[recenzja] La Roche Posay, Effaclar Duo [+] Plus, Krem zwalczający niedoskonałości, zatkane pory i przebarwienia potrądzikowe

Krem zwalczający niedoskonałości, zatkane pory i przebarwienia potrądzikowe Effaclar Duo [+] Plus marki La Roche Posay to kolejny kultowy „szuwaks na pryszcze”, który używałam całymi latami (od czasów, gdy Effaclar Duo funkcjonował jeszcze bez „plusa”), nie mogąc się zdecydować, czy bardziej go kocham, czy nienawidzę. Skąd we mnie takie skrajne emocje wobec tej niepozornej tubki kremu? Przeczytajcie ;)

 

cena: od 41 zł [klik!]

 

 

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, leczenie trądziku, cera tłusta, cera problematyczna z niedoskonałościami, La Roche Posay, Effaclar Duo [+] Plus

Effaclar Duo miał być cudownym lekarstwem na wszystko to, z czym nie radził sobie Effaclar K – czyli w momencie jakiegoś większego wysypu wjeżdżał Duo i czynił swoją powinność na tyle, na ile był w stanie, czyli w sumie średnio, ale w tamtym okresie nie było opcji na cokolwiek silniejszego z kwasem salicylowym. Żeby było jasne: już dawno znalazłam o wiele bardziej skutecznych następców dla jednego i drugiego kremu La Roche Posay, ale sentyment do obu pozostał.

Effaclar Duo (+) Plus ma lekką żelową konsystencję, która nawet nie próbuje ukrywać przed nami faktu, że zawiera potężną dawkę silikonów (o których istnieniu wtedy jeszcze nie wiedziałam, bo nie miałam w zwyczaju czytać tych „dziwnych małych literek na opakowaniu”). Dlatego też bez niepotrzebnych uprzedzeń mogłam się ekscytować faktem, że: „Ojej, ale super się wchłania ten krem! aż do matu! i skóra jest taka gładka po nim!”.

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, leczenie trądziku, cera tłusta, cera problematyczna z niedoskonałościami, La Roche Posay, Effaclar Duo [+] Plus

Dziś już wiem, że ten „super efekt” nazywa się Dimethicone i jest dla mojej cery największą chujozą ever! Ale wtedy byłam totalnie nieświadoma i nie mogłam zrozumieć, jakim cudem ten super krem, który wydaje się tak ładnie oczyszczać i wygładzać moją skórę – po pierwszym efekcie WOW! czyli po kilku tygodniach sprawia, że cała moja twarz staje się jakaś taka wymęczona, z pozapychanymi porami i nagłym wysypem niedoskonałości, które przecież znikały jak ręką odjął podczas pierwszych tygodni stosowania kremu. Nie wiedziałam o co chodzi i rzucałam tubką Effaclaru Duo gdzieś w głąb szafki, a po kilku miesiącach sobie o nim przypominałam, albo znajdowałam go przypadkiem, smarowałam się – i znów: wow! ale super krem! taki delikatny, wchłania sie do matu i likwiduje pryszcze! Nooo… i tak bez końca. Bo pamięć to ja mam dobrą, ale krótką. Dziś wiem, na czym polegał cały ten myk. Zjedź niżej, do mojej opinii, bo tam o tym piszę.

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, leczenie trądziku, cera tłusta, cera problematyczna z niedoskonałościami, La Roche Posay, Effaclar Duo [+] Plus


Jeśli nie interesuje Cię analiza składu tego kosmetyku, przeskocz od razu do mojej recenzji: OPINIA ZAZIE


 

 


Analiza składu INCI – według kolejności składników podanej przez producenta:

 

Aqua (Water) – woda jest jednym z bazowych składników większości kosmetyków, przeważnie zajmując pierwsze miejsce na liście INCI podawanej przez producenta na opakowaniu produktu. Procentowy udział wody w kosmetyku może dochodzić nawet do 90%, ale pamiętajmy, że im więcej wody, tym mniej substancji czynnych i tym mniej “treściwa” jest formuła kosmetyku. Np. w kremach nawilżających woda, hydrolaty i wyciągi roślinne stanowią ok. 50-70% całego produktu. Woda nie tylko stanowi o konsystencji produktu, ale także jest nośnikiem substancji aktywnych, rozpuszczalnikiem dla niektórych składników oraz rozcieńczalnikiem. Woda jest podstawą tzw. fazy wodnej wszystkich emulsji kosmetycznych. Musi być biologicznie i chemicznie czysta (wolna od bakterii, grzybów, minerałów), co w praktyce oznacza wodę demineralizowaną, destylowaną lub dejonizowaną. Dodatkowo w kosmetyku może znajdować się woda termalna (więcej…)

Glycerin (Glicerol) – Glycerin (Glycerol) – Hydrofilowa substancja intensywnie nawilżająca; przenika do przestrzeni międzykomórkowej i tam wiąże cząsteczki wody; jest też promotorem przenikania – ułatwia transport substancji aktywnych w głąb skóry. Pełni też funkcję humektantu, zapobiegając wysychaniu i krystalizacji kosmetyku. To nieprawda, że ma niski potencjał komedogenny i alergizujący: najnowsze badania dowodzą, że gliceryna jest nie tylko komedogenna (zapycha pory, a w wielu kosmetykach jej stężenie przekracza 15%, co sprawia, że zaczyna chłonąć wodę z głębszych warstw naskórka i zarazem blokuje pobieranie wody z zewnątrz, przez co zamiast nawilżać – zaczyna skórę przesuszać). Ponadto jest aknegenna (powoduje wzrost aktywności bakterii bytujących w sebum i martwym naskórku, co prowadzi do stanów zapalnych i zmian trądzikowych). Także jeśli wykluczyłaś już wszystko, co może Cię zapychać i pogarszać stan Twojej cery, przyjrzyj się dokładniej glicerynie, która znajduje się w większości kosmetyków dostępnych na rynku.  (więcej…)

 Dimethicone – Trudnozmywalny silikon zatykający pory skóry (jest świetnym preparatem na wszy – zabija je poprzez zablokowanie dostępu do tlenu); emolient suchy – tworzy na skórze (i włosach) okluzyjny film dający odczucie jedwabistej gładkości, a zapobiegając odparowywaniu wilgoci ze skóry – pośrednio ja nawilża i wygładza. O ile dobrze się sprawdza w kosmetykach kolorowych (jest nośnikiem dla pigmentów w podkładzie) oraz kosmetykach do włosów (ułatwia ich rozczesywanie, wygładza, zapobiega elektryzowaniu, chroni przed czynnikami zewnętrznymi, itp), o tyle w kosmetykach do pielęgnacji twarzy – budzi zastrzeżenia. W dużych stężeniach i regularnie stosowany może powodować powstawanie wyprysków i stanów zapalnych oraz ogólne “przemęczenie” i przeciążenie skóry oraz włosów. Może się “nabudowywać”. (więcej…)

Isocetyl Stearate– Emolient półtłusty: tworzy na powierzchni skóry i włosów ochronny, natłuszczający film, który zapobiega utracie nawilżenia, zmiękcza i wygładza. W kosmetykach pełni funkcję polepszacza konsystencji i aplikacji. Ekstremalnie komedogenny: zatyka pory skóry, może nasilać problemy trądzikowe, powodować stany zapalne i zaskórniki. (więcej…)

Niacinamide – Niacynamid (forma witaminy B3): stymuluje syntezę kolagenu, działa odmładzająco i przeciwzmarszczkowo, rozjaśnia przebarwienia. Jest humektantem – poprawia nawilżenie, wzmacnia barierę lipidową skóry, działa silnie antyoksydacyjnie, leczniczo i przeciwzapalnie i gojąco na skórę trądzikową i z trądzikiem różowatym. (więcej…)

Isopropyl Lauroyl Sarcosinate – Emulgator, stabilizator emulsji: zmiękcza skórę, jest z nią biokompatybilny.  (więcej…)

Silica – Naturalna krzemionka: jest adsorbentem (pochłania wilgoć, pot i sebum ze skóry), działa przeciwłojotokowo, ściągająco i matująco. Nadaje kosmetykom jedwabistej konsystencji, poprawia właściwości aplikacyjne i przyczepność. Ma zdolność rozpraszania światła, przez co optycznie wygładza skórę. Wzmacnia włosy i paznokcie. Stosowany także w pastach do zębów jako materiał remineralizujący, czyszczący i polerujący. W dużych stężeniach może pogarszać stan skóry suchej. (więcej…)

Ammonium Polyacryldimethyltauramide/Ammonium Polyacryloyldimethyl Taurate, – Emulgator, stabilizuje emulsje, chroni ją przed rozwarstwieniem i zwiększa lepkość kosmetyku. Tworzy na skórze film (warstwę okluzyjną) zapobiegającą odparowywaniu wody, a przez to nawilża, zmiękcza i wygładza. (więcej…)

Methyl Methacrylate Crosspolymer – Syntetyczny polimer (szkło akrylowe, in. plexiglass) – jest fizycznym wypełniaczem zmarszczek, tworzy gładki film na powierzchni skóry; nie wpływa jednak na procesy starzenia, a jedynie wypełnia zmarszczki “od zewnątrz”.  (więcej…)

Potassium Cetyl Phosphate – Emulgator tworzący i stabilizujący emulsje myjące i pielęgnacyjne. (więcej…)

Zinc PCA – Połączenie cynku z PCA (kwasem pirolidynokarboksylowym – będącym składnikiem naturalnego czynnika nawilżającego NMF) – zwiększa biodostępność i aktywność cynku; cynk hamuje nadmierną produkcję sebum, działa antybakteryjne, ściągająco i przeciwtrądzikowo; wysusza zmiany skórne, łagodzi stany zapalne, hamuje wzrost bakterii powodujących trądzik. (więcej…)

Glyceryl Stearate SE – Emulgator, tłusty emolient, składnik konsystencjotwórczy. Tworzy na powierzchni skóry film, który zapobiega odparowywaniu wilgoci. Działa zmiękczająco, wygładzająco, natłuszczająco i ochronnie na skórę i włosy. Wykorzystywany w formułach myjących, aby zapobiec przesuszaniu skóry, ma także właściwości myjące. Działa silnie komedogennie, może nasilać problemy trądzikowe, powodować zaskórniki, wypryski. (więcej…)

Isohexadecane – Półsyntetyczny emolient suchy – pozostawia na skórze nietłusty film okluzyjny, zapobiegający odparowywaniu wody; zmiękcza skórę i włosy. W produkcie pełni też rolę rozpuszczalnika. Jest substancja ropopochodną, może być komedogenny. (więcej…)

Sodium Hydroxide – Wodorotlenek sodu (soda kaustyczna); regulator pH kosmetyku i substancja buforująca. (więcej…)

Myristyl Myristate– Roslinny emolient tłusty; tworzy na powierzchni skóry i włosów ochronny film: wygładza, nabłyszcza i ułatwia rozprowadzanie kosmetyków. Ekstremalnie komedogenny:  zatyka pory i powoduje powstawanie zaskórników! Niepolecany do skóry tłustej i trądzikowej. (więcej…)

2-Oleamido-1,3-Octadecanediol – Tłuszcz roślinny; emulgator stabilizujący konsystencję (zapobiegający jej rozwarstwianiu się) i poprawiający smarowność; ma właściwości kondycjonuje skórę i włosy; redukuje czerwone pozapalne ślady i zapobiegający pozapalnej hiperpigmentacji. (więcej…)

Nylon-12 – Mikroplastik! Optycznie wygładza, matuje i sprawia że skóra wygląda na gładką i jedwabistą. Tworzy na skórze kolejną(!) warstwę okluzyjną, zmniejsza tłustość pozostałych warstw okluzyjnych kosmetyku bez ich fizycznego rozrzedzania. (więcej…)

 Poloxamer 338 – Substancja powierzchniowo czynna: usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów. Emulgator tworzący emulsje O/W. Modyfikator właściwości reologicznych (poprawia konsystencję, powodując wzrost lepkości) w preparatach myjących. Stosowany też jako rozpuszczalnik dla substancji hydrofilowych zawartych w kosmetykach. (więcej…)

Linoleic Acid – Kwas linolowy (jeden z NNKT), emolient, kluczowy składnik w syntezie ceramidu 1, warunkuje prawidłową budowę i dobre własności barierowe naskórka, wpływa na przebieg procesów zapalnych w skórze, normalizuje procesy keratynizacji, zmniejsza przebarwienia. Posiada właściwości nawilżające (hamuje utratę wody z naskórka), reguluje czynność gruczołów łojowych. Odżywia też włosy.(więcej…)

Disodium EDTA – Syntetyczny konserwant i stabilizator; chroni kosmetyk przed zepsuciem i rozwojem patogenów; dodatkowo ma działanie zmiękczające i regulujące lepkość. Wiąże metale ciężkie, dlatego nie powinny go stosować kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby przyjmujące antybiotyki. Dodatkowo może podrażniać błony śluzowe i  układ oddechowy (jeśli kosmetyk jest rozpylany). (więcej…)

Capryloyl Salicylic Acid – Lipohydroksykwas (LHA): reguluje odnowę komórkową skóry, usuwając zbędną warstwę rogową komórek naskórka – działa keratolitycznie, przeciwzapalnie, antybakteryjnie, przeciwzaskórnikowo. Sprzyja procesowi gojenia się wyprysków i podrażnień; stymuluje odbudowę naskórka. Polecany dla skóry trądzikowej i zanieczyszczonej. Dzięki działaniu tej substancji następuje lepsze wchłanianie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach. (więcej…)

Caprylyl Glycol – Emolient tłusty, tworzy na skórze warstwę okluzyjną. Jest też humektantem – nawilża, zapobiega wysychaniu kosmetyku oraz konserwantem (działa bakteriostatycznie). Jest również dobrym promotorem przenikania substancji aktywnych w gląb skóry. Może działać komedogennie: zapychać pory i przyczyniać się do powstawanie zaskórników. (więcej…)

Xanthan Gum – Lekki emulgator: zagęszcza konsystencję kosmetyku, jest substancja żelującą i stabilizującą. Ma niski potencjał komedogenny i alergenny, jest bezpieczny dla kobiet w ciąży. (więcej…)

Polysorbate 80 – Detergent; składnik do tworzenia stabilnych emulsji typu O/W i nadający im puszystej konsystencji. Środek zwilżający, rozpuszczalnik np dla olejków eterycznych. Jest także substancją myjącą, zdolną do tworzenia miceli. Może uwalniać szkodliwy dioksan. Nie powinien być nakładany na uszkodzoną skórę, okolice ust i oczu i stosowany w kosmetykach dla dzieci oraz kobiet w ciąży. (więcej…)

Acrylamide Mikroplastik! Kopolimer akryloamidu: tworzy ochronną warstwę na skórze, włosach i paznokciach. Ułatwia rozczesywanie włosów i zapobiega ich elektryzowaniu się, utrwala fryzurę w preparatach do stylizacji. Nadaje połysk i uczucie miękkości włosom. Nie nadaje się do kosmetyków naturalnych. (więcej…)

Sodium Acryloyldimethyltaurate Copolymer – Syntetyczny zagęstnik o działaniu stabilizującym emulsję. Tworzy na skórze warstwą okluzyjną, która zapobiega nadmiernemu odparowaniu wody Nadaje uczucie jedwabistości, gładkości włosom oraz skórze. (więcej…)

Pentaerythrityl Tetra-di-t-Butyl Hydroxyhydrocinnamate – Konserwant i przeciwutleniaczem, zapobiega utlenianie produktu. Stosowany do olejów, tłuszczów i substancji zapachowych w środowisku lipofilowym.  (więcej)

 Salicylic Acid – Kwas salicylowy:  jest rozpuszczalny w tłuszczach, dzięki czemu oprócz właściwości złuszczających, ma także zdolność przenikania przez warstwę łojowo-rogową (działanie keratolityczne) i wnikania w głąb skóry. Dociera w głąb mieszków włosowych, co ma duże znaczenie w leczeniu trądziku. Przyczynia się do odblokowania porów, zapobiega tworzeniu się wyprysków oraz pomaga oczyścić skórę z zaskórników. Im tłustsza jest skóra, tym działanie skuteczniejsze. Składnik działa antybakteryjnie, przeciwłojotokowo, przeciwzapalnie i gojąco, pomaga na problem tzw. wrastających włosków. Osoby uczulone na salicylany (np Aspirynę) nie powinny stosować produktów zawierających kwas salicylowy. (więcej…)

Piroctone Olamine – Syntetyczny konserwant o działaniu antybakteryjnym, antymikrobowym i i grzybobójczym. Jest zarazem substancją aktywną i wykazuje działanie lecznicze: neutralizuje grzyby takie jak np. Pityrosporum ovale (Malassezia furfur) odpowiedzialne za powstawanie łupieżu i infekcje skórne. Działa przeciwzapalnie, zapobiega nawrotom łupieżu, wzmacnia cebulki i stymuluje porost włosów. (więcej…)

Parfum/Fragrance.

 


Przejrzyj swoje produkty do pielęgnacji i dowiedz się, co w nich siedzi:

INCI Encyklopedia Zazie - Poznaj składy swoich kosmetyków, szkodliwe składniki, niebezpieczne kosmetyki



OPINIA ZAZIE o:  La Roche Posay Effaclar Duo [+] Plus,
Krem zwalczający niedoskonałości, zatkane pory i przebarwienia potrądzikowe

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, leczenie trądziku, cera tłusta, cera problematyczna z niedoskonałościami, La Roche Posay, Effaclar Duo [+] Plus

No „ła-ła-łi-ła!” niacynamid, cynk, kwas salicylowy i LHA to super skuteczna kombinacja składników aktywnych, które oczyszczają pory skóry, złuszczają, regulują wydzielanie sebum i robią wszystko to, czego potrzebuje tłusta i problematyczna cera. Owszem.

Ale jeśli te wszystkie substancje czynne zatopione są w ciężkiej brei tłustych zapychających emolientów i silikonów, które udają, że wcale takie nie są (bo do tego właśnie zostały stworzone: żeby wizualnie maskować tłustą okluzyjną warstwę, tworząc na powierzchni skóry jedwabistą matową „powłoczkę”) – to nie sposób oczekiwać, żeby ta biedna tłusta skóra nie zorientowała się w końcu, z czym tak naprawdę ma do czynienia.

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, leczenie trądziku, cera tłusta, cera problematyczna z niedoskonałościami, La Roche Posay, Effaclar Duo [+] Plus

Bo owszem, w pierwszym rzucie niacynamid ją rozjaśni i ukoi, cynk podsuszy pryszcze, kwas salicylowy złuszczy martwy naskórek; ale skóra smarowana raz za razem kolejnymi trudnozmywalnymi warstwami dimetikonu połączonego z tłustymi emolientami – w końcu zacznie się zapychać, bo już same emolienty (typu Isocetyl Stereate) działają komedogennie, to jeszcze nabudowujące się na skórze kolejne porcje silikonów i mikroplastików (typu Acrylamide oraz Nylon-12) prowadza już tylko do katastrofy.

I żeby było bardziej perfidnie – jest to katastrofa rozciągnięta w czasie, więc wiele użytkowniczek kremu Effaclar Duo (+) Plus, po pierwszych zachwytach, że „tak ładnie likwiduje pryszcze!”, nawet nie skojarzy tego, że ta masakra na skórze, która pojawiła się w miesiąc po rozpoczęciu jego stosowania  – ma związek z tym cudownym kremikiem i jego chujowym składem.

Także tak, drogie panie. Ja nie twierdzę, że Effaclar Duo (+) Plus zaszkodzi każdemu i bez wyjątku, bo zapewne jest mnóstwo skór, które takie silikony z mikroplastikami to zjadają na śniadanie. Ale dla mnie takie połączenie okazało się zabójcze. I zajęło mi sporo czasu, żeby dociec, co jest nie tak z tym kremem i dlaczego najpierw bardzo pomaga, a potem jeszcze bardziej szkodzi. Tyle ode mnie :)

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, leczenie trądziku, cera tłusta, cera problematyczna z niedoskonałościami, La Roche Posay, Effaclar Duo [+] Plus

Recenzje kosmetyków, informacje ich o składzie i działaniu:

recenzje kosmetyczne, składy kosmetyków, Piękno i Bestia czyli Zazie w Krainie Kosmetyków

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to top
0
Would love your thoughts, please comment.x