skład i opinie MIXA Hyalurogel 10% Bogaty Intensywnie nawilżający 24h na dzień i noc

strona główna > piękno i bestia > INCI encyklopedia

 

skład i opinie MIXA Hyalurogel 10% Bogaty Intensywnie nawilżający 24h na dzień i noc

Pisałam ostatnio peany na temat Hyarulogelu 7%, którego używam na dzień i właściwie to będzie kontynuacja zachwytów, tylko że pod osłoną nocy i wieczornej pielęgnacji. Dawno żaden krem nie zachwycił mnie tak swoją prostotą i zarazem konkretnym, bogatym i wszechstronnym działaniem. Oczywiście jest tu jedno małe „ale”, ale o nim zaraz…

skład i opinie MIXA Hyalurogel 10% Bogaty Intensywnie nawilżający 24h na dzień i noc

 

 

Skład tego kremu jest niby prosty, ale odżywczy: jest w nim i nawilżająca gliceryna, jest i silikon tworzący warstwę okluzyjną i zapobiegający odparowywaniu wody z naskórka, są i trójglicerydy, jest odżywcze masło shea, jest nawadniający kwas hialuronowy, jest i zmiękczający karagen. No i jest niestety mikroplastik, który z jednej strony tworzy warstwę okluzyjną, ale o matowym wykończeniu, a z drugiej pełni także funkcję fizycznego wypełniacza drobnych zmarszczek, co optycznie wygładza skórę. Ale wybaczam mu to, ponieważ ten krem to złoto. Serio.

Nawilża jak diabli, zmiękcza jak zły i wygładza jak wściekły. Konsystencję ma żelowo-kremową, ale na twarzy jest dosyć treściwy. Nałożony wieczorem – rano nadal pięknie trzyma wilgoć i po umyciu twarzy daje piękną, nawilżoną i odżywioną skórę. Miło się z nim zasypia na twarzy, wiedząc, że rano będzie pięknie! :)

 


Analiza składu INCI – według kolejności składników podanej przez producenta:

Aqua (Water) – woda jest jednym z bazowych składników większości kosmetyków, przeważnie zajmując pierwsze miejsce na liście INCI podawanej przez producenta na opakowaniu produktu. Procentowy udział wody w kosmetyku może dochodzić nawet do 90%, ale pamiętajmy, że im więcej wody, tym mniej substancji czynnych i tym mniej “treściwa” jest formuła kosmetyku. Np. w kremach nawilżających woda, hydrolaty i wyciągi roślinne stanowią ok. 50-70% całego produktu. Woda nie tylko stanowi o konsystencji produktu, ale także jest nośnikiem substancji aktywnych, rozpuszczalnikiem dla niektórych składników oraz rozcieńczalnikiem. Woda jest podstawą tzw. fazy wodnej wszystkich emulsji kosmetycznych. Musi być biologicznie i chemicznie czysta (wolna od bakterii, grzybów, minerałów), co w praktyce oznacza wodę demineralizowaną, destylowaną lub dejonizowaną. Dodatkowo w kosmetyku może znajdować się woda termalna (więcej…)

Glycerin (Glicerol) – Glycerin (Glycerol) – Hydrofilowa substancja intensywnie nawilżająca; przenika do przestrzeni międzykomórkowej i tam wiąże cząsteczki wody; jest też promotorem przenikania – ułatwia transport substancji aktywnych w głąb skóry. Pełni też funkcję humektantu, zapobiegając wysychaniu i krystalizacji kosmetyku. To nieprawda, że ma niski potencjał komedogenny i alergizujący: najnowsze badania dowodzą, że gliceryna jest nie tylko komedogenna (zapycha pory, a w wielu kosmetykach jej stężenie przekracza 15%, co sprawia, że zaczyna chłonąć wodę z głębszych warstw naskórka i zarazem blokuje pobieranie wody z zewnątrz, przez co zamiast nawilżać – zaczyna skórę przesuszać). Ponadto jest aknegenna (powoduje wzrost aktywności bakterii bytujących w sebum i martwym naskórku, co prowadzi do stanów zapalnych i zmian trądzikowych). Także jeśli wykluczyłaś już wszystko, co może Cię zapychać i pogarszać stan Twojej cery, przyjrzyj się dokładniej glicerynie, która znajduje się w większości kosmetyków dostępnych na rynku.  (więcej…)

Dimethicone – Trudnozmywalny silikon zatykający pory skóry (jest świetnym preparatem na wszy – zabija je poprzez zablokowanie dostępu do tlenu); emolient suchy – tworzy na skórze (i włosach) okluzyjny film dający odczucie jedwabistej gładkości, a zapobiegając odparowywaniu wilgoci ze skóry – pośrednio ja nawilża i wygładza. O ile dobrze się sprawdza w kosmetykach kolorowych (jest nośnikiem dla pigmentów w podkładzie) oraz kosmetykach do włosów (ułatwia ich rozczesywanie, wygładza, zapobiega elektryzowaniu, chroni przed czynnikami zewnętrznymi, itp), o tyle w kosmetykach do pielęgnacji twarzy – budzi zastrzeżenia. W dużych stężeniach i regularnie stosowany może powodować powstawanie wyprysków i stanów zapalnych oraz ogólne “przemęczenie” i przeciążenie skóry oraz włosów. Może się “nabudowywać”.  (więcej…)

Caprylic/Capric Triglyceride – Emolient tłusty: tworzy na powierzchni skóry i włosów warstwę okluzyjną (film), zapobiegający odparowywaniu wody – pośrednio działa nawilżająco, zmiękczająco i wygładzająco. Poprawia konsystencję preparatu, ułatwia poślizg przy aplikacji preparatu. Dopuszczony przez instytucje certyfikujące kosmetyki naturalne. Działa jednak komedogennie, zatyka  pory i sprzyja powstawaniu zaskórników. (więcej…)

PEG-150 Pentaerythrityl Tetrastearate – Syntetyczny emulgator tworzący emulsje; zwiększa też lepkość, nadaje biały kolor i zagęszcza myjące formuły żelowe. Może być zanieczyszczony szkodliwym dioksanem. Nie należy stosować go na uszkodzoną skórę, nie powinien być stosowany w kosmetykach do makijażu i pielęgnacji ust, do higieny jamy ustnej i nie jest zalecany w kosmetykach dla dzieci oraz kobiet w ciąży. (więcej…)

Butyrospermum Parkii (Shea Butter) – Masło shea – olej z afrykańskiego masłosza; bogate w witaminy A i E ; odżywia, natłuszcza, działa przeciwzmarszczkowo, tworzy delikatny film na skórze i chroni ją przed słońcem, mrozem, wiatrem. Bezpieczny dla cery delikatnej i tłustej, niekomedogenny (nie zatyka porów); przyspiesza gojenie się ran, podrażnień, stanów zapalnych i poparzeń słonecznych.   (więcej…)

Ammonium Acryloyldimethyltaurate (VP Copolymer)– Syntetyczny polimer o właściwościach błonotwórczych: tworzy na powierzchni skóry delikatną, gładką i nietłustą powłokę. Jest zagęstnikiem i składnikiem konsystencjotwórczym tworzącym lekkie kremo-żelowe emulsje W/O. Pełni też rolę stabilizatora emulsji (np. kremów), chroni przed rozwarstwieniem, a tym samym przedłuża trwałość produktu. (więcej…)

Propylene Glycol – Syntetyczny humektant, pochodna roby naftowej; promotor przenikania substancji aktywnych w głąb skóry, wzmacnia ich działanie; ma właściwości nawilżające i żelujące; może być konserwantem w kosmetyku, obniżając aktywność wody, będącej pożywką dla drobnoustrojów. Może podrażniać skórę, przyciągać toksyny ze środowiska oraz działać komedogennie (zatykać pory skóry).  (więcej…)

Acrylates/C10-30 / Alkyl Acrylate Crosspolymer – Mikroplastik! Kopolimer zagęszczająca i żelująca, zwiększająca lepkość i filmotwórcza, stosowana w kosmetykach ochronnych i wodoodpornych, mi.in. do opalania i makijażu, oraz myjących włosy i skórę. Zapobiega odparowywaniu wody, tworzy okluzję, mocno wygładzając i przylegając do powierzchni. Nabłyszcza i nadaje aksamitną powłokę. Może działać komedogennie w dużych stężeniach, zatykać pory skóry, z reguły jednak znajduje się w kosmetykach w małych ilościach. Składnik może uwalniać szkodliwy kwas metakrylowy. (więcej…)

Methyl Methacrylate Crosspolymer – Mikroplastik! Usieciowiony polimer: tworzy na skórze warstwę okluzyjną (zapobiegającą TEWL), a przez to pośrednio nawilżającą, zmiękczającą i wygładzającą. Absorbuje też wilgoć i nadmiar sebum, przez co działa matująco. Pełni także funkcję fizycznego wypełniacza drobnych zmarszczek, optycznie wygładza skórę. W kosmetyku pełni tez rolę zagęstnika: wpływa na konsystencję produktu stabilizuje emulsje. Stosowany powszechnie w preparatach do pielęgnacji paznokci, lakierach do paznokci i sztucznych paznokciach. Może podrażniać skórę i uszkodzić paznokcie, a także być przyczyną infekcji. W przypadku spożycia jest trujący. (więcej…)

BHT – Syntetyczny konserwant, zapobiega też utlenianiu składników tłuszczowych w emulsjach, wspomaga chelatory (np EDTA), maskuje niepożądane zapachy w kosmetyku. Penetruje skórę. Działa alergizująco. Łatwo podrażnia skórę i oczy, może wywoływać zaczerwienienia, wysypkę, duszności i mieć negatywne działanie na nerki.W wysokim stężeniu wywołuje nowotwory u zwierząt laboratoryjnych. W niektórych krajach substancja ta jest zabroniona do stosowania w kosmetykach dla dzieci.  (więcej…)

Biosaccharide Gum-1 – Polisacharyd, produkt fermentacji bakteryjnej z soi oraz kukurydzy: nawilża, odżywia i regeneruje, łagodzi podrażnienia , tworzy na powierzchni skóry delikatny film. Jest też substancją konsystencjotwórczą: żelującą emulsję. (więcej…)

Caprylyl Glycol – Emolient tłusty, tworzy na skórze warstwę okluzyjną. Jest też humektantem – nawilża, zapobiega wysychaniu kosmetyku oraz konserwantem (działa bakteriostatycznie). Jest również dobrym promotorem przenikania substancji aktywnych w gląb skóry. Może działać komedogennie: zapychać pory i przyczyniać się do powstawanie zaskórników.  (więcej…)

Carrageenan – Karagen:  ekstrakt z alg, nazywany “sylikonem roślinnym”; beżowy żel, rozpuszczalny w wodzie, o neutralnym pH. Zawiera naturalne proteiny, minerały, witaminy B1, B2, B5, C i PP i kwasy tłuszczowe. W kosmetykach to składnik żelujący i zagęszczający, a także pielęgnacyjny: nawilżający, ujędrniający, przeciwzmarszczkowy, silnie odżywczy, regulujący i łagodzący – polecany do skóry dojrzałej, suchej lub odwodnionej. Zmiękcza i wygładza włosy, stosowany także w produktach do stylizacji. Niestety jest silnie komedogenny: może zapychać pory i powodować wypryski oraz ropne stany zapalne. Jest korzystny dla skóry tłustej, trądzikowej w niewielkich stężeniach, jednakże raczej odradzany do regularnej pielęgnacji. (więcej…)

Citric Acid – Kwas cytrynowy, reguluje pH kosmetyku oraz pełni także rolę konserwantu (zwiększa trwałość kosmetyku)  (więcej…)

Disodium EDTA – Syntetyczny konserwant i stabilizator; chroni kosmetyk przed zepsuciem i rozwojem patogenów; dodatkowo ma działanie zmiękczające i regulujące lepkość. Wiąże metale ciężkie, dlatego nie powinny go stosować kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby przyjmujące antybiotyki. Dodatkowo może podrażniać błony śluzowe i  układ oddechowy (jeśli kosmetyk jest rozpylany) (więcej…)

Phenoxyethanol – Konserwant zabezpieczający produkt przed rozwojem mikroorganizmów, a także rozpuszczalnik innych konserwantów (np. parabenów) oraz substancji zapachowych. Budzi wiele kontrowersji: działa drażniąco i rzekomo przenika do krwioobiegu, w Europie dopuszczony w kosmetykach w stężeniu do 1%, całkowicie zakazany w kosmetykach na terenie Japonii. Ceniony i uznawany za bezpieczny na rynku farmaceutycznym (główny składnik Octeniseptu w stężeniu 2%) jako skuteczna substancja odkażająca: niszczy bakterie, grzyby, drożdżaki, pierwotniaki i wirusy. (więcej…)

Poloxamer 338 –  Substancja powierzchniowo czynna: usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów. Emulgator tworzący emulsje O/W. Modyfikator właściwości reologicznych (poprawia konsystencję, powodując wzrost lepkości) w preparatach myjących. Stosowany też jako rozpuszczalnik dla substancji hydrofilowych zawartych w kosmetykach. (więcej…)

Sodium Hyaluronate – Kwas hialuronowy małocząsteczkowy: syntetyczny humektant – identyczny odpowiednik naturalnie występujących w organizmie soli hialuronowych charakteryzujący się mniejszą cząsteczką od kwasu hialuronowego, dzięki czemu łatwiej i głębiej przenika przez naskórek, oraz bardzo wysoką higroskopijnością, potrafi związać do 40 razy więcej wody w stosunku do swojej objętości. Nawilża, wypełnia zmarszczki, wzmacnia i poprawia elastyczność; regeneruje, przyspiesza gojenie ran, działa przeciwzapalnie, likwiduje blizny i przebarwienia, wzmacnia barierę ochronną skóry. Powinien być stosowany wraz z emolientami.  (więcej…)

Sodium Hydroxide – Wodorotlenek sodu (soda kaustyczna); regulator pH kosmetyku i substancja buforująca.  (więcej…)

T-Butyl Alcohol (Tert-Butanol) – syntetyczny rozpuszczalnik, stosowany głównie w perfumach. Ma zapach przypominający kamforę, bywa więc składnikiem kompozycji zapachowej w kosmetyku. (więcej…)

Parfum/Fragrance.(F.I.L. B206400/1)

 

Recenzje kosmetyków, informacje ich o składzie i działaniu:

recenzje kosmetyczne, składy kosmetyków, Piękno i Bestia czyli Zazie w Krainie Kosmetyków

strona główna > piękno i bestia > INCI encyklopedia

 
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to top
0
Would love your thoughts, please comment.x