o tym jak po 12 latach blogowania wylądowałam na komisariacie…

Pisałam ostatnio, że jestem niesamowicie spokojnym człowiekiem. Dopóki się nie zdenerwuję. Bo jeśli to nastąpi, to nie sposób mnie zatrzymać, więc logiczne, że lepiej uważać.

Od wielu lat – a dokładniej dwunastu – niektórzy z czytelników bloga Zazie sporadycznie testowali moją wytrzymałość nerwową na okoliczność bluzgów w komentarzach, prostackich wyzwisk pod moim adresem,

czy niewybrednych maili z żenującymi podtekstami. Spoko luz – internet zniesie wszystko, a ja jeszcze więcej. Po tylu latach zabawy w blogowanie naprawdę nie robi na mnie wrażenia fakt, że pani Jola z Łodzi uważa mnie za chorą i zepsutą, pan Mirosław, prawdziwy Polak, każe mi uciekać w podskokach z biało-czerwonej ojczyzny, pani Aldona z okolic Morąga porównuje mnie do grubej świni, zaś anonimowy internauta przez bramkę proxy wysyła mi swoje fantazje seksualne. Jak dla mnie – bomba!

Częstokroć nie pozostaje mi nic innego jak niemy podziw wobec ich kreatywności językowej, fanatycznego zaangażowania i maniakalnego uporu godnego lepszej sprawy. Ale wszystko ma swoje granice, nawet mój podziw.

Otóż w lutym na moim blogu – pod notką o kolejnym epizodzie Zazowej depresji – pojawił się kulturalny komentarz czytelnika podpisującego się imieniem i nazwiskiem oraz przedstawiajcego się jako doświadczona psychoterapeutka stosująca dość niekonwencjonalne metody wyciągania pacjentów z depresji. Osoba ta zaproponowała mi pomoc terapeutyczną oraz podała adres swojej strony internetowej.
Nie byłabym sobą, gdybym tam zaraz nie pobiegła po internetowym sznurku.

Jednak to, co zobaczyłam i przeczytałam, wprawiło mnie w osłupienie, które dosyć szybko przerodziło się w niemal stuprocentową pewność, że strona jest ewidentną ściemą i żaden terapeuta będący przy zdrowych zmysłach nie napisałby podobnych bzdur, nie mówiąc już o zamieszczaniu plików dźwiękowych ze swoimi “wykładami” recytowanymi w formie pijackiego bełkotu.

W pierwszej chwili uznałam to za kretyński żart, ale moja niepohamowana skłonność do zaglądania za kulisy wszystkich spraw i dokopywania się do drugiego dna kazała mi nieco podrążyć w temacie.

Skutkiem czego odnalazłam prawdziwą psychoterapeutkę – ofiarę owej mistyfikacji – i poinformowałam ją o całej maskaradzie, ona zaś powiadomiła o wszystkim policję. Szybko okazało się, że fałszywą stronę internetową sfabrykowała jej ex-pacjentka, której terapia psychologiczna bynajmniej nie zakończyła się sukcesem lecz jakąś emocjonalną dramą.
No cóż, nie wnikam. Nie moja sprawa. Ale niestety mój blog.

Mój blog, na którym w komentarzach ktoś bezczelnie podszywa się pod inną osobę celem ośmieszenia i podważenia jej kompetencji zawodowych. Zagotowało się we mnie. Nie dość, że nie akceptuję i potępiam takie formy internetowej “ekspresji twórczej”, to sama dobrze wiem, jak łatwo plotką, pomówieniem czy idiotycznym żartem zniszczyć komuś karierę zawodową, a nawet życie. Niejeden raz dostawałam maile od “życzliwych”, którzy w ramach serdecznej i bezinteresownej złośliwości zapytywali mnie, czy moi pracodawcy wiedzą o moim blogu oraz o tym, że chodzę na manify i parady równości oraz leczę się na depresję. Te nieudolne próby “zastraszania” mnie nie robiły na mnie większego wrażenia,  ponieważ nigdy nie robiłam tajemnicy ani z mojego światopoglądu, ani z problemów, z którymi zmagam się od wielu lat. Od zawsze stawiałam jednak wyraźną granicę między moim życiem prywatnym, sferą zawodową a internetowo przestrzenią moich zainteresowań i nieformalnych kontaktów z ludźmi – na blogu nigdy nie pojawiały się informacje lub materiały, które w moim mniemaniu mogłyby zaszkodzić mojemu życiu zawodowemu. Dlatego maile od życzliwych traktowałam z rozbawieniem, lecz dziwiła mnie ta łatwość, z jaką anonimowi internauci gotowi byli ingerować w czyjeś życie, nie bacząc na ewentualne konsekwencje – jak łatwo było im kogoś oczernić, upokorzyć, ośmieszyć, obrazić czy zastraszyć.

cyber-bullying-ruins-peoples-life-1

Tymczasem teraz stałam się mimowolnym świadkiem próby zniszczenia czyjegoś wieloletniego dorobku zawodowego, pozycji społecznej i zaufania pacjentów przez kogoś, kto – chcąc dotrzeć do szerszej publiczności – wykorzystał mój blog niczym megafon do nagłośnienia sprawy.

Na marginesie dodam, że ani zawodowo, ani hobbystycznie nie zasiadam w Komisji Etyki Zawodowej Cechu Psychologów, Hydraulików i Producentów Petard, więc naprawdę mało mnie interesuje, czy owa psychoterapeutka “była złą kobietą i jej się należało” czy też wręcz przeciwnie. Może ja się nie znam, ale osobiście wyznaję zasadę, że takie sprawy załatwia się inaczej. Chociażby wnosząc skargę do Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, o ile terapeutka faktycznie przekroczyła swoje kompetencje; a także – w ramach (niemalże konsumenckiej) wolności wypowiedzi – wystawiając jej “recenzję” na forach dyskusyjnych czy w portalach psychologicznych.

W tym przypadku okazało się, że bardziej “logicznym” wyjściem dla rozżalonego pacjenta była zemsta w formie rozbudowanej mistyfikacji (stworzenie strony www ze zdjęciami i materiałami audiowizualnymi) niż dochodzenie swoich praw i racji na drodze konfrontacji z terapeutą, dyskusji z innymi pacjentami czy złożenia skargi w stosownej instytucji.

Z kolei dla mnie najbardziej logicznym wyjściem było pojawienie się w Komendzie Rejonowej Policji – w charakterze świadka w sprawie o kradzież tożsamości, cyberstalking oraz wykorzystywanie cudzego wizerunku i danych osobowych w celu wyrządzenia szkody majątkowej lub osobistej.

say-no-to-cyber-bullying-14

Mam nadzieję, że co poniektórzy potraktują tę notkę jako serdeczne ostrzeżenie i zastanowią się po wielokroć, zanim sfabrykują w internecie jakieś plotki, pomówienia, fałszywe strony www lub podszyją się pod kogoś na facebooku, włamią się na konto mailowe czy bloga albo przygotują jakąś równie idiotyczną aferę.

Takie rzeczy są karalne. I żenujące.

 

 

 

 

     
↓  SKOMENTUJ PRZEZ FACEBOOKA ↓ 

14 Comments

 1. kobieta7 czerwca 2014

  633 492. lila 2011-12-03 (23:37) NASA
  tRZYMAJCIE SIĘ LUDZIKI I POWODZONKA W GRACH,.tRZYMAM KCIUKASKI ZA WAS A TĄ SZM…ATĘ GNĘBCIE DO BÓLU
  http://www.multipasko.pl/chat633490.htm
  to jest prawdziwy trolling

  Odpowiedz
 2. Beata6 czerwca 2014

  Ten królik to i mnie prześladował przez jakiś czas ;)
  Olgo, ja Cię uwielbiam za Twoją niesamowitą przejrzystość poglądów i konsekwencję w działaniach i mimo że blog to strzępek rzeczywistości, to w ciągu tych wielu lat pisania narysowałaś w nim swoją osobowość jak najbardziej prawdziwą, z której wyłania się szczerość, uczciwość i wrażliwość. Brawo za Twoją reakcję i postawę. Myślę, że większość ludzi machnęłaby tylko ręką.
  I choć piszesz, że jesteś w stanie znieść pomyje, jakie ludzie wylewają na Ciebie za Twoje poglądy czy sposób bycia, to mi osobiście jest bardzo przykro, że ktoś Cię obraża. No nic na to nie poradzę. Pomyje mogę wylać komuś stojąc z nim twarzą w twarz, a nie anonimowo w Internecie.

  Odpowiedz
 3. kocimokiem6 czerwca 2014

  brawo! jesteś dzielna bardzo.

  Odpowiedz
 4. zk5 czerwca 2014

  straszny był ten królik… nie wstawiaj go więcej plissss…

  Odpowiedz
 5. awo4 czerwca 2014

  Zazie, podczytuję cię od lat (3? 4?), i choć czasem się nie zgadzam z twoimi wpisami, choć czasem uważam cię za zbyt zaabsorbowaną sobą (ale kto nie jest w sumie?), choć czasem mnie denerwujesz, nie wpadłoby mi do głowy cię, besztać, pouczać, bluzgać i tak dalej. Rany, poruszyła i przestraszyła mnie pierwsza część wpisu, gdzie opisujesz jak jesteś przyzwyczajona do bycia obrzucaną błotem. Okropne to. W tym kontekście nawet postawa obywatelska blednie.

  Odpowiedz
 6. wani4 czerwca 2014

  Brawo Zazie. Udało się ustalić, kto to wypisywał i po co?
  A swoją drogą, to ciekawe, co dokładnie się wydarzyło tej osobie w zetknięciu z tym psychologiem, no i jeszcze ciekawsze, że jeśli coś jest nie tak z pracą psychoterapeuty, to w Polsce nie można w żaden sposób dojść swoich praw i pociągnąć takiego specjalisty do odpowiedzialności… Ciekawe, kiedy będzie ustawa regulująca relacje pacjent – psycholog…
  Jest jeszcze na Twoim blogu ten wpis? Co to za strona była, pewnie ją już policja zablokowała?

  Odpowiedz
 7. trylinka4 czerwca 2014

  Jeszcze chwila z pomykającym królikiem jako tło i ja leczyłabym depresję.

  Odpowiedz
 8. Katarzyna4 czerwca 2014

  też myślałam przez chwilę, że to ciąg dalszy malinowego tego
  gratuluję postawy obywatelskiej

  super że już nie muszę oglądać królika-zombie – może się przyśnić w nocy… a sen to nie byłby przyjemny…

  Odpowiedz
 9. rozella4 czerwca 2014

  Dobra postawa. Zareagowałaś jak normalny i przyzwoity człowiek. No i szczęśliwie mamy ustawę, bo wcześniej nie było to takie proste. Moja córka jest stylistką, posługuje się oficjalnie imieniem i nazwiskiem. Ktoś z branży postanowił ją zgnoić w sieci. Kiedy tylko wpisała w google swoje nazwisko wyskakiwały potworności, narkomanka, złodziejka, dyletantka i brudas. Ustawy nie było, administratorzy portalów na których roiło sie od wpisów tego pana , nie reagowali, nie wtrącali się jak to określili. Policja też nic nie mogła zrobić. Dopiero jak zaczął wysyłać esemesy z pogróżkami i o obrażliwej treści, policja mogła przyjąć zgłoszenie. Co i nastąpiło. PO wezwaniu na policję uspokoił się i nigdy więcej nie odezwał. Ufff dlatego wiem, jak takie wpisy mogą człowieka wykończyć rujnując mu psychikę i dorobek życiowy.

  Odpowiedz
 10. Irena.P.4 czerwca 2014

  Cieszy mnie że są takie osoby jak Ty :) Gratulacje Zazie!

  Odpowiedz
 11. bere4 czerwca 2014

  brawo, Zazie!

  Odpowiedz
 12. viki4 czerwca 2014

  pamiętam tamtą sytuację:/
  należą Ci się gratulacje za godną postawę obywatelską, Obywatelko zazie
  :*

  Odpowiedz
  1. iwonaw4 czerwca 2014

   +1
   pozdrawiam!

   Odpowiedz
 13. schronienie4 czerwca 2014

  czyli jednak nie keton ;)

  bravo!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Scroll to top