[recenzja] Aromatika, Fitobalsam przeciwtrądzikowy z olejkiem cytrynowym i z drzewa herbacianego

 

Po triumfie Babci Agafii na moim osobistym podium odkryć kosmetycznych – nieco ufnej podchodzę do kosmetyków zza naszej wschodniej granicy. Wstyd się przyznać, ale do pewnego momentu kojarzyły mi się głównie z pokątnie ekstrahowanymi esencjami z dziwnych ziół, zbieranych na radioaktywnych polach nad Prypecią. No cóż poradzić, jestem nieodrodną córą lat osiemdziesiątych, skrzywionym dzieckiem PRL’u, a antyradziecką propagandę wyssałam z mlekiem matki. Ale trzeba się w końcu ogarnąć, mamy XXI wiek.

Dlatego drżącą z niepewności ręką sięgnęłam w sklepie zielarskim po Fitobalsam przeciwtrądzikowy z olejkiem cytrynowym i z drzewa herbacianego ukraińskiej marki Aromatika.

 

cena:  od 20 zł   [klik!]

recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, Aromatika fito-balsam przeciwtrądzikowy z olejkiem cytrynowym i z drzewa herbacianego

 

Ponieważ kompletnie nie znałam wcześniej tej marki, postanowiłam nie mieć żadnych oczekiwań. Zresztą rzadko trafiam na kosmetyki będące klasycznymi żelami: ten Fitobalsam przeciwtrądzikowy jest akurat dosyć rzadki, delikatny i przejrzysty, lekko żółtawy. Pachnie dosyć intensywnie, cytrusowo, ale obawiam się, że nie jest to naturalny zapach olejków (cytrynowego i herbacianego), bo jest w nim mocna nuta „dezodoryzująca” i jakby syntetyczna. Ewidentnie ten zapach miał coś maskować w tym kosmetyku, podejrzewam, że terpeny olejku herbacianego, bo to generalnie dosyć kontrowersyjna woń i nie każdy jest w stanie zaakceptować ją na twarzy.

recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, Aromatika fito-balsam przeciwtrądzikowy z olejkiem cytrynowym i z drzewa herbacianego

Żel jest delikatny, ale dostatecznie gęsty, by nie spływać z twarzy. Rozsmarowuje się przyjemnie, choć momentami ten silny cytrusowy aromat aż gryzł mnie w oczy. Fitobalsam Aromatiki wchłania się całkowicie, ale pozostawia na skórze odrobinę lepką warstewkę. Stosowałam go przez kilka dni i moje pierwsze wrażenie było takie, że trochę wysuszył mi skórę, ale kiedy postanowiłam potraktować go jako serum pod krem na noc i tuż po nałożeniu żelu smarowałam twarz cieniutką warstewką lekkiego kremu nawilżającego, okazało się to strzałem w dziesiątkę. Miałam poczucie, że skóra jest odświeżona, dobrze nawilżona i jakaś taka rozjaśniona. Oczywiście zauważyłam na brodzie początki lekkie przytkania porów, ale wjechałam z zieloną glinką i na szczęście nie doszło do wysypu. Ogólnie i organoleptycznie oceniam ten fitobalsam dosyć pozytywnie, acz mam wrażenie, że jest w nim coś „chemicznego” (nie wiem, może to ten zapach wzbudza we mnie takie skojarzenia), co jednak nie zaszkodziło mi na tyle, by odstawić ten kosmetyk.

recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, Aromatika fito-balsam przeciwtrądzikowy z olejkiem cytrynowym i z drzewa herbacianego


Jeśli nie interesuje Cię analiza składu tego kosmetyku, przeskocz od razu do mojej recenzji: OPINIA ZAZIE


 

 


Analiza składu INCI – według kolejności składników podanej przez producenta:

 

Aqua (Water) – woda jest jednym z bazowych składników większości kosmetyków, przeważnie zajmując pierwsze miejsce na liście INCI podawanej przez producenta na opakowaniu produktu. Procentowy udział wody w kosmetyku może dochodzić nawet do 90%, ale pamiętajmy, że im więcej wody, tym mniej substancji czynnych i tym mniej “treściwa” jest formuła kosmetyku. Np. w kremach nawilżających woda, hydrolaty i wyciągi roślinne stanowią ok. 50-70% całego produktu. Woda nie tylko stanowi o konsystencji produktu, ale także jest nośnikiem substancji aktywnych, rozpuszczalnikiem dla niektórych składników oraz rozcieńczalnikiem. Woda jest podstawą tzw. fazy wodnej wszystkich emulsji kosmetycznych. Musi być biologicznie i chemicznie czysta (wolna od bakterii, grzybów, minerałów), co w praktyce oznacza wodę demineralizowaną, destylowaną lub dejonizowaną. Dodatkowo w kosmetyku może znajdować się woda termalna (więcej…)

Chamomilla Recutita Flower Extract (Oil) – Wyciąg z rumianku i rumiankowy olejek eteryczny (produkt destylacji suszonych koszyczków rumianku pospolitego): zawiera głównie α-bisabolol, chamazulen, mircen, spiroeter. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i neutralizująco na toksyny bakteryjne Pobudza przemianę materii w skórze, przyspiesza gojenie się ran, pobudza krążenie krwi i metabolizm w komórkach skóry, działa odmładzająco. Polecany do skóry suchej i wrażliwej, ale i trądzikowej. Łagodzi zaczerwienienie, stany zapalny, podrażnienie, łuszczenie się i świąd skóry. Jest również składnikiem kompozycji zapachowych. (więcej…)

Propylene Glycol – Syntetyczny humektant, pochodna roby naftowej; promotor przenikania substancji aktywnych w głąb skóry, wzmacnia ich działanie; ma właściwości nawilżające i żelujące; może być konserwantem w kosmetyku, obniżając aktywność wody, będącej pożywką dla drobnoustrojów. Może podrażniać skórę, przyciągać toksyny ze środowiska oraz działać komedogennie (zatykać pory skóry).  (więcej…)

Carbomer – Syntetyczny zagęstnik, stabilizator emulsji i substancja żelująca. Na skórze i włosach tworzy okluzyjny film (zapobiegający TEWL). Działa komedogennie: zatyka pory i powoduje zaskórniki. Może podrażnić skórę i oczy. (więcej…)

Triethanolamine – Regulator pH kosmetyku. Powoduje reakcje alergiczne, podrażnia oczy, przyczynia się do wysuszenia skóry, i włosów. Może być toksyczny jeśli jest wchłaniany przez ciało przez dłuższy czas (więcej…)

Citrus Limon Fruit Oil – Sok wyciskany z świeżej miazgi cytryny, zawiera witaminy: C), A, B i PP, kwasy organiczne, flawonoidy i pektyny; wygładza, zmiękcza, rozjaśnia skórę, działa przeciwzapalnie. (więcej…)

Melaleuca Alternifolia Leaf Oil / Tea Tree Oil – Olejek z drzewa herbacianego: działa silnie bakteriobójczo, wirusobójczo i przeciwgrzybicznie. Jest antyseptykiem, odkaża i działa przeciwzapalnie, ściągająco, a także odświeżająco i chłodząco. Polecany dla cery trądzikowej, tłustej; stosowany przeciw potliwości oraz do przetłuszczającej i łuszczącej się skóry głowy, działa przeciwłupieżowo, wzmacnia cebulki i stymuluje porost włosów. Jest też składnikiem past do zębów, płynów do płukania ust, dezodorantów i antyperspirantów – jako substancja zapobiegająca namnażaniu bakterii i przykrym zapachom. Działa leczniczo na opryszczkę, brodawki. Jest również naturalną substancją zapachową i neutralizuje niepożądane zapachy w kosmetyku. Olejek z drzewa herbacianego jest jednym z niewielu olejków eterycznych, które mogą być nakładane bezpośrednio na skórę.  (więcej…)

Boric Acid – Służy jako substancja zakwaszająca, ściągająca i dezynfekująca w kremach boroglicerynowych, zasypkach, maściach i płynach kosmetycznych. Może być używany do złuszczania naskórka i usuwania piegów. (więcej…)

Diazolidinyl Urea – Pochodna mocznika: syntetyczny konserwant. Ma duży potencjał alergizujący i drażniący. Składnik dozwolony do stosowania w kosmetykach w ograniczonym stężeniu. Niestety podejrzany o toksyczność, gdyż pod wpływem temperatury może uwalniać formaldehyd. (więcej…)

Methylparaben – Paraben pełniący funkcję konserwantu o działaniu bakteriobójczym; potencjalny alergen (uwaga osoby z AZS), nie zalecany w kosmetykach dla dzieci i kobiet w ciąży. Poza  wymienionymi wyjątkami – substancja gruntownie przebadana i bezpieczna. To jeden z najłagodnieszych i najbezpieczniejszych parabenów.  (więcej…)

Propylparaben – Konserwant, hamuje rozwój mikroorganizmów w kosmetyku; zapobiega zmianie zapachu, koloru i konsystencji. Dozwolony do stosowania w ograniczonym stężeniu.  (więcej…)

Propylene Glycol – Syntetyczny humektant, pochodna roby naftowej; promotor przenikania substancji aktywnych w głąb skóry, wzmacnia ich działanie; ma właściwości nawilżające i żelujące; może być konserwantem w kosmetyku, obniżając aktywność wody, będącej pożywką dla drobnoustrojów. Może podrażniać skórę, przyciągać toksyny ze środowiska oraz działać komedogennie (zatykać pory skóry).  (więcej…)

Salicylic Acid – Kwas salicylowy:  jest rozpuszczalny w tłuszczach, dzięki czemu oprócz właściwości złuszczających, ma także zdolność przenikania przez warstwę łojowo-rogową (działanie keratolityczne) i wnikania w głąb skóry. Dociera w głąb mieszków włosowych, co ma duże znaczenie w leczeniu trądziku. Przyczynia się do odblokowania porów, zapobiega tworzeniu się wyprysków oraz pomaga oczyścić skórę z zaskórników. Im tłustsza jest skóra, tym działanie skuteczniejsze. Składnik działa antybakteryjnie, przeciwłojotokowo, przeciwzapalnie i gojąco, pomaga na problem tzw. wrastających włosków. Osoby uczulone na salicylany (np Aspirynę) nie powinny stosować produktów zawierających kwas salicylowy.  (więcej…)

Allantoin – Substancja aktywna pochodzenia roślinnego, pochodna mocznika; działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia, wspomaga procesy regeneracji naskórka, silnie nawilża i wygładza. Działa keratolitycznie (usuwa martwe komórki odblokowując pory, pozwalając na wypłynięcie nadmiaru łoju na powierzchnię skóry), wygładzające i zmiękczające. Zmniejsza drażniące działanie anionowych substancji powierzchniowo czynnych. (więcej…)

Citral – Składnik kompozycji zapachowej. Sklasyfikowany jako potencjalny, groźny alergen. (więcej…)

Limonene –  Węglowodór terpenowy: imituje zapach skórki cytrynowej/pomarańczowej. Składnik kompozycji zapachowych i substancja zapachowa. Bardzo silny alergen! Obecność tej substancji musi być uwzględniona w wykazie składników INCI, gdy jej stężenie przekracza 0,001% w produkcie niespłukiwanym lub 0,01% w produkcie spłukiwanym. (więcej…)

 


Przejrzyj swoje produkty do pielęgnacji i dowiedz się, co w nich siedzi:

INCI Encyklopedia Zazie - Poznaj składy swoich kosmetyków, szkodliwe składniki, niebezpieczne kosmetyki



OPINIA ZAZIE o: Aromatika, Fitobalsam przeciwtrądzikowy
z olejkiem cytrynowym i z drzewa herbacianego

recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, Aromatika fito-balsam przeciwtrądzikowy z olejkiem cytrynowym i z drzewa herbacianego

Zgodnie z moim założeniem odnośnie recenzowania kosmetyków – że najpierw używam i sprawdzam, czy moje marzenia oraz obietnice producentów faktycznie się ziszczają w rzeczywistości (klik!) – a dopiero potem zaglądam w listę INCI i łapię się za głowę – muszę stwierdzić, że entuzjazm wobec fitobalsamu ARomatiki odrobinę zelżał, kiedy wczytałam się w jego składniki. Dlaczego?

Na przykład dlatego, że jeżeli kosmetyk jest taki ziołowy i niby naturalny, to dlaczego zaraz po ekstrakcie z rumianku widnieje niezbyt fajny promotor przenikania: Propylene Glycol. , a przecież teoretycznie dałoby się go zastąpić naturalnym i bezpiecznym roślinnym odpowiednikiem, czyli Propanedioleml? Podobnie z regulatorem kwasowości kosmetyku: zamiast szkodliwej Triethanolamine może dałoby się upchnąć tam coś mniej drażniącego? I jeszcze ten kwas borny, który niby fajnie rozjaśnia, ale w dużych dawkach może być toksyczny…?

Trochę szkoda, bo naturalne składniki roślinne i kwas salicylowy w tym fitobalsamie robią dobrą robotę, ale chyba nie kupię drugiego opakowania. Poszukam czegoś z lepszym składem.

recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, Aromatika fito-balsam przeciwtrądzikowy z olejkiem cytrynowym i z drzewa herbacianego

Recenzje kosmetyków, informacje ich o składzie i działaniu:

recenzje kosmetyczne, składy kosmetyków, Piękno i Bestia czyli Zazie w Krainie Kosmetyków

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to top
0
Would love your thoughts, please comment.x