karta dnia: I MAGIK

 

Taroplan by Marcin Urban tarot blog o tarocie

 

8 kwietnia 2020, karta dnia: I MAGIK

Rób to, na czym się znasz i za co podziwiają cię ludzie.
Działaj zręcznie i inteligentnie, z lekkością i wdziękiem, z zaangażowaniem i w pełnym skupieniu.
Czerp dumę z tego, kim jesteś i czym się zajmujesz.
Czaruj, uwodź i zadziwiaj.
Doskonal swoje rzemiosło.
Nie zwlekaj z podjęciem działania.

“Jestem w teraźniejszości. Jakiekolwiek działanie pragnę podjąć, to właśnie teraz jest czas na jego podjęcie. Decyzje, jakie podejmuję w tej chwili, są zasiewem pod całą moja przyszłość. Rób tak jak ja: wyłapuj wszystkie momenty, kiedy nie jesteś sobą, kiedy nie żyjesz tu i teraz, w tej wiecznej chwili i nieskończonym miejscu. Na co czekasz? Odrzuć te bezużyteczne brzemiona będące pozostałością przeszłości i lękiem przed przyszłością. Jestem wcieleniem energii zwanej Świadomością. Jestem całkowicie obecny tutaj, w tym ciele, pośród innych ciał, w obrębie danej przestrzeni i danego czasu. (…)
Ja, Magik, zajmuję pozycję na rozstaju wieczności i nieskończoności, który nazywamy teraźniejszością. Jestem lojalny wobec wszystkiego, czym jestem: wobec mojego ciała, mojej inteligencji, mojego serca, mojej twórczej siły. Trzy nogi mojego cielesnego stołu są zakorzenione w ziemi; zakotwiczam się gdzieś pośród różnorodności i z tego właśnie miejsca ruszam z działaniem. Spośród nieskończonej liczby możliwości wybieram jedną, mój złoty denar, punkt trakcji, który poprowadzi mnie ku Całości.”
(Alejandro Jodorowsky and Marianne Costa, “The Way of Tarot” – tłum. Marcin Urban )

„Dusza słowa ‘bateleur’ to AEEU
Ciało słowa ‘bateleur’ to BTLR
AEEU: Litera A reprezentuje kwintesencję Le Bateleura: indywiduum stojące na ziemi, szeroko rozstawione nogi zakotwiczające ciało, głowa skierowana ku niebu, splot słoneczny – reprezentowany przez poziomą kreskę w samym środku litery – mocno zakotwiczający całą strukturę. Mocna równowaga, solidny instynkt, przenikliwy umysł: to właśnie nasz magik. Litera A jest pierwszą literą naszego alfabetu, tak jak Le Bateleur jest pierwszym trumfem. Mają tę samą postawę ciała i tę samą pozycję w obrębie swoich systemów. Le Bateleur cały jest ciałem, cały jest obecnością w królestwie materii. Ale AEEU to ciekawa struktura sugerująca ewolucję, przejście od bycia otwartym na ziemię (litera A) do bycia otwartym na niebo (litera U). W samym środku ekspansywna litera E ulega podwojeniu, jak gdyby sugerując pełną powtórzeń pracę artysty, który musi ćwiczyć swoje sztuczki, aż staną się drugą naturą. Innymi słowy – dusza słowa, AEEU, zdaje się mówić: »Powtarzanie zamienia praktykę w zrozumienie«. To za sprawą najdrobniejszych rzeczy osiągamy transcendencję.
A teraz popatrzcie na to: BTLR. Jedynie litera T sugeruje bezruch, podczas gdy B, L i R są zwrócone w prawo, sugerując ruch do przodu. Le Bateleur jest stale w ruchu! Jego stół nigdy nie pozostaje na długo w tym samym miejscu.
Popatrzcie na pierwszą i ostatnią z tych czterech liter BTLR. Litera B jest pełna możliwości, jak dwie mleczne piersi, jak dwoje wytrzeszczonych oczu pragnących wszystko zobaczyć, jak dwoje ramion przyciskających do piersi skarb. Ale B nigdzie nie pójdzie, dopóki nie stanie się R. R rusza naprzód – RRRRRRRRRRRRRR – uwalniając jedną nogę. Czy to nie jest dokładnie to, co się dzieje z ową monetą, którą nasz Bateleur trzyma w prawej dłoni? Moneta może się pojawić albo zniknąć, ale nie może pozostać na zawsze nieruchoma w dłoni, bo dłoń zastygnie, czyniąc dalsze kuglarstwo niemożliwym. Pieniądze – tak jak krew – muszą krążyć. L i R to zdekonstruowane B.
A litera T… Wygląda jak osobnik w kapeluszu, zupełnie jak nasz Bateleur. Kapelusze to pionowe granice. Kapelusze chronią nas przed deszczem albo słońcem, ale również powstrzymują ciepło przed wychodzeniem z naszego ciała przez głowę. Nic nie może wejść, nic nie może się wydostać. Joseph Beuys nosił filcowy kapelusz, licząc na to, że stanie się zającem. Metafora kapelusza jako osobowości, kapelusza jako maski jest rozpowszechniona w naszym społeczeństwie: »put on your thinking cap« [frazeologizm znaczący tyle co ‘rusz głową’, dosł. ‘włóż swoją czapkę do myślenia’], »I wear many hats« [‘jestem człowiekiem wielu talentów/specjalności’, dosł. ‘noszę wiele kapeluszy’], »the hat makes the man« [‘kapelusz czyni mężczyznę’, tytuł kolażu Maxa Ernsta]… Nasz Bateleur zdaje się nosić kapelusz, który jest za duży albo za ciężki na jego głowę, która z kolei zdaje się kurczyć. Może T jest tutaj po to, żeby przypomnieć nam, że niebo jest kapeluszem.
Kapelusz Le Bateleura narzuca pionową granicę, która automatycznie sugeruje poziomą ekspansję. »Uważaj, w co się ubierasz« – zdaje się mówić BTLR – »bo stajemy się tym, co udajemy«.”
(Enrique Enriquez, „Tarology” – tłum. @Marcin Urban )

„Prawdziwa Jaźń jest Prawdziwą Wolą.
Poznaj siebie dzięki Swojej Ścieżce!
Oblicz Formułę Swej Drogi!
Twórz swobodnie, chłoń radośnie, dziel uważnie, umacniaj całkowicie.
Pracuj, Wszechmocny, Wszechwiedzący, Wszechobecny, w Wieczności i dla Wieczności.”
(Aleister Crowley, „Księga Thota”, przeł. Krzysztof Azarewicz)

 


 

Szukasz rozwiązania problemu? Nie wiesz, na którą z opcji się zdecydować?
Chcesz wiedzieć, co się szykuje w twoim życiu? Na czym warto się skupić? Na co uważać?
Zadajesz sobie w głowie jakieś pytanie i nie umiesz na nie znaleźć odpowiedzi?
ZAPYTAJ KART TAROTA!

Daj mi znać na priv, umówimy się na indywidualną sesję odczytu kart.

Umów się na odczyt
Umów się na sesję tarota
  lub 

TAROPLAN Jestem doświadczonym tarocistą, znawcą historii i ikonografii kart tarota oraz tradycji i metod ich odczytu (Etteilla, Eliphas Lévi i Papus, Hermetyczny Zakon Złotego Brzasku, A.E. Waite i Aleister Crowley, Eudes Picard i tzw. szkoła hiszpańska, Timothy Leary, odczyt metodą optyczną w stylu Itala Calvina i Enrique Enriqueza).

 


 

 

 

Ciekawe? Podziel się!

     
↓  SKOMENTUJ PRZEZ FACEBOOKA ↓ 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

Scroll to top
error: Content is protected !!