[recenzja] Dermedic, HydraIN 2, Krem nawilżający o przedłużonym działaniu

 

Czy krem nawilżający o przedłużonym działaniu Dermedic, HydraIN2 faktycznie jest ratunkiem dla odwodnionej skóry i sprawdza się podczas leczenia trądziku?

Niestety, mając lat 38 nadal jestem aktywną (choć coraz mniej entuzjastyczną) użytkowniczką wszelkich specyfików antytrądzikowych, a moja skóra – przesuszona i podrażniona licznymi kuracjami z kwasami i retinoidami – od czasu do czasu potrzebuje chwili odpoczynku, nawilżenia, ukojenia i odżywienia. Chyba tylko dlatego i z czystej desperacji – stojąc w drogerii z moim zaczerwienionym, przesuszonym i podrażnionym ryjem – dałam się złapać na obietnice producenta…

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, Dermedic, HydraIN 2, Krem nawilżający o przedłużonym działaniu

 

I teraz tak: jeśli jakiś spec od kosmetyków (a za takiego – o naiwności! – miałam producenta tego kremu) pisze mi na opakowaniu, że krem nadaje się do cery po kuracji antytrądzikowej, to na logikę ufam, iż spec zdaje sobie sprawę, że cera ta ma skłonność do wyprysków, zaskórników, łatwo się zapycha i zanieczyszcza. Prawda? No więc ufam, że on wie. I oczami wyobraźni widzę, jak na swoją umęczoną skórę nakładam lekki, acz bogaty w substancje nawilżające i odżywcze krem, który po kilku dniach stosowania czyni ją dogłębnie nawilżoną, wygładzoną, bez zaczerwienień i podrażnień.

I teraz wchodzi krem Dermedic HydraIN2, cały na biało, i robi mi z twarzy pole minowe…

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, Dermedic, HydraIN 2, Krem nawilżający o przedłużonym działaniu

No ale tak to jest, gdy nie przeczytasz składu i jak głupie cielę przez tydzień smarujesz sobie twarz… parafiną, silikonami i cząsteczkami mikroplastiku. Serio?! Czy naprawdę ten zestaw jest „zalecany przez dermatologów” po kuracjach antytrądzikowych?! Chyba tylko po to, żeby ekspresowo zniweczyć wszystkie efekty takiej kuracji…


Jeśli nie interesuje Cię analiza składu tego kosmetyku, przeskocz od razu do mojej recenzji: OPINIA ZAZIE


 

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, Dermedic, HydraIN 2, Krem nawilżający o przedłużonym działaniu

Dermedic, HydraIN 2, Krem nawilżający o przedłużonym działaniu

Analiza składu INCI – według kolejności składników podanej przez producenta:

Aqua (Water) – woda jest jednym z bazowych składników większości kosmetyków, przeważnie zajmując pierwsze miejsce na liście INCI podawanej przez producenta na opakowaniu produktu. Procentowy udział wody w kosmetyku może dochodzić nawet do 90%, ale pamiętajmy, że im więcej wody, tym mniej substancji czynnych i tym mniej „treściwa” jest formuła kosmetyku. Np. w kremach nawilżających woda, hydrolaty i wyciągi roślinne stanowią ok. 50-70% całego produktu. Woda nie tylko stanowi o konsystencji produktu, ale także jest nośnikiem substancji aktywnych, rozpuszczalnikiem dla niektórych składników oraz rozcieńczalnikiem. Woda jest podstawą tzw. fazy wodnej wszystkich emulsji kosmetycznych. Musi być biologicznie i chemicznie czysta (wolna od bakterii, grzybów, minerałów), co w praktyce oznacza wodę demineralizowaną, destylowaną lub dejonizowaną. Dodatkowo w kosmetyku może znajdować się woda termalna (więcej…)

Mineral Oil / Paraffinum Liquidum – Płynna parafina: emolient tłusty, tworzy okluzyjny, ochronny, zmiękczający, wygładzający i nabłyszczający film na skórze i włosach (zapobiegając odparowywaniu wody). Wykorzystywana w kosmetykach ochronnych oraz do cery suchej i bardzo suchej. Jest także plastyfikatorem np sztyftów do ust, zapobiega kruszeniu oraz rozpuszczalnikiem dla wielu substancji, m.in. zapachowych. Działa komedogennie. W dużych stężeniach u niektórych osób może powodować podrażnienie skóry, co objawia się w dużym stopniu przesuszeniem naskórka. Może nasilać problemy trądzikowe, powodować wypryski i zaskórniki.  (więcej…)

Glycerin – Glycerin (Glycerol) – Hydrofilowa substancja intensywnie nawilżająca; przenika do przestrzeni międzykomórkowej i tam wiąże cząsteczki wody; jest też promotorem przenikania – ułatwia transport substancji aktywnych w głąb skóry. Pełni też funkcję humektantu, zapobiegając wysychaniu i krystalizacji kosmetyku. To nieprawda, że ma niski potencjał komedogenny i alergizujący: najnowsze badania dowodzą, że gliceryna jest nie tylko komedogenna (zapycha pory, a w wielu kosmetykach jej stężenie przekracza 15%, co sprawia, że zaczyna chłonąć wodę z głębszych warstw naskórka i zarazem blokuje pobieranie wody z zewnątrz, przez co zamiast nawilżać – zaczyna skórę przesuszać. ) Ponadto jest aknegenna (powoduje wzrost aktywności bakterii bytujących w sebum i martwym naskórku, co prowadzi do stanów zapalnych i zmian trądzikowych). Także jeśli wykluczyłaś już wszystko, co może Cię zapychać i pogarszać stan Twojej cery, przyjrzyj się dokładniej glicerynie, która znajduje się w większości kosmetyków dostępnych na rynku.  (więcej…)

Methylpropanediol – Rozpuszczalnik i promotor przenikania substancji aktywnych; działa również nawilżająco.  (więcej…)

Butirospermum Parkii (Shea Butter) – Masło shea – olej z afrykańskiego masłosza; bogate w witaminy A i E ; odżywia, natłuszcza, działa przeciwzmarszczkowo, tworzy delikatny film na skórze i chroni ją przed słońcem, mrozem, wiatrem. Bezpieczny dla cery delikatnej i tłustej, niekomedogenny (nie zatyka porów); przyspiesza gojenie się ran, podrażnień, stanów zapalnych i poparzeń słonecznych.   (więcej…)

Cyclopentasiloxane – Silikon lotny, syntetyczny emolient, wygładza i zmiękcza, może wypełniać drobne zmarszczki. Daje jedwabiste odczucie i poślizg podczas aplikacji kosmetyku, zmniejsza tłustość warstw okluzyjnych, wyparowuje ze skóry po aplikacji. Ponoć nie zapycha porów   (więcej…)

Dimethiconol –  Polimer silikonowy (potocznie:  silikon), sam nie ma właściwości pielęgnacyjnych; jest emolientem suchym – tworzy na skórze film; wygładza i wypełnia zmarszczki skóry. Najczęściej stosowany w podkładach do makijażu, produktach do opalania oraz kosmetykach kondycjonujących i stylizujących włosy. Ogólnie uznawany za bezpieczny, ale ponieważ silikony o małej masie cząsteczkowej mogą wchłaniać się do organizmu, należy ograniczyć ich stosowanie. (więcej…)

Urea – Mocznik: hydrofilowa substancja nawilżająca, mająca zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka; pełni rolę humektantu: do 10% nawilża i działa keratoplastycznie (zmiękcza warstwę rogową), a w wyższych stężeniach działa keratolitycznie (złuszcza zrogowaciały naskórek). Doskonały do pielegnacji skóry suchej, przesuszonej, szorstkiej i z okołomieszkowym rogowaceniem skóry, a także w preparatach do stóp. Działa także buforująco na odczyn pH kosmetyków i zapobiega elektryzowaniu włosów. Mocznik może działać komedogennie i jest potencjalnym alergenem. Może nasilać problemy trądzikowe, powodować wypryski i stany zapalne skóry.  (więcej…)

PEG-100 Stearate – Substancja powierzchniowo czynna; emulgator tworzący emulsje O/W. Substancja pianotwórcza, stabilizująca, a także modyfikator właściwości reologicznhych (poprawia konsystencję, powodując wzrost lepkości) w preparatach myjących. Składnik warstwy okluzyjnej, pozostaje na skórze. Może lekko zapychać.  (więcej…)

Glyceryl Stearate –  Emolient natłuszczający i wygładzający; nawilża, tworząc warstwę okluzyjna na powierzchni skóry (lub włosów). Pełni też rolę emulgatora w kosmetyku, tworząc i stabilizując emulsje. Stosowany w stanie czystym na skórę może być komedogenny (zatyka pory i tworzy zaskórniki). (więcej…)

Cetyl Alcohol – Syntetyczny emolient suchy; pośrednio nawilża, zmiękcza i wygładza, tworząc na skórze i włosach warstwę okluzyjną (zapobiegającą odparowywaniu wody). Jest emulgatorem w kosmetyku, poprawia jego konsystencje i daje poślizg. Jest komedogenny – zatyka pory i powoduje powstawanie zaskórników.  (więcej…)

Stearic Acid – Emolient natłuszczający skórę i tworzący warstwę okluzyjną; w kosmetyku jest emulgatorem tworzącym emulsję wodno-olejową), stabilizuje ja i zapobiega rozwarstwianiu. Jest silnie komedogenny, zatyka pory i sprzyja powstawaniu zaskórników.  (więcej…)

Tocopheryl Acetate –  Pochodna witaminy E, przeciwutleniacz: wzmacnia barierę naskórkową, działa przeciwzmarszczkowo, silnie antyoksydacyjnie, odżywczo, wzmacniająco i ochronnie. Poprawia także nawilżenie skóry. Jest też konserwantem: przedłuża świeżość kosmetyków, zapobiega utracie koloru i zmianie zapachu substancji tłuszczowych, głównie delikatnych olejów roślinnych wrażliwych na światło, tlen i temperaturę. Składnik sklasyfikowany jako potencjalny alergen. (więcej…)

Triethanolamine – Regulator pH kosmetyku. Powoduje reakcje alergiczne, podrażnia oczy, przyczynia się do wysuszenia skóry, i włosów. Może być toksyczny jeśli jest wchłaniany przez ciało przez dłuższy okres czasu.  (więcej…)

Acrylates/C10-30 / Alkyl Acrylate Crosspolymer – Mikroplastik! Kopolimer zagęszczająca i żelująca, zwiększająca lepkość i filmotwórcza, stosowana w kosmetykach ochronnych i wodoodpornych, mi.in. do opalania i makijażu, oraz myjących włosy i skórę. Zapobiega odparowywaniu wody, tworzy okluzję, mocno wygładzając i przylegając do powierzchni. Nabłyszcza i nadaje aksamitną powłokę. Może działać komedogennie w dużych stężeniach, zatykać pory skóry, z reguły jednak znajduje się w kosmetykach w małych ilościach. Składnik może uwalniać szkodliwy kwas metakrylowy. (więcej…)

Xanthan Gum – Lekki emulgator: zagęszcza konsystencję kosmetyku, jest substancja żelującą i stabilizującą. Ma niski potencjał komedogenny i alergenny, jest bezpieczny dla kobiet w ciąży.  (więcej…)

DMDM Hydantoin – Syntetyczny konserwant; pochodna formaldehydu – w produkcie lub na skórze może uwolnić toksyczny formaldehyd. Sam formaldehyd (obecny także np. w dymie tytoniowym) jest substancją rakotwórczą i drażniącą, przyspiesza starzenie skóry. Z powierzchni skóry wchłania się słabo, jednak u osób uczulonych lub o skórze wrażliwej może wywoływać podrażnienia, w skrajnych przypadkach zaburzać czynności gruczołów łojowych i powodować stany zapalne skóry. Kosmetyków z zawartością DMDM Hydantoiny nie należy stosować w okresie laktacji i ciąży.  (więcej…)

Iodopropynyl Butylcarbamate – Syntetyczny konserwant: bakteriocyd i fungicyd. Przedłuża trwałość kosmetyków, zapobiega namnażaniu drobnoustrojów, bakterii, pleśni i grzybów. Działa silnie alergizująco. Substancja toksyczna. Niezalecana w produktach dla dzieci oraz w formie aerozoli, rozpylaczy, a także we wszelkich produktach do stosowania na okolice, bądź bezpośrednio na błony śluzowe, oczy, usta, jama ustna, nos. (więcej…)

EDTA – Kwas wersenowy: jedna z najsilniej działających substancji chelatowych – wiąże i maskuje kationy metali w kosmetykach, co zapobiega ewentualnemu psuciu produktów, zmianie koloru, zapachu i konsystencji. Ma właściwości regulujące pH. Nie należy stosować kosmetyków zawierających tę substancję podczas stosowania leków z cynkiem, żelazem, miedzią, glinem, bizmutem itp, ponieważ składnik wiąże jony metali, odradza się również podczas przyjmowania antybiotyków. Niezalecany w kosmetykach nanoszonych za pomocą rozpylaczy ze względu na możliwość drażnienia błon śluzowych i układu oddechowego. Substancja drażniąca dla oczu. EDTA w połączeniu ze związkami azotowymi, tworzy nitrozaminy, które mają działanie rakotwórcze. (więcej…)

Parfum


Przejrzyj swoje produkty do pielęgnacji i dowiedz się, co w nich siedzi:

INCI Encyklopedia Zazie - Poznaj składy swoich kosmetyków, szkodliwe składniki, niebezpieczne kosmetyki



OPINIA ZAZIE o Dermedic, HydraIN 2, Krem nawilżający o przedłużonym działaniu:


Jakim cudem ten krem miał dogłębnie nawilżyć moją skórę, to ja nie wiem… Z takim składem?! 

Kto wczytał się w INCI tego kremu, ten już wie, co były przyczyną „wysypu” na mojej twarzy i jak bardzo byłam naiwna, wierząc, że krem „intensywnie nawilżający do wrażliwej skóry” (i po kuracjach przeciwtrądzikowych!) zrobi dokładnie to, co powinien zrobić, czyli dogłębnie nawilży i zatrzyma tę wilgoć w naskórku przy pomocy jakiegoś delikatnego i niezapychającego emolientu (owszem, istnieją takie!), darując sobie powlekanie mojej twarzy szczelną maską najgorszych zapychaczy ever z parafiną na czele!

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, Dermedic, HydraIN 2, Krem nawilżający o przedłużonym działaniu

Bo w tym miłym i zgrabnym skądinąd słoiczku – oprócz oklepanej gliceryny i mocznika (które same z siebie potrafią nieźle zapchać) otrzymujemy prawdziwą bombę tłustych emolientów i silikonów, a jakby tego było mało producent serwuje nam jeszcze ciężką „zasmażkę” w postaci kopolimerów akrylowych, które tak szczelnie blokują odparowywanie wody z naskórka, że moja skóra zaczyna się pod nimi po prostu dusić.

blog kosmetyczny, recenzje i testy kosmetyków, opinie o kosmetykach, Dermedic, HydraIN 2, Krem nawilżający o przedłużonym działaniu

Krem jest gęsty i tłusty, ślizga się po twarzy. Wchłaniając się, zostawia tłustą warstwę, która kompletnie nie nadaje się pod makijaż. Skóra poci się pod lepką i nieco „woskowatą” warstewką, która zamiast zatrzymywać wilgoć, pod koniec dnia zaczyna w odczuciu przypominać niefajną skorupkę. Z kolei nakładany na noc – lepi się do poduszki, co jeszcze byłabym w stanie wytrzymać, gdyby faktycznie tę skórę nawilżał, redukował zaczerwienienia i podrażnienia czy eliminował suche skórki. Jednak zamiast tego – po kilku dniach stosowania – rankiem przywitała mnie w lustrze podskórna „kaszka” na brodzie i w okolicach skrzydełek nosa. O nie, nie, nie! Tak to my się nie będziemy bawili!

I żeby nie było: wiem, że moja cera jest kapryśna, więc dałam temu kremowi drugą szansę – tyle, że piętro niżej – wsmarowując go w szyję oraz dekolt i tym sposobem mozolnie docierając do denka. Tutaj Dermedic, HydraIN 2 nie poczynił większych szkód, ale też nie oszukujmy się, że zdziałał jakieś cuda w dziedzinie nawilżenia czy odżywienia skóry.

Ja tam nie wiem, nie znam się. Może u niektórych pań ten krem się sprawdził, ale raczej nie tych, które mają skórę trądzikową, przeszły kurację kwasami czy retinoidami i chciały „się przekonać, jak gładka, miękka i ukojona może być ich skóra” (cytat z obietnic producenta).

Bullshit. Bye!

 

Recenzje kosmetyków, informacje ich o składzie i działaniu:

recenzje kosmetyczne, składy kosmetyków, Piękno i Bestia czyli Zazie w Krainie Kosmetyków

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agata

A jaki krem nawilżający polecasz? 🙂

Scroll to top
1
0
Would love your thoughts, please comment.x