strona główna > piękno i bestia > INCI encyklopedia
skład i opinie TOŁPA Sebio Maska czarny detox
W kategorii gotowych maseczek z glinką Czarny Detox zajmuje drugie zaszczytne miejsce, stojąc na podium zaraz za doskonałą enzymatyczną maseczką z glinkami tej samej firmy. Obie są świetne! A czym dokładnie zachwyciła mnie maseczka z aktywnym węglem i białą glinką?
Gęsta, kremowa i bogata w glinkę konsystencja wydaje się dużo bardziej treściwa niż mojej ulubionej maseczki od Tołpy, ale podobnie jak ona jest bardzo drobno zmielona i super zblendowana, przez co nakładanie jej na twarz to sama przyjemność. Tutaj od razu kładę grubszą warstwę, bo nie ma w niej tego cudownego efektu „wnikania w skórę”, ale i tak obecność glinek jest dobrze wyczuwalna, a to lubię!
W swoim składzie Czarny Detox ma na pierwszym miejscu białą glinkę (kaolin), która pochłania wszelkie zanieczyszczenia z porów skóry, a następnie nawilżającą glicerynę (dzięki czemu nie zastyga na kamień, jak większość „czystych” glinek), po niej do gry wchodzi glinka bentonitowa, bogaty w mikroelementy wyciąg z torfu/borowiny oraz przeciwzapalny i gojący siarczan cynku, aż wreszcie węgiel aktywny z bambusa, który pochłania wilgoć, pot i sebum; wiąże toksyny i zanieczyszczenia, a także oczyszcza i zwęża pory, matuje i reguluje wydzielanie sebum, działa antybakteryjnie, przeciwtrądzikowo. No samo dobro! Co do składu, to wydaje mi się, że Czarny Detox zawiera dużo więcej dodatków konsystencjotwórczych niż ta enzymatyczna maseczka z glinkami, ale wybaczam mu to, bo i tak robi dobrą robotę.
Świetnie oczyszcza i ściąga pory, łagodzi wszelkie podrażnienia, wycisza stany zapalne, ogólnie wygładza skórę i zmiękcza ją. Co prawda działaniem nie przebija mojej ulubienicy, ale zajmuje na podium drugie miejsce zaraz za nią!
Analiza składu INCI – według kolejności składników podanej przez producenta:
Aqua (Water) – woda jest jednym z bazowych składników większości kosmetyków, przeważnie zajmując pierwsze miejsce na liście INCI podawanej przez producenta na opakowaniu produktu. Procentowy udział wody w kosmetyku może dochodzić nawet do 90%, ale pamiętajmy, że im więcej wody, tym mniej substancji czynnych i tym mniej “treściwa” jest formuła kosmetyku. Np. w kremach nawilżających woda, hydrolaty i wyciągi roślinne stanowią ok. 50-70% całego produktu. Woda nie tylko stanowi o konsystencji produktu, ale także jest nośnikiem substancji aktywnych, rozpuszczalnikiem dla niektórych składników oraz rozcieńczalnikiem. Woda jest podstawą tzw. fazy wodnej wszystkich emulsji kosmetycznych. Musi być biologicznie i chemicznie czysta (wolna od bakterii, grzybów, minerałów), co w praktyce oznacza wodę demineralizowaną, destylowaną lub dejonizowaną. Dodatkowo w kosmetyku może znajdować się woda termalna (więcej…)
Kaolin – Glinka biała; zawiera mikroelementy (głównie krzem, glin, żelazo, magnez, cynk i wapń) oraz sole mineralne; jest higroskopijna i tworzy roztwory koloidowe; doskonale wchłania sebum i ściąga pory; działa bakteriobójczo, remineralizująco, odtruwająco i absorpcyjne. (więcej…)
Glycerin (Glicerol) – Glycerin (Glycerol) – Hydrofilowa substancja intensywnie nawilżająca; przenika do przestrzeni międzykomórkowej i tam wiąże cząsteczki wody; jest też promotorem przenikania – ułatwia transport substancji aktywnych w głąb skóry. Pełni też funkcję humektantu, zapobiegając wysychaniu i krystalizacji kosmetyku. To nieprawda, że ma niski potencjał komedogenny i alergizujący: najnowsze badania dowodzą, że gliceryna jest nie tylko komedogenna (zapycha pory, a w wielu kosmetykach jej stężenie przekracza 15%, co sprawia, że zaczyna chłonąć wodę z głębszych warstw naskórka i zarazem blokuje pobieranie wody z zewnątrz, przez co zamiast nawilżać – zaczyna skórę przesuszać). Ponadto jest aknegenna (powoduje wzrost aktywności bakterii bytujących w sebum i martwym naskórku, co prowadzi do stanów zapalnych i zmian trądzikowych). Także jeśli wykluczyłaś już wszystko, co może Cię zapychać i pogarszać stan Twojej cery, przyjrzyj się dokładniej glicerynie, która znajduje się w większości kosmetyków dostępnych na rynku. (więcej…)
Bentonite – Glinka bentonitowa (krzemianem glinu); ma silne właściwości matujące i pochłaniające wilgoć, pot i sebum; oczyszcza i ściąga pory skóry. Wygładza i mineralizuje skórę, odtruwa, ma działanie antyseptyczne, przyspiesza gojenie wyprysków. Jest także zagęstnikiem i nadaje kosmetykom puszystą konsystencję, zwiększa ich objętość, zmniejsza i reguluje lepkość. Utrwala emulsje i stabilizuje pienienie. (więcej…)
Peat Extract – Ekstrakt z torfu (wyciąg z borowiny): zawiera bogactwo minerałów oraz kwasy huminowe, białka, enzymy, estrogeny związki bituminowe (woski, żywice, tłuszcze), a także niewielkie ilości hormonów: progesteron, estradiol, estriol, testosteron i kortyzol. Działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie i ściągająco. Łagodzi podrażnienia, stymuluje mikrokrążenie i regeneruje uszkodzona skórę. Jest też skutecznym adsorbentem: wchłania pot i sebum, głęboko oczyszcza skórę i ułatwia wchłanianie substancji aktywnych. (więcej…)
Algin (Hydrolyzed Algin) – Algin (otrzymywany z brązowych alg morskich lub w procesie fermentacji bakteryjnej): Humektant wiążący w naskórku wilgoć i substancje aktywne: jest filmotwórczy, działa ochronnie i nawilżająco. Zagęszcza, żeluje i klaruje wodniste formuły; zapobiega rozwarstwianiu faz w formułach emulsyjnych i zmniejsza ich lepkość. Niestety może podrażniać. Jest też silnie komedogenny: zapycha pory i powoduje zaskórniki; nie jest zalecany do skóry tłustej i trądzikowej w codziennej pielęgnacji. (więcej…)
Zinc Sulfate – Siarczan cynku: działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie ran. Stosowany w kosmetykach antyseptycznych, przeciwtrądzikowych, przeciwodparzeniowych, preparatach na zajady, wykwity wirusowe przy ospie, opryszczce. Pełni też funkcję konserwantu ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze, antymikrobowe i dezynfekujące. W produktach do higieny jamy ustnej: usuwa i zapobiega osadom na płytce nazębnej. Ma także właściwości przeciwzbrylające. Dozwolony w kosmetykach w ograniczonym stężeniu. (więcej…)
Disodium EDTA – Syntetyczny konserwant i stabilizator; chroni kosmetyk przed zepsuciem i rozwojem patogenów; dodatkowo ma działanie zmiękczające i regulujące lepkość. Wiąże metale ciężkie, dlatego nie powinny go stosować kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby przyjmujące antybiotyki. Dodatkowo może podrażniać błony śluzowe i układ oddechowy (jeśli kosmetyk jest rozpylany) (więcej…)
Hydroxyethyl Acrylate/Sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer – mieszanina kopolimerów, będąca składnikiem konsystencjotwórczym: zagęstnikiem i stabilizatorem emulsji. Jest emolientem: tworzy na skórze warstwę okluzyjną (zapobiegającą TEWL), nadając jej gładkie i jedwabiste wykończenie. (więcej…)
Parfum,
Charcoal Powder – Węgiel aktywny z bambusa: adsorbent – pochłania wilgoć, pot i sebum; wiąże toksyny i zanieczyszczenia. Oczyszcza i zwęża pory, matuje i reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza przetłuszczanie włosów. Działa antybakteryjnie, przeciwtrądzikowo i dezodoryzująco. Łagodzi i goi drobne rany, podrażnienia, ukąszenia owadów, swędzące wysypki. Wygładza i regeneruje skórę, poprawia jej metabolizm komórkowy. Oczyszcza skórę głowy, redukuje swędzący łupież i podrażnienia, dodaje włosom objętości. (więcej…)
Polyglyceryl-10 Stearate – Substancja myjąca: usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów. Emulgator tworzący emulsje W/O. Substancja pianotwórcza, stabilizująca i poprawiająca jakość piany. Poprawia lepkość w preparatach myjących, zawierających anionowe substancje powierzchniowo czynne, dzięki tworzeniu tzw. mieszanych miceli. (więcej…)
Polyglycerin-10 – Polimer glicerynowy: jest humektantem i emolientem – nawilża, wygładza, zmiękcza. Jest też substancja konsystencjotwórczą. (więcej…)
Polyglyceryl-10 Myristate – Substancja myjąca (łagodzi działanie silnych detergentów) i emolient (zapobiega przesuszeniom skóry od wody, tworzy ochronną i odżywczą warstwę na skórze i włosach). W kosmetyku jest emulgatorem tworzącym stabilne zawiesiny i emulsje, a także nośnikiem nośnikiem substancji nierozpuszczalnych (pigmentów, filtrów fizycznych, itp). Ułatwia rozprowadzanie kosmetyków, poprawia ich konsystencję. Niestety jest ekstremalnie komedogenny: zapycha pory, może nasilać problemy trądzikowe, powodować zaskórniki i stany zapalne. (więcej…)
Sodium Dehydroacetate – Konserwant fazy wodnej kosmetyku: bakteriobójczy, antymikrobowy. Nie podrażnia skóry. Skuteczny nawet przy bardzo niskim stężeniu (maksymalne stężenie w produkcie końcowym 0,6% na kwas.). Ale! Zabroniony do stosowania w aerozolach. (więcej…)
Citric Acid – Kwas cytrynowy, reguluje pH kosmetyku oraz pełni także rolę konserwantu (zwiększa trwałość kosmetyku) (więcej…)
Polysorbate 60 – Detergent oczyszczająca skórę i włosy; emulgator do tworzenia emulsji myjących; ułatwia aplikację i spłukiwanie, daje poślizg, zmniejsza także potencjalne właściwości drażniące i wysuszające innych detergentów zawartych w kosmetyku. Pełni także funkcję rozpuszczalnika np. dla olejków eterycznych oraz wspomaga rozpuszczalność w wodzie substancji trudno rozpuszczalnych. Jest substancją zdolną do tworzenia miceli. Może uczulać! Może uwalniać szkodliwy dioksan. Nie jest zalecany w kosmetykach na okolice oczu i ust, do higieny jamy ustnej, w kosmetykach dla dzieci i kobiet w ciąży i nie powinien być nakładany na uszkodzoną skórę. (więcej…)
Sorbitan Isostearate – Emulgator zagęszczający i stabilizujący emulsję: zapobiega rozwarstwianiu, gasi pianę, łagodzi potencjalnie drażniące działanie obecnych w kosmetyku detergentów, poprawia konsystencje i ułatwia aplikację. Jest delikatnym detergentem: stosowany samodzielnie może okazać się zbyt słaby, raczej wspomaga inne detergenty w kosmetyku. (więcej…)
Methylpropanediol – Rozpuszczalnik i promotor przenikania substancji aktywnych; działa również nawilżająco. (więcej…)
Phenoxyethanol – Konserwant zabezpieczający produkt przed rozwojem mikroorganizmów, a także rozpuszczalnik innych konserwantów (np. parabenów) oraz substancji zapachowych. Budzi wiele kontrowersji: działa drażniąco i rzekomo przenika do krwioobiegu, w Europie dopuszczony w kosmetykach w stężeniu do 1%, całkowicie zakazany w kosmetykach na terenie Japonii. Ceniony i uznawany za bezpieczny na rynku farmaceutycznym (główny składnik Octeniseptu w stężeniu 2%) jako skuteczna substancja odkażająca: niszczy bakterie, grzyby, drożdżaki, pierwotniaki i wirusy. (więcej…)
Caprylyl Glycol – Emolient tłusty, tworzy na skórze warstwę okluzyjną. Jest też humektantem – nawilża, zapobiega wysychaniu kosmetyku oraz konserwantem (działa bakteriostatycznie). Jest również dobrym promotorem przenikania substancji aktywnych w gląb skóry. Może działać komedogennie: zapychać pory i przyczyniać się do powstawanie zaskórników. (więcej…)
Benzoic Acid – Syntetyczny konserwant: hamuje rozwój bakterii i drobnoustrojów w kosmetyku, przedłuża jego trwałość. Może podrażniać skórę i uczulać. (więcej…)
Recenzje kosmetyków, informacje ich o składzie i działaniu: