skład i opinie TOŁPA Enzyme enzymatyczny krem przeciw zaskórnikom

strona główna > piękno i bestia > INCI encyklopedia

 

skład i opinie TOŁPA Enzyme enzymatyczny krem przeciw zaskórnikom

Pisałam niedawno o moim ukochanym peelingu Tołpy 3 enzymy, więc już chyba nadszedł czas, żeby napisać o produkcie poniekąd z nim związanym, bo kremie enzymatycznym z tej samej serii, który jednak nie dorównuje w działaniu swojemu starszemu koledze i szczerze mówiąc: komletnie nie rozumiem zachwytów nad tym specyfikiem. Ale po kolei. Jak widzicie mój krem występuje jeszcze w starej szacie graficznej, ale skład ma dokładnie ten sam.

skład i opinie TOŁPA Enzyme enzymatyczny krem przeciw zaskórnikom

 

 

 

Zacznijmy od ostatniej obietnicy producenta, czyli rzekomego matu utrzymującego się do 12 godzin. Jakież było moje zdziwienie, gdy ten krem nawet nie chciał wchłonąć się do matu, a co dopiero utrzymać go. Niby lekka żelowa konsystencja, na skórze rozprowadza się znakomicie, ale co z tego, gdy pozostawia na skórze totalnie lepką i świecącą warstwę!!! Próbowałam ją przykryć makijażem, ale to, co z tego wyszło – było jeszcze większą porażką! O ile podkład jakoś się na tym utrzymał, to puder od razu zaczął się ciastkować i rolować, więc musiałam to wszystko zmyć i zacząć od nowa na bazie mojej standardowej dziennej pielęgnacji.

Próbowałam ten krem stosować na noc, ale zbyt słabo nawilżał, a nie bardzo dał się „przykryć” jakimkolwiek innym kremem, bo znów zaczynał się rolować. No ludzie kochani! A co mamy w składzie?

Na pierwszym miejscy gliceryna i emolient z oleju kokosowego, potem odżywcza oliwa z oliwek, która niby reguluje wydzielanie sebum i przywraca jego prawidlowy skład. dziwne, bo ja miałamw rażenie, że z tym kremem mojego sebum wciąż jest więcej i więcej! Dalej mamy wyciąg z borowiny oraz enzym – papainę, która rozpuszcza i złuszcza martwy naskórek. Dalej silnie komedogenny (sprzyjający powstawaniu zaskórników) algin z brązowych alg morskich, przeciwzapalny cynk i witaminę E.

Szczerze powiedziawszy: nie wiem, co jest nie tak z formuła tego kremu, ale z pewnością nie jest on dla mnie! Powędrował do kosza :(

 


Analiza składu INCI – według kolejności składników podanej przez producenta:

Aqua (Water) – woda jest jednym z bazowych składników większości kosmetyków, przeważnie zajmując pierwsze miejsce na liście INCI podawanej przez producenta na opakowaniu produktu. Procentowy udział wody w kosmetyku może dochodzić nawet do 90%, ale pamiętajmy, że im więcej wody, tym mniej substancji czynnych i tym mniej “treściwa” jest formuła kosmetyku. Np. w kremach nawilżających woda, hydrolaty i wyciągi roślinne stanowią ok. 50-70% całego produktu. Woda nie tylko stanowi o konsystencji produktu, ale także jest nośnikiem substancji aktywnych, rozpuszczalnikiem dla niektórych składników oraz rozcieńczalnikiem. Woda jest podstawą tzw. fazy wodnej wszystkich emulsji kosmetycznych. Musi być biologicznie i chemicznie czysta (wolna od bakterii, grzybów, minerałów), co w praktyce oznacza wodę demineralizowaną, destylowaną lub dejonizowaną. Dodatkowo w kosmetyku może znajdować się woda termalna (więcej…)

Glycerin (Glicerol) – Glycerin (Glycerol) – Hydrofilowa substancja intensywnie nawilżająca; przenika do przestrzeni międzykomórkowej i tam wiąże cząsteczki wody; jest też promotorem przenikania – ułatwia transport substancji aktywnych w głąb skóry. Pełni też funkcję humektantu, zapobiegając wysychaniu i krystalizacji kosmetyku. To nieprawda, że ma niski potencjał komedogenny i alergizujący: najnowsze badania dowodzą, że gliceryna jest nie tylko komedogenna (zapycha pory, a w wielu kosmetykach jej stężenie przekracza 15%, co sprawia, że zaczyna chłonąć wodę z głębszych warstw naskórka i zarazem blokuje pobieranie wody z zewnątrz, przez co zamiast nawilżać – zaczyna skórę przesuszać). Ponadto jest aknegenna (powoduje wzrost aktywności bakterii bytujących w sebum i martwym naskórku, co prowadzi do stanów zapalnych i zmian trądzikowych). Także jeśli wykluczyłaś już wszystko, co może Cię zapychać i pogarszać stan Twojej cery, przyjrzyj się dokładniej glicerynie, która znajduje się w większości kosmetyków dostępnych na rynku.  (więcej…)

Coco-Caprylate/Caprate – naturalny emolient pozyskiwany z oleju kokosowego i nasyconych kwasów tłuszczowych; jest emolientem tłustym: penetruje naskórek, odbudowując warstwę hydrolipidową i pozostawia na skórze delikatny jedwabisty film, zapobiegający utracie wody. Jest również substancją renatłuszczającą w kosmetykach myjących. Niekomedogenny: nie zapycha porów. (więcej…)

Olea Europaea (Olive Oil) Fruit Extract – Oliwa z oliwek, ma silne właściwości przeciwutleniające, zawiera także witaminy: A, B, C, E i F. Jest naturalnym emolientem: doskonale odżywia, nawilża oraz regeneruje skórę, opóźnia objawy starzenia, działa przeciwutleniająco oraz wygładza istniejące zmarszczki, uzupełnia niedobory lipidowe. Oliwa wykazuje działanie kojące i łagodzące stany zapalne i trądzikowe. Wspomaga leczenie ran, oparzeń, atopowego zapalenia skóry, łagodzi objawy łuszczycy i łupieżu. Zapewnia minimalizację nadmiernego rogowacenia naskórka, oraz wspomaga regulację gruczołów łojowych, przywraca właściwy skład sebum. Posiada zastosowanie w pielęgnacji cer najbardziej wymagających, atopowych, alergicznych, nadwrażliwych.  (więcej…)

Peat Extract – Ekstrakt z torfu (wyciąg z borowiny): zawiera bogactwo minerałów oraz kwasy huminowe, białka, enzymy, estrogeny związki bituminowe (woski, żywice, tłuszcze), a także niewielkie ilości hormonów: progesteron, estradiol, estriol, testosteron i kortyzol. Działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie i ściągająco. Łagodzi podrażnienia, stymuluje mikrokrążenie i regeneruje uszkodzona skórę. Jest też skutecznym adsorbentem: wchłania pot i sebum, głęboko oczyszcza skórę i ułatwia wchłanianie substancji aktywnych. (więcej…)

Papain (Enzyme) – papaina, enzym pozyskiwany z zielonych owoców papai (Carica Papaya Extract); nazywana „roślinną pepsyną”, która – podobnie jak ludzka – hydrolizuje białka. Działa skutecznie w kwaśnym środowisku, dlatego w kosmetykach często towarzyszy jej witamina C oraz amigdalina (wit. B17). Papaina działa bakterio- i grzybobójczo, przeciwzapalnie i regenerująco, ale przede wszystkim keratolitycznie: przenika przez warstwę rogową naskórka, jest więc naturalnym promotorem przenikania innych substancji aktywnych zawartych w kosmetyku. Jako enzym hydrolizuje białka, przez co rozpuszcza i złuszcza martwy naskórek, będąc skutecznym składnikiem aktywnym maseczek i peelingów enzymatycznych. Działa także antycellulitowo, redukuje rozstępy, wspomaga gojenie ran i pęcherzy wirusowych (np opryszczki), redukuje wykwity skórne i zaskórniki. Rozjaśnia skórę, redukuje przebarwienia, oczyszcza pory i spłyca zmarszczki. Działa także antynowotworowo. Potencjalny alergen, niezalecany dla kobiet w ciąży. (więcej…)

Algin (Hydrolyzed Algin) – Algin (otrzymywany z brązowych alg morskich lub w procesie fermentacji bakteryjnej): Humektant wiążący w naskórku wilgoć i substancje aktywne: jest filmotwórczy, działa ochronnie i nawilżająco. Zagęszcza, żeluje i klaruje wodniste formuły; zapobiega rozwarstwianiu faz w formułach emulsyjnych i zmniejsza ich lepkość. Niestety może podrażniać. Jest też silnie komedogenny: zapycha pory i powoduje zaskórniki; nie jest zalecany do skóry tłustej i trądzikowej w codziennej pielęgnacji. (więcej…)

Zinc Sulfate – Siarczan cynku: działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie ran. Stosowany w kosmetykach antyseptycznych, przeciwtrądzikowych, przeciwodparzeniowych, preparatach na zajady, wykwity wirusowe przy ospie, opryszczce. Pełni też funkcję konserwantu ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze, antymikrobowe i dezynfekujące. W produktach do higieny jamy ustnej: usuwa i zapobiega osadom na płytce nazębnej. Ma także właściwości przeciwzbrylające. Dozwolony w kosmetykach w ograniczonym stężeniu. (więcej…)

Carbomer – Syntetyczny zagęstnik, stabilizator emulsji i substancja żelująca. Na skórze i włosach tworzy okluzyjny film (zapobiegający TEWL). Działa komedogennie: zatyka pory i powoduje zaskórniki. Może podrażnić skórę i oczy. (więcej…)

Sodium Hydroxide – Wodorotlenek sodu (soda kaustyczna); regulator pH kosmetyku i substancja buforująca.  (więcej…)

Xanthan Gum – Lekki emulgator: zagęszcza konsystencję kosmetyku, jest substancja żelującą i stabilizującą. Ma niski potencjał komedogenny i alergenny, jest bezpieczny dla kobiet w ciąży.  (więcej…)

Tocopherol (Tocopheryl) – Naturalna witamina E: konserwant substancji tłuszczowych, chroni składniki przed utlenianiem, zmianą zapachu i koloru. Silny antyoksydant: ujędrnia, działa odżywczo i przeciwstarzeniowo na skórę, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, poprawia ukrwienie skóry, chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, przyspiesza regenerację np. po poparzeniu słonecznym.  (więcej…)

1,2-hexanediol – Syntetyczny konserwant: hamuje rozwój mikroorganizmów w kosmetyku, zapewnia stabilność mikrobiologiczną. Może podrażniać skórę. (więcej…)

Parfum,

Phenoxyethanol – Konserwant zabezpieczający produkt przed rozwojem mikroorganizmów, a także rozpuszczalnik innych konserwantów (np. parabenów) oraz substancji zapachowych. Budzi wiele kontrowersji: działa drażniąco i rzekomo przenika do krwioobiegu, w Europie dopuszczony w kosmetykach w stężeniu do 1%, całkowicie zakazany w kosmetykach na terenie Japonii. Ceniony i uznawany za bezpieczny na rynku farmaceutycznym (główny składnik Octeniseptu w stężeniu 2%) jako skuteczna substancja odkażająca: niszczy bakterie, grzyby, drożdżaki, pierwotniaki i wirusy. (więcej…)

Caprylyl Glycol – Emolient tłusty, tworzy na skórze warstwę okluzyjną. Jest też humektantem – nawilża, zapobiega wysychaniu kosmetyku oraz konserwantem (działa bakteriostatycznie). Jest również dobrym promotorem przenikania substancji aktywnych w gląb skóry. Może działać komedogennie: zapychać pory i przyczyniać się do powstawanie zaskórników.  (więcej…)

Methylpropanediol – Rozpuszczalnik i promotor przenikania substancji aktywnych; działa również nawilżająco.  (więcej…)

Benzoic Acid – Syntetyczny konserwant: hamuje rozwój bakterii i drobnoustrojów w kosmetyku, przedłuża jego trwałość. Może podrażniać skórę i uczulać. (więcej…)

 

Recenzje kosmetyków, informacje ich o składzie i działaniu:

recenzje kosmetyczne, składy kosmetyków, Piękno i Bestia czyli Zazie w Krainie Kosmetyków

strona główna > piękno i bestia > INCI encyklopedia

 
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to top
0
Would love your thoughts, please comment.x