapachowych. Budzi wiele kontrowersji: działa drażniąco i rzekomo przenika do krwioobiegu, w Europie dopuszczony w kosmetykach w stężeniu do 1%, całkowicie zakazany w kosmetykach na terenie Japonii. Ceniony i uznawany za bezpieczny na rynku farmaceutycznym (główny składnik Octeniseptu w stężeniu 2%) jako skuteczna substancja odkażająca: niszczy bakterie, grzyby, drożdżaki, pierwotniaki i wirusy. (więcej…)

Caprylyl Glycol – Emolient tłusty, tworzy na skórze warstwę okluzyjną. Jest też humektantem – nawilża, zapobiega wysychaniu kosmetyku oraz konserwantem (działa bakteriostatycznie). Jest również dobrym promotorem przenikania substancji aktywnych w gląb skóry. Może działać komedogennie: zapychać pory i przyczyniać się do powstawanie zaskórników.  (więcej…)

Methylpropanediol – Rozpuszczalnik i promotor przenikania substancji aktywnych; działa również nawilżająco.  (więcej…)

Benzoic Acid – Syntetyczny konserwant: hamuje rozwój bakterii i drobnoustrojów w kosmetyku, przedłuża jego trwałość. Może podrażniać skórę i uczulać. (więcej…)

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to top
0
Would love your thoughts, please comment.x