strona główna > piękno i bestia > INCI encyklopedia
skład i opinie CLOCHEE Intensywnie regenerujący krem-maska pod oczy
Czaiłam się na ten krem od jakiegoś czasu, pomimo że chyba już znalazłam moje idealne preparaty pod oczy – Hada Labo na dzień oraz Nacomi na noc – ale ciekawość i chęć wypróbowania czegoś nowego była silniejsza. W końcu trafiłam na zacną promocję i elegancka buteleczka zagościła na półce w mojej łazience. A jak ten kosmetyk sprawdził się na delikatnej skórze pod oczami?
Nie ukrywam, że czytając o „intensywnej formule” kremu spodziewałam się dużo bardziej treściwej konsystencji. Tymczasem w buteleczce z pompką otrzymujemy kremową emulsję, która szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy, o ile nie nałożymy jej zbyt dużo (a z tym trzeba uważać, bo jeśli ten krem dostanie się do oczu, to szczypie!).
W składzie na pierwszym miejscu mamy emolienty, a następnie nawilżającą glicerynę i odżywczo-ujędrniający olej arganowy, natłuszczający olej jojoba, przeciwstarzeniowy wyciąg z komórek macierzystych jabłka oraz ujędrniającą i pobudzającą krążenie kofeinę. Zastanawia mnie obecność (pod koniec skłądu) kwasu salicylowego – nie bardzo wiem, jaka jest jego rola w kosmetyku pod oczy? Może po prostu ma działać przeciwzapalnie?
Działanie kremu faktycznie określiłabym jako intensywne – doskonale wygładza, dogłębnie nawilża i odżywia skórę. Zdecydowanie zmniejsza poranne obrzęki i efekt „zaspanych oczu”, ale nie zauważyłam, żeby jakoś szczególnie działał na cienie pod oczami. Czy kupię go ponownie? Być może, o ile trafię na godną uwagi promocję :))
Analiza składu INCI – według kolejności składników podanej przez producenta:
Aqua (Water) – woda jest jednym z bazowych składników większości kosmetyków, przeważnie zajmując pierwsze miejsce na liście INCI podawanej przez producenta na opakowaniu produktu. Procentowy udział wody w kosmetyku może dochodzić nawet do 90%, ale pamiętajmy, że im więcej wody, tym mniej substancji czynnych i tym mniej “treściwa” jest formuła kosmetyku. Np. w kremach nawilżających woda, hydrolaty i wyciągi roślinne stanowią ok. 50-70% całego produktu. Woda nie tylko stanowi o konsystencji produktu, ale także jest nośnikiem substancji aktywnych, rozpuszczalnikiem dla niektórych składników oraz rozcieńczalnikiem. Woda jest podstawą tzw. fazy wodnej wszystkich emulsji kosmetycznych. Musi być biologicznie i chemicznie czysta (wolna od bakterii, grzybów, minerałów), co w praktyce oznacza wodę demineralizowaną, destylowaną lub dejonizowaną. Dodatkowo w kosmetyku może znajdować się woda termalna (więcej…)
Decyl Cocoate – Naturalny emolient (aprobowany przez EcoCert) otrzymywany z surowców roślinnych, m.in. kwasów tłuszczowych zawartych w oleju kokosowym. Stosowany jako emolient w kosmetykach nawilżających: tworzy okluzyjną warstwę na włosach, skórze i paznokciach; odżywia, matuje i wygładza, natłuszcza i zmiękcza. Działa przeciwzmarszczkowo, dodaje blasku, a także wspomaga regenerację uszkodzeń skóry. (więcej…)
Decyl Oleate**,
Glycerin (Glicerol) – Glycerin (Glycerol) – Hydrofilowa substancja intensywnie nawilżająca; przenika do przestrzeni międzykomórkowej i tam wiąże cząsteczki wody; jest też promotorem przenikania – ułatwia transport substancji aktywnych w głąb skóry. Pełni też funkcję humektantu, zapobiegając wysychaniu i krystalizacji kosmetyku. To nieprawda, że ma niski potencjał komedogenny i alergizujący: najnowsze badania dowodzą, że gliceryna jest nie tylko komedogenna (zapycha pory, a w wielu kosmetykach jej stężenie przekracza 15%, co sprawia, że zaczyna chłonąć wodę z głębszych warstw naskórka i zarazem blokuje pobieranie wody z zewnątrz, przez co zamiast nawilżać – zaczyna skórę przesuszać). Ponadto jest aknegenna (powoduje wzrost aktywności bakterii bytujących w sebum i martwym naskórku, co prowadzi do stanów zapalnych i zmian trądzikowych). Także jeśli wykluczyłaś już wszystko, co może Cię zapychać i pogarszać stan Twojej cery, przyjrzyj się dokładniej glicerynie, która znajduje się w większości kosmetyków dostępnych na rynku. (więcej…)
Cetyl Alcohol – Syntetyczny emolient suchy; pośrednio nawilża, zmiękcza i wygładza, tworząc na skórze i włosach warstwę okluzyjną (zapobiegającą odparowywaniu wody). Jest emulgatorem w kosmetyku, poprawia jego konsystencje i daje poślizg. Jest komedogenny – zatyka pory i powoduje powstawanie zaskórników. (więcej…),
Argania Spinosa Kernel Extract (Argan Oil) – Olej arganowy: zawiera kwas oleinowy, linolowy i stearynowy, a także izoflawonoidy, tokoferole i ponad 100 innych związków. Emolient tłusty: tworzy na powierzchni skóry i włosów natłuszczającą, wygładzającą, odżywczą i zmiękczającą warstwę okluzyjną – zapobiegającą TEWL. Silnie ujędrnia: sprawia, że skóra staje się grubsza, zwarta, elastyczna i sprężysta, zmniejsza blizny i rozstępy, działa przeciwzmarszczkowo, jest silnym antyoksydantem. Wygładza zmarszczki, odżywia skórę, działa przeciwzapalnie, regenerująco i łagodząco, przyspiesza gojenie nawet trudno gojących się ran, np opryszczki i ospy. zawiera również butyrospermol pielęgnujący skórę przed i po opalaniu. Likwiduje łupież i zapobiega łamliwości włosów i paznokci. Polecany do skóry dojrzałej, alergicznej i dziecięcej. Może być nakładany bezpośrednio na skórę i włosy. Działa komedogennie: w dużych stężeniach i często stosowany zapycha pory oraz może nasilać problemy trądzikowe, powodować wypryski i zaskórniki. (więcej…)
Simmondsia Chinensis (Jojoba) Oil – Olej jojoba: zawiera dobroczynne tłuszcze i kwasy tłuszczowe, skwalen, fitosterole i witaminy A, E, F. Naturalny emolient półtłusty: tworzy na powierzchni skóry i włosów odżywczą, dobrze przywierającą, niezbyt tłustą warstwę okluzyjną – zapobiegającą TEWL i chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi. Ma działanie łagodzące, uelastyczniające, wzmacniające cement międzykomórkowy skóry, zmiękczające, natłuszczające i lekko nawilżające. Jest skutecznym antyoksydantem, działa przeciwzmarszczkowo i ujędrniająco, zapobiega rozstępom, jest reduktorem tkanki tłuszczowej. Na włosy działa wzmacniająco i pogrubiająco, a także nabłyszcza je i pomaga w likwidacji łupieżu. W kosmetykach zagęszcza formuły olejowe, przedłuża także świeżość innych składników, zwłaszcza olejów łatwo jełczejących. Działa komedogennie: w dużych stężeniach i często stosowany może blokować pory, nasilać problemy trądzikowe, powodować wypryski i zaskórniki. (więcej…)
Glyceryl Stearate Citrate – Emulgator tworzący emulsje typu O/W i mieszanek zawierających wysoką zawartość tłuszczy. Ma działanie kondycjonujące skórę suchą oraz włosy, zmiękcza i wygładza, nadaje się do kosmetyków tłustszych, kremów na noc. (więcej…)
Glyceryl Stearate – Emolient natłuszczający i wygładzający; nawilża, tworząc warstwę okluzyjna na powierzchni skóry (lub włosów). Pełni też rolę emulgatora w kosmetyku, tworząc i stabilizując emulsje. Stosowany w stanie czystym na skórę może być komedogenny (zatyka pory i tworzy zaskórniki). (więcej…)
Nymphea Alba Flower Extract**,
Malus Domestica Fruit Cell Culture Extract**,
Caffeine – Kofeina: ujędrnią zwiotczałą skórę, zmniejsza obrzęki; ma właściwości drenujące, pobudza mikrokrążenie skórne, wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Stosowana w kremach pod oczy, przeciwzmarszczkowych i antycellulitowych. Kofeina w kosmetykach do włosów stymuluje cebulki i spowalnia proces łysienia. (więcej…)
Sodium Palmitoyl Proline,
Stearyl Alcohol – Emolient tłusty, tworzy na powierzchni skóry warstwę okluzyjną (zapobiegającą odparowywaniu wody) i przez to natłuszcza, nawilża, zmiękcza i wygładza. Silnie komedogenny: zapycha pory i tworzy zaskórniki. W kosmetyku jest emulgatorem w/o, wspomagający powstanie emulsji. (więcej…)
Tocopherol (Tocopheryl) – Naturalna witamina E: konserwant substancji tłuszczowych, chroni składniki przed utlenianiem, zmianą zapachu i koloru. Silny antyoksydant: ujędrnia, działa odżywczo i przeciwstarzeniowo na skórę, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, poprawia ukrwienie skóry, chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, przyspiesza regenerację np. po poparzeniu słonecznym. (więcej…)
Isomalt**,
Xanthan Gum – Lekki emulgator: zagęszcza konsystencję kosmetyku, jest substancja żelującą i stabilizującą. Ma niski potencjał komedogenny i alergenny, jest bezpieczny dla kobiet w ciąży. (więcej…)
Sodium Hydroxide – Wodorotlenek sodu (soda kaustyczna); regulator pH kosmetyku i substancja buforująca. (więcej…)
Benzyl Alcohol – Konserwant – przedłuża trwałość kosmetyku. Alkohol aromatyczny o zapachu kwiatowo-owocowym; potencjalny słaby alergen. (więcej…)
Salicylic Acid – Kwas salicylowy: jest rozpuszczalny w tłuszczach, dzięki czemu oprócz właściwości złuszczających, ma także zdolność przenikania przez warstwę łojowo-rogową (działanie keratolityczne) i wnikania w głąb skóry. Dociera w głąb mieszków włosowych, co ma duże znaczenie w leczeniu trądziku. Przyczynia się do odblokowania porów, zapobiega tworzeniu się wyprysków oraz pomaga oczyścić skórę z zaskórników. Im tłustsza jest skóra, tym działanie skuteczniejsze. Składnik działa antybakteryjnie, przeciwłojotokowo, przeciwzapalnie i gojąco, pomaga na problem tzw. wrastających włosków. Osoby uczulone na salicylany (np Aspirynę) nie powinny stosować produktów zawierających kwas salicylowy. (więcej…)
Sorbic Acid – Naturalny konserwant, zbyt słaby na bycie jedynym konserwantem w kosmetyku; może uczulać i podrażniać skórę. Dopuszczalne maksymalne stężenie kosmetyku 0,6%. Można go stosować w kosmetykach naturalnych. (więcej…)
Parfum,
Citral – Substancja zapachowa oraz maskująca niepożądane zapachy innych składników kosmetyku. Sklasyfikowany jako potencjalny, groźny alergen. Może podrażniać skórę i wywoływać uczulenia kontaktowe. (więcej…)
Linalool – Organiczny związek chemiczny o intensywnym zapachu konwalii; składnik kompozycji zapachowych. Może wywołać reakcje alergiczne, podrażnić skórę i oczy oraz przyczynić się do łuszczycy. Uważany za potencjalny, groźny alergen, który może powodować wysypki skórne. (więcej…)