skład i opinie TOŁPA Hydrativ Hialuronowy krem-maska nawilżający – na noc

strona główna > piękno i bestia > INCI encyklopedia

 

skład i opinie TOŁPA Hydrativ Hialuronowy krem-maska nawilżający – na noc

O ile krem nawilżający na dzień Hydrativ zupełnie mi się nie sprawdził, o tyle w kremie na noc pokładałam duże nadzieje z racji tego, że po pierwsze – nocą toleruję o wiele treściwsze formuły, a po drugie – w składzie kremu jest masło shea, które uwielbiam! Jak sprawdziła się u mnie ta kremowa maska na noc?

 

 

W składzie mamy na pierwszym miejscu dwa dosyć lekkie emolienty, potem nawilżającą glicerynę i odżywcze masło shea, nawilżający humektant będący jednoczesnie promotorem przenikania substancji aktywnych w głąb skóry, bogaty w mikroelementy wyciąg z borowiny, nawadniający kwas hialuronowy, przeciwzmarszczkowy ekstrakt z kiełków pszenicy, regenerujący ekstrakt z drożdży, łagodzący pantenol, witaminę E i ekstrakt z szałwii.

No i tutaj mamy sukces! Krem świetnie nawilża przez całą noc, rano skóra jest wypoczęta, miękka, elastyczna, zregenerowana i doskonale „napita” substancjami odżywczymi. Bardzo się z nim polubiłam! Konsystencję i zapach ma podobne do kremu na dzień, ale wchłania się o wiele lepiej i pozostawia miłą warstewkę na skórze, w sam raz na noc, żeby zasnąć pod miękką „kołderką” z kremu.


Analiza składu INCI – według kolejności składników podanej przez producenta:

Aqua (Water) – woda jest jednym z bazowych składników większości kosmetyków, przeważnie zajmując pierwsze miejsce na liście INCI podawanej przez producenta na opakowaniu produktu. Procentowy udział wody w kosmetyku może dochodzić nawet do 90%, ale pamiętajmy, że im więcej wody, tym mniej substancji czynnych i tym mniej “treściwa” jest formuła kosmetyku. Np. w kremach nawilżających woda, hydrolaty i wyciągi roślinne stanowią ok. 50-70% całego produktu. Woda nie tylko stanowi o konsystencji produktu, ale także jest nośnikiem substancji aktywnych, rozpuszczalnikiem dla niektórych składników oraz rozcieńczalnikiem. Woda jest podstawą tzw. fazy wodnej wszystkich emulsji kosmetycznych. Musi być biologicznie i chemicznie czysta (wolna od bakterii, grzybów, minerałów), co w praktyce oznacza wodę demineralizowaną, destylowaną lub dejonizowaną. Dodatkowo w kosmetyku może znajdować się woda termalna (więcej…)

Caprylic/Capric Triglyceride – Emolient tłusty: tworzy na powierzchni skóry i włosów warstwę okluzyjną (film), zapobiegający odparowywaniu wody – pośrednio działa nawilżająco, zmiękczająco i wygładzająco. Poprawia konsystencję preparatu, ułatwia poślizg przy aplikacji preparatu. Dopuszczony przez instytucje certyfikujące kosmetyki naturalne. Działa jednak komedogennie, zatyka  pory i sprzyja powstawaniu zaskórników. (więcej…)

Coco-Caprylate/Caprate – naturalny emolient pozyskiwany z oleju kokosowego i nasyconych kwasów tłuszczowych; jest emolientem tłustym: penetruje naskórek, odbudowując warstwę hydrolipidową i pozostawia na skórze delikatny jedwabisty film, zapobiegający utracie wody. Jest również substancją renatłuszczającą w kosmetykach myjących. Niekomedogenny: nie zapycha porów. (więcej…)

Glycerin (Glicerol) – Glycerin (Glycerol) – Hydrofilowa substancja intensywnie nawilżająca; przenika do przestrzeni międzykomórkowej i tam wiąże cząsteczki wody; jest też promotorem przenikania – ułatwia transport substancji aktywnych w głąb skóry. Pełni też funkcję humektantu, zapobiegając wysychaniu i krystalizacji kosmetyku. To nieprawda, że ma niski potencjał komedogenny i alergizujący: najnowsze badania dowodzą, że gliceryna jest nie tylko komedogenna (zapycha pory, a w wielu kosmetykach jej stężenie przekracza 15%, co sprawia, że zaczyna chłonąć wodę z głębszych warstw naskórka i zarazem blokuje pobieranie wody z zewnątrz, przez co zamiast nawilżać – zaczyna skórę przesuszać). Ponadto jest aknegenna (powoduje wzrost aktywności bakterii bytujących w sebum i martwym naskórku, co prowadzi do stanów zapalnych i zmian trądzikowych). Także jeśli wykluczyłaś już wszystko, co może Cię zapychać i pogarszać stan Twojej cery, przyjrzyj się dokładniej glicerynie, która znajduje się w większości kosmetyków dostępnych na rynku.  (więcej…)

Saccharide Isomerate,

Methylpropanediol – Rozpuszczalnik i promotor przenikania substancji aktywnych; działa również nawilżająco.  (więcej…)

Butyrospermum Parkii (Shea Butter) – Masło shea – olej z afrykańskiego masłosza; bogate w witaminy A i E ; odżywia, natłuszcza, działa przeciwzmarszczkowo, tworzy delikatny film na skórze i chroni ją przed słońcem, mrozem, wiatrem. Bezpieczny dla cery delikatnej i tłustej, niekomedogenny (nie zatyka porów); przyspiesza gojenie się ran, podrażnień, stanów zapalnych i poparzeń słonecznych.   (więcej…)

Propanediol – Glikol roślinny: silny humektant – zwiększa nawilżenie skóry i włosów, zatrzymuje w wodę w warstwach rogowych naskórka (zapobiegając TEWL). Skuteczny rozpuszczalnik kwasów i ekstraktów roślinnych w proszku – umożliwia łatwe i szybkie rozpuszczenie składników aktywnych. Działa tez jako stabilizator emulsji – sprawdzi się jako stabilizator składników aktywnych (jak. np. witamina C, której wydłuża okres działania). Jest też promotorem przenikania – ułatwia składnikom aktywnym przenikanie w głąb skóry. Jest bezpiecznym konserwantem – zwiększa też skuteczność innych konserwantów w kosmetyku. Poprawia lepkość kosmetyków i zwiększa produkcję piany w emulsjach myjących. Propanediol (glikol roślinny) to naturalna i bezpieczna alternatywa dla glikoli na bazie ropy (np. glikolu propylenowego i  glikolu butylenowego). (więcej…)

Glyceryl Stearate Citrate – Emulgator tworzący emulsje typu O/W i mieszanek zawierających wysoką zawartość tłuszczy. Ma działanie kondycjonujące skórę suchą oraz włosy, zmiękcza i wygładza, nadaje się do kosmetyków tłustszych, kremów na noc. (więcej…)

Peat Extract – Ekstrakt z torfu (wyciąg z borowiny): zawiera bogactwo minerałów oraz kwasy huminowe, białka, enzymy, estrogeny związki bituminowe (woski, żywice, tłuszcze), a także niewielkie ilości hormonów: progesteron, estradiol, estriol, testosteron i kortyzol. Działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie i ściągająco. Łagodzi podrażnienia, stymuluje mikrokrążenie i regeneruje uszkodzona skórę. Jest też skutecznym adsorbentem: wchłania pot i sebum, głęboko oczyszcza skórę i ułatwia wchłanianie substancji aktywnych. (więcej…)

Parfum,

Hyaluronic Acid – Kwas hialuronowy jest syntetycznym humektantem wnikającym do głębszych warstw skóry, gdzie trwale wiąże wilgoć i pozostaje nawet po zmyciu skóry. Działa wygładzająco, przeciwzmarszczkowo, uelastycznia skórę. Chroni naturalny kwas hialuronowy, obecny w skórze przed rozkładem oraz stymuluje jego produkcję, dzięki czemu poprawia stan macierzy wewnątrzkomórkowej. Wzmacnia barierę ochronną skóry, stymulując produkcję ceramidów. Działa gojąco, regenerująco i przeciwutleniająco; zwiększa przyswajanie i penetrację składników aktywnych w głąb skóry. Wcierany w skórę głowy działa przeciwłupieżowo i stymuluje włosy do wzrostu.  (więcej…)

Triticum Vulgare (Wheat) Germ Extract – Ekstrakt z kiełków pszenicy: zawiera ryboflawinę, tiaminę, niacynę, karoten, tokoferol, związki mineralne (sodu, wapnia, potasu, magnezu, fosforu, siarki, żelaza), proteiny i aminokwasy (gluten), cukry oraz tłuszcze. Jest antyoksydantem, działa przeciwzmarszczkowo, rozjaśnia skórę, odżywia, wygładza i zmiękcza. W kosmetykach do włosów: zapobiega przesuszeniom, nadaje połysk, miękkość i elastyczność, zapobiega elektryzowaniu się. W kosmetykach myjących do włosów i ciała łagodzi drażniące działanie detergentów i poprawia jakość piany.  (więcej…)

Saccharomyces Lysate (Cerevisiae) Extract – Ekstrakt z drodży: wykazuje duże powinowactwo do ludzkiej skóry, jest transporterem tlenu do komórek skóry. Działa nawilżająco i odżywczo, wspomaga przemianę materii, regeneruje skórę, przyspiesza gojenie ran; jest dobrym promotorem przenikania substancji aktywnych. Jest antyoksydantem, przeciwdziała zmarszczkom, wygładza, koi, regeneruje. Działa przeciwłojotokowo, likwiduje zaskórniki, oczyszcza skórę, działa przeciwzapalnie, łagodzi alergie. W kosmetykach do włosów: działa przeciwłupieżowo, wzmacnia cebulki i stymuluje porost włosów.  (więcej…)

Sodium Hyaluronate – Kwas hialuronowy małocząsteczkowy: syntetyczny humektant – identyczny odpowiednik naturalnie występujących w organizmie soli hialuronowych charakteryzujący się mniejszą cząsteczką od kwasu hialuronowego, dzięki czemu łatwiej i głębiej przenika przez naskórek, oraz bardzo wysoką higroskopijnością, potrafi związać do 40 razy więcej wody w stosunku do swojej objętości. Nawilża, wypełnia zmarszczki, wzmacnia i poprawia elastyczność; regeneruje, przyspiesza gojenie ran, działa przeciwzapalnie, likwiduje blizny i przebarwienia, wzmacnia barierę ochronną skóry. Powinien być stosowany wraz z emolientami.  (więcej…)

Panthenol (Prowitamina B5) –  Syntetyczny humektant: nawilża, koi; łagodzi podrażnienia, poparzenia i alergie skóry; przyspiesza gojenie. Dobrze wpływa na włosy: pogrubia je, nawilża, wzmacnia, nabłyszcza i wygładza; działa przeciwłupiezowo i stymuluje cebulki włosów; a także na paznokcie: bardzo dobrze i głęboko się wchłania. (więcej…)

Tocopherol (Tocopheryl) – Naturalna witamina E: konserwant substancji tłuszczowych, chroni składniki przed utlenianiem, zmianą zapachu i koloru. Silny antyoksydant: ujędrnia, działa odżywczo i przeciwstarzeniowo na skórę, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, poprawia ukrwienie skóry, chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, przyspiesza regenerację np. po poparzeniu słonecznym.  (więcej…),

Disodium Cocoamphodiacetate – Substancja myjąca, pianotwórcza, wzmacniająca i utrwalająca pianę. Wspomaga działanie innych detergentów, oczyszcza skórę i włosy. Ma także właściwości wiążące składniki kosmetyków, regulujące lepkość oraz nadaje klarowną, przejrzystą konsystencję. Jest uznana za jedną z łagodniejszych substancji myjących. Mimo wszystko może wysuszać skórę wrażliwą. (więcej…)

PVP,

Sodium Metabisulfite,

Pantolactone (D-Pantolactone) – syntetyczny humektant: działa nawilżająco i zmiękczająco, nie wnika w skórę, ale tworzy na jej powierzchni warstwę okluzyjną (zapobiegającą TEWL). Ponadto w kosmetyku jest zagęstnikiem, zwiększa także lepkość i stabilizuje konsystencję. (więcej…)

Salvia Sclarea Extract,

Carbomer – Syntetyczny zagęstnik, stabilizator emulsji i substancja żelująca. Na skórze i włosach tworzy okluzyjny film (zapobiegający TEWL). Działa komedogennie: zatyka pory i powoduje zaskórniki. Może podrażnić skórę i oczy. (więcej…)

Disodium EDTA – Syntetyczny konserwant i stabilizator; chroni kosmetyk przed zepsuciem i rozwojem patogenów; dodatkowo ma działanie zmiękczające i regulujące lepkość. Wiąże metale ciężkie, dlatego nie powinny go stosować kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby przyjmujące antybiotyki. Dodatkowo może podrażniać błony śluzowe i  układ oddechowy (jeśli kosmetyk jest rozpylany) (więcej…)

Sodium Polyacrylate – Poliakrylan sodu: pochłaniacz wilgoci, składnik sztucznego śniegu, wypełniacz do podpasek i pieluch.  Tworzy okluzyjną warstwę na skórze, działa ochronnie i wygładzająco, ale i komedogennie )zapycha pory, tworzy zaskórniki). W kosmetyku pełni też funkcję stabilizatora emulsji. Oprócz tego dobrze utrwala włosy, stosowany jest w produktach do stylizacji.  (więcej…)

Sodium Hydroxide – Wodorotlenek sodu (soda kaustyczna); regulator pH kosmetyku i substancja buforująca.  (więcej…)

Ethylhexylglycerin – Półsyntetyczny konserwant wspomagający działanie innych konserwantów w produkcie; łagodny humektant – nawilża i wspomaga działanie zawartych w kosmetyku emolientów. Rzadko, ale może podrażniać (zwłaszcza oczy)  (więcej…)

Sodium Citrate – Przeciwutleniacz i regulator pH w kosmetyku. Pełni też rolę konserwanta i maskuje niepożądane zapachy w kosmetyku. (więcej…)

Citric Acid – Kwas cytrynowy, reguluje pH kosmetyku oraz pełni także rolę konserwantu (zwiększa trwałość kosmetyku)  (więcej…)

Caprylyl Glycol – Emolient tłusty, tworzy na skórze warstwę okluzyjną. Jest też humektantem – nawilża, zapobiega wysychaniu kosmetyku oraz konserwantem (działa bakteriostatycznie). Jest również dobrym promotorem przenikania substancji aktywnych w gląb skóry. Może działać komedogennie: zapychać pory i przyczyniać się do powstawanie zaskórników.  (więcej…)

Phenylpropanol – Roślinna substancja zapachowa i konserwująca: wykazuje działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, alternatywne dla parabenów. (więcej…)

Sodium Benzoate – Benzoesan sodu to popularny konserwant, zapobiegający rozwojowi drożdży, pleśni i bakterii. Stosowany jest  produktach o niskim pH. Dopuszczony do stosowania także w certyfikowanych kosmetykach naturalnych  (więcej…)

Potassium Sorbate – Sorbinian potasu (pozyskiwany z roślin lub syntetyczny) to popularny konserwant o działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym, zalecany do konserwowania nawet kosmetyków naturalnych i ekologicznych. Może jednak podrażniać i działać alergicznie.  (więcej…)

Phenoxyethanol – Konserwant zabezpieczający produkt przed rozwojem mikroorganizmów, a także rozpuszczalnik innych konserwantów (np. parabenów) oraz substancji zapachowych. Budzi wiele kontrowersji: działa drażniąco i rzekomo przenika do krwioobiegu, w Europie dopuszczony w kosmetykach w stężeniu do 1%, całkowicie zakazany w kosmetykach na terenie Japonii. Ceniony i uznawany za bezpieczny na rynku farmaceutycznym (główny składnik Octeniseptu w stężeniu 2%) jako skuteczna substancja odkażająca: niszczy bakterie, grzyby, drożdżaki, pierwotniaki i wirusy. (więcej…)

Benzoic Acid – Syntetyczny konserwant: hamuje rozwój bakterii i drobnoustrojów w kosmetyku, przedłuża jego trwałość. Może podrażniać skórę i uczulać. (więcej…)

 

Recenzje kosmetyków, informacje ich o składzie i działaniu:

recenzje kosmetyczne, składy kosmetyków, Piękno i Bestia czyli Zazie w Krainie Kosmetyków

strona główna > piękno i bestia > INCI encyklopedia

 
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to top
0
Would love your thoughts, please comment.x