strona główna > piękno i bestia > INCI encyklopedia

opinie i skład MIYA mySKINbooster Nawilżający żel-booster z peptydami
Sprawa jest prosta: jeśli coś ma różany zapach, to ja muszę to mieć! A tak na serio: kupiłam ten booster w promocji w Hebe, bo spodobała mi się niecodzienna galaretkowata konsystencja i upojny zapach róży damasceńskiej (tak, wiem, że syntetyczny, ale cóż poradzić). Ale do rzeczy: czy różana galaretka sprawdziła się na mojej skórze?
Producent w instrukcji na opakowaniu podaje rozmaite sposoby zastosowania tego różanego cuda, ale – po pierwszej aplikacji – wymyśliłam swój własny patent i od tej pory nakładałam booster jako serum nawilżające pod krem. Dlaczego tak? Ano dlatego, że galaretka wchłania się momentalnie i niestety pozostawia na skórze dosyć napiętą i lepką warstwę, której nie lubię. Natomiast przykryta kremem faktycznie daje fajny boost nawilżenia.
Co mamy w składzie? Na pierwszym miejscy hydrolat z róży damasceńskiej, który działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i łagodząco: goi skaleczenia, podrażnienia, oparzenia, redukuje obrzęki. Wzmacnia naczynia krwionośne, działa lekko ściągająco. Jest antyoksydantem: zapobiega zmarszczkom i utracie jędrności, wygładza i odżywia. Wiąże wodę w naskórku, stosowany w czystej postaci zastępuje tonik. Dalej jest łagodząca i nawilżająca betaina, potem rozjaśniający i przeciwtrądzikowy niacynamid, kojący pantenol oraz ujędrniający tripeptyd. Potem mamy – mniam, mniam! – glicerynkę, ekstrakt z bawełny i peonii, allantoinę oraz glukonolakton, który działanie silnie nawilżająco, łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia, wzmacnia skórę i naczynia krwionośne, regeneruje, goi, likwiduje przebarwienia i blizny. Skład całkiem przyjemny, konsystencja również, a jeśli zapomnimy o tej napiętej lepkiej warstewce i od razu przykryjemy ją kremem, to mamy naprawdę fajny nawilżacz! I ten zapach! :)))
Analiza składu INCI – według kolejności składników podanej przez producenta:
Aqua (Water) – woda jest jednym z bazowych składników większości kosmetyków, przeważnie zajmując pierwsze miejsce na liście INCI podawanej przez producenta na opakowaniu produktu. Procentowy udział wody w kosmetyku może dochodzić nawet do 90%, ale pamiętajmy, że im więcej wody, tym mniej substancji czynnych i tym mniej “treściwa” jest formuła kosmetyku. Np. w kremach nawilżających woda, hydrolaty i wyciągi roślinne stanowią ok. 50-70% całego produktu. Woda nie tylko stanowi o konsystencji produktu, ale także jest nośnikiem substancji aktywnych, rozpuszczalnikiem dla niektórych składników oraz rozcieńczalnikiem. Woda jest podstawą tzw. fazy wodnej wszystkich emulsji kosmetycznych. Musi być biologicznie i chemicznie czysta (wolna od bakterii, grzybów, minerałów), co w praktyce oznacza wodę demineralizowaną, destylowaną lub dejonizowaną. Dodatkowo w kosmetyku może znajdować się woda termalna (więcej…)
Rosa Damascena (Bulgarian Rose) Flower Water (Distillate) – Hydrolat (destylat) z róży damasceńskiej: zawiera antocyjany (flawonoidy), kwas galusowy, oraz śladowe ilości olejku eterycznego. Działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i łagodząco: goi skaleczenia, podrażnienia, oparzenia, redukuje obrzęki. Wzmacnia naczynia krwionośne, działa lekko ściągająco. Jest antyoksydantem: zapobiega zmarszczkom i utracie jędrności, wygładza i odżywia. Wiąże wodę w naskórku, stosowany w czystej postaci zastępuje tonik. Może jednak wywoływać uczulenie. (więcej…)
Betaine – Naturalna betaina intensywnie nawilża, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Pełni też funkcje humektantu – zapobiega zasychaniu kosmetyku u ujścia dozownika. (więcej…)
Niacinamide – Niacynamid (forma witaminy B3): stymuluje syntezę kolagenu, działa odmładzająco i przeciwzmarszczkowo, rozjaśnia przebarwienia. Jest humektantem – poprawia nawilżenie, wzmacnia barierę lipidową skóry, działa silnie antyoksydacyjnie, leczniczo i przeciwzapalnie i gojąco na skórę trądzikową i z trądzikiem różowatym. (więcej…)
Panthenol (Prowitamina B5) – Syntetyczny humektant: nawilża, koi; łagodzi podrażnienia, poparzenia i alergie skóry; przyspiesza gojenie. Dobrze wpływa na włosy: pogrubia je, nawilża, wzmacnia, nabłyszcza i wygładza; działa przeciwłupiezowo i stymuluje cebulki włosów; a także na paznokcie: bardzo dobrze i głęboko się wchłania. (więcej…)
Palmitoyl Tripeptide-5 (Tripeptyd) – Tripeptyd: stymuluje syntezę kolagenu i chroni jego włókna przed degradacją wywołaną enzymami, działa silnie przeciwzmarszczkowo, poprawia kontur twarzy i zmniejsza widoczność porów; wygładza, nawilża i ujędrnia. (więcej…)
Glycerin (Glicerol) – Glycerin (Glycerol) – Hydrofilowa substancja intensywnie nawilżająca; przenika do przestrzeni międzykomórkowej i tam wiąże cząsteczki wody; jest też promotorem przenikania – ułatwia transport substancji aktywnych w głąb skóry. Pełni też funkcję humektantu, zapobiegając wysychaniu i krystalizacji kosmetyku. To nieprawda, że ma niski potencjał komedogenny i alergizujący: najnowsze badania dowodzą, że gliceryna jest nie tylko komedogenna (zapycha pory, a w wielu kosmetykach jej stężenie przekracza 15%, co sprawia, że zaczyna chłonąć wodę z głębszych warstw naskórka i zarazem blokuje pobieranie wody z zewnątrz, przez co zamiast nawilżać – zaczyna skórę przesuszać). Ponadto jest aknegenna (powoduje wzrost aktywności bakterii bytujących w sebum i martwym naskórku, co prowadzi do stanów zapalnych i zmian trądzikowych). Także jeśli wykluczyłaś już wszystko, co może Cię zapychać i pogarszać stan Twojej cery, przyjrzyj się dokładniej glicerynie, która znajduje się w większości kosmetyków dostępnych na rynku. (więcej…)
Gossypium Herbaceum (Cotton) Seed Extract*,
Paeonia Officinalis (Peony) Flower Extract*,
Allantoin – Substancja aktywna pochodzenia roślinnego, pochodna mocznika; działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia, wspomaga procesy regeneracji naskórka, silnie nawilża i wygładza. Działa keratolitycznie (usuwa martwe komórki odblokowując pory, pozwalając na wypłynięcie nadmiaru łoju na powierzchnię skóry), wygładzające i zmiękczające. Zmniejsza drażniące działanie anionowych substancji powierzchniowo czynnych. (więcej…)
Carbomer – Syntetyczny zagęstnik, stabilizator emulsji i substancja żelująca. Na skórze i włosach tworzy okluzyjny film (zapobiegający TEWL). Działa komedogennie: zatyka pory i powoduje zaskórniki. Może podrażnić skórę i oczy. (więcej…)
Sodium Hydroxide – Wodorotlenek sodu (soda kaustyczna); regulator pH kosmetyku i substancja buforująca. (więcej…)
Triethyl Citrate (Triethylcitrate) – Substancja przeciwutleniająca; działa też jako rozpuszczalnik dla składników tłuszczowych zawartych w kosmetykach, nadaje elastyczność kosmetykom i zapobiega ich kruszeniu. Poprawia właściwości aplikacyjne kosmetyku, ułatwia rozsmarowywanie. Stosowany w dezodorantach jako składnik zmniejszający powstawanie nieprzyjemnego zapachu w wyniku rozkładu potu, zmniejszając aktywność mikroorganizmów. (więcej…)
Caprylyl Glycol – Emolient tłusty, tworzy na skórze warstwę okluzyjną. Jest też humektantem – nawilża, zapobiega wysychaniu kosmetyku oraz konserwantem (działa bakteriostatycznie). Jest również dobrym promotorem przenikania substancji aktywnych w gląb skóry. Może działać komedogennie: zapychać pory i przyczyniać się do powstawanie zaskórników. (więcej…)
Benzoic Acid – Syntetyczny konserwant: hamuje rozwój bakterii i drobnoustrojów w kosmetyku, przedłuża jego trwałość. Może podrażniać skórę i uczulać. (więcej…)
Potassium Sorbate – Sorbinian potasu (pozyskiwany z roślin lub syntetyczny) to popularny konserwant o działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym, zalecany do konserwowania nawet kosmetyków naturalnych i ekologicznych. Może jednak podrażniać i działać alergicznie. (więcej…)
Sodium Benzoate – Benzoesan sodu to popularny konserwant, zapobiegający rozwojowi drożdży, pleśni i bakterii. Stosowany jest produktach o niskim pH. Dopuszczony do stosowania także w certyfikowanych kosmetykach naturalnych (więcej…)
Gluconolactone (PHA) – Glukonolakton (kwas PHA): wykazuje mniejsze działanie drażniące od kwasów AHA i BHA, nie wykazuje działania fototoksycznego. Już w niskich stężeniach wykazuje działanie silnie nawilżające, łagodzące zaczerwienienia i podrażnienia, wzmacnia skórę i naczynia krwionośne, regeneruje, goi, likwiduje przebarwienia i blizny. Stymuluje syntezę białek w skórze, jest silnym antyutleniaczem, zapobiega starzeniu skóry i powstawaniu zaskórników, uelastycznia i ujędrnia skórę, wykazuje działanie złuszczające, keratolityczne. Składnik dedykowany jest skórze z problemami trądzikowymi, przebarwieniami, odwodnionej, wrażliwej, naczynkowej, starzejącej się i z objawami fotostarzenia. Ma także zdolność wiązania metali i regulowania pH w kosmetykach. Dobrze tolerowany przez skórę wrażliwą, naczynkową i podatną na trądzik różnego typu. (więcej…)
Parfum (Fragrance),
Citronellol – Składnik kompozycji zapachowych: imituje zapach róży i geranium. Jest klasyfikowany jako drażniący, wpisany na oficjalną listę potencjalnych alergenów. (więcej…)
Geraniol – Składnik kompozycji zapachowych; imituje zapach pelargonii i daje odczucie świeżości. Składnik jest dopuszczony w produkcji kosmetyków naturalnych i wegańskich. Sklasyfikowany jako groźny alergen. (więcej…)
Recenzje kosmetyków, informacje ich o składzie i działaniu:
strona główna > piękno i bestia > INCI encyklopedia
