strona główna > piękno i bestia > INCI encyklopedia
skład i opinie AVENE Cleanance Hydra krem łagodzący
Często doświadczam moją skórę preparatami ciężkiego kalibru – jak na przykład duże stężenia kwasów czy retinoidów. Po takiej kuracji moja skóra, choć oczyszczona i uzdrowiona, rozpaczliwie potrzebuje odbudowy bariery hydrolipidowej. I wtedy z pomocą przychodzą mi kosmetyki takie jak Avene Cleanance Hydra, przeznaczony specjalnie do skóry „po zabiegach”.
Ten krem to ratunek dla przesuszonej, podrażnionej, łuszczącej się i zaczerwienionej skóry. Wspaniale koi, łagodzi, nawilża i odżywia. Pomimo że ma lekką, dosyć rzadką konsystencję, tworzy na skórze szczelną i dobrze przylegającą warstwę okluzyjną, która zapobiega odparowywaniu wilgoci. Jest jak plaster – i to w dosłownym tego słowa znaczeniu.
Kiedy używałam go na skórę „po przejściach” był idealnym opatrunkiem, nie szczypał i dawał mi cudowną ulgę. Kiedy jednak moja skóra wydobrzała i odbudowała swoją barierę hydrolipidową, a ja nadal próbowałam go używać – okazał się totalnie ciężki, obklejający twarz, tłusty i nieprzyjemny. Wniosek: zdecydowanie jest to krem do zadań specjalnych, a nie do codziennej pielęgnacji normalnej zdrowej skóry.
Na pierwszym miejscu w składzie mamy kojącą i bogatą w mikroelementy wodę termalną Avene, zaraz potem zimnotłoczony olej z nasion krokosza barwierskiego, który działa przeciwzapalnie i regeneracyjnie; reguluje wydzielanie sebum oraz procesy keratynizacji naskórka, nawilża i nie zatyka porów skóry. Dalej trójglicerydy, silikon, glicerynę, trochę tłustych emolientów, filmotwórczy mikroplastik, którzy tworzy na skórze szczelna powłokę przytrzymująca wilgoć, olej z ziaren soi oraz witaminę E.
Dla mnie ten krem był ratunkiem, ale tylko do momentu, gdy skóra naprawdę potrzebowała okluzyjnego opatrunku. Potem zaczął mnie „dusić”, ciążyć mi mocno na skórze i bardzo ją wyświecać. Także polecam stosować z rozwagą.
Analiza składu INCI – według kolejności składników podanej przez producenta:
Aqua (Water) – woda jest jednym z bazowych składników większości kosmetyków, przeważnie zajmując pierwsze miejsce na liście INCI podawanej przez producenta na opakowaniu produktu. Procentowy udział wody w kosmetyku może dochodzić nawet do 90%, ale pamiętajmy, że im więcej wody, tym mniej substancji czynnych i tym mniej “treściwa” jest formuła kosmetyku. Np. w kremach nawilżających woda, hydrolaty i wyciągi roślinne stanowią ok. 50-70% całego produktu. Woda nie tylko stanowi o konsystencji produktu, ale także jest nośnikiem substancji aktywnych, rozpuszczalnikiem dla niektórych składników oraz rozcieńczalnikiem. Woda jest podstawą tzw. fazy wodnej wszystkich emulsji kosmetycznych. Musi być biologicznie i chemicznie czysta (wolna od bakterii, grzybów, minerałów), co w praktyce oznacza wodę demineralizowaną, destylowaną lub dejonizowaną. Dodatkowo w kosmetyku może znajdować się woda termalna (więcej…)
Carthamus Tinctorius (Safflower) Oil – Zimnotłoczony olej z nasion krokosza barwierskiego: zawiera kwas oleinowy, palmitynowy, stearynowy, linolenowy, arachinowy, a także witaminy A, E i K. Działa przeciwzapalnie i regeneracyjnie; reguluje wydzielanie sebum oraz procesy keratynizacji naskórka. Nawilża i nie zatyka porów skóry, idealny dla skóry tłustej: szybko się wchłania i łagodzi trądzik (także różowaty). Rewitalizuje zmęczoną skórę, ujędrnia, działa przeciwzamrszczkowo, wspiera barierę ochronną skóry, redukuje cienie pod oczami, wzmacnia naczynia krwionosne i zmniejsza zaczerwienienia. Wzmacnia włosy i nadaje im połysk. Jest też doskonały do masażu ciała. (więcej…)
Caprylic/Capric Triglyceride – Emolient tłusty: tworzy na powierzchni skóry i włosów warstwę okluzyjną (film), zapobiegający odparowywaniu wody – pośrednio działa nawilżająco, zmiękczająco i wygładzająco. Poprawia konsystencję preparatu, ułatwia poślizg przy aplikacji preparatu. Dopuszczony przez instytucje certyfikujące kosmetyki naturalne. Działa jednak komedogennie, zatyka pory i sprzyja powstawaniu zaskórników. (więcej…)
Dimethicone – Trudnozmywalny silikon zatykający pory skóry (jest świetnym preparatem na wszy – zabija je poprzez zablokowanie dostępu do tlenu); emolient suchy – tworzy na skórze (i włosach) okluzyjny film dający odczucie jedwabistej gładkości, a zapobiegając odparowywaniu wilgoci ze skóry – pośrednio ja nawilża i wygładza. O ile dobrze się sprawdza w kosmetykach kolorowych (jest nośnikiem dla pigmentów w podkładzie) oraz kosmetykach do włosów (ułatwia ich rozczesywanie, wygładza, zapobiega elektryzowaniu, chroni przed czynnikami zewnętrznymi, itp), o tyle w kosmetykach do pielęgnacji twarzy – budzi zastrzeżenia. W dużych stężeniach i regularnie stosowany może powodować powstawanie wyprysków i stanów zapalnych oraz ogólne “przemęczenie” i przeciążenie skóry oraz włosów. Może się “nabudowywać”. (więcej…)
PEG-12 – Polimer: substancja higroskopijna, łatwo wiążąca wodę. Humektant: nawilża skórę, zapobiega krystalizacji (wysychaniu) masy kosmetycznej przy ujściu butelki, tuby itp. Ponadto jest rozpuszczalnikiem dla innych substancji hydrofilowy zawartych w kosmetykach (więcej…)
Butylene Glycol – Promotor przenikania składników aktywnych w głąb skóry; rozpuszczalnik dla substancji roślinnych; substancja kondycjonująca – zmiekczająca i wygładzająca; humektant zapobiegający wysychaniu kosmetyku. Może zatykać pory oraz wywoływać stany zapalne skóry; podrażniać skórę atopową, a także sprzyjać przenoszeniu w głąb skóry wszelkich toksyn z otoczenia. (więcej…)
Glycerin (Glicerol) – Glycerin (Glycerol) – Hydrofilowa substancja intensywnie nawilżająca; przenika do przestrzeni międzykomórkowej i tam wiąże cząsteczki wody; jest też promotorem przenikania – ułatwia transport substancji aktywnych w głąb skóry. Pełni też funkcję humektantu, zapobiegając wysychaniu i krystalizacji kosmetyku. To nieprawda, że ma niski potencjał komedogenny i alergizujący: najnowsze badania dowodzą, że gliceryna jest nie tylko komedogenna (zapycha pory, a w wielu kosmetykach jej stężenie przekracza 15%, co sprawia, że zaczyna chłonąć wodę z głębszych warstw naskórka i zarazem blokuje pobieranie wody z zewnątrz, przez co zamiast nawilżać – zaczyna skórę przesuszać). Ponadto jest aknegenna (powoduje wzrost aktywności bakterii bytujących w sebum i martwym naskórku, co prowadzi do stanów zapalnych i zmian trądzikowych). Także jeśli wykluczyłaś już wszystko, co może Cię zapychać i pogarszać stan Twojej cery, przyjrzyj się dokładniej glicerynie, która znajduje się w większości kosmetyków dostępnych na rynku. (więcej…)
1,2-hexanediol – Syntetyczny konserwant: hamuje rozwój mikroorganizmów w kosmetyku, zapewnia stabilność mikrobiologiczną. Może podrażniać skórę. (więcej…)
Glyceryl Stearate – Emolient natłuszczający i wygładzający; nawilża, tworząc warstwę okluzyjna na powierzchni skóry (lub włosów). Pełni też rolę emulgatora w kosmetyku, tworząc i stabilizując emulsje. Stosowany w stanie czystym na skórę może być komedogenny (zatyka pory i tworzy zaskórniki). (więcej…)
PEG-100 Stearate – Substancja powierzchniowo czynna; emulgator tworzący emulsje O/W. Substancja pianotwórcza, stabilizująca, a także modyfikator właściwości reologicznhych (poprawia konsystencję, powodując wzrost lepkości) w preparatach myjących. Składnik warstwy okluzyjnej, pozostaje na skórze. Może lekko zapychać. (więcej…)
Cetyl Alcohol – Syntetyczny emolient suchy; pośrednio nawilża, zmiękcza i wygładza, tworząc na skórze i włosach warstwę okluzyjną (zapobiegającą odparowywaniu wody). Jest emulgatorem w kosmetyku, poprawia jego konsystencje i daje poślizg. Jest komedogenny – zatyka pory i powoduje powstawanie zaskórników. (więcej…)
Glyceryl Linoleate – Emolient tworzący na powierzchni skóry warstwę okluzyjną (zapobiegająca odparowywaniu wilgoci) i przez to zmiękcza, natłuszcza, łagodzi i odżywia skórę. Jest też emulgatorem tworzącym emulsje (także myjące). Łagodzi drażniące działanie anionowych detergentów, poprawia właściwości aplikacyjne kosmetyków i chroni skórę przed przesuszeniem podczas mycia. Polecany zwłaszcza do skóry suchej, spierzchniętej, pękającej i szorstkiej, także do suchych włosów. Jest drażniący dla oczu, może także podrażniać skórę. (więcej…)
Acrylates/C10-30 / Alkyl Acrylate Crosspolymer – Mikroplastik! Kopolimer zagęszczająca i żelująca, zwiększająca lepkość i filmotwórcza, stosowana w kosmetykach ochronnych i wodoodpornych, mi.in. do opalania i makijażu, oraz myjących włosy i skórę. Zapobiega odparowywaniu wody, tworzy okluzję, mocno wygładzając i przylegając do powierzchni. Nabłyszcza i nadaje aksamitną powłokę. Może działać komedogennie w dużych stężeniach, zatykać pory skóry, z reguły jednak znajduje się w kosmetykach w małych ilościach. Składnik może uwalniać szkodliwy kwas metakrylowy. (więcej…)
Benzoic Acid – Syntetyczny konserwant: hamuje rozwój bakterii i drobnoustrojów w kosmetyku, przedłuża jego trwałość. Może podrażniać skórę i uczulać. (więcej…)
Fragrance (Parfum),
Glyceryl Linolenate,
Glyceryl Oleate – Emolient tłusty: tworzy na powierzchni skóry i włosów warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje skórę i włosy. Powstały film, wygładza powierzchnię naskórka i włosów, nadaje połysk. W kosmetyku jest emulgatorem i substancja zwilżającą – ułatwia usuwanie zanieczyszczeń. W preparatach myjących stosowany jako substancja renatłuszczająca. Substancja stosowana w preparatach spłukiwalnych (np. w odżywkach do włosów), będzie ułatwiała zmywanie preparatu z powierzchni włosa. Działa komedogennie, zatyka pory i powoduje zaskórniki. (więcej…)
Glyceryl Palmitate,
Glycine Soya (Soybean) Soy Seed Oil – Olej z ziaren soi: zawiera polifenole i izoflawonoidy- fitoestrogeny (genisteinę i daidzeinę) oraz witaminy z grupy B, minerały (potas, wapń, żelazo, fosfor, cynk, jod). Spowolnia starzenie skóry, wzmocnia ją, uelastycznia, stymuluje syntezę kolagenu, przeciwdziała wolnym rodnikom. Łagodzi podrażnienia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, działa nawilżająco, wygładzająco i ochronnie. Reguluje wydzielanie sebum i łagodzi stany zapalne. Polecany do skóry dojrzałej. Wykorzystywany jest także jako naturalny wypełniacz, zwiększa objętość kosmetyków, spulchnia, może również służyć za rozpuszczalnik. (więcej…)
Sodium Dextran Sulfate,
Sodium Hydroxide – Wodorotlenek sodu (soda kaustyczna); regulator pH kosmetyku i substancja buforująca. (więcej…)
Tocopherol (Tocopheryl) – Naturalna witamina E: konserwant substancji tłuszczowych, chroni składniki przed utlenianiem, zmianą zapachu i koloru. Silny antyoksydant: ujędrnia, działa odżywczo i przeciwstarzeniowo na skórę, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, poprawia ukrwienie skóry, chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, przyspiesza regenerację np. po poparzeniu słonecznym. (więcej…)
Tocopheryl Acetate (Tocopherol Acetate) – Pochodna witaminy E, przeciwutleniacz: wzmacnia barierę naskórkową, działa przeciwzmarszczkowo, silnie antyoksydacyjnie, odżywczo, wzmacniająco i ochronnie. Poprawia także nawilżenie skóry. Jest też konserwantem: przedłuża świeżość kosmetyków, zapobiega utracie koloru i zmianie zapachu substancji tłuszczowych, głównie delikatnych olejów roślinnych wrażliwych na światło, tlen i temperaturę. Składnik sklasyfikowany jako potencjalny alergen. (więcej…)
Xanthan Gum – Lekki emulgator: zagęszcza konsystencję kosmetyku, jest substancja żelującą i stabilizującą. Ma niski potencjał komedogenny i alergenny, jest bezpieczny dla kobiet w ciąży. (więcej…)
Recenzje kosmetyków, informacje ich o składzie i działaniu:
strona główna > piękno i bestia > INCI encyklopedia