strona główna > piękno i bestia > INCI encyklopedia
skład i opinie TOŁPA Sebio Sebum Control maska głęboko oczyszczająca
Już dawno stwierdziłam, że maseczki Tołpy robią robotę, więc awansem zaufałam kolejnej – tym razem głęboko oczyszczającej maseczce z matchą, mirtem cytrynowym i morskim aminokwasem. Jak sprawdziła się na mojej skórze i czy faktycznie była warta zaufania?
W składzie tej maski na pierwszym miejscu mamy nawilżającą glicerynę oraz dwie glinki: kaolinową, bentonitową, a także drobniutko zmielony korund, który jednak nie ma formy „ściernej”, a bardzo łagodną i delikatną. Mamy też bogate w mikroelementu wyciągi z borowiny, mirtu cytrynowego i zielonej herbaty, jest też silnie nawilżający kwas mlekowy.
Kremowa konsystencja o brudnozielonym zabarwieniu i przyjemnej zielono-cytrynowej nucie zapachowej – bardzo łatwo rozprowadza się na twarzy, pozostawiając lepką warstewkę, która nie zasycha, pomimo obecności glinki w składzie. Oczywiście trzymałam ją dłużej niż przepisowe 10 minut, ale mimo tego nie pojawiło się uczucie ściągnięcia skóry. Natomiast nie lada problem miałam ze zmyciem tej maseczki i musiałam wspomóc się ręczniczkiem z mikrofibry, którym zawsze zmywam typowo glinkowe maski.
Po zmyciu skóra byłą miękka, gładka, nie zauważyłam jakiegoś super oczyszczenia, ale… Im częściej stosowałam tę maseczkę, tym wyraźniej zauważałam jej mega pozytywny wpływ na moją cerę: skóra była rozjaśniona, pory rzeczywiście oczyszczone i zwężone, zaczerwienienia zostały zniwelowane, a pryszczowych niespodzianek pojawiało się o wiele mniej niż zazwyczaj. Miałam też wrażenie, że maseczka zmniejsza wydzielanie sebum, a twarz na co dzień pozostawała dłużej matowa. Dla mnie ta maseczka pełni rolę bardziej regulująco-normalizującą niż typowo oczyszczającą, bo od oczyszczania mam bardziej glinkowe maseczki. Niemniej jednak bardzo ją polubiłam do stosowania na oczyszczonej glinką cerze jako rodzaj finalnego ukojenia, zmiękczenia i znormalizowania wydzielania sebum.
Analiza składu INCI – według kolejności składników podanej przez producenta:
Aqua (Water) – woda jest jednym z bazowych składników większości kosmetyków, przeważnie zajmując pierwsze miejsce na liście INCI podawanej przez producenta na opakowaniu produktu. Procentowy udział wody w kosmetyku może dochodzić nawet do 90%, ale pamiętajmy, że im więcej wody, tym mniej substancji czynnych i tym mniej “treściwa” jest formuła kosmetyku. Np. w kremach nawilżających woda, hydrolaty i wyciągi roślinne stanowią ok. 50-70% całego produktu. Woda nie tylko stanowi o konsystencji produktu, ale także jest nośnikiem substancji aktywnych, rozpuszczalnikiem dla niektórych składników oraz rozcieńczalnikiem. Woda jest podstawą tzw. fazy wodnej wszystkich emulsji kosmetycznych. Musi być biologicznie i chemicznie czysta (wolna od bakterii, grzybów, minerałów), co w praktyce oznacza wodę demineralizowaną, destylowaną lub dejonizowaną. Dodatkowo w kosmetyku może znajdować się woda termalna (więcej…)
Glycerin (Glicerol) – Glycerin (Glycerol) – Hydrofilowa substancja intensywnie nawilżająca; przenika do przestrzeni międzykomórkowej i tam wiąże cząsteczki wody; jest też promotorem przenikania – ułatwia transport substancji aktywnych w głąb skóry. Pełni też funkcję humektantu, zapobiegając wysychaniu i krystalizacji kosmetyku. To nieprawda, że ma niski potencjał komedogenny i alergizujący: najnowsze badania dowodzą, że gliceryna jest nie tylko komedogenna (zapycha pory, a w wielu kosmetykach jej stężenie przekracza 15%, co sprawia, że zaczyna chłonąć wodę z głębszych warstw naskórka i zarazem blokuje pobieranie wody z zewnątrz, przez co zamiast nawilżać – zaczyna skórę przesuszać). Ponadto jest aknegenna (powoduje wzrost aktywności bakterii bytujących w sebum i martwym naskórku, co prowadzi do stanów zapalnych i zmian trądzikowych). Także jeśli wykluczyłaś już wszystko, co może Cię zapychać i pogarszać stan Twojej cery, przyjrzyj się dokładniej glicerynie, która znajduje się w większości kosmetyków dostępnych na rynku. (więcej…)
Kaolin – Glinka biała; zawiera mikroelementy (głównie krzem, glin, żelazo, magnez, cynk i wapń) oraz sole mineralne; jest higroskopijna i tworzy roztwory koloidowe; doskonale wchłania sebum i ściąga pory; działa bakteriobójczo, remineralizująco, odtruwająco i absorpcyjne. (więcej…)
Bentonite – Glinka bentonitowa (krzemianem glinu); ma silne właściwości matujące i pochłaniające wilgoć, pot i sebum; oczyszcza i ściąga pory skóry. Wygładza i mineralizuje skórę, odtruwa, ma działanie antyseptyczne, przyspiesza gojenie wyprysków. Jest także zagęstnikiem i nadaje kosmetykom puszystą konsystencję, zwiększa ich objętość, zmniejsza i reguluje lepkość. Utrwala emulsje i stabilizuje pienienie. (więcej…)
Hydroxypropyl Starch Phosphate – Składnik konsystencjotwórczy, nadaje kosmetykom puszystości i objętości, podnosi i reguluje lepkość, zmniejsza tłustość. Wiąże substancje rozpuszczalne w wodzie, ma właściwości myjące i lekko nawilżające. (więcej…)
Alumina (Korund) – Kryształ pochodzenia mineralnego, najtwardszy po diamencie. W kosmetyce stosowany pod postacią miałkiego pudru, jako substancja przeciwzbrylająca i regulująca lepkość kosmetyków pudrowych oraz filtrów mineralnych. Wykorzystywany także w produktach matujących i przeciwpotnych, działa przeciwzapalnie i gojąco. Korund o grubszej ziarnistości (mikronizowany lub mikrokrystaliczny) ma bardzo silne właściwościa ścierne: używany jest w peelingach mechanicznych oraz do mikrodermabrazji. Korundu nie należy stosować do peelingów na skórze ze zmianami barwnikowymi (pieprzykami), stanami zapalnymi oraz wszelkimi zmianami skórnymi. (więcej…)
Peat Extract – Ekstrakt z torfu (wyciąg z borowiny): zawiera bogactwo minerałów oraz kwasy huminowe, białka, enzymy, estrogeny związki bituminowe (woski, żywice, tłuszcze), a także niewielkie ilości hormonów: progesteron, estradiol, estriol, testosteron i kortyzol. Działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie i ściągająco. Łagodzi podrażnienia, stymuluje mikrokrążenie i regeneruje uszkodzona skórę. Jest też skutecznym adsorbentem: wchłania pot i sebum, głęboko oczyszcza skórę i ułatwia wchłanianie substancji aktywnych. (więcej…)
Xanthan Gum – Lekki emulgator: zagęszcza konsystencję kosmetyku, jest substancja żelującą i stabilizującą. Ma niski potencjał komedogenny i alergenny, jest bezpieczny dla kobiet w ciąży. (więcej…)
Backhousia Citriodora Leaf Extract,
Silver Carboxymethylalaninate,
Camellia Sinensis (Green Tea) Leaf Extract – Naturalny wyciąg z zielonej herbaty; bogate źródło flawonoidów, witamin z grupy B, wit. K, C, P, sole mineralne (fluor, żelazo, magnez, mangan, potas, wapń, fosfor, cynk). Jest emolientem – nawilża, odżywia, regeneruje; łagodzi podrażnienia i stany zapalne, działa bakteriobójczo i przeciwłojotokowo; zapobiega powstawaniu zaskórników i zmarszczek; wzmaga syntezę melanin – poprawia koloryt i przyspiesza opalanie. W kosmetykach do włosów – doskonały do problemów z łupieżem i przetłuszczającym się skalpem. (więcej…)
Sodium Phytate – Naturalny środek chelatujący: wyłapuje z kosmetyku jony metali (które mogłyby mieć negatywny wpływ na stabilność i wygląd produktu) i tworzy z nimi kompleksy, zapobiegając niepożądanym reakcjom. Jest bezpiecznym zamiennikiem Disodium EDTA oraz Tetrasodium EDTA. Ponadto jest antyoksydantem i zapobiega utlenianiu się produktu pod wpływem światła. Działa również przeciwzapalnie. (więcej…)
Parfum,
Lactic Acid – Organiczny hydroksykwas: silnie nawilża, ma zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka., działa keratoplastycznie (zmiękcza warstwę rogową), a w wyższych stężeniach działa keratolitycznie (złuszcza zrogowaciały naskórek). Odblokowuje pory skóry i działa antybakteryjnie, przeciwzaskórnikowo. Pomocny także w przypadku rogowacenia, łuszczenia i przesuszenia skóry. Regulator pH i substancja buforująca w kosmetyku. (więcej…)
Citric Acid – Kwas cytrynowy, reguluje pH kosmetyku oraz pełni także rolę konserwantu (zwiększa trwałość kosmetyku) (więcej…)
Triethyl Citrate (Triethylcitrate) – Substancja przeciwutleniająca; działa też jako rozpuszczalnik dla składników tłuszczowych zawartych w kosmetykach, nadaje elastyczność kosmetykom i zapobiega ich kruszeniu. Poprawia właściwości aplikacyjne kosmetyku, ułatwia rozsmarowywanie. Stosowany w dezodorantach jako składnik zmniejszający powstawanie nieprzyjemnego zapachu w wyniku rozkładu potu, zmniejszając aktywność mikroorganizmów. (więcej…)
Glyceryl Caprylate,
Sodium Benzoate – Benzoesan sodu to popularny konserwant, zapobiegający rozwojowi drożdży, pleśni i bakterii. Stosowany jest produktach o niskim pH. Dopuszczony do stosowania także w certyfikowanych kosmetykach naturalnych (więcej…)
Sodium Salicylate,
Methylpropanediol – Rozpuszczalnik i promotor przenikania substancji aktywnych; działa również nawilżająco. (więcej…)
Caprylyl Glycol – Emolient tłusty, tworzy na skórze warstwę okluzyjną. Jest też humektantem – nawilża, zapobiega wysychaniu kosmetyku oraz konserwantem (działa bakteriostatycznie). Jest również dobrym promotorem przenikania substancji aktywnych w gląb skóry. Może działać komedogennie: zapychać pory i przyczyniać się do powstawanie zaskórników. (więcej…)
Benzoic Acid – Syntetyczny konserwant: hamuje rozwój bakterii i drobnoustrojów w kosmetyku, przedłuża jego trwałość. Może podrażniać skórę i uczulać. (więcej…)
Green 3 (CI 75810) – Zielony pigment naturalny: barwnik pozyskiwany z zielonych części roślin. Rozpuszczalny w tłuszczach. Kompleks miedziowy chlorofilu. Bezpieczny i niealergizujący. (więcej…)