strona główna > piękno i bestia > INCI encyklopedia
skład i opinie NACOMI Next level No more pores – Mask against blackheads (Maska przeciw zaskórnikom)
Co prawda nic nie przebije enzymatycznej maski z glinkami Tołpy oraz Czarnego Detoxu tej samej marki, ale ponieważ kocham wszelkie glinki i węgle – od czasu do czasu daję szansę innym produktom. Tym razem wybrałam Nacomi, po tym jak miło zaskoczyły mnie ich kremowe maseczki: nawilżająca oraz rozjaśniająca z witaminą C. Jak sprawdziła się na mojej skórze maseczka Nacomi przeciwko zaskórnikom?
Maseczka ma totalnie gęstą i bardzo zbitą konsystencję – nie jest łatwo wycisnąć ją przez maleńką dziurkę ujściu tubki. Musiałam się srogo nagimnastykować, żeby wydostać odpowiednią porcję. Zdziwiłam się, że maseczka jest taka… tłusta, ale gdy spojrzałam na skład, już wiedziałam dlaczego – jej bazą jest tłusty emolient stearyl alcohol. O ile nie dziwi mnie jego obecność w kremowych maskach, o tyle w masce węglowej był sporym zaskoczeniem. Jednak po chwili już wiedziałam, dlaczego jest na pierwszym miejscu: w składzie, oprócz glinki bentonitowej, gliceryny i niacymamidu, znajdziemy jeszcze kwas salicylowy, który rozpuszczalny jest w tłuszczach. Do tego mamy jeszcze olej z pestek winogron, kwas hialuronowy i olej z ziaren soi. Więc to nie do końca taka typowa ściągająca maseczka z glinką.
Pomimo dużej zawartości „tłuszczów” maseczka jest dosyć sucha i tępa – ciężko ją rozprowadzić na twarzy, ale warto się trochę pomęczyć, bo efekty jej działania są świetne! Na mojej skórze nie zastygała na kamień, nie ściągała twarzy w nieruchomą maskę, nie dawała odczucia „wysysania” sebum ze skóry, ale gdy już udało się ją zmyć – dawała efekt odświeżonej i miękkiej cery, co z pewnością było zasługą kwasu salicylowego. Stosowana regularnie 2-3 razy w tygodniu ładnie oczyściła mi brodę i okolice nosa. Daję jej mocną czwórkę z małym plusem i polecam wszystkim, dla których tradycyjne maseczki glinkowe to jest „too much” w kwestii ściągania, przesuszania i ewentualnego podrażniania wrażliwej skóry.
Analiza składu INCI – według kolejności składników podanej przez producenta:
Aqua (Water) – woda jest jednym z bazowych składników większości kosmetyków, przeważnie zajmując pierwsze miejsce na liście INCI podawanej przez producenta na opakowaniu produktu. Procentowy udział wody w kosmetyku może dochodzić nawet do 90%, ale pamiętajmy, że im więcej wody, tym mniej substancji czynnych i tym mniej “treściwa” jest formuła kosmetyku. Np. w kremach nawilżających woda, hydrolaty i wyciągi roślinne stanowią ok. 50-70% całego produktu. Woda nie tylko stanowi o konsystencji produktu, ale także jest nośnikiem substancji aktywnych, rozpuszczalnikiem dla niektórych składników oraz rozcieńczalnikiem. Woda jest podstawą tzw. fazy wodnej wszystkich emulsji kosmetycznych. Musi być biologicznie i chemicznie czysta (wolna od bakterii, grzybów, minerałów), co w praktyce oznacza wodę demineralizowaną, destylowaną lub dejonizowaną. Dodatkowo w kosmetyku może znajdować się woda termalna (więcej…)
Cetearyl Alcohol – Emolient tłusty, tworzy okluzyjny film na skórze i włosach, który działa natłuszczająco, zmiękczająco, kondycjonująco i ochronnie, zapobiega odparowywaniu wilgoci. Działa silnie komedogennie (zatyka pory i powoduje powstawanie zaskórników). W kosmetyku pełni też funkcję konsystencjotwórczą – zagęszcza i ułatwia rozprowadzanie produktu. (więcej…)
Bentonite – Glinka bentonitowa (krzemianem glinu); ma silne właściwości matujące i pochłaniające wilgoć, pot i sebum; oczyszcza i ściąga pory skóry. Wygładza i mineralizuje skórę, odtruwa, ma działanie antyseptyczne, przyspiesza gojenie wyprysków. Jest także zagęstnikiem i nadaje kosmetykom puszystą konsystencję, zwiększa ich objętość, zmniejsza i reguluje lepkość. Utrwala emulsje i stabilizuje pienienie. (więcej…)
Glycerin (Glicerol) – Glycerin (Glycerol) – Hydrofilowa substancja intensywnie nawilżająca; przenika do przestrzeni międzykomórkowej i tam wiąże cząsteczki wody; jest też promotorem przenikania – ułatwia transport substancji aktywnych w głąb skóry. Pełni też funkcję humektantu, zapobiegając wysychaniu i krystalizacji kosmetyku. To nieprawda, że ma niski potencjał komedogenny i alergizujący: najnowsze badania dowodzą, że gliceryna jest nie tylko komedogenna (zapycha pory, a w wielu kosmetykach jej stężenie przekracza 15%, co sprawia, że zaczyna chłonąć wodę z głębszych warstw naskórka i zarazem blokuje pobieranie wody z zewnątrz, przez co zamiast nawilżać – zaczyna skórę przesuszać). Ponadto jest aknegenna (powoduje wzrost aktywności bakterii bytujących w sebum i martwym naskórku, co prowadzi do stanów zapalnych i zmian trądzikowych). Także jeśli wykluczyłaś już wszystko, co może Cię zapychać i pogarszać stan Twojej cery, przyjrzyj się dokładniej glicerynie, która znajduje się w większości kosmetyków dostępnych na rynku. (więcej…)
Niacinamide – Niacynamid (forma witaminy B3): stymuluje syntezę kolagenu, działa odmładzająco i przeciwzmarszczkowo, rozjaśnia przebarwienia. Jest humektantem – poprawia nawilżenie, wzmacnia barierę lipidową skóry, działa silnie antyoksydacyjnie, leczniczo i przeciwzapalnie i gojąco na skórę trądzikową i z trądzikiem różowatym. (więcej…)
Salicylic Acid – Kwas salicylowy: jest rozpuszczalny w tłuszczach, dzięki czemu oprócz właściwości złuszczających, ma także zdolność przenikania przez warstwę łojowo-rogową (działanie keratolityczne) i wnikania w głąb skóry. Dociera w głąb mieszków włosowych, co ma duże znaczenie w leczeniu trądziku. Przyczynia się do odblokowania porów, zapobiega tworzeniu się wyprysków oraz pomaga oczyścić skórę z zaskórników. Im tłustsza jest skóra, tym działanie skuteczniejsze. Składnik działa antybakteryjnie, przeciwłojotokowo, przeciwzapalnie i gojąco, pomaga na problem tzw. wrastających włosków. Osoby uczulone na salicylany (np Aspirynę) nie powinny stosować produktów zawierających kwas salicylowy. (więcej…)
Coco-Caprylate/Caprate – naturalny emolient pozyskiwany z oleju kokosowego i nasyconych kwasów tłuszczowych; jest emolientem tłustym: penetruje naskórek, odbudowując warstwę hydrolipidową i pozostawia na skórze delikatny jedwabisty film, zapobiegający utracie wody. Jest również substancją renatłuszczającą w kosmetykach myjących. Niekomedogenny: nie zapycha porów. (więcej…)
Propylheptyl Caprylate,
Vitis Vinifera (Grape) Seed Oil (Extract) – Olej z pestek winogron: zawiera witaminy A, B6 oraz E, flawonoidy, resweratrol, minerały, lecytynę i dużą ilość kwasu linolowego, oraz kwas palmitynowy i palmitooleinowy. Zawiera proantocyjanidyny, które są antyoksydantami. Naturalny emolient tłusty: tworzy na powierzchni skóry i włosów warstwę okluzyjną, zapobiegająca utracie wody; działa wygładzająco na skórę i włosy. Działa też ściągająco, gojąco i poprawia napięcie skóry, w czystej postaci może przesuszać i mocno ściągać. Jest komedogenny, zatyka pory i sprzyja powstawaniu zaskórników. Przy częstym stosowaniu może także przesuszać naskórek i powodować łuszczenie. (więcej…)
Hydrogenated Farnesene,
Carbon Black (CI 77266) – Barwnik o intensywnym, głębokim odcieniu czerni. Można go otrzymać w wyniku ciężkiego spalania produktów pochodzących z ropy naftowej. Jest to pochodna węgla, która ma wysoki stosunek powierzchni do objętości, jednak nie tak wysoki, jak czysty węgiel aktywny. Stosowany jedynie w celu zabarwienia kosmetyku (np. w eyelinerach, tuszach). (więcej…)
Potassium Cetyl Phosphate – Emulgator tworzący i stabilizujący emulsje myjące i pielęgnacyjne. (więcej…)
Hydrolyzed Glycosaminoglycans (GAG) – Glikozoaminoglikany: wielocukrypochodzenia zwierzęcego otrzymywane biotechnologiczne – przy udziale mikroorganizmów. Hydrolizat glikozoaminoglikanów to substancja hydrofilowa (rozpuszczalnymi w wodzie) i higroskopijna (wchłaniają wilgoć i wiążą wodę): w ten sposób utrzymują wodę w naskórku, nawilżając go, zmiękczając i wygładzając. Ze względu na duży rozmiar cząsteczki nie penetruje w głąb skóry, pozostając na powierzchni. Wykazuje doskonałe powinowactwo do powierzchni skóry, włosów i paznokci. Substancja antystatyczna, zmniejsza elektryzowanie się włosów. Jest też humektantem: zapobiega wysychaniu preparatu kosmetycznego oraz krystalizacji przy ujściu butelki. (więcej…)
Sodium Hyaluronate – Kwas hialuronowy małocząsteczkowy: syntetyczny humektant – identyczny odpowiednik naturalnie występujących w organizmie soli hialuronowych charakteryzujący się mniejszą cząsteczką od kwasu hialuronowego, dzięki czemu łatwiej i głębiej przenika przez naskórek, oraz bardzo wysoką higroskopijnością, potrafi związać do 40 razy więcej wody w stosunku do swojej objętości. Nawilża, wypełnia zmarszczki, wzmacnia i poprawia elastyczność; regeneruje, przyspiesza gojenie ran, działa przeciwzapalnie, likwiduje blizny i przebarwienia, wzmacnia barierę ochronną skóry. Powinien być stosowany wraz z emolientami. (więcej…)
Hydrolyzed Hyaluronic Acid – Hydrolizowany kwas hialuronowy jest syntetycznym humektantem wnikającym do głębszych warstw skóry, gdzie trwale wiąże wilgoć i pozostaje nawet po zmyciu skóry. Działa wygładzająco, przeciwzmarszczkowo, uelastycznia skórę. Chroni naturalny kwas hialuronowy, obecny w skórze przed rozkładem oraz stymuluje jego produkcję, dzięki czemu poprawia stan macierzy wewnątrzkomórkowej. Wzmacnia barierę ochronną skóry, stymulując produkcję ceramidów. Działa gojąco, regenerująco i przeciwutleniająco; zwiększa przyswajanie i penetrację składników aktywnych w głąb skóry. Wcierany w skórę głowy działa przeciwłupieżowo i stymuluje włosy do wzrostu. (więcej…)
Sodium Hyaluronate Crosspolymer,
Glycine Soya (Soybean) Soy Seed Oil – Olej z ziaren soi: zawiera polifenole i izoflawonoidy- fitoestrogeny (genisteinę i daidzeinę) oraz witaminy z grupy B, minerały (potas, wapń, żelazo, fosfor, cynk, jod). Spowolnia starzenie skóry, wzmocnia ją, uelastycznia, stymuluje syntezę kolagenu, przeciwdziała wolnym rodnikom. Łagodzi podrażnienia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, działa nawilżająco, wygładzająco i ochronnie. Reguluje wydzielanie sebum i łagodzi stany zapalne. Polecany do skóry dojrzałej. Wykorzystywany jest także jako naturalny wypełniacz, zwiększa objętość kosmetyków, spulchnia, może również służyć za rozpuszczalnik. (więcej…)
Tocopherol (Tocopheryl) – Naturalna witamina E: konserwant substancji tłuszczowych, chroni składniki przed utlenianiem, zmianą zapachu i koloru. Silny antyoksydant: ujędrnia, działa odżywczo i przeciwstarzeniowo na skórę, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, poprawia ukrwienie skóry, chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, przyspiesza regenerację np. po poparzeniu słonecznym. (więcej…)
Polydextrose,
Amylopectin,
Propanediol – Glikol roślinny: silny humektant – zwiększa nawilżenie skóry i włosów, zatrzymuje w wodę w warstwach rogowych naskórka (zapobiegając TEWL). Skuteczny rozpuszczalnik kwasów i ekstraktów roślinnych w proszku – umożliwia łatwe i szybkie rozpuszczenie składników aktywnych. Działa tez jako stabilizator emulsji – sprawdzi się jako stabilizator składników aktywnych (jak. np. witamina C, której wydłuża okres działania). Jest też promotorem przenikania – ułatwia składnikom aktywnym przenikanie w głąb skóry. Jest bezpiecznym konserwantem – zwiększa też skuteczność innych konserwantów w kosmetyku. Poprawia lepkość kosmetyków i zwiększa produkcję piany w emulsjach myjących. Propanediol (glikol roślinny) to naturalna i bezpieczna alternatywa dla glikoli na bazie ropy (np. glikolu propylenowego i glikolu butylenowego). (więcej…)
Dehydroacetic Acid – Naturalny lub syntetyczny kwas dehydrooctowy; łagodny konserwant zapobiegający rozwojowi mikroorganizmów w kosmetyku. bezpieczny i niealergizujący. (więcej…)
Maltodextrin – Maltodekstryna: jest adsorbentem pochłaniającym wilgoć, pot i sebum; matuje skórę, ogranicza pocenie się. Stabilizuje konsystencję kosmetyków emulsyjnych, zapobiega wytrącaniu i osadzaniu pigmentów oraz innych substancji nierozpuszczalnych. Odżywia skórę i włosy, pokrywa je delikatnym filmem i wygładza. (więcej…)
Benzyl Glycol,
Ethylhexylglycerin – Półsyntetyczny konserwant wspomagający działanie innych konserwantów w produkcie; łagodny humektant – nawilża i wspomaga działanie zawartych w kosmetyku emolientów. Rzadko, ale może podrażniać (zwłaszcza oczy) (więcej…)
Raspberry Ketone,
Benzyl Alcohol – Konserwant – przedłuża trwałość kosmetyku. Alkohol aromatyczny o zapachu kwiatowo-owocowym; potencjalny słaby alergen. (więcej…)