[recenzja] Ziaja, Liście Manuka – krem nawilżający balans, korygująco-ściągający, SPF10

 

Po raz kolejny postanowiłam się „przymierzyć” do ochrony przeciwsłonecznej 2w1 czyli zestawu filtrów SPF w codziennym kremie pielęgnacyjnym. Przy okazji zakupów w aptece, zgarnęłam krem nawilżający balans, korygująco-ściągający, SPF10 Ziai z serii Liście Manuka. Byłam ciekawa, jak tym razem Ziaja poradzi sobie z kosmetykiem dla cer tłustych i problematycznych, bo jak dotąd kosmetolodzy/chemicy pracujący dla tej marki wydają się kompletnie nie kumać bazy, o co chodzi w pielęgnacji cery trądzikowej :D
No ale nie przesądzajmy, zobaczymy!

 

 

cena:   od 10 zł [klik!]

 

 

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, ziaja oczyszczanie liście manuka krem nawilzajacy korygujaco sciagajacy

Powiem tak: za faktycznie „lekki, nietłusty nawilżający krem korygujący z filtrami i efektem matującym” jego twórcy należałaby się nagroda Nobla, więc już na starcie obietnice Ziai brzmią jak czcze przechwałki. Nie wiem, jakim cudem ten krem miałby robić to wszystko, o czym powyżej zapewnia nas producent, ale może gdzieś w odległej galaktyce cuda się zdarzają. Dziwi mnie tylko niska ochrona SPF 10, bo jeśli już producenci pakują filtry do kremu pięlegnacyjnego, to przeważnie celują gdzieś w okolice SPF20-30, co i tak jest niskim faktorem ochrony przeciwsłonecznej. Ale OK, rozumiem, że nie można mieć od razu wszystkiego. A więc do dzieła, Ziajo!

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, ziaja oczyszczanie liście manuka krem nawilzajacy korygujaco sciagajacy

Zapach spoko: delikatny, miły, nieco ziołowy, świeży. Konsystencja rzekłabym: taka se, niby krem nie jest gęsty, ale moje paranoicznie wprawione palce momentalnie wyczuły „silikonowość”. Na twarzy rozprowadza się bez zarzutu i nawet ładnie wchłania, ale na pewno nie do matu. I w ogóle o jakimkolwiek matującym działaniu tego kremu lepiej nie rozmawiajmy, bo takowe po prostu nie istnieje.

Z nawilżaniem ten krem też nie radzi sobie najlepiej. O co mi chodzi: ja rozumiem, że producenci pakują do kremu różnorakie badziewie, którego zadaniem jest stworzenie na skórze warstwy okluzyjnej, która ma zapobiegać przeznaskórnowej utracie wody, czyli odparowywaniu jej z powierzchni skóry, ale… Ale moim zdaniem, jak skóra jest tłusta i problematyczna, to przeważnie jest także odwodniona, więc fajnie by było, gdyby najpierw ją nawilżyć jakimś miłym i lekkim składnikiem, a dopiero potem szczelnie przyklepać i bronic tej wilgoci jak niepodległości. A nie tak na sucho, tłusto i w dodatku ściągająco, bo wtedy na twarzy robi się skorupka i pory zapchane jak metro w godzinach szczytu, a nie deklarowana przez producenta „nawilżównona, gładka i zadbana” skóra.

 

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, ziaja oczyszczanie liście manuka krem nawilzajacy korygujaco sciagajacy


Jeśli nie interesuje Cię analiza składu tego kosmetyku, przeskocz od razu do mojej recenzji: OPINIA ZAZIE


 

 


Analiza składu INCI – według kolejności składników podanej przez producenta:

 

Aqua (Water) – woda jest jednym z bazowych składników większości kosmetyków, przeważnie zajmując pierwsze miejsce na liście INCI podawanej przez producenta na opakowaniu produktu. Procentowy udział wody w kosmetyku może dochodzić nawet do 90%, ale pamiętajmy, że im więcej wody, tym mniej substancji czynnych i tym mniej “treściwa” jest formuła kosmetyku. Np. w kremach nawilżających woda, hydrolaty i wyciągi roślinne stanowią ok. 50-70% całego produktu. Woda nie tylko stanowi o konsystencji produktu, ale także jest nośnikiem substancji aktywnych, rozpuszczalnikiem dla niektórych składników oraz rozcieńczalnikiem. Woda jest podstawą tzw. fazy wodnej wszystkich emulsji kosmetycznych. Musi być biologicznie i chemicznie czysta (wolna od bakterii, grzybów, minerałów), co w praktyce oznacza wodę demineralizowaną, destylowaną lub dejonizowaną. Dodatkowo w kosmetyku może znajdować się woda termalna (więcej…)

C12-15 Alkyl Benzoate – Emolient: nadaje skórze miękkość, elastyczność i gładkość – sprawia, że produkt staje się lekki, mniej tłusty i łatwo się aplikuje na skórę. Poprawia właściwości preparatów przeciwsłonecznych, jest skutecznym rozpuszczalnikiem dla filtrów ochronnych. Zapobiega też wybielaniu skóry przez składniki aktywne zapobiegające poceniu się. Używany jest również w kosmetyce kolorowej jako środek zwilżający do proszków i podkładów mineralnych. Bywa też konserwantem. (więcej…)

  Glycerin (Glicerol) – Glycerin (Glycerol) – Hydrofilowa substancja intensywnie nawilżająca; przenika do przestrzeni międzykomórkowej i tam wiąże cząsteczki wody; jest też promotorem przenikania – ułatwia transport substancji aktywnych w głąb skóry. Pełni też funkcję humektantu, zapobiegając wysychaniu i krystalizacji kosmetyku. To nieprawda, że ma niski potencjał komedogenny i alergizujący: najnowsze badania dowodzą, że gliceryna jest nie tylko komedogenna (zapycha pory, a w wielu kosmetykach jej stężenie przekracza 15%, co sprawia, że zaczyna chłonąć wodę z głębszych warstw naskórka i zarazem blokuje pobieranie wody z zewnątrz, przez co zamiast nawilżać – zaczyna skórę przesuszać). Ponadto jest aknegenna (powoduje wzrost aktywności bakterii bytujących w sebum i martwym naskórku, co prowadzi do stanów zapalnych i zmian trądzikowych). Także jeśli wykluczyłaś już wszystko, co może Cię zapychać i pogarszać stan Twojej cery, przyjrzyj się dokładniej glicerynie, która znajduje się w większości kosmetyków dostępnych na rynku.  (więcej…)

Butyl Methoxydibenzoylmethane (Avobenzone) – Filtr UV, chroniący skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. W kosmetyku absorbuje promieniowanie UV, dzięki czemu chroni kosmetyk przed pogarszaniem się jego jakości pod wpływem światła. Jest na liście substancji promieniochronnych dozwolonych do stosowania z ograniczeniami w produktach kosmetycznych. Jego maksymalne dopuszczalne stężenie to 5%. Podobno jest szkodliwy dla układu odpornościowego oraz alergizujący. Ponadto – jako że jest niestabilny w słońcu, wymaga stabilizacji innym filtrem – Ethylhexyl Salicylate (Octisalate)

Ethylhexyl Methoxycinnamate – Filtr chemiczny, niestabilny chemicznie, wrażliwa na światło, metale i wysokie temperatury. Zabezpiecza skórę przed działaniem promieni UVA II oraz w niskim stopniu UVB. Działa ochronnie na skórę, pochłania i rozkłada nadmierne ilości promieni, dzięki czemu skóra nie jest narażona na ich negatywne działanie przyspieszające starzenie, zapobiega poparzeniom słonecznym, przebarwieniom, fotostarzeniu, fotodermatozom, przedwczesnemu starzeniu skóry, powstawaniu wolnych rodników, stresom oksydacyjnym, minimalizuje ryzyko czerniaka i bielactwa. Zabezpiecza także kosmetyki przed utlenianiem się ich składników wrażliwych na światło. Działa alergennie i komedogennie: zatyka pory skóry i powoduje zaskórniki. Składnik wnika przez skórę do krwi i może wpływać na gospodarkę hormonalną, wykazuje właściwości hormono-zastępcze. Substancję znajdowano w mleku kobiet karmiących. Ponadto może działać drażniąco na skórę, łatwo ulega oksydacji w kontakcie z różnymi materiałami, dlatego w formułach kosmetycznych stosuje się różne składniki pomocnicze, przeciwutleniacze, osłonowe i stabilizujące.  (więcej…)

 Isononyl Isononanoate – Syntetyczny emolient suchy: tworzy na skórze nietłusty film, dający uczucie jedwabistości i miękkości; zapobiega odparowywaniu wody, a przez to nawilża i wygładza (także włosy). Zalecany w produkcji lekkich kremów. Zalecany w produkcji lekkich kremów; ma niski potencjał komedogenny i alergenny.  (więcej…)

 Cetyl Alcohol – Syntetyczny emolient suchy; pośrednio nawilża, zmiękcza i wygładza, tworząc na skórze i włosach warstwę okluzyjną (zapobiegającą odparowywaniu wody). Jest emulgatorem w kosmetyku, poprawia jego konsystencje i daje poślizg. Jest komedogenny – zatyka pory i powoduje powstawanie zaskórników.  (więcej…)

 Cyclopentasiloxane – Silikon lotny, syntetyczny emolient, wygładza i zmiękcza, może wypełniać drobne zmarszczki. Daje jedwabiste odczucie i poślizg podczas aplikacji kosmetyku, zmniejsza tłustość warstw okluzyjnych, wyparowuje ze skóry po aplikacji. Ponoć nie zapycha porów   (więcej…)

 Glyceryl Stearate –  Emolient natłuszczający i wygładzający; nawilża, tworząc warstwę okluzyjna na powierzchni skóry (lub włosów). Pełni też rolę emulgatora w kosmetyku, tworząc i stabilizując emulsje. Stosowany w stanie czystym na skórę może być komedogenny (zatyka pory i tworzy zaskórniki). (więcej…)

PEG-100 Stearate – Substancja powierzchniowo czynna; emulgator tworzący emulsje O/W. Substancja pianotwórcza, stabilizująca, a także modyfikator właściwości reologicznhych (poprawia konsystencję, powodując wzrost lepkości) w preparatach myjących. Składnik warstwy okluzyjnej, pozostaje na skórze. Może lekko zapychać.  (więcej…)

Potassium Cetyl Phosphate – Emulgator tworzący i stabilizujący emulsje myjące i pielęgnacyjne.  (więcej…)

  Panthenol –  Syntetyczny humektant: nawilża, koi; łagodzi podrażnienia, poparzenia i alergie skóry; przyspiesza gojenie. Dobrze wpływa na włosy: pogrubia je, nawilża, wzmacnia, nabłyszcza i wygładza; działa przeciwłupiezowo i stymuluje cebulki włosów; a także na paznokcie: bardzo dobrze i głęboko się wchłania. (więcej…)

 Dimethicone – Trudnozmywalny silikon zatykający pory skóry (jest świetnym preparatem na wszy – zabija je poprzez zablokowanie dostępu do tlenu); emolient suchy – tworzy na skórze (i włosach) okluzyjny film dający odczucie jedwabistej gładkości, a zapobiegając odparowywaniu wilgoci ze skóry – pośrednio ja nawilża i wygładza. O ile dobrze się sprawdza w kosmetykach kolorowych (jest nośnikiem dla pigmentów w podkładzie) oraz kosmetykach do włosów (ułatwia ich rozczesywanie, wygładza, zapobiega elektryzowaniu, chroni przed czynnikami zewnętrznymi, itp), o tyle w kosmetykach do pielęgnacji twarzy – budzi zastrzeżenia. W dużych stężeniach i regularnie stosowany może powodować powstawanie wyprysków i stanów zapalnych oraz ogólne “przemęczenie” i przeciążenie skóry oraz włosów. Może się “nabudowywać”.  (więcej…)

Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol / Tinosorb – Fotostabilny filtr chemiczny, chroni w szerokim zakresie przed UVA. Chroni przed przedwczesnym starzeniem się skór, a kosmetyk przed zepsuciem.  (więcej…)

Octocrylene – Filtr UV, chroniący skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. W kosmetyku absorbuje promieniowanie UV, dzięki czemu chroni kosmetyk przed pogarszaniem się jego jakości pod wpływem światła.Jest na liście substancji promieniochronnych dozwolonych do stosowania z ograniczeniami w produktach kosmetycznych. Jego maksymalne dopuszczalne stężenie to 10% (w przeliczeniu na kwas). Chroni zarówno przed UVB jak i w bardzo małym zakresie przed UVA. U wrażliwych osób może wywoływać podrażnienia. (więcej…)

Butylene Glycol – Promotor przenikania składników aktywnych w głąb skóry; rozpuszczalnik dla substancji roślinnych; substancja kondycjonująca – zmiekczająca i wygładzająca; humektant zapobiegający wysychaniu kosmetyku. Może zatykać pory oraz wywoływać stany zapalne skóry; podrażniać skórę atopową, a także sprzyjać przenoszeniu w głąb skóry wszelkich toksyn z otoczenia.   (więcej…)

Enantia Chlorantha Bark Extract – Ekstrakt z kory Enantia chlorantha: działa antybakteryjnie, grzybobójczo, antyseptycznie; reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejsza wydzielanie sebum, zwęża pory, zapobiega łuszczeniu naskórka. Łagodzi podrażnienia i stany zapalne.  (więcej…)

Oleanolic Acid –  Kwas oleanolow: działa przeciwzapalne i antymikrobowo, u podstaw ogranicza wydzielanie sebum. Udowodniono, że kwas oleanolowy hamuje rozwój nowotworów poprzez wpływ na różne procesy związane z cyklem życiowym komórek. (więcej…)

Laminaria Ochroleuca Extract – Wyciąg z algi brunatnicy: zawiera fosfatydylocholinę, pochodne kwasu liponowego i substancje odżywcze. Silny antyoksydant, działa przeciwzmarszczkowo, chroni keratynocyty przed foto-uszkodzeniami UV. Wzmacnia barierę lipidową oraz regeneruje uszkodzony naskórek. Działa przeciwzapalnie, zmniejsza świąd, rumień i opuchliznę. Dogłębnie nawilża, stymuluje produkcję kolagenu oraz glikozaminoglikanów, credukując zmarszczki i wygładzając skórę. Odżywia, regeneruje, uszczelnia naczynia krwionośne i poprawia mikrokrążenie. (więcej…)

 Caprylic/Capric Trigliceryde – Emolient tłusty: tworzy na powierzchni skóry i włosów warstwę okluzyjną (film), zapobiegający odparowywaniu wody – pośrednio działa nawilżająco, zmiękczająco i wygładzająco. Poprawia konsystencję preparatu, ułatwia poślizg przy aplikacji preparatu. Dopuszczony przez instytucje certyfikujące kosmetyki naturalne. Działa jednak komedogennie, zatyka  pory i sprzyja powstawaniu zaskórników. (więcej…)

Zinc Gluconate – Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, oczyszcza skórę, odblokowuje pory i reguluje wydzielanie sebum. Zwiększa poziom wilgoci w zewnętrznych warstwach naskórka. Stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, chroni włókna kolagenowe przed degradacją. Zapobiega podrażnieniom, odtłuszcza i matuje skórę.  (więcej…)

  Sodium Hyaluronate – Kwas hialuronowy małocząsteczkowy: syntetyczny humektant – identyczny odpowiednik naturalnie występujących w organizmie soli hialuronowych charakteryzujący się mniejszą cząsteczką od kwasu hialuronowego, dzięki czemu łatwiej i głębiej przenika przez naskórek, oraz bardzo wysoką higroskopijnością, potrafi związać do 40 razy więcej wody w stosunku do swojej objętości. Nawilża, wypełnia zmarszczki, wzmacnia i poprawia elastyczność; regeneruje, przyspiesza gojenie ran, działa przeciwzapalnie, likwiduje blizny i przebarwienia, wzmacnia barierę ochronną skóry. Powinien być stosowany wraz z emolientami.  (więcej…)

  Propylene Glycol – Syntetyczny humektant, pochodna roby naftowej; promotor przenikania substancji aktywnych w głąb skóry, wzmacnia ich działanie; ma właściwości nawilżające i żelujące; może być konserwantem w kosmetyku, obniżając aktywność wody, będącej pożywką dla drobnoustrojów. Może podrażniać skórę, przyciągać toksyny ze środowiska oraz działać komedogennie (zatykać pory skóry).  (więcej…)

Leptospermum Scoparium (Manuka) Leaf Extract – Hydrofilowy ekstrakt z liści z drzewa Manuka: działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie; stosowany jako leczniczy kompleks na infekcje i podrażnienia naskórka. Oczyszcza, odkaża, redukuje trądzik. (więcej…)

Sodium Polyacrylate – Poliakrylan sodu: pochłaniacz wilgoci, składnik sztucznego śniegu, wypełniacz do podpasek i pieluch.  Tworzy okluzyjną warstwę na skórze, działa ochronnie i wygładzająco, ale i komedogennie )zapycha pory, tworzy zaskórniki). W kosmetyku pełni też funkcję stabilizatora emulsji. Oprócz tego dobrze utrwala włosy, stosowany jest w produktach do stylizacji.  (więcej…)

Titanium Dioxide – Dwutlenek tytaniu: pigment, fizyczny filtr mineralny UVA/UVB. Działa na zasadzie lustra, odbijając promienie UV. Może podrażniać błony śluzowe, oczy oraz drogi oddechowe. Mimo bycia naturalna alternatywą dla filtrów chemicznych – dwutlenek tytanu nie jest do końca przebadany, podejrzewa się go o działanie kancerogenne.  (więcej…)

Mica – Naturalny pigment krzemianowy: kolorant w kosmetykach do makijażu, w kremach i balsamach rozświetlających/brązujących. Odbija światło: po aplikacji skóra jest optycznie wygładzona, rozświetlona, a zmarszczki i rozszerzone pory mniej widoczne. W kosmetyku pełni też rolę substancji zmętniającej zbyt przejrzyste i klarowne konsystencje, odbija promieniowanie UV, dzięki czemu produkt dłużej zachowuje świeżość, a substancje wrażliwe na światło nie ulegają psuciu. (więcej…)

Tin Oxide (CI 77861) – Perłowy pigment mineralny: działa przeciwzapalnie, chroni przed promieniami UV; zwiększa krycie kosmetyku i ułatwia jego aplikację. (więcej…)

Xanthan Gum – Lekki emulgator: zagęszcza konsystencję kosmetyku, jest substancja żelującą i stabilizującą. Ma niski potencjał komedogenny i alergenny, jest bezpieczny dla kobiet w ciąży.  (więcej…)

DMDM Hydantoin – Syntetyczny konserwant; pochodna formaldehydu – w produkcie lub na skórze może uwolnić toksyczny formaldehyd. Sam formaldehyd (obecny także np. w dymie tytoniowym) jest substancją rakotwórczą i drażniącą, przyspiesza starzenie skóry. Z powierzchni skóry wchłania się słabo, jednak u osób uczulonych lub o skórze wrażliwej może wywoływać podrażnienia, w skrajnych przypadkach zaburzać czynności gruczołów łojowych i powodować stany zapalne skóry. Kosmetyków z zawartością DMDM Hydantoiny nie należy stosować w okresie laktacji i ciąży.  (więcej…)

Methylparaben – Paraben pełniący funkcję konserwantu o działaniu bakteriobójczym; potencjalny alergen (uwaga osoby z AZS), nie zalecany w kosmetykach dla dzieci i kobiet w ciąży. Poza  wymienionymi wyjątkami – substancja gruntownie przebadana i bezpieczna. To jeden z najłagodnieszych i najbezpieczniejszych parabenów.  (więcej…)

Ethylparaben – Konserwant, nie tak toksyczny jak Buthylparaben, ale równie alergizujący. Dozwolony do stosowania w kosmetykach w ograniczonym stężeniu.  (więcej…)

Parfum (Fragrance),

Benzyl Salicylate – Składnik kompozycji zapachowych oraz pochłaniacz UV (dzięki czemu kosmetyki dłużej zachowują świeżość). Składnik sklasyfikowany jako potencjalny, groźny alergen. Nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży  (więcej…)

Hexyl Cinnamal – Syntetyczny składnik kompozycji zapachowych (imituje zapach jaśminu). Silny alergen.  (więcej…)

Limonene –  Węglowodór terpenowy: imituje zapach skórki cytrynowej/pomarańczowej. Składnik kompozycji zapachowych i substancja zapachowa. Bardzo silny alergen! Obecność tej substancji musi być uwzględniona w wykazie składników INCI, gdy jej stężenie przekracza 0,001% w produkcie niespłukiwanym lub 0,01% w produkcie spłukiwanym. (więcej…)

Linalool – Organiczny związek chemiczny o intensywnym zapachu konwalii; składnik kompozycji zapachowych. Może wywołać reakcje alergiczne, podrażnić skórę i oczy oraz przyczynić się do łuszczycy. Uważany za potencjalny, groźny alergen, który może powodować wysypki skórne.  (więcej…)

Citral – Substancja zapachowa oraz maskująca niepożądane zapachy innych składników kosmetyku. Sklasyfikowany jako potencjalny, groźny alergen. Może podrażniać skórę i wywoływać uczulenia kontaktowe. (więcej…)

Eugenol – Substancja zapachowa: imituje zapach goździków. osiada także właściwości odkażające, znieczulające i dezodoryzujące, neutralizuje bakterie namnażające się np. w pocie i zapobiega przykrym zapachom. Może wywoływać alergię i podrażnienie skóry. (więcej…)

Sodium Hydroxide – Wodorotlenek sodu (soda kaustyczna); regulator pH kosmetyku i substancja buforująca.  (więcej…)

Przejrzyj swoje produkty do pielęgnacji i dowiedz się, co w nich siedzi:

INCI Encyklopedia Zazie - Poznaj składy swoich kosmetyków, szkodliwe składniki, niebezpieczne kosmetyki



OPINIA ZAZIE o:  Ziaja, Liście Manuka, krem nawilżający balans,
korygująco-ściągający, SPF10

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, ziaja oczyszczanie liście manuka krem nawilzajacy korygujaco sciagajacy

Powyższy obrazek mówi chyba sam za siebie, co sądzę o tym kremie Ziai… I właściwie sama sobie jestem winna, bo już nie raz przekonałam się, że moja skóra nie lubi się z recepturami Ziai, a mimo wszystko kupuję kolejne kremy tej marki z nadzieją, że może coś się zmieniło i tym razem obędzie się bez pudła. Tymczasem pudło, do którego wrzucam nienadające się do niczego kosmetyki Ziai robi się coraz większe.

Ja wiem, że powinnam patrzeć na składy na opakowaniu, ale kiedy robię zakupy, to nigdy nie mam do tego głowy – rzucam tylko okiem i myślę: „dobra, zobaczymy!”. A potem nakładam takie gówno, gdzie na szczycie stoi gliceryna (która w małych ilościach jest nawet spoko, ale im jej więcej w kosmetyku, tym – zamiast nawilżać – wyciąga wodę z naskórka oraz zapycha). Dalej mamy filtry: jest ich aż cztery + dwa „wspomagające”, co tym bardziej dziwi, bo ochrona jest bardzo niska. Dalej idzie seria zapychających emolientów i tradycyjnie – jak to u Ziai – trudnozmywalny i gromadzący się w skórze dimetikon, a zaraz potem poliakrylan sodu tworzący na skórze szczelną wygładzająco-maskującą powłokę. Do tego pełne spektrum dostepnych na rynku alergizująco-podrażniających składników zapachowych.

Gdzieniegdzie pośród tego wszystkiego plączą się na poślednich miejscach listy INCI jakieś składniki typu kwas hialuronowy, glukonian cynku, wyciąg z brunatnicy czy ekstrakt z liści manuka, ale albo tego jest tak mało – albo nie ma szansy przebić się przez ten cały syf – bo naprawdę nie dało się odczuć ich dobroczynnego działania na skórę. Nie wiem, dla kogo jest ten krem, poddaję się.

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, ziaja oczyszczanie liście manuka krem nawilzajacy korygujaco sciagajacy

Recenzje kosmetyków, informacje ich o składzie i działaniu:

recenzje kosmetyczne, składy kosmetyków, Piękno i Bestia czyli Zazie w Krainie Kosmetyków

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to top
0
Would love your thoughts, please comment.x