[recenzja] Lefrosch krem Squamax, preparat złuszczający naskórek

Nie wiem, co sobie myślałam, kupując krem Squamax (preparat złuszczający naskórek) marki Lefrosch – specyfik dedykowany pacjentom z łuszczycą, której – dzięki bogu! – nie mam. Wymyśliłam sobie jednak, że skoro krem ów w składzie ma mocznik i kwas salicylowy, to z pewnością poprawi robotę po skarpetkach złuszczających i przywróci moje stopy do okresu… no nie wiem, niemowlęcego chyba.

 

Och, uwielbiam te moje nierealistyczne oczekiwania względem kosmetyków! Kupuję krem, który w zamyśle jego twórców ma rozmiękczyć i usunąć z powierzchni skóry łuszczycową łuskę, a ja tymczasem rezolutnie liczę na to, że rozmiękczy i usunie mi skórę ze stóp, kolan i łokci.
No i generalnie coś tam chyba robi w tym kierunku, bo posmarowaniu wyżej wymienionych miejsc – szczypie. A poza tym lepi się, tłuści i ogólnie jest nieprzyjemny. No ale chciałam, to mam.

recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, Lefrosch krem Squamax, preparat złuszczający naskórek

 

 


Jeśli nie interesuje Cię analiza składu tego kosmetyku, przeskocz od razu do mojej recenzji: OPINIA ZAZIE


 

recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, Lefrosch krem Squamax, preparat złuszczający naskórek

Lefrosch krem Squamax, preparat złuszczający naskórek

Analiza składu INCI – według kolejności składników podanej przez producenta:

Aqua (Water) – woda jest jednym z bazowych składników większości kosmetyków, przeważnie zajmując pierwsze miejsce na liście INCI podawanej przez producenta na opakowaniu produktu. Procentowy udział wody w kosmetyku może dochodzić nawet do 90%, ale pamiętajmy, że im więcej wody, tym mniej substancji czynnych i tym mniej „treściwa” jest formuła kosmetyku. Np. w kremach nawilżających woda, hydrolaty i wyciągi roślinne stanowią ok. 50-70% całego produktu. Woda nie tylko stanowi o konsystencji produktu, ale także jest nośnikiem substancji aktywnych, rozpuszczalnikiem dla niektórych składników oraz rozcieńczalnikiem. Woda jest podstawą tzw. fazy wodnej wszystkich emulsji kosmetycznych. Musi być biologicznie i chemicznie czysta (wolna od bakterii, grzybów, minerałów), co w praktyce oznacza wodę demineralizowaną, destylowaną lub dejonizowaną. Dodatkowo w kosmetyku może znajdować się woda termalna (więcej…)

Urea 20% – Mocznik: hydrofilowa substancja nawilżająca, mająca zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka; pełni rolę humektantu: do 10% nawilża i działa keratoplastycznie (zmiękcza warstwę rogową), a w wyższych stężeniach działa keratolitycznie (złuszcza zrogowaciały naskórek). Doskonały do pielegnacji skóry suchej, przesuszonej, szorstkiej i z okołomieszkowym rogowaceniem skóry, a także w preparatach do stóp. Działa także buforująco na odczyn pH kosmetyków i zapobiega elektryzowaniu włosów. Mocznik może działać komedogennie i jest potencjalnym alergenem. Może nasilać problemy trądzikowe, powodować wypryski i stany zapalne skóry.  (więcej…)

Caprylic/Capric Trigliceryde – Emolient tłusty: tworzy na powierzchni skóry i włosów warstwę okluzyjną (film), zapobiegający odparowywaniu wody – pośrednio działa nawilżająco, zmiękczająco i wygładzająco. Poprawia konsystencję preparatu, ułatwia poślizg przy aplikacji preparatu. Dopuszczony przez instytucje certyfikujące kosmetyki naturalne. Działa jednak komedogennie, zatyka  pory i sprzyja powstawaniu zaskórników. (więcej…)

Glyceryl Stearate –  Emolient natłuszczający i wygładzający; nawilża, tworząc warstwę okluzyjna na powierzchni skóry (lub włosów). Pełni też rolę emulgatora w kosmetyku, tworząc i stabilizując emulsje. Stosowany w stanie czystym na skórę może być komedogenny (zatyka pory i tworzy zaskórniki). (więcej…)

Salicylic Acid 5% – Kwas salicylowy:  jest rozpuszczalny w tłuszczach, dzięki czemu oprócz właściwości złuszczających, ma także zdolność przenikania przez warstwę łojowo-rogową (działanie keratolityczne) i wnikania w głąb skóry. Dociera w głąb mieszków włosowych, co ma duże znaczenie w leczeniu trądziku. Przyczynia się do odblokowania porów, zapobiega tworzeniu się wyprysków oraz pomaga oczyścić skórę z zaskórników. Im tłustsza jest skóra, tym działanie skuteczniejsze. Składnik działa antybakteryjnie, przeciwłojotokowo, przeciwzapalnie i gojąco, pomaga na problem tzw. wrastających włosków. Osoby uczulone na salicylany (np Aspirynę) nie powinny stosować produktów zawierających kwas salicylowy.  (więcej…)

Ethylhexyl Stearate –  Emolient tłusty, tworzy na skórze warstwę okluzyjną (zapobiegającą odparowywaniu wilgoci) i w ten sposób zmiękcza, natłuszcza, wygładza i chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Silnie komedogenny, zapycha pory, powoduje wypryski i stany zapalne. (więcej…)

Stearyl Alcohol – Emolient tłusty, tworzy na powierzchni skóry warstwę okluzyjną (zapobiegającą odparowywaniu wody) i przez to natłuszcza, nawilża, zmiękcza i wygładza. Silnie komedogenny: zapycha pory i tworzy zaskórniki. W kosmetyku jest emulgatorem w/o, wspomagający powstanie emulsji.  (więcej…)

Squalane – Skwalan (stabilna postać nasycona Skwalenu):  naturalny składnik ludzkiego sebum – wytwarzany w organizmie do 25 r.ż., potem w deficycie. Dlatego też jego stosowanie po 25. roku życia znacząco poprawia kondycję skóry dojrzałej. Jest lekkim olejkiem, łatwo się wchłania, bez pozostawiania tłustej warstwy. Jest składnikiem spoiwa międzykomórkowego, zapobiegając TWWL i zapewniając prawidłowe nawilżenie skóry. Chroni też skórę przed inwazją bakterii i grzybów oraz przed działaniem promieniowania UV, działa przeciwzapalnie i goląco. Skwalan to również antyoksydant, chroniący lipidowe struktury skóry przed utlenianiem i wolnymi rodnikami. Działa nawilżająco, wzmacnia naturalną barierę lipidową skóry, lekko natłuszcza. Jest dobrym promotorem przenikania: jako drobna cząsteczka dobrze penetruje do głębszych warstw skóry i stanowi bardzo dobry nośnik dla składników biologicznie aktywnych rozpuszczalnych w tłuszczach. Nie jest komedogenny, nie zatyka porów. (więcej…)

Sodium PCA – Substancja hydrofilowa i higroskopijna: dobrze się rozpuszcza w wodzie i wiąże ją; jest naturalnie występującym w skórze składnikiem NMF – odpowiada za właściwe nawilżenie i elastyczność warstwy rogowej naskórka, ogranicza transepidermalną utratę wody (TEWL), dzięki czemu nawilża go, a także zmiękcza i wygładza. W pielęgnacji włosów jako substancja antystatyczna, zapobiega elektryzowaniu się włosów. Humektant zapobiegający wysychaniu kosmetyku i krystalizacji przy ujściu z butelki. (więcej…)

Diglycerin – Naturalny czynnik nawilżający: zapobiega TEWL (transepidermalnej utracie wody w skórze). Ponieważ ma wieksze cząsteczki niż gliceryna – wnika w skórę wolniej, ale dłużej utrzymuje wilgoć i mniej się klei. (więcej…)

Hydrolyzed Triticum Vulgare (Wheat) Germ Protein – Hydrolizowane białka pszenicy: bogate w cysteinę; utrzymują wilgoć w skórze i włosach, napinają i liftingują, zmniejszaja zmarszczki. Zastosowane na włosy: pokrywają je okluzyjną warstwą, która zmiękcza, uealstycznia i wygładza. (więcej…)

Sorbitol – Naturalny humektant (pochodna glukozy): nawilża, zmiękcza, wygładza, wiąże wodę w naskórku, potrafi przeniknąć do warstwy rogowej. W kosmetyku pełni rolę stabilizatora formuły, zwiększa lepkość, nadaje poslizg, zapobiega wysychaniu kosmetyku. Ze względu na słodki smak, dodawany jest również do past do zębów.  (więcej…)

Lysine PCA – Zwiększa wykorzystanie tlenu w komórkach i poprawia nawilżenie skóry. Także używany jako neutralizator oraz regulator pH i substancja buforująca. (więcej…)

Allantoin – Substancja aktywna pochodzenia roślinnego, pochodna mocznika; działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia, wspomaga procesy regeneracji naskórka, silnie nawilża i wygładza. Działa keratolitycznie (usuwa martwe komórki odblokowując pory, pozwalając na wypłynięcie nadmiaru łoju na powierzchnię skóry), wygładzające i zmiękczające. Zmniejsza drażniące działanie anionowych substancji powierzchniowo czynnych. (więcej…)

Lactic Acid – Organiczny hydroksykwas:  silnie nawilża, ma zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka., działa keratoplastycznie (zmiękcza warstwę rogową), a w wyższych stężeniach działa keratolitycznie (złuszcza zrogowaciały naskórek). Odblokowuje pory skóry i działa antybakteryjnie, przeciwzaskórnikowo. Pomocny także w przypadku rogowacenia, łuszczenia i przesuszenia skóry. Regulator pH i substancja buforująca w kosmetyku.  (więcej…)

Ceteareth-25 – Substancja myjąca: usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów. Emulgator tworzący emulsję W/O; substancja pianotwórcza, stabilizująca i poprawiająca jakość piany. Pełni rolę modyfikatora reologii (czyli poprawia konsystencję) oraz solubilizatora umożliwiającego wprowadzanie do roztworu wodnego – np. kompozycji zapachowych wyciągów roślinnych, substancji tłuszczowych. (więcej…)

Glycerin – Glycerin (Glycerol) – Hydrofilowa substancja intensywnie nawilżająca; przenika do przestrzeni międzykomórkowej i tam wiąże cząsteczki wody; jest też promotorem przenikania – ułatwia transport substancji aktywnych w głąb skóry. Pełni też funkcję humektantu, zapobiegając wysychaniu i krystalizacji kosmetyku. To nieprawda, że ma niski potencjał komedogenny i alergizujący: najnowsze badania dowodzą, że gliceryna jest nie tylko komedogenna (zapycha pory, a w wielu kosmetykach jej stężenie przekracza 15%, co sprawia, że zaczyna chłonąć wodę z głębszych warstw naskórka i zarazem blokuje pobieranie wody z zewnątrz, przez co zamiast nawilżać – zaczyna skórę przesuszać. ) Ponadto jest aknegenna (powoduje wzrost aktywności bakterii bytujących w sebum i martwym naskórku, co prowadzi do stanów zapalnych i zmian trądzikowych). Także jeśli wykluczyłaś już wszystko, co może Cię zapychać i pogarszać stan Twojej cery, przyjrzyj się dokładniej glicerynie, która znajduje się w większości kosmetyków dostępnych na rynku.  (więcej…)

Styrene/ Acrylates Copolymer – Substancja błonotwórcza: stosowana głównie w produkcji lakierów do paznokci i kosmetyków do stylizacji włosów. Pozostawia na skórze i włosach warstwę okluzyjną, dzięki której je zmiękcza i wygładza. Stosowany jest również jako substancja utrwalająca fryzurę w preparatach do stylizacji. Nadaje włosom połysk i uczucie miękkości. Dodatkowo działa antystatycznie: zapobiega elektryzowaniu się włosów. W kosmetykach przeciwsłonecznych z filtrami i podkładach do makijażu nadaje właściwości wodoodporne, kryjące i poprawiające przyczepność do skóry. Składnik może uwalniać szkodliwy kwas metakrylowy. (więcej…)

Cetyl Alcohol – Syntetyczny emolient suchy; pośrednio nawilża, zmiękcza i wygładza, tworząc na skórze i włosach warstwę okluzyjną (zapobiegającą odparowywaniu wody). Jest emulgatorem w kosmetyku, poprawia jego konsystencje i daje poślizg. Jest komedogenny – zatyka pory i powoduje powstawanie zaskórników.  (więcej…)

Ethylparaben – Konserwant, nie tak toksyczny jak Buthylparaben, ale równie alergizujący. Dozwolony do stosowania w kosmetykach w ograniczonym stężeniu.  (więcej…)

Magnesium Sulphate (7-Hydrate) – Siarczan magnezu: wchłaniając się przez skórę, działa odtruwająco, oczyszczająco, wyciąga toksyny, obrzęki, zmęczenie, odmładza, relaksuje. Działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, przeciwłojotokowo, przeciwpotnie, przeciwgrzybicznie, łagodzi podrażnienia, ukąszenia owadów, oparzenia słoneczne. Jest adsorbentem: pochłania wilgoć, pot i sebum; działa dezodorująco. Jest antyoksydantem, działa przeciwzmarszczkowo. W kosmetykach dodaje się ją, jako środek zwiększający objętość produktu, kontrolujący lepkość, a także przeciwłupieżowy i dodający objętości włosom. (więcej…)

 


Przejrzyj swoje produkty do pielęgnacji i dowiedz się, co w nich siedzi:

INCI Encyklopedia Zazie - Poznaj składy swoich kosmetyków, szkodliwe składniki, niebezpieczne kosmetykiOPINIA ZAZIE:
recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, Lefrosch krem Squamax, preparat złuszczający naskórek
Krem złuszczający Squamax robi dokładnie to, do czego został stworzony, czyli zmiękcza, złuszcza i natłuszcza. Tyle że nie o to mi chodziło :D Właściwie to nie wiem, o co mi chodziło, gdy kupowałam ten – bądź co bądź specjalistyczny preparat. Skład ma on zacny i słuszny: 20% mocznika i 5% kwasu salicylowego to całkiem skuteczne kombo keratolityczne, a do tego szereg tłustych emolientów i nawilżaczy.

Niestety nie starczyło mi cierpliwości, żeby przekonać się, czy przy długotrwałym stosowaniu faktycznie zmiękczy do stanu „zero” (czyli niemowlęcej nowości) moje stopy, łokcie i kolana. Może całkiem miło by mnie zaskoczył ;) Jednak o ile na twarzy jestem w stanie znieść wiele, to mojemu ciało jakoś nie było po drodze z tym szczypaniem i pieczeniem.

recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, Lefrosch krem Squamax, preparat złuszczający naskórek

 

 

Recenzje kosmetyków, informacje ich o składzie i działaniu:

recenzje kosmetyczne, składy kosmetyków, Piękno i Bestia czyli Zazie w Krainie Kosmetyków

 

0 0 vote
Oceń tę notkę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x