karta dnia: RYCERZ DENARÓW/PENTAKLI/DYSKÓW

 

Taroplan by Marcin Urban tarot blog o tarocie

 

6 kwietnia 2020, karta dnia: RYCERZ DENARÓW/PENTAKLI/DYSKÓW

Według nauk Hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku rycerz pentakli reprezentuje ognisty aspekt żywiołu ziemi i w związku z tym mówi o ekspansji stabilności, o energicznych działaniach dyktowanych względami praktycznymi, o pracy ukierunkowanej na zaspokojenie potrzeb materialnych. Jego magiczne tytuły to Pan Rozległej i Żyznej Krainy oraz Król Gnomów (stąd w części talii zaprojektowanych wg tradycji Złotego Brzasku figuruje jako “król pentakli”, co bywa nieco mylące; gnomy to wg Paracelsusa żywiołaki ziemi).

Talie: The Golden Dawn Magical Tarot autorstwa Sandry Tabathy Cicero i Chica Cicero oraz talia Jeana Dodala odrestaurowana przez Jean-Claude’a Flornoy

Rządzi kawałkiem nieba rozciągającym się od 20º Lwa do 20º Panny, w obszarze jego panowania mieści się zatem siódemka kijów (korespondująca z ostatnim dekanatem Lwa), ósemka pentakli (korespondująca z pierwszym dekanatem Panny) i dziewiątka pentakli (korespondująca z drugim dekanatem Panny). Druga i trzecia z wymienionych blotek dobrze oddają właściwości rycerza pentakli w standardowych warunkach: to roztropność, systematyczność, pracowitość i nastawienie na zysk. Pierwsza z nich reprezentuje natomiast cienisty aspekt tej figury: kiedy nie ma jasno zarysowanego celu, działania rycerza pentakli stają się chaotyczne i gorączkowe; jest w sercu tego rycerza coś, co tęskni do heroicznych czynów, ale uległszy tym skłonnościom, rycerz pentakli traci z oczu cel, jego energia ulega rozproszeniu.
We wczesnoosiemnastowiecznej talii Jeana Dodala, najstarszej zachowanej w całości talii typu marsylskiego, rycerz denarów jest jedną z ośmiu kart noszących napis F. P. LE TRANGE (albo F. P. LE TRENGE, albo FPE). Jest to skrótowy zapis wyrażenia, które zgodnie z zasadami dzisiejszej ortografii powinno zostać zapisane jako “fait pour l’étranger”, a oznacza tyle co “zrobione dla zagranicy” czy “zrobione na eksport” i odnosi się do faktu, że ta wyprodukowana w Lyonie talia była przeznaczona na rynek piemoncki. Nic nie stoi na przeszkodzie, by odczytać to jako zachętę do przekraczania wszelkiego rodzaju granic (w obecnej sytuacji, rzecz jasna, przede wszystkim metaforycznych). Podobnie jak nic nie stoi na przeszkodzie, by w widniejącej na tej karcie postaci ujrzeć wizualną zachętę do wypatrywania latających spodków (może to stąd przyjdzie ratunek? może tą drogą przyjdą potrzebne informacje?).
Dodajmy jeszcze dla porządku, że według “Manuel synthétique et pratique du tarot” Eudesa Picarda z 1909 r. rycerz denarów to „gracz, krupier, łowca posagów, osobnik wykorzystujący kobiety, dyrektor teatru”.
Miłego dnia!

 


 

Szukasz rozwiązania problemu? Nie wiesz, na którą z opcji się zdecydować?
Chcesz wiedzieć, co się szykuje w twoim życiu? Na czym warto się skupić? Na co uważać?
Zadajesz sobie w głowie jakieś pytanie i nie umiesz na nie znaleźć odpowiedzi?
ZAPYTAJ KART TAROTA!

Daj mi znać na priv, umówimy się na indywidualną sesję odczytu kart.

Umów się na odczyt
Umów się na sesję tarota
  lub 

TAROPLAN Jestem doświadczonym tarocistą, znawcą historii i ikonografii kart tarota oraz tradycji i metod ich odczytu (Etteilla, Eliphas Lévi i Papus, Hermetyczny Zakon Złotego Brzasku, A.E. Waite i Aleister Crowley, Eudes Picard i tzw. szkoła hiszpańska, Timothy Leary, odczyt metodą optyczną w stylu Itala Calvina i Enrique Enriqueza).

 


 

 

 

Ciekawe? Podziel się!

     
↓  SKOMENTUJ PRZEZ FACEBOOKA ↓ 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

Scroll to top
error: Content is protected !!